PDA

Επιστροφή στο Forum : Και ξανά προς την δόξα τραβά!!!


Αλέξης6
19-08-10, 13:48
Γεια χαρά σε όλη την ενυδρειακή παρέα!!!!!!

Οι διακοπές και το καλοκαίρι οδεύουν σιγά σιγά προς το τέλος τους και εγώ επανέρχομαι δρυμύτερος στην ενυδρειακή κοινότητα με γεμάτες μπαταρίες και όρεξη για καινούργια πράγματα..

Λοιπόν, Αδέρφια μου αλήτες πουλιά ... όπως λέει και το γνωστό άσμα..

Βρήκα σε μια προσφορά σε ένα κατάστημα στην επαρχία σε περιορισμένο αριθμό κομματιών το Juwel Record 600 που νομίζω είναι 60 λίτρα εαν δεν κάνω λάθος..

Φέτος λεώ να χωθώ σφήνα στα νταμάρια και να αποτοξινωθώ από πρασινάδες κ.λ.π....

Βεβαια τα λίτρα γνωρίζω οτι είναι περιορισμένα αλλά εαν θελήσω να κάνω κάτι με κιχλίδες, και όχι με κοχυλόψαρα υπάρχει φως στον ορίζοντα για μένα ή να ψάξω σε άλλες ψαροπολιτείες κιχλιδών???

:):):)
it's good to be back!!!

Πάνος
19-08-10, 15:17
εννοεις οτι θελεις να βαλεις κιχλιδες απο rift lakes? εκτος απο κογχυλοψαρα δε ξερω καποιο ειδος για τα λιτρα σου...
μεταφερω το θεμα σου αντιστοιχα ωστε οι "αφρικανοι" να σου πουν γνωμες.

Αλέξης6
19-08-10, 15:37
Ευχαριστώ πολύ Πάνο..

Το ξέρω και εγώ από αυτά που έχω διαβάσει για τα λίτρα..

Στο μυαλό μου έχω γενικά στήσιμο με πετροκατάσταση και άντε και με ξύλα γιατί όχι, με χρήση μόνο μος απο πανίδα..

Από ψάρια είμαι ανοιχτός σε προτάσεις από διάφορα γεωγραφικά πλάτη..

Θέλω κυρίως να ξεφύγω από την κατηγορία του φυτεμένου...

Θα το σκεφτόμουν και για νανοκιχλίδες από Αμερική αλλά δεν έχω και ούτε είναι στα πλάνα Α/Ο οπότε...

Θα δείξει.. Απλά με έψησε το συγκεκριμένο ενυδρείο λόγω της καλής τιμής του...
Χώρος για κάτι μεγαλύτερο δυστυχώς δεν υπάρχει, αλλιώς θα πήγαινα σε πιο πολλά λίτρα..

panos1972
19-08-10, 15:40
Υπολοίπεσαι άλλα 100 λίτρα τουλάχιστον....
Μόνο κογχυλόψαρα προς το παρόν!

Αλέξης6
19-08-10, 15:44
Μαλάουι ούτε με κυάλια...

Από Τανγκανίκα κανένα ζευγάρι από πετρόψαρα?

Alex_Salonica
19-08-10, 15:48
Μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι πετρόψαρα julidochromis, είσαι κάτω του οριακού βέβαια και με μια γέννα θα έχεις σοβαρό πρόβλημα και άντε να πιάσεις τα μικρά που εξαφανίζονται σαν σφήνες μέσα στις πέτρες!

Αλέξης6
19-08-10, 15:53
Ναι βέβαια οι γέννες είναι ένα θέμα.. βέβαια εκτός από το μανίσιο της Juwel σκεφτόμουν να βάλω αλλά δυο μικρά κινέζικα φιλτράκια με σππει μπαρ, 200 και 300 λίτρα αντίστοιχα για να κάνουν και καλή ανατάραξη στην επιφάνεια...

Επίσης θα μου άρεζαν και ένα ζευγάρι Κριμπένσις αν ήταν εφικτό αλλά δε ξέρω εαν κολλάει το σετ απ που σκέφτομαι με τον φυσικό βιότοπο τους αφού είναι από τα ποτάμια της Αφρικής... Βεβαια και εδώ υπάρχει το θέμα της αύξησης του πληθυσμού μετά από γέννες...

Alex_Salonica
19-08-10, 16:02
Το ότι δεν μπορείς να βάλεις πετρόψαρα άνετα δεν είναι τόσο το θέμα βιολογίας αλλά χώρου. Χρειάζονται την περιοχή τους. Ακόμα και σε μεγαλύτερα ενυδρεία η "έξυπνη" χωροθέτηση επιβάλλεται.

Τα κριμπένσις δεν είναι πετρόψαρα αν και δεν έχουν πρόβλημα με σπηλιές, αλλά αν θέλουμε να το δούμε βιοτοπικά χρειάζονται φυτεμένο ενυδρείο.

σ.σ. Τα κριμπς πιάνονται πολύ πιο εύκολα!

Tolis
19-08-10, 16:07
Οπως λεει πολυ σωστα ο αποπανω, δεν ειναι μονο θεμα λιτρων, αλλα και διαστασεων. Ειναι πολυ μικρο για ανατολικης αφρικης (εκτος αν πας σε κοχυλοψαρα), και οριακο για ενα ζευγαρι κριμπενσις, η λιφαλιλι, η καταδικους (αν πας σε κεντρικη αμερικη) με λιγα ευκολα φυτα και κλαδια και σπηλιες, αλλά οτι και ναναι απο αυτα, αμα γεννησουν, θαχεις θεμα....

Αλέξης6
19-08-10, 16:19
Χμμμ καταλαβαίνω.. Ναι φυσικά έτσι είναι τα πράγματα.. Δυστυχώς όπως είπα και παραπάνω δεν έχω τον απαιτούμενο χώρο για μεγαλύτερων διαστάσεων ενυδρείο αλλιώς θα πήγαινα σε κάποιο juwel rio οπότε με δεδομένες τις συνθήκες η μόνη τελικά λύση από Αφρική είναι τα κοχυλόψαρα...

Εαν είναι θα ανοίξω και ένα άλλο θέμα στα γενικά με προτάσεις για το συγκεκριμένο ενυδρείο με βάση το σετ απ που φαντάζομαι, με άλλα είδη ψαριών, κατάλληλα για τα λίτρα αυτού του ενυδρείου ωστε να αποφασίσω...

kokos125
19-08-10, 16:20
Εγω προσπαθησα στο 60αρι μου και κογλυοξαρα και τζουλιδοχρομα και τα εστειλα στην εβδομαδα πανω...Βασικα το ενυδρειο αυτο δεν νομιζω οτι μπορει να φιλοξενησει αφρικανια.Παντως αν ασχοληθεις φροντισε κατα την γνωμη μου να μην ασχοληθεις με κατι διαφορετικο απο μαλαουι(1,20 μηκος τουλαχιστον)!

Tolis
19-08-10, 16:51
Παντως αν ασχοληθεις φροντισε να μην ασχοληθεις με κατι διαφορετικο απο μαλαουι(1,20 μηκος τουλαχιστον)!
Γιατι?

kokos125
19-08-10, 17:06
Γιατι θεωρω οτι αυτη η κατηγορια εχει τις πιο ομορφες και κινητικες κιχλιδες.

Tolis
19-08-10, 17:12
Τοτε προσθεσε στο "φροντισε" ενα "κατα τη γνωμη μου" :)

kokos125
19-08-10, 17:15
Το ειδα αφου το πατησα καταχωρηση.Πως να το διορθωσω τωρα?:rolleyes:

kingrim
19-08-10, 17:20
edit κατω δεξια

kokos125
19-08-10, 17:24
Ευχαριστω και ελπιζω να μην με παρεξηγησες.

Αλέξης6
25-08-10, 20:12
Τελικά η μόνη πιθανότητα για Αφρική θα είναι χαρεμάκι κοχυλόψαρα, εαν τελικά δε χρησιμοποιήσω τις ρίζες που πήρα...

Σε ετούτη την περίπτωση θα χρειαστώ ίσως και καμια ακόμα πέτρα παραπάνω και κοχύλια...

Του περισσεύουν κανενός από Θεσσαλονίκη??

Εεεεε??? Φανταστικοί συμφορουμίτες μου???

:smt016:smt016:smt016:smt016