PDA

Επιστροφή στο Forum : Venus Flytrap σε vivarium


mikeruless
28-08-10, 12:46
Χρονια τωρα εχω παθει πλακα με το συγκεκριμενο (venus flytrap) φυτο και κατα τυχη βρηκα πριν μερικες μερες ενα on-line μαγαζι που μπορω να το παραγγειλω.Οποτε απο την επομενη εβδομαδα λεω να αρχισω την κατασκευη ενος vivarium και θα ηθελα αν γινεται τη βοηθεια των τρελαμενων ειδικων του forum για να κανω μια σωστη αρχη ωστε να μην εχω προβληματα αργοτερα,καθε βοηθεια δεκτη.Ευχαριστω

tsilojohn
28-08-10, 13:26
Μιχαλη δεν χρειαζεται να το παραγγειλεις,εχει το φυτωριο που ειναι στην Πανεπιστημίου 218 και κανει 4 ευρω.(παρε ομως και ενα τηλ πρωτα 2610424289)
Ρωτα για διωναια ετσι πρεπει να το ξερουν

mikeruless
28-08-10, 13:54
Αγορι εισαι θεος,ευχαριστω πολυ θα μιλησουμε και απο κοντα

japetus
28-08-10, 17:52
Να ξερεις οτι οι διοναίες δεν τα πανε καλα στα βιβαριουμ... Δεν ειναι τροπικα φυτα που να χρειαζονται υγρασια και θερμοκρασια και θα μαραθουν σε ενα τετοιο περιβαλλον..
Εχε τα σε γλαστρα, στο μπαλκονι και φροντιζε να ειναι το χωμα τους μονο υγρο και μην τους δινεις ποτέ σκληρο νερο...

sarpijk
28-08-10, 19:28
http://www.atfreeforum.com/fyta/viewtopic.php?t=3073&highlight=%E4%E9%EF%ED%E1%E9%E1&mforum=fyta

Raven
29-08-10, 01:06
Πολυ ευαισθητο φυτο. Στο vivarium, οσο και να αναφερεται οτι κανει, εμενα δεν μου αντεξε ουτε 2 μηνες. Επιασε μυκητες απο την υγρασια και ελιωσε.
Ειναι ευαισθητο στο ριζικο του συστημα το οποιο δεν πρεπει να το αγγιξεις καθολου. Στο ποτισμα/ψεκασμα οχι νερο βρυσης. Η χλωραμινη και οι σκληροτητες το σκοτωνουν. Ποτισμα λοιπον με νερο βροχινο, Α/Ο ή απιονισμενο. Λιπασματα καθολου !
Ταισμα με μυγες ή αλλα εντομα που δεν εχουν σκληρα φτερα ή μελη, οπως νυχτοπεταλουδες, σκωροι, σκαθαρια κλπ.
Θελει καλο φωτισμο και να το βλεπει για λιγη ωρα το φως του ηλιου αλλα γενικα να ειναι σε σκιερο και υγρο μερος.
Οι παγιδες δεν πρεπει να πειραζονται συνεχως γιατι εχουν ενα συγκεκριμενο οριο στον αριθμο που κλεινουν και μετα πεφτουν και μετατρεπονται σε φωτοσυνθετικα φυλλα.
Αν ανθισει εξαντλει ολα του τα αποθεματα και πιθανοτατα πεθαινει, οποτε αν θες να κρατησεις το φυτο, κοβεις καθε προσπαθεια ανθοφοριας.
Αυτα μου ηρθαν στο νου αυτη τη στιγμη, ελπιζω να σε βοηθησουν γιατι η Διωναιες ειναι πραγματικα προκληση να διατηρηθουν μακροπροθεσμα.

myronlas
29-08-10, 16:03
Κατ'αρχήν δε χρειάζεται να παραγγείλεις on-line και να ταλαιπωρήσεις το φυτό. Υπάρχουν σε πάρα πολλά φυτώρια μέσα στα θερμοκήπια.

Τη δικιά μου την έχω πάνω από 1 χρόνο, έξω συνήθως και μέσα μόνο τις πολύ κρύες μέρες.
Την άνοιξη την άφησα και άνθισε, αν και καλύτερα είναι να κόβεις το ανθοφόρο.

Την έχω βάλει με το γλαστράκι της σε ένα κασπώ με χοντρό χαλίκι-ελαφρόπετρα και νερό (βρύσης) ρίχνω στο κασπώ. Απ'οτι ξέρω δε θέλει καθόλου λιπάσματα.

Πέρσυ το καλοκαίρι έτρωγε σαν τρελλή ότι καθόταν πάνω της. Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε φέτος είναι οτί πολλά φύλλα μαυρίζουν και σαπίζουν, αν και βγαίνουν καινούργια μικρά.

Έχω την εντύπωση οτι δημιουργήθηκε από την έλλειψη θρεπτικών συστατικών, καθώς όλο το καλοκαίρι δεν έχω δει ουτε μια μύγα στο σπίτι, και το φυτό πρέπει να έχει να φάει πάνω από 5-6 μήνες.

Δε ξέρω πως θα εξελιχθεί, πάντως χτές δοκίμασα ένα μικρό πείραμα. Της έριξα καμια 30ml από το νερό του ενυδρείου, μήπως τη βοηθήσει να κρατηθεί, γιατί από έντομα δε βλέπω να γίνεται τίποτα.

Καλη τύχη

mikeruless
29-08-10, 21:19
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,και αν εχετε αλλες εννοειται ευπροσδεκτες,μεχρι τωρα εχω διαβασει σε διαφορα σαιτ πως θελει συνθηκες με παρα πολυ υγρασια στο περιβαλλον και στο υπεδαφος της γι αυτο λεω να το προσπαθησω,οσο για το νερο επειδη λεω να βαλω και mist maker θα ειναι σιγουρα απιονισμενο η κατι σε Α/Ο.Για οποιαδηποτε υποδειξη παρακαλω.......

japetus
29-08-10, 22:11
Όχι mist maker, θα το ξεκανεις μια ωρα αρχυτερα...
Καλλιεργώ χρόνια τώρα πολλά τετοια φυτά, απο διάφορες ποικιλίες.. Δεν είναι τροπικά για να θελουν υγρασία. Την υγρασία την χρειάζονται στο χώμα μόνο.
Είναι φυτά που ευδοκιμούν σε κλιμα παρόμοιο με το δικο μας, μόνο που αναπτύσσονται σε περιβάλλον γύρω απο βάλτους όπου είναι πάντα το υπέδαφος υγρό. Επειδή το εδαφος ειναι πολυ φτωχο σε οργανικά συστατικά, έγιναν σαρκοφάγα.
Αν θελεις λοιπόν να σου μεγαλώσουν, φρόντισε να τους δώσεις παρόμοιο περιβάλλον. Φτωχό χώμα (τύρφη χωρις λιπάσματα και περλίτης), νερό χωρίς πολλά άλατα, και θερμοκρασιες εξωτερικου χωρου (ζέστη το καλοκαίρι αλλά κρύο το χειμώνα).
Τη χειμερινη περιοδο πεφτουν σε ναρκη χανοντας τα φυλλα τους. Αν τα κρατησεις στη ζεστη, δε θα μπορεσουν να ξεχειμωνιάσουν όπως πρεπει και το επόμενο καλοκαίρι θα τα δεις αδύνατα και με τα φύλλα τους να μαυρίζουν...

AQUA PURA
29-08-10, 22:53
Καλή αρχή με το Viv.φίλε μου.:p Θα φτιάξεις vivarium με Carnivorous plants? Αν ναι θα είναι ακόμα πιο ενδιαφέρων αν και θέλει πολύ ψάξιμο …Για την Διωναία θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους πώς είναι λίγο περίεργο και ευαίσθητο φυτό και δεν σηκώνει πολλά λάθη καθώς και ότι δεν κάνει για vivarium αν και έχω δει αρκετά σε sites χωρίς προβλήματα (έτσι φάνηκε τουλάχιστον)…είχα και εγώ και σε μια μεταφύτευση την έχασα μετά από λίγο καιρό. Συγκέντρωσε πληροφορίες, δώσε βάση και ακολούθα τις οδηγίες που σου δίνουν τα άλλα παιδιά…;)

japetus
30-08-10, 12:46
Θα φτιάξεις vivarium με Carnivorous plants? Αν ναι θα είναι ακόμα πιο ενδιαφέρων αν και θέλει πολύ ψάξιμο …


Επ, και μια που τόφερε η κουβέντα Αντώνη, θυμάσαι παλια που λέγαμε κάτι για την U. gibba, υπάρχει μήπως ακόμη; :D

AQUA PURA
30-08-10, 16:24
Βεβαίως και υπάρχει Νίκο ;) ευτυχώς όχι πια στα ενυδρεία μου :p…σου στέλνω πμ..

mikeruless
31-08-10, 17:31
To ξερω πως ειναι λιγο τολμηρο να ξεκιναω με τετοια φυτα σαν πρωτη προσπαθεια,γι αυτο ειπα να συμβουλευτω τους ειδικους του θεματος οποτε να αποφυγω οσο το δυνατον τα λαθη και να βγει κατι ομορφο το οποιο θα κρατησει.μπορει καποιος να μου πει ιδανικες διαστασεις για το viv γιατι λεω να ξεκινησω με την κατασκευη απο τη αλλη εβδομαδα.

Αber
07-09-10, 17:05
ξαρει κανεις κανενα φυτωριο στην αθηνα που να την εχει (διωναια) στα σιγουρα?

AQUA PURA
13-09-10, 22:09
ξαρει κανεις κανενα φυτωριο στην αθηνα που να την εχει (διωναια) στα σιγουρα?

Αυριό θα πάω σε 2-3 φυτώρια να δώ κατι που θέλω και θα σε ενεμερώσω...


To ξερω πως ειναι λιγο τολμηρο να ξεκιναω με τετοια φυτα σαν πρωτη προσπαθεια,γι αυτο ειπα να συμβουλευτω τους ειδικους του θεματος οποτε να αποφυγω οσο το δυνατον τα λαθη και να βγει κατι ομορφο το οποιο θα κρατησει.μπορει καποιος να μου πει ιδανικες διαστασεις για το viv γιατι λεω να ξεκινησω με την κατασκευη απο τη αλλη εβδομαδα.


Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες διαστάσεις για τα viv φίλε μου. ..είναι θέμα γούστου...:) επίσης θα κοιτάξεις τι χρειάζονται τα συγκεκριμένα φυτά που έχεις επιλέξει…(carnivorous) αλλά και οι διαστάσεις να σε βολέψουν και για αλλα landscapes τα οποία θα γίνουν στο μέλλον.;) Έχεις σκεφτεί περίπου πως θέλεις να κάνεις το viv? Για τέτοιου είδους φυτά θα μου άρεσε κάποιο viv το οποίο να έχει ύψος σαν του Ηλία (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42688)(iliaspanagiotou) και τα φυτά να είναι πάνω σε πλάτη …έχε το νου σου για την αγορά των φυτών γιατί τα συγκεκριμένα είδη που θες να βάλεις υπάρχουν πιο πολύ το καλοκαίρι…(είναι λίγο της μόδας το καλοκαίρι επειδή τρώνε μαμούνια...:D) και κάτι άλλο είχα πάει σε ένα φυτώριο και πήρε το μάτι μου χώμα για carnivorous θα περάσω αύριο και θα σε ενημερώσω…άρχισε να ψάχνεις και εσύ…..;)

Τηλέμαχος
23-10-10, 18:31
Διωναία δεν το λένε; Θα πάρω ένα σε γλαστράκι... Να το ποτίζω με απιονισμένο;:rolleyes:

Αber
23-10-10, 18:41
εγω βρηκα στο χαλανδρι και απ οτι καταλαβα εχει σχεδον σε ολα τα φυτωρια. με απιονισμενο ειναι μια χαρα.

mikeruless
23-10-10, 18:42
Καλη τυχη στο να το βρεις,εγω που εφαγα κρητη και Πατρα τελικα τζιφος ασε που δεν το ηξεραν με καμια ονομασια....κατεληξα να τους λεω αν εχετε το φυτο που τρωει μυγες για να καταλαβουν.Παντως μου εξηγησαν πως το φερνουν κυριως στις αρχες καλοκαιριου επειδη τρωει τις μυγες και ειναι δημοφιλες εκεινη την περιοδο.Πραγματικα αν μπορεσεις να το βρεις πες μου και εμενα μπας και φτιαξω επιτελους το vivarium που μου εχει κατσει.

Τηλέμαχος
23-10-10, 18:47
Έχει στο κέντρο Χανιά στην αγορά στο μαγαζί εν κήπω θα φέρουν σε μία εβδομάδα.


Σόρρυ για το όνομα μαγαζιού

Raven
24-10-10, 01:59
Σε οποιον αρεσουν τα σαρκοφαγα φυτα ας ριξει μια ματια εδω (http://aquariumfarm.com/phpBB2/viewtopic.php?f=39&t=119651)
Και οι 20 σελιδες του thread αυτου ειναι γεματες με παραξενα και σπανια σαρκοφαγα.Και τι ωραιες φωτογραφιες !! :smt055

Αber
24-10-10, 08:04
μεσ'το μελι ειναι. ρε ψαρεμα που πεφτει

GiWrGoS198
09-03-11, 23:02
Που μπορω να βρω Διωναιες στην Αθηνα ;;;

frits
10-03-11, 16:18
Έχει σε αρκετά φυτώρια, εγώ είχα βρει σε ένα στη διασταύρωση Χαμοστέρνας με Πειραιώς

karrot
10-03-11, 16:37
Πολυ ευαισθητο φυτο. Στο vivarium, οσο και να αναφερεται οτι κανει, εμενα δεν μου αντεξε ουτε 2 μηνες. Επιασε μυκητες απο την υγρασια και ελιωσε.
Ειναι ευαισθητο στο ριζικο του συστημα το οποιο δεν πρεπει να το αγγιξεις καθολου. Στο ποτισμα/ψεκασμα οχι νερο βρυσης. Η χλωραμινη και οι σκληροτητες το σκοτωνουν. Ποτισμα λοιπον με νερο βροχινο, Α/Ο ή απιονισμενο. Λιπασματα καθολου !
Ταισμα με μυγες ή αλλα εντομα που δεν εχουν σκληρα φτερα ή μελη, οπως νυχτοπεταλουδες, σκωροι, σκαθαρια κλπ.
Θελει καλο φωτισμο και να το βλεπει για λιγη ωρα το φως του ηλιου αλλα γενικα να ειναι σε σκιερο και υγρο μερος.
Οι παγιδες δεν πρεπει να πειραζονται συνεχως γιατι εχουν ενα συγκεκριμενο οριο στον αριθμο που κλεινουν και μετα πεφτουν και μετατρεπονται σε φωτοσυνθετικα φυλλα.
Αν ανθισει εξαντλει ολα του τα αποθεματα και πιθανοτατα πεθαινει, οποτε αν θες να κρατησεις το φυτο, κοβεις καθε προσπαθεια ανθοφοριας.
Αυτα μου ηρθαν στο νου αυτη τη στιγμη, ελπιζω να σε βοηθησουν γιατι η Διωναιες ειναι πραγματικα προκληση να διατηρηθουν μακροπροθεσμα.
Το ίδιο συμβαίνει και με την http://en.wikipedia.org/wiki/Phalaenopsis δεν αντέχει την πολύ υγρασία καταστρέφεται εύκολα και δεν θέλει να του βρέχεις τα άνθη και τα φύλλα αλλά θέλει να του έχεις το χώμα βρεγμένο και πολύ φως....
θα συμφωνήσω σε όλα με το Raven.....απλά θα πω το εξής ότι γενικά είναι φωτοσυνθετικό φυτό και 2όντος είναι σαρκοφάγο δλδ άμα του παρέχεις φως δεν θα τρώει μύγες σε περίπτωση έλλειψης φωτός τρώει μύγες και είναι λογικό γιατί ενεργειακά είναι πιο ασύμφορο γι'αυτό να τρώει έντομα.Πολύ τα παίρνουν σαν μυγοπαγίδες το καλοκαίρι αλλά στο τέλος δεν κάνουν τπτ γιατί τους παρέχουν αρκετό φως λόγο εποχής και μετά τον χειμώνα επειδή δεν έχει τόσα έντομα και ούτε τόσο φως τους καταστρέφεται.Τουλάχιστον έτσι μας έχουν πει στο Πανεπιστήμιο στο εργαστήριο ανθοκομίας

japetus
17-03-11, 19:56
΄Ωπα, μην μπερδεύεις και συγκρίνεις τις ορχιδέες Phalaenopsis με τις διοναίες...
Είναι τελείως διαφορετικά σε απαιτήσεις φυτά.. Οι ορχιδέες αυτές είναι τροπικά φυτά και μάλιστα επίφυτα.. Αυτό σημαίνει ότι ζουν στα υγρά ζεστά τροπικά δάση, πιασμένες από δέντρα.. Οι ρίζες δηλαδή είναι για να στηρίζονται και όχι για να μπαίνουν στο χώμα γιατί θα σαπίσουν.. Θρεπτικά συστατικά παίρνουν απο τις άφθονες βροχές που ξεπλένουν διαφορα συστατικά στα φύλλα και τις ρίζες τους..
Θέλουν λοιπόν ζέστη και συνεχή υγρασία στα φύλλα, αλλά όχι μόνιμα βρεγμένες τις ρίζες ή μέσα σε χώμα.. Στην πράξη αυτό το προσομοιώνουμε με ζεστό περιβάλλον όλο το χρόνο, συχνά καθημερινά ψεκάσματα και αδρανές υλικό για "χώμα" (φλοιό πεύκου). Το φαινόμενο της βροχής σε τροπικά επίφυτα το προσομοιώνουμε με εμβάπτιση όλης της γλαστρας μεσα σε νερο μεχρι να μουλιάσει καλά για 2-3 λεπτά, και μετά αφήνουμε το φυτό χωρίς πότισμα μεχρι να στεγνώσουν οι ρίζες τελείως πριν ξαναποτίσουμε (7-10 μέρες συνήθως το χειμώνα, 2-3 μέρες το καλοκαίρι). Επίσης, επειδή ζουν στα δάση κάτω από πυκνό φύλλωμα δέντρων, δεν θέλουν άμεσο ηλιακό φως γιατί παθαίνουν εγκαύματα..
Οι διοναίες αντίθετα δεν είναι τροπικά φυτά, ζουν στη Φλόριντα σε παρόμοιο με το δικο μας κλίμα, μόνο που μεγαλώνουν σε βάλτους. Έτσι θέλει μπόλικο και άμεσο ηλιακό φώς και το χώμα του συνέχεια υγρό. Όλα τα σαρκοφάγα εξελίχθηκαν σε τέτοια, επειδή το περιβάλλον που ζουν είναι φτωχο σε συστατικά και οι ρίζες δεν μπορούσαν να απορροφήσουν θρεπτικές ουσίες. Έτσι αν το βάλουμε σε κανονικό χώμα ή χώμα με λίπασμα, θα καούν οι ρίζες τους. Φυσικά και τα έντομα επικουρικά δρουν στη θρέψη, η κύρια πηγή ενέργειας πολύ σωστά γίνεται με τη φωτοσύνθεση. Εγώ τα δικά μου φυτά πχ δεν τα ταΐζω ποτέ.. Καλύτερα να μείνουν χωρίς τροφή οι παγίδες, παρά να εξαναγκαστούν να κλείσουν άσκοπα, μια και αποδυναμώνεται έτσι το φυτό... Όπως και στο μέρος που ζουνε, το χειμώνα πέφτουν οι θερμοκρασίες και μικραίνει η ηλιοφάνεια, έτσι το φυτό αναγκάζεται να πέσει σε νάρκη, χάνοντας τα περισσότερα φύλλα του, αποθηκεύοντας ενέργεια στο βολβίδιο των ριζών του, μέχρι να έρθει η άνοιξη και να ξαναρχίσει τον κύκλο ανάπτυξής του.. Τα αφήνουμε λοιπόν σε εξωτερικό χώρο χειμώνα-καλοκαίρι (και με χιόνι να καλυφτούν δεν παθαίνουν τίποτα), σε γλάστρα με σκέτη τύρφη και περλίτη και γεμίζουμε το πιατάκι τους πάντα με νερό για να είναι υγρό. Δεν ποτίζουμε ποτέ από πάνω, γιατί μπορεί να εξαναγκαστούν να κλείσουν οι παγίδες..
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα βρεις τέτοια εποχή στα φυτώρια, ακόμα τώρα ξυπνουν από τη νάρκη και δεν έχουν γίνει εισαγωγές ακόμα..

On_Klik
06-04-11, 13:30
Απλα Ειναι & Αυτο Μια Προκληση...
41067