PDA

Επιστροφή στο Forum : Akysis Vespa


Eric
26-08-10, 14:43
Εδω και 5 μερες εχω 4 τετοια μινι-γατοψαρακια τα οποια ειναι υπερκινητικα στο σκοταδι μονο. θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες για τις συνθηκες που τους αρεσουν και με τι αλλα ψαρακια που θα μπορουσα να συνδυασω. Τα εχω προσωρινα σε ενα 25λιτρο μονα τους, με 7ph και ψιλο χαλικι,ξυλα και πετρες και σχετικα δυνατη ροη. Τους αρεσει να σκαβουν και να κρυβονται την μερα και βγαινουν μονο το βραδυ για φαγητο. Αν καποιος εχει vespakia ας γραψει καμια πληροφορια για τους συγκατοικους αν υπαρχουν και τις συνηθειες τους :)

zipo
26-08-10, 14:44
Πάντως είναι πανέμορφα!!!

Eric
26-08-10, 14:49
Οντως ειναι πανεμορφα, τρελα και αχορταγα...τρωνε πολυ για τα 3 εκατοστα που ειναι το καθε ενα...

syphon
26-08-10, 15:10
Που τα βρήκες?
-------------------------
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=1199
Αν θυμάμαι καλά θέλουν αλκαλικό νερό ph>7.0

Eric
26-08-10, 15:15
Που τα βρήκες?

Επειδη δεν ξερω να αν μπορω να το πω για ευνοητους λογους θα σου στειλω πμ;)

exelix
26-08-10, 15:21
Από όσο ξέρω στο GAB δεν απαγορεύονται οι αναφορές στα καταστήματα, είτε για καλό είτε για κακό λόγο!

Eric
26-08-10, 15:25
Εφοσον ισχυει αυτο τοτε τα πηρα απο το waterinn :). Εμειναν αλλα 2 αλλα καποιος γνωστος θα πηγαινε να τα παρει...δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα...

maikl
26-08-10, 15:30
Εδω
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=2581 ;)
Βαλε και μια φωτο απο το ενυδρειακι σου να τα δουμε και εμεις...

Eric
26-08-10, 15:36
Θα ανεβασω οταν παω σπιτι και καταφερω να τα ξετρυπωσω:D

Eric
27-08-10, 00:20
Μερικες φωτο απο τα νεα μου ψαρακια και το ενυδρειακι τους. Τους εβαλα μερικες cherry και εναn borneo sucker για παρεα.:D

Sorry για την ποιοτητα των φωτο...δεν το εχω...:rolleyes:

Raven
27-08-10, 01:27
Να σου ζησουν ! εισαι πολυ τυχερος που τα βρηκες,ειναι σπανια ψαρακια.:p

Eric
27-08-10, 10:59
Να σου ζησουν ! εισαι πολυ τυχερος που τα βρηκες,ειναι σπανια ψαρακια.:p

Σε ευχαριστω πολυ Αλεξ. Ψαχνω να βρω περισσοτερες ειδικες πληροφοριες για τις ιδανικες συνθηκες και για τους συγκατοικους τους, αλλα δεν υπαρχουν και παρα πολλες. Μονο γενικα...ph,δυνατη ροη,σκοταδι κτλ...
Εμαθα οτι το ονομα τους προερχεται απο την ελληνικη λεξη "κυστη" με το στεριτικο α, λογω της ελλειψης του swimbladder (το οργανο που ρυθμιζει την πλευστότητα και την ισορροπια) απο το σωμα τους. Μαλλον ειναι και ο λογος που μπορουν αν τρωνε τοσο πολυ! :D:D:D
Ελπιζω να βρω περισσοτερες και απο συμφορουμιστες που ηδη εχουν vespakia;)