PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρειο 100λιτρα


pavlos15
02-09-10, 21:19
Καλησπερα:D Το σκεφτομουν πολυ να το ανοιξω αυτο το θεμα για να μην σας κουραζω αλλα τελικα το ανοιξα!! Εχω στην διαθεση μου ενα ενυδρειο 100λ το οποιο τωρα τρεχει με τανγκανικα απλα θελω να ξερω που θα προσανατολιζομαι για το μελλον.
Στο μυαλο μου τα εχω χωρισει σε 3 κατηγοριες: α)οξινου νερου(αμαζονιος) β)σκληρου νερου(malawi tanganyika) και γ) ζωοτοκα,killfish,guppy και αλλα παρομοια.
Το γεγονος ειναι οτι δεν θελω φυτα οποτε προφανως δεν μπορω να βαλω ξιφοφορους ή κριμπενεσις ετσι?
Επισης κυριως προτιμω την κατηγορια α) και απο εκει τα σκαλαρια αν και ξρω πως το ενυδρειο ειναι μικρο.. Ομως δεν θελω νανοκιχλιδες.. Υπαρχει κατι αλλο να μου προτεινετε που να ανηκει εκει?
Το νερο που θα εχω μπορει να ειναι σκληρο ή μαλακο με την χρηση απιονισμενου..
Ακουω τις απαντησεις και τις προτασεις σας:smt020

Πάνος
02-09-10, 23:00
για αμαζονιου σε 100 λ ιτρα με απιονισμενο θα σου ελεγα πως θα καταντησει κουραστικο και πολυεξοδο χωρις ΑΟ. για να πετυχεις οξινο πεχα θελεις σχεδον αποκλειστικα απιονισμενο νερο αν δεν εχεις διοξειδιο....οποτε μιλαμε για πολλα μπετονακια.
αν θελεις να φυγεις απο τις νανοκιχλιδες τανκγανικα...θα προτεινα τα ζωοτοκα ή/με κιλις. γιατι δεν θελεις φυτα??

pavlos15
03-09-10, 12:57
Θεωρω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να τα διατηρησω και θελουν πολυ περιποιηση και αρκετα εξοδα..! Και ειδικα το πρωτο δεν μπορω να το παρεχω αυτη την περιοδο!

drbig
03-09-10, 13:31
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω σχετικά με την περιποίηση και τα έξοδα.. Το ικό μου ενυδρείο ήταν με 36 βατ στα 150 λιτρα για πάαρα πολύ καιρό και μεγάλωναν κανονικά τα φυτά μου. Α ναι και δεν κλάδεψα ποτέ τους πρώτους 6 μήνες! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39875

pavlos15
03-09-10, 18:16
Το λεω απο την αποψη του οτι θα χρειαστω καινουργιο φως, τα φυτα κοστιζουν και δεν θα μπορω να τρεχω(γιατι δεν οδηγω) για δωρεαν κλαδεματα κ.λ.π. ωστε να εξοικονομησω χρηματα.. Παντως μου αρεσουν πολυ οι ξιφοφοροι και αναρωτιεμαι αν ειναι αναγκαστικο να περιτριγυριζονται απο φυτα στο ενυδρειο.. Δηλαδη μπορουν να ζησουν σε ενα σχεδον ξερακιανο?

kingrim
03-09-10, 18:39
θα ζησουν αλλα αν αγορασεις απλα φυτα (κοστος 20-30-40ε) και οχι με την μια ενα τον μηνα θα εισαι μια χαρα και θα εχεις και πιο ομορφο ενυδρειο.

Αλέξης6
03-09-10, 19:22
+ σε ενυδρείο χωρίς φυτά, είναι πιο έντονο το πρόβλημα με τις άλγες, καθώς απουσία φυτών δεν έχουν ανταγωνιστή για την ανάπτυξή τους...

pavlos15
03-09-10, 22:27
Οποτε προτεινετε πρωτα να παρω τα φυτα ή τα ψαρια αν τελικα καταληξω σε φυτεμενο?γιατι αν αρχισω με τα φυτα μπορει να αργησω στο να βαλω οσα θελω και οσα πρεπει..

Liz@
03-09-10, 22:40
εγω προτεινω να βαλεις καποια φυτα, οπως ειναι οι ανουμπιες (πολυ ανθεκτικα και ευκολα φυτα) ή κερατοφυλλο, και σιγα σιγα το γεμιζεις...

pavlos15
03-09-10, 22:43
Εχω δυο ανουμπιες προς το παρον:) Τι αλλο σκεφτεσε?

Υδωρ
03-09-10, 22:48
Στο μυαλο μου τα εχω χωρισει σε 3 κατηγοριες: α)οξινου νερου(αμαζονιος) β)σκληρου νερου(malawi tanganyika)

Αυτες οι κατηγοριες ειναι κιχλιδες..οι οποιες θελουυν πολλα λιτρα, πολλες πετρες και καλα στηριγμενες και και...ΟΧΙ πολλα φυτα καθοτι φυτοφαγα..αντε καμια ανουβια και βελισνερια και κανενα microsorum pteropus αρα θα χρειαστεις και αεροαντλια..
Με λιγα λογια το κοστος και ο κοπος για το στησιμο..να μην αναφερω την αγορα αμμου.πετρας και των ψαριων..αρκετα ακριβα ψαρια...
σου ανεβαζουν αρκετα το κοστος..

Με τα ζωοτοκα φυτευεις..με ενα γλαστρακι πχ κρυπτοκορινας μπορεις να βγαλεις και 2,3 φυτα αφου ειναι τυπου βολβου..
Τα δε ωαρια ειναι φτηνα..πψ 2 ευρω τα γκαπυ και δεν θα βαλεις κα ιτοσα πολλα στην αρχη αφου θα γεννησουν αρα θαχεις δωρεαν και δικης σου παραγωγης..
Εννπειται πρωτα στρωσιμο και φυτεμα απο την αρχη..
:smt052


Οι κΟι κιχλίδες σκάβουν πολύ, τρώνε πολύ και παράγουν πολλά περιττώματα. Επιπλέον, ένα ενυδρείο για κιχλίδες Malawi δεν μπορεί να έχει πολλά φυτά. Αυτό σημαίνει ότι όλα τα απόβλητα θα πρέπει να απομακρυνθούν μέσω του φίλτρου γιΆ αυτό και επιβάλλεται να ελέγχετε τακτικά τη σωστή λειτουργία του. ιχλίδες σκάβουν πολύ, τρώνε πολύ και παράγουν πολλά περιττώματα. Επιπλέον, ένα ενυδρείο για κιχλίδες Malawi δεν μπορεί να έχει πολλά φυτά. Αυτό σημαίνει ότι όλα τα απόβλητα θα πρέπει να απομακρυνθούν μέσω του φίλτρου γιΆ αυτό και επιβάλλεται να ελέγχετε τακτικά τη σωστή λειτουργία του.

Liz@
03-09-10, 22:49
δες και εδω..

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

pavlos15
03-09-10, 22:54
Στο μυαλο μου τα εχω χωρισει σε 3 κατηγοριες: α)οξινου νερου(αμαζονιος) β)σκληρου νερου(malawi tanganyika)

Αυτες οι κατηγοριες ειναι κιχλιδες..οι οποιες θελουυν πολλα λιτρα, πολλες πετρες και καλα στηριγμενες και και...ΟΧΙ πολλα φυτα καθοτι φυτοφαγα..αντε καμια ανουβια και βελισνερια και κανενα microsorum pteropus αρα θα χρειαστεις και αεροαντλια..
Με λιγα λογια το κοστος και ο κοπος για το στησιμο..να μην αναφερω την αγορα αμμου.πετρας και των ψαριων..αρκετα ακριβα ψαρια...
σου ανεβαζουν αρκετα το κοστος..

Με τα ζωοτοκα φυτευεις..με ενα γλαστρακι πχ κρυπτοκορινας μπορεις να βγαλεις και 2,3 φυτα αφου ειναι τυπου βολβου..
Τα δε ωαρια ειναι φτηνα..πψ 2 ευρω τα γκαπυ και δεν θα βαλεις κα ιτοσα πολλα στην αρχη αφου θα γεννησουν αρα θαχεις δωρεαν και δικης σου παραγωγης..
Εννπειται πρωτα στρωσιμο και φυτεμα απο την αρχη..
:smt052


Οι κΟι κιχλίδες σκάβουν πολύ, τρώνε πολύ και παράγουν πολλά περιττώματα. Επιπλέον, ένα ενυδρείο για κιχλίδες Malawi δεν μπορεί να έχει πολλά φυτά. Αυτό σημαίνει ότι όλα τα απόβλητα θα πρέπει να απομακρυνθούν μέσω του φίλτρου γιΆ αυτό και επιβάλλεται να ελέγχετε τακτικά τη σωστή λειτουργία του. ιχλίδες σκάβουν πολύ, τρώνε πολύ και παράγουν πολλά περιττώματα. Επιπλέον, ένα ενυδρείο για κιχλίδες Malawi δεν μπορεί να έχει πολλά φυτά. Αυτό σημαίνει ότι όλα τα απόβλητα θα πρέπει να απομακρυνθούν μέσω του φίλτρου γιΆ αυτό και επιβάλλεται να ελέγχετε τακτικά τη σωστή λειτουργία του.

Καταλαβα.. Απλα επειδη ως τωρα ασχολιομουν με κιχλιδες εχω τα περισσοτερα απ αυτα που αναφερεις ! Παρ ολα αυτα θα ηθελα πολυ ενα κοπαδακι ξιφοφορων.. Μπορω να βαλω? Αν ναι,ποσα και μπορω να τα συνδιασω με αλλα ψαρια??:)

drbig
06-09-10, 15:44
Οι ξιφοφόροι ως αφρόψαρα συνδυάζονται άνετα με ψάρια μεσαίου και κάτω στρώματος. Στα 100 λτ, συντηρητικά 1 αρσ/3 θυλ εως και 2 αρσ/5 θυλ θα ήταν η πρότασή μου. Μιλάμε πάντα για νεαρά ενήλικα άτομα.

pavlos15
09-10-10, 13:31
Καλημερα! Θελω βοηθεια!!! Γυρισα σπιτι μου και ο αδερφος μου ειχε αγορασει ενα μικρο ασπρο βατραχο!! Μπορω να τον κρατησω στο ενυδρειο με ph=7?? Και αν ναι τι τρωει??

Πάνος
10-10-10, 23:30
κανε αναζητηση για african dwarf frog αν ειναι αυτος...http://www.google.gr/images?hl=el&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1419&bih=715&q=african%20dwarf%20frog&tbs=isch:1
λευκος...αλφικη μορφη η αλλο ειδος :confused:

delta66
11-10-10, 04:12
Για ζωοτοκα και ταγκανικα δεν θα μιλησω οντας μη εμπειρος, αλλα σε 100 λιτρα μπορεις να στησεις Ν Αμερικη χωρις φυτα και χωρις ΑΟ ή διοξειδια.
Μονο με ξυλα και ξερα φυλλα.
Επισης υπαρχουν φυτα (Ν Αμερικης) που δεν χρειαζονται καμια φροντιδα απλα φυτεμα. Εχινοδωροι, sagittaria subulata, επφανειας για σκια hydrocotyle leucocephala, pistia stratiotes κλπ. Ακομα και moss νοτιοαμερικανικη (christmas moss).

Απο θεμα οικονομιας μπορεις να αποφυγεις τα catappa και να μαζεψεις απο καμια εξοχη 2-3 σακουλες σκουπιδιων ξερα πλατανοφυλλα ή απο βελανιδιά, καστανιά, αμυγδαλιά, καρυδιά. (χωρις κουτσουλιες απο πουλια ή κοντα σε αγροτικες περιοχες που ψεκαζουν φυτοφαρμακα)
Αν και απο ebay μπορεις να βρεις παμφτηνα και catappa.

Ξυλα αν δεν εισαι εμπειρος στην επεξεργασια τους, καλυτερα παρε απο πετσοπ driftwood.
Μπορεις να προετοιμαζεις και νερο με ξερα φυλλα και μια αεραντλια.

Και φυσικα για πολλα ψαρια δεν ειναι αναγκη να πας σε πολυ χαμηλα πεχα.
αρκει να εισαι κοντα και λιγο κατω απο 7.

Φωτα ελαχιστα, καλη φιλτρανση, καλες τροφες και βιταμινες.