PDA

Επιστροφή στο Forum : πολλεσ αποριεσ για τα ενυδρεια


happyfish
29-08-10, 11:52
γεια σασ!!!!!!!! εχω πολλεσ ερωτησεισ για τα ενυδρεια (ειμαι εντελωσ αρχαρια)
ξερει κανεισ κανα καλο πετ σοπ στο ηρακλειο κρητησ ???
επισησ τι ειναι το ποστερ ενυδρειου πρεπει να παρω και τετοιο???
το χρυσοψαρο που εχω τωρα ειναι 6-7 εκατοστα , θα την παλεψει με αλλο ενα μικρο σε 50 λιτρα ενυδρειο????
μηπωσ ειναι καλυτερα να στρωσω με αμμωνια???
και αν ναι τι θα κανω με τον μικρο αυτεσ τισ 3 βδομαδεσ
(τωρα ειναι σε 9λιτρο και δεν ξερω αν θα την παλεψει και πολυ)????
επισησ εχει καποιοσ να προτινει κανα καλο και φτηνο ενυδρειο??
ειναι καλυτερο να το παρω πακετο (ενυδρειο-φιλτρο) η ξεχωριστα??
για τα χρυσοψαρα χρειαζεται θερμοστατησ???
επισησ μπορειτε να μου προτεινετε μικρα αληθινα φυτα που να μενουν στην επιφανεια??? και χρειαζεται λαμπα για αυτα?? (ο χωροσ φωτιζεται αρκετα)
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και σορυ για τισ πολλεσ ερωτησεισ
αλλα με οσα διαβαζω δεν ξερω τι να κανω!!!!:p

zipo
29-08-10, 12:07
γεια σασ!!!!!!!! εχω πολλεσ ερωτησεισ για τα ενυδρεια (ειμαι εντελωσ αρχαρια)
ξερει κανεισ κανα καλο πετ σοπ στο ηρακλειο κρητησ ??????
επισησ τι ειναι το ποστερ ενυδρειου πρεπει να παρω και τετοιο???Είναι το φόντο που θα μπει στο πίσω τζάμι.Με ένα μαύρο χαρτονάκι έχεις πολύ πιο ωραίο αποτέλεσμα.
το χρυσοψαρο που εχω τωρα ειναι 6-7 εκατοστα , θα την παλεψει με αλλο ενα μικρο σε 50 λιτρα ενυδρειο????Σε 50 λίτρα αν μείνει μόνο του θα είναι καλά.;)
μηπωσ ειναι καλυτερα να στρωσω με αμμωνια???Αν δεν μπορείς να βρεις μπόλι (βάλε μια αγγελία) τότε μπορείς να στρώσεις με αμμωνία.
και αν ναι τι θα κανω με τον μικρο αυτεσ τισ 3 βδομαδεσ
(τωρα ειναι σε 9λιτρο και δεν ξερω αν θα την παλεψει και πολυ)????Όσο να στρωθεί το άλλο θα χρειάζεται καθημερινές αλλαγές νερού και μειωμένο τάισμα.Έχει στρωμένο φίλτρο το μικρό ενυδρείο?Αν έχει,στίβεις τα σφουγγάρια στα σφουγγάρια του φίλτρου του μεγάλου και τέλος.
επισησ εχει καποιοσ να προτινει κανα καλο και φτηνο ενυδρειο??????
ειναι καλυτερο να το παρω πακετο (ενυδρειο-φιλτρο) η ξεχωριστα??Ο,τι νομίζεις.Απλά,αν τα πάρεις ξεχωριστά θα έχεις τη δυνατότητα να πάρεις ένα καλό εξωτερικό.Οπότε καλύτερα ξεχωριστά.
για τα χρυσοψαρα χρειαζεται θερμοστατησ???Ανάλογα με τη θερμοκρασία που θα κρατά το ενυδρείο.μάλλον ανεμιστηράκια θα χρειαστείς κάποια στιγμή.;)
επισησ μπορειτε να μου προτεινετε μικρα αληθινα φυτα που να μενουν στην επιφανεια???φυτά επιφανείας είναι η lemna minor και η pistia stratiotes,αλλά και το κερατόφυλλο κάθεται αφύτευτο στην επιφάνεια και χρειαζεται λαμπα για αυτα?? (ο χωροσ φωτιζεται αρκετα)θα χρειαστείς λάμπα για να έχεις σταθερές συνθήκες φωτισμού
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και σορυ για τισ πολλεσ ερωτησεισ
αλλα με οσα διαβαζω δεν ξερω τι να κανω!!!!:p

Καλή συνέχεια.

Τηλέμαχος
29-08-10, 12:37
γεια σασ!!!!!!!! εχω πολλεσ ερωτησεισ για τα ενυδρεια (ειμαι εντελωσ αρχαρια) φυσιολογικό
ξερει κανεισ κανα καλο πετ σοπ στο ηρακλειο κρητησ ???
επισησ τι ειναι το ποστερ ενυδρειου πρεπει να παρω και τετοιο???ειναι ενα εκτυπωμενο σχεδιο, μουσαμας ή πλαστικό συνήθως που το κολλάμε στην πλάτη του ενυδρείου
το χρυσοψαρο που εχω τωρα ειναι 6-7 εκατοστα , θα την παλεψει με αλλο ενα μικρο σε 50 λιτρα ενυδρειο???? αν είναι μόνος του με αρκετά φυτά, θα κάνει πάρτι
μηπωσ ειναι καλυτερα να στρωσω με αμμωνια???άνοιξε αγγελία για μπόλι. το να στρώσεις με αμμωνία και όχι με τροφή μόνο μπελάδες θα σου φέρει. σου συστήνω να βγάλεις τον ψάρακα και να τον βάλεις αμέσως στο άστρωτο αλλά μεγαλύτερο ενυδρείο, θα είναι πολύ πιο καλά εκεί. πρέπει να κρατάς σταθερές τις συνθήκες νερού με αλλαγές. αντιχλώριο βάζεις;
και αν ναι τι θα κανω με τον μικρο αυτεσ τισ 3 βδομαδεσ
(τωρα ειναι σε 9λιτρο και δεν ξερω αν θα την παλεψει και πολυ)????δες πιο πανω
επισησ εχει καποιοσ να προτινει κανα καλο και φτηνο ενυδρειο??δες τα ενυδρεία της τετρα, κομπλε σετ. 60λιτρα ότι πρέπει. εσυ βάζεις διακοσμητικά. περιλαμβάνει αεραντλία,θερμοστάτη, φίλτρο κτλ κτλ εξωτερικό φίλτρο δεν χρειάζεσαι για αυτά τα λίτρα
ειναι καλυτερο να το παρω πακετο (ενυδρειο-φιλτρο) η ξεχωριστα??αν παρεις σετ εχεις το πλεονεκτημα του να μην ψαχνεσαι. αν παρεις ξεχωριστα εχεις περισσοτερες επιλογες
για τα χρυσοψαρα χρειαζεται θερμοστατησ??? αν κανει κρυο στο δωματιο, ναι
επισησ μπορειτε να μου προτεινετε μικρα αληθινα φυτα που να μενουν στην επιφανεια??? και χρειαζεται λαμπα για αυτα?? (ο χωροσ φωτιζεται αρκετα)βαλε αυτα που σου ειπαν πιο πανω αλλά και egeria densa, ceratophyllum demersum foxtail, anubias barteri var nana που δεν εχουν πολλες απαιτησεις. ουτε φωτισμό θέλουν
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και σορυ για τισ πολλεσ ερωτησεισ
αλλα με οσα διαβαζω δεν ξερω τι να κανω!!!!:pκαι αυτό φυσιολογικό

Με τέτοια θέληση σε βλέπω να προχωράς πολύ!!!

poppy
29-08-10, 12:59
Μπορω να σε βοηθήσω με το πρώτο ερώτημά σου. Επειδή δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω εδώ δημόσια, σου έστειλα πμ

Τηλέμαχος
29-08-10, 13:02
μπορείς για να βοηθήσεις και άλλους που ψάχνονται
το διάβασα στους κανόνες

happyfish
29-08-10, 13:10
ευχαριστω πολυ παιδια!!
poppy το ειδα και με βοηθασ αρκετα!!!
δυστυχωσ το ενυδρειακι που εχω τωρα τον μακη δεν εχει φιλτρο
(το ξερω τραγικο αλλα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται) :mad:
νομιζω οτι θα του βαλω μαυρο χαρτονακι τελικα ..... ειναι καλυτερα???
ευχαριστω και για τα φυτα......
ελπιζω να τα βρω....
καλυτερα με μπολι λοιπον ε??
ωραια μηπωσ εχετε εσεισ???
αν και θα το χρειαστω την τεταρτη που θα παω για shopping 4 the fishy!!!!! (δυστυχωσ δεν μενω ηρακλειο αλλα λιιιιιγο πιο μακρια αλλιωσ θα πηγαινα αυριο!!!!)
:):):):):):)

Τηλέμαχος
29-08-10, 13:16
ευχαριστω πολυ παιδια!!
poppy το ειδα και με βοηθασ αρκετα!!!
δυστυχωσ το ενυδρειακι που εχω τωρα τον μακη δεν εχει φιλτρο ωωω ναι για αυτο πρεπει να το βαλεις μπλουμ στο καινουριο γιατι καλυτερα θα ειναι εκει... πρεπει να κρατας χαμηλα την αμμωνια ομως, 0.25ppm ΜΑΚΗ το εβγαλες μωρε το ψαρι;;;:D:D:D
(το ξερω τραγικο αλλα μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται) :mad: δεν εχεις ακουσει τιποτα απο αυτα που μου εχουν πει εμενα... φυσικα τα ακουσαν αγρια μετα
νομιζω οτι θα του βαλω μαυρο χαρτονακι τελικα ..... ειναι καλυτερα???ωωω ναι κανει τελεια αντιθεση:smt055:smt055:smt055
ευχαριστω και για τα φυτα......
ελπιζω να τα βρω....αν δεν βρεις ανοιξε αγγελια για ζητηση
καλυτερα με μπολι λοιπον ε??ω ναι
ωραια μηπωσ εχετε εσεισ???εγω εχω αλλα ειμαι χανια.. θα αχρηστευτει αν βγει απο ροη για πανω απο μια ωρα
αν και θα το χρειαστω την τεταρτη που θα παω για shopping 4 the fishy!!!!! κανε μας μια λιστα με αυτα που θα παρεις(δυστυχωσ δεν μενω ηρακλειο αλλα λιιιιιγο πιο μακρια αλλιωσ θα πηγαινα αυριο!!!!)καλλιο αργα παρα ποτε
:):):):):):):smt020

happyfish
29-08-10, 13:23
ναι ναι μακη τον λενε (μου τον εφεραν ηδη βαπτισμενο και ειπα να μην του αλλαξω ονομα και παθει διαταραχη προσωπικοτητασ,αρκετα προβληματα εχει) :rolleyes:
την τεταρτη θα εχω λιστα με τα ενυδρεια που βρηκα
και την πεμπτη θα παω να το παρω(οποιο διαλεξω τελικα με την βοηθεια σασ)
γενικα σκεφτομαι
-ενα θερμομετρο
-τεστ αμμωνιασ και νιτρικων
-ενα ενυδρειο 50-70 λιτρα (μαλλον κομπλε με φιλτρο και λαμπα)
-και κανα φυτο απο αυτα που μου γραψατε για αρχη

πωσ θα κραταω χαμηλα την αμμωνια σε αστρωτο ενυδρειο????
και τι θα κανω αν δεν βρω μπολι μεχρι την πεμπτη???

ωραια μηπωσ εχετε εσεισ???εγω εχω αλλα ειμαι χανια.. θα αχρηστευτει αν βγει απο ροη για πανω απο μια ωρα
(ενασ πυραυλοσ θα ηταν χρησιμοσ:p)

Τηλέμαχος
29-08-10, 13:29
ναι ναι μακη τον λενε (μου τον εφεραν ηδη βαπτισμενο και ειπα να μην του αλλαξω ονομα και παθει διαταραχη προσωπικοτητασ,αρκετα προβληματα εχει) :rolleyes:
την τεταρτη θα εχω λιστα με τα ενυδρεια που βρηκα
και την πεμπτη θα παω να το παρω(οποιο διαλεξω τελικα με την βοηθεια σασ)
γενικα σκεφτομαι
-ενα θερμομετρο ω ναι:D
-τεστ αμμωνιασ και νιτρικων ΑΡΙ NH3/NH4 TEST, API NO2 TEST, API NO3 TEST. Αυτά θα ζητήσεις, αν δεν έχει παρε της τετρα. Δηλαδή τέστ αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών:smt052
-ενα ενυδρειο 50-70 λιτρα (μαλλον κομπλε με φιλτρο και λαμπα) tetra aquaart 60l κομπλε οτι ψαχνεις:cool:
-και κανα φυτο απο αυτα που μου γραψατε για αρχη ειναι πανευκολα τα βαζεις μπλουμ και καταλαμβανουν το ενυδρειο :smt020:rolleyes::D

πωσ θα κραταω χαμηλα την αμμωνια σε αστρωτο ενυδρειο???? αλλαγές νερού.:):)
και τι θα κανω αν δεν βρω μπολι μεχρι την πεμπτη??? υπομονή μέχρι την παρασκευή. άνοιξε αγγελία (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26)



:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

happyfish
29-08-10, 13:41
ααα ωραια ...
θα το ψαξω αυτο που μου λεσ
εμ για υποστρωμα τι να κανω .???
ενα χρωματιστο χαλικι που του εχω τωρα ειναι οκ να μπει και στο καινουριο η βλακεια θα κανω????

Τηλέμαχος
29-08-10, 13:44
ααα ωραια ...
θα το ψαξω αυτο που μου λεσ
εμ για υποστρωμα τι να κανω .??? τα φυτα που σου ειπα δεν γυρευουν υποστρωμα (χωμα):cool:
ενα χρωματιστο χαλικι που του εχω τωρα ειναι οκ να μπει και στο καινουριο η βλακεια θα κανω????μεγιστη ανοησια. θα μεταφερει πιθανες ασθενειες. παρε καινουριο λεπτο πιο χοντρο απο αμμο σε λευκες αποχρωσεις.:grin::grin::grin::smt052
:smt020:smt020:smt020

happyfish
29-08-10, 14:36
τωρα εχω αλλη μια απορια (φαντασου να παω και στα πετ σοπ ):p
ποσο πολυ χαλικι χρειαζομαι ??? εξαρταται απο το μεγεθοσ του ενυδρειου το ξερω αλλα ποσο παχυ πρεπει να ειναι για να υπολογισω????:smt120:smt120

Τηλέμαχος
30-08-10, 07:22
1-2 εκατοστά πάχος. εγώ για 120 λίτρα πήρα 10 κιλά και έβγαλα περίπου 1 εκ.

happyfish
30-08-10, 11:08
ευχαριστωωωωωω!!!! το ψαρακι μου θα σου χρωσταει ....
μεχρι την παρασκευη ελπιζω να εχω το ενυδρειο μου!!!!!
θα ανεβασω και φοτο!!!
τωρα παω να του κανω αλλαγη νερου!!!! :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: :rolleyes:

Τηλέμαχος
30-08-10, 11:10
το ψαράκι σας δεν μου χρωστάει τίποτα...
είναι υποχρέωσή μου να βοηθάω τελείως αρχάριους να πάρουν σωστές γνώσεις και να σώσουν τα ψαράκια τους...
αυτός είναι ο σκοπός όλων των μελών...

πόσο μεγάλη αλλαγή θα κάνετε και τί αντιχλώριο βάζετε;

happyfish
30-08-10, 11:13
εμ μια και ειναι τοσο μικρο λεω να βγαλω το μισο νερο.....
αντιχλωριο βαζω ενα που μου εφεραν μαζι με το ψαρι.....
sera aquatan (ειναι ενα μικρο κιτρινο μπουκαλακι)

Τηλέμαχος
30-08-10, 11:16
και εγώ αυτό το αντιχλώριο βάζω

Roussaks
31-08-10, 08:33
#Το ποσταρω και δω ,μια και το αλλο θεμα ειναι αγγελια και μπορει να μην το δει κανεις#
Εγω μπορω να δωσω μπολι στην κοπελια ,αλλα ειναι απο ενυδρειο με κιχλιδες , ας πει καποιος ειδικοτερος εαν θα εχει κανενα προβλημα ....
Τηλεμαχε , μπολι εννοουμε τον υαλομβαβακα(ξεχασα την λεξη) και καμποσο νερο ετσι;;;
Στειλε μου πμ...θα το δω σημερα ή αυριο και θα σου απαντησω ... Οσο για πετσοπ στο Ηρακλειο επειδη λιγο πολυ τα εχω ψαξει ολα ....καλυτερα μια εκδρομη στα Χανια ή απο τ Ιντερνετ !!! και για ενυδρειο μην το σκεφτεις απο εδω !!!

Τηλέμαχος
31-08-10, 09:35
Ε μα πια!!
Ο υαλοβάμβακας δεν είναι βιολογικό υλικό!!!
Δώσε του σφουγγάρι περίπου να είναι το 1/3 από το υλικό που χωράει στο φίλτρο της. Δώσε 0.5 λίτρο σφουγγάρι αν μπορείς. Αν βγεί από ροή πάνω από μία ώρα αχρηστεύεται.
-------------------------
Ωχ, είπα δώσε του;;; χεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε:gr in::grin:

happyfish
31-08-10, 09:52
χαχαχα γεια σου βρε τηλεμαχε......

ευχαριστω φιλε μου για το μπολι...μολισ το χρειαστω (δλδ μολισ βρω ενυδρειο και το στησω ) θα επικοινωνησω με πμ...
δεν παιζει καμια σημασια που ειναι απο κιχλιδεσ σωστα???
δυστυχωσ δεν εχω την δυνατοτητα να τρεχω χανια ... οποτε θα δοκιμασω την τυχη μου και του ψαριου μου απο εδω...
ποσο χαλια μπορει να ειναι δλδ .... 4 τζαμια κολλημενα απο την εταιρια που τα πουλανε αυτοι ετοιμα ειναι το ενυδρειο..... :P

Τηλέμαχος
31-08-10, 09:54
μπολι να ναι και οτι να ναι

exelix
31-08-10, 09:55
Αν έχει πιάσει βιολογία ο υαλοβάμβακας μπορείς να τον δώσεις για μπόλι, αλλιώς ή στίψε το σφουγγάρι ή δώσε λίγο siporax αν έχεις, το οποίο και αντικαθιστάς με καινούργιο.

Τηλέμαχος
31-08-10, 09:56
εφοσον δεν ειναι θαλασσινο εισαστε οκ
-------------------------
Αν έχει πιάσει βιολογία ο υαλοβάμβακας μπορείς να τον δώσεις για μπόλι, αλλιώς ή στίψε το σφουγγάρι ή δώσε λίγο siporax αν έχεις, το οποίο και αντικαθιστάς με καινούργιο.

εγω θεωρω πιο αποτελεσματικο το σφουγγαρι γιατι δεν το αλλαζουμε καθε τρεις και λιγο

Roussaks
31-08-10, 10:17
Και σφουγγαρι θα δωσω και υαλομβαβακα και νερο ....ντου νοτ γουορι ....και αν θες και κατι απο Χανια πες το σε μια βδομαδα θα παω για επιδρομη εκει .... οποτε στο κραταω !!!

happyfish
31-08-10, 10:23
ευχαριστω .... αλλα δεν ξερω ακομα ...κατσε να παω στο ηρακλειο να δω τι παιζει και θα σου πω.....

Roussaks
31-08-10, 10:25
Τι ψαχνεις ;;;
Επειδη 2 χρονια τωρα που ασχολουμε με το ενυδρειο ξερω και τα 10 πετσοπ του Ηρακλειου , πες μου τι ψαχνεις ισως μπορω να σε βοηθησω και γενικα ρωτα με οτι θες , μπορει να μην ειμαι expert ... αλλα κατι ξερουμε και μεις..

exelix
31-08-10, 10:26
εγω θεωρω πιο αποτελεσματικο το σφουγγαρι γιατι δεν το αλλαζουμε καθε τρεις και λιγο


Μια χαρά είναι το σφουγγάρι, αλλά ποιο είναι αυτό που αντικαθιστάς κάθε τρεις και λίγο;

Roussaks
31-08-10, 10:30
Tον υαλομβαβακα εννοει....που δεν τον αντικαθιστας απλα τον πλενεις ,εκτος και αν δεν παιρνει αλλο πλησιμο ( φυσικα με νερο ενυδρειου)

exelix
31-08-10, 10:33
Ε, εντάξει! Κάθε υλικό έχει τη δική του χάρη!

happyfish
31-08-10, 10:46
φιλε roussaks
ψαχνω ενα 50-60λιτρο (μαλλον )ενυδρειο σε λογικη τιμη...
ειναι για χρυσοψαρο .... βασικα αυτο ειναι το μεγαλο μου προβλημα
το ενυδρειο.. τα αλλα φυτα και πετρεσ και ξυλα θα τα βρω.....

Roussaks
31-08-10, 10:54
μμμ...carefour ? & Μαρινοπουλο κοιταξες ;;;
Ισως πετυχεις καμια προσφορα ....ποσα διαθετεις ;;

happyfish
31-08-10, 11:02
χμμμμ οχι δεν τα σκεφτηκα καν..... γυρω στα 80-100 ευρω για το ενυδρειο..... ολα τα παρελκομενα τα εχω υπολογισει και αφαιρεσει απο το μπατζετ..... θα παω μαλλον τεταρτη carrefour..... :D:D:D:D:D:D:D

ipertatos
31-08-10, 11:47
τωρα εχω αλλη μια απορια (φαντασου να παω και στα πετ σοπ ):p
ποσο πολυ χαλικι χρειαζομαι ??? εξαρταται απο το μεγεθοσ του ενυδρειου το ξερω αλλα ποσο παχυ πρεπει να ειναι για να υπολογισω????:smt120:smt120

1-2 εκατοστά πάχος. εγώ για 120 λίτρα πήρα 10 κιλά και έβγαλα περίπου 1 εκ.


Μήπως είναι πάρα πολύ λίγο 1-2 εκατοστά;
Αν είναι να βάλεις και φυτά θα χρειαστείς σίγουρα 4-5 πιστεύω για να πιάσουν καλά και οι ρίζες τους!

happyfish
31-08-10, 13:36
ελεγα να βαλω γυρω στα 3 γιατι του μακη αρεσει να την σκαλιζει
μην κολλησει στο τζαμι καμια ωρα..... αλλα κααατσε να παρω το ενυδρειο και θα τα δω οοολα τα αλλα..... :D:D:D:D:D :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: :rolleyes::rolleyes::rolleyes: