PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννητούρια ξιφοφόρου


Tolis
12-12-02, 04:13
--------------------------------------------------------------------------------------
Post by: aristotelis on 12/02/02 at 13:38:54
--------------------------------------------------------------------------------------
Πριν απο ενα μηνα, μου γεννησε ενας ξιφοφορος. Μεχρι σημερα τα ταιζα με τροφη σε σκονι της τετρα. Απο εδω και περα ομως, πρεπει να τους δοσω και κατι αλλο, για να αναπτυχθουν σωστα΄, και αν ναι, τι θα πρεπει να εινε αυτο ???



--------------------------------------------------------------------------------------
Post by: ASCCO1 on 12/02/02 at 13:47:53
--------------------------------------------------------------------------------------
κατ΄αρχην καλος ηρθες 8) τα μωρα μπορεις να τα ταιζεις ΤΕΤRA ;GROWTH FOOD απο εδω και περα μεχρι να μεγαλωσουν ,και καλο θα ηταν να ταιζονται 2-3 φορες την μερα απο λιγη ποσοτητα 8)



--------------------------------------------------------------------------------------
Post by: Giorgos on 12/02/02 at 13:48:54
--------------------------------------------------------------------------------------
Και όταν φτάσει η στιγμή που έχουν μεγαλώσει αισθητά τα μικρά, τάϊζε τα ότι τρώνε και οι γονείς τους, αν και εφ'όσον χωράει στο στόμα τους και μπορούν να το φάνε. Δηλαδή daphnia, brine shrimp, μικρά σκουλίκια, νύμφες και flakes κάνουν μια χαρά.



--------------------------------------------------------------------------------------
Post by: kroud on 12/02/02 at 14:01:24
--------------------------------------------------------------------------------------
Ειδατε πως φαινονται οι μαιευτηρες του board? ;D ;D
ΝΟ COMMENT NO COMMENT 8)


--------------------------------------------------------------------------------------
Post by: odoiporos on 12/03/02 at 17:18:36
--------------------------------------------------------------------------------------
χαζομπαμπα!! ;D σου ευχομαι να τα δεις οπως επιθυμεις οπως και να εχει, απο εμπειρια εγω θα τα ταιζα με dafnia, που ειναι και πολυ μικρες μπουκιες. ΙΜΟ και ΙΜΕ φυσικα.



--------------------------------------------------------------------------------------
Post by: aristotelis on 12/05/02 at 15:55:05
--------------------------------------------------------------------------------------
Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους σας. :) Ευχομαι να πανε ολα καλα με τα μωρα μου,και οταν μεγαλωσουν πολυ με το καλο, θα ψαξω και νονο για τα βαπτησια... :D :D :D

soza
21-12-02, 11:17
Tωρα...να πω και γω ενα ψιλοασχετο.
Ειχα στο σαρανταρι μου μια ξιφοφορινα με εναν ξιφοφορο 6 τεκνα(3 μηνων) και ενα μικροτερο 60 ημερων.
Επειδη χρειαστηκε να κανω καποιες αλλαγες,και επειδη ηταν και η ξιφοφορινα σε φαση να γεννησει(για αλλη μια φορα.....), την μετεφερα σε ενα μικροτερο, μαζι και με 4 απο τα μεγαλυτερα.
Και εδω ειναι λοιπον τωρα το παραξενο....
Μολις γεννησε, την ξαναεβαλα στο σαρανταρι και αφησα τα μωρα στο μικρο.
Μετα απο δυο εβδομαδες παραμονης στο μικρο ενυδρειο, τα μεγαλα ξιφοφορακια εχουν το διπλασιο μεγεθος απο τα αδερφακια τους στο σαρανταρι...ως και γονοποδιο εβγαλαν.τα δε μικρα, μεσα σε δυο εβδομαδες ζωης, εχουν το διπλασιο μεγεθος, απο το μικρο ξιφοφορακι που εχω στο σαρανταρι....
Τι στο καλο....γιατι στο μεγαλο ενυδρειο τα ψαρια μου δεν μεγαλωνουν???????
Αυτα!

Giorgos
21-12-02, 14:15
Οι διαφορετικές συνθήκες νερού μπορεί να παίζουν αυτόν τον καθοριστικό ρόλο. Θα μου πεις ότι κάνεις μετρήσεις και είναι σχεδόν όμοιες και στα δύο ενυδρεία αλλά αυτό το σχεδον είναι που μπορεί να κάνει τη διαφορά, ειδικά σε νεογέννητα ψάρια που έχουν ταχύτατη ανάπτυξη.

Επίσης λες ότι στο μικρό ενυδρείο (που δεν ανέφερες πόσο μικρό είναι) υπάρχουν μόνο νεογέννητα και τέσσερα ψάρια 60 ημερών ενώ στο σαραντάρι υπάρχουν μικρά μαζί με δύο ενήλικα. Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί, πρώτων, τα ψάρια που είναι στο μικρό ενυδρείο δεν νιώθουν καμία απολύτως απειλή από μεγαλύτερα ψάρια που σημαίνει ότι κινούνται άφοβα και ελεύθερα στο ενυδρείο σε αντίθεση με αυτά που είναι στο σαραντάρι και, δεύτερον, όταν ταϊζεις τα ψάρια στο μικρό ενυδρείο, δεν υπάρχει ανταγωνισμός από τα ενήλικα ψάρια. Δηλαδή όσο φαϊ βάζεις στο μικρό ενυδρείο, το τρώνε μόνο τα μικρά ψάρια ενώ στο μεγάλο ενυδρείο, την μερίδα του λέοντος την τρώνε τα ενήλικα.

Επίσης δεν μας είπες κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού στα δύο ενυδρεία, πως είναι διαμορφωμένος ο χώρος κάθε ενυδρείου (full planted κ.ο.κ), μετρήσεις, θερμοκρασίες/θερμοστάτες υπάρχουν :?: , φίλτρα :?: πόσα μικρά γέννησε η θηλυκιά στο μικρό ενυδρείο κλπ.

ASCCO1
21-12-02, 21:36
Oσο αφορα τα ξιφοφορακια, την απαντηση την βρηκες!!!!
στα μικρα ενυδρεια ταιζονται ποιο σωστα απο οτι στα μεγαλα(( οπου υπαρχουν και ενηλικα ψαρια, τα οποια φοβηζουν κατα καποιο τροπο τα μικρα)) 8)