PDA

Επιστροφή στο Forum : αλγη στο φυτεμενο μου


Caede
31-08-10, 23:07
Καλησπέρα και πάλι :)

Μετά από 1 μήνα λειτουργίας του ενυδρείου με ψάρια, έφτιαξα ένα video να μου πείτε την γνώμη σας :)
http://www.youtube.com/watch?v=0QQLxvdQFw0

Έχω θέμα με την άλγη όπως θα δείτε και στο video, και δεν έχω ακόμα καταλήξει τί να κάνω. Ρίχνω 1 καπάκι (5 ml) την ημέρα Flourish excel (CO2 σε υγρή μορφή) χωρίς να έχω παρατηρήσει βελτίωση. Η συνιστώμενη ποσότητα είναι 1 καπάκι κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα για 200 lt ενυδρείου.

Δεν έχω κάποιο σύστημα παροχής CO2 ούτε κάποιο αλγοφάγο είδος. Τί μου προτείνετε;

PascM
01-09-10, 07:12
Για πες μας και λίγο τις συνθήκες φωτισμού!

Caede
01-09-10, 08:51
Καλημέρα παιδιά

Το ενυδρείο μου έχει 1 λάμπα white light 24Watt και 1 λάμπα red light επίσης 24Watt. Έχω ρυθμίσει την φωτοπερίοδο σε 10 ώρες (από τις 1300 έως τις 2300)

Επίσης δε χρησιμοποιώ λιπάσματα κτλ, μόνο ότι έχει το υπόστρωμα που μου έδωσαν από το pet shop (το οποίο δε θυμάμαι τί είδος/μάρκα ήταν :confused: )

PascM
01-09-10, 08:53
Έχω την εντύπωση λοιπόν ότι υπάρχουν πολλά θρεπτικά στην στήλη του νερού και τα φυτά χωρίς CO2 δεν καταφέρνουν να απορροφήσουν και να αναπτυχθούν γι' αυτό και έχεις την μαύρη άλγη.

1) Τοποθετείς CO2
2) Πυκνώνεις την συχνότητα των αλλαγών νερού!

Αφήνεις 2-3 μέρες και το ξαναβλέπουμε.

Caede
01-09-10, 09:04
Εκτός απο μια μόνιμη παροχή CO2 που κάποια στιγμή πρέπει να βάλω, σκέφτομαι να πάρω και κάποιο αλγοφάγο είδος αλλά δεν ξέρω ποιο. Σκέφτομαι για σαλιγκάρι, τρώει την άλγη που έχω; Και αν υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή το ενυδρείο μου είναι καθαρό από άλγη, τί τροφή θέλει μετά;

Και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση PascM :)

PascM
01-09-10, 09:21
Τι τροφή θέλει πιο; το σαλιγκάρι; συνήθως τρώνε υπολείμματα τροφής από τα άλλα είδη που κατοικούν στο ενυδρείο.
Πάντως δύσκολα να καθαρίσεις άλγη με σαλιγκάρι και ειδικά ένα.... τίποτα sae θα έλεγα αλλά δεν ξέρω τις παραμέτρους του νερού σου.

Caede
01-09-10, 09:30
Έχω να κάνω μετρήσεις αρκετό καιρό. Οι τελευταίες μετρήσεις έγιναν 19 Αυγούστου:
NH4: 0
NO2: 0
NO3: 5
Fe: 0,05
KH: 5d
pH: 7,6

Δεν έχω πάρει άλλα τεστ (άσχημη εποχή για ενυδρείο επέλεξα ελέω οικονομικής κρίσης) αλλά έχω την εντύπωση ότι SAE δε χωράει στο ενυδρείο μου (128lt). Φυσικά όντας αρχάριος άνετα μπορεί να κάνω και λάθος :)

PascM
01-09-10, 09:37
Το sae μπορεί να μπει μόνο προσωρινά αλλά με 128 λίτρα άστο δεν χρειάζεται.
Βασικά αυτό που πρέπει να διορθωθεί είναι το αίτιο της άλγης, επομένως δεν βλέπω λόγο να προχωρήσεις σε κάποια προσθήκη π.χ. σαλιγκαριού.

Caede
01-09-10, 16:11
Πήρα τεστ για CO2 αν και ήξερα από πριν ότι δεν έχω αρκετό στο ενυδρείο μου. Μείωσα την φωτοπερίοδο σε 9 ώρες από 10 και επίσης πήρα CO2 σε δισκία. Για να δούμε τί θα δούμε τις επόμενες ημέρες :)

philosopher
02-09-10, 17:04
Πήρα τεστ για CO2 αν και ήξερα από πριν ότι δεν έχω αρκετό στο ενυδρείο μου. Μείωσα την φωτοπερίοδο σε 9 ώρες από 10 και επίσης πήρα CO2 σε δισκία. Για να δούμε τί θα δούμε τις επόμενες ημέρες :)

Είχα κι εγώ θέμα με άλγες όταν είχα το φυτεμένο.
Συνδυασμός που τις εξάλειψε:

1. Θερμοκρασία μέχρι 28 το πολύ
2. Παροχή CO2 (αν δεν υπάρχει, excel ή easycarbo)
3. Ελάχιστη ανατάραξη ώστε να μην πηγαίνει χαμένο το CO2. Σε πυκνοφυτεμένο δε χρειάζεται καν (ή χρειάζεται ελάχιστη) ανατάραξη. Θέλει προσοχή αυτό να μη σκάσουν τα ψαράκια (στο λένε μόνα τους αν θέλουν οξυγόνο)
4. Sylvania Grolux, σε αναλογία 0.40-0.50W/λίτρο (ανάλογα τα φυτά), τουλάχιστον 8 ώρες ημερησίως
5. ΤΑΚΤΙΚΟ λίπασμα (Fe,K), σε μικρότερες από τις αναγραφόμενες δοσολογίες
6. Ύπαρξη κάποιων φυτών γρήγορης ανάπτυξης (κερατόφυλλο,pistia) σε λογικές ποσότητες
7. Τακτικές μετρήσεις σε νικτρικά και φωσφορικά ώστε ούτε να λείπουν ούτε να περισσεύουν. Ανάλογα με την ιχθυοφόρτιση μπορεί να απαιτείται να προσθέσεις κιόλας.

Αν όλα αυτά δε δουλέψουν ικανοποιητικά (αν και θα έπρεπε), τότε υπάρχει και αυτή (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Otocinclus.htm) η λύση. Το κάνουν λαμπίκο!

syphon
02-09-10, 21:11
Κοίτα εδώ για άλγες
http://www.aquariumalgae.blogspot.com/

Caede
02-09-10, 21:44
Ευχαριστώ και τους 2 προλαλήσαντες, πολύ σημαντικές οι πληροφορίες τους. Είναι δύσκολο το φυτεμένο ενυδρείο τελικά, αλλά είναι και μια ομορφιά αν όλα πηγαίνουν καλά :)

Η ζημιά πρέπει να έγινε λόγω της ζέστης που πολλές φορές έφτανε και τους 30οC αλλά και λόγω της έλλειψης του CO2.

Πρέπει να ρίξω διάβασμα για τα λιπάσματα στα φυτά

Caede
06-09-10, 12:08
Καλημέρα και πάλι

Χθεσινές μετρήσεις:
θερμοκρασία: 27οC - 28oC
NH4: 0
NO2: 0
NO3: 5
PO4: 0,1
Fe: 0
KH: 6od
pH: 7,6

Πρόσθεσα Fe, περίπου 2,5ml. Βάζω καθημερινά πλέον CO2, 1 δισκίο αναβράζον και 1 καπάκι excel εναλλάξ. Η ένδειξη του CO2 επιτέλους άρχισε να δείχνει ότι υπάρχει, γιατί μέχρι τώρα ήταν εντελώς αρνητική.

Δεν αντιστάθηκα και πήρα 2 SAE, ίσως έκανα λάθος ίσως και όχι. Το μέλλον θα δείξει. Πάντως μου έκαναν το ενυδρείο λαμπίκο, έχει εξαφανιστεί σχεδόν όλη η άλγη. Και για έναν περίεργο λόγο, τους αρέσει να κάνουν παρέα με τα red-eye Tetra! Που και που γίνονται κοπάδι όλα μαζί, 7 red-eye και 2 SAE! Τί να πω, μυστήρια η φύση :)

philosopher
06-09-10, 14:34
Καλημέρα και πάλι

Χθεσινές μετρήσεις:
θερμοκρασία: 27οC - 28oC
NH4: 0
NO2: 0
NO3: 5
PO4: 0,1
Fe: 0
KH: 6od
pH: 7,6

Πρόσθεσα Fe, περίπου 2,5ml. Βάζω καθημερινά πλέον CO2, 1 δισκίο αναβράζον και 1 καπάκι excel εναλλάξ. Η ένδειξη του CO2 επιτέλους άρχισε να δείχνει ότι υπάρχει, γιατί μέχρι τώρα ήταν εντελώς αρνητική.

Δεν αντιστάθηκα και πήρα 2 SAE, ίσως έκανα λάθος ίσως και όχι. Το μέλλον θα δείξει. Πάντως μου έκαναν το ενυδρείο λαμπίκο, έχει εξαφανιστεί σχεδόν όλη η άλγη. Και για έναν περίεργο λόγο, τους αρέσει να κάνουν παρέα με τα red-eye Tetra! Που και που γίνονται κοπάδι όλα μαζί, 7 red-eye και 2 SAE! Τί να πω, μυστήρια η φύση :)

Οι μετρητές CO2 δε μετρούν το excel (και όλους τους υγρούς άνθρακες).
Πρόσεξε πολύ τις υπερδοσολογίες (και στα λιπάσματα).

Επίσης έχε το νου σου στα SAE γιατί ενίοτε κάνουν άλματα και μπορεί να βρεις κανένα στο πάτωμα. Καλό είναι να υπάρχουν σε κλειστό ενυδρείο.

Caede
06-09-10, 15:32
Χρησιμοποιώ το τεστ που είναι μόνιμα βυθισμένο στο νερό και αλλάζει χρώμα ανάλογα με το CO2 που υπάρχει στο ενυδρείο. Δε ξέρω αν υπάρχει και άλλου είδους τεστ βέβαια, εκτός από την κλασσική μέθοδο υπολογισμού του με το KH και το pH, στην οποία ξέρω ότι δε μπορεί να υπολογίσει τα διάφορα σκευάσματα που χρησιμοποιούνται. Αλλά και το τεστ που έχω δε μπορεί να συνυπολογίσει το CO2 από το excel και τα δισκία της sera; Αν θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τί ακριβώς παίζει με αυτό το τεστ φίλε philosopher θα σου είμαι υπόχρεος. Ο τρόπος μέτρησης του CO2 με έχει λίγο μπερδέψει. Εγώ π.χ. που έχω χαμηλή σκληρότητα (5-6d) και προς το βασικό pH (7,5-7,6) έχω και πολύ λίγο CO2 στο ενυδρείο, οπότε πρέπει να προσθέσω με κάποιον τρόπο CO2 (στη προκειμένη περίπτωση με δισκία και excel). Με ποιον τρόπο, μετρήσιμο, μπορώ να δω την πραγματική συγκέντρωση του CO2 που έχω στο ενυδρείο;

Το ενυδρείο είναι μόνιμα κλειστό οπότε δε πιστεύω να βρω τα SAE στον καναπέ να βλέπουν τηλεόραση :)

Λιπάσματα δεν χρησιμοποιώ παρά μόνο το Fe. Και από αυτό είχα καιρό να ρίξω, τώρα που μέτρησα μηδενική συγκέντρωση έριξα μισό καπάκι (ενώ η προτεινόμενη δοσολογία για τα λίτρα μου είναι 1 καπάκι).