PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτήσεις για HC cuba


aquaman
18-08-10, 18:36
Την περασμένη άνοιξη φύτεψα cuba, σε μικρά κομμάτια, αραιά, με το σύστημα της tropica. Σε κάποια φάση, πήρε μπρος και άρχισε να καλύπτει το βυθό του ενυδρείου, φτιάχοντας ένα όμορφο "χαλί".

Όταν ο βυθός καλύφθηκε τελείως, απ'ότι είδα, σαν να άρχισε να μεγαλώνει ένα "στρώμα" πάνω από το υπάρχον. Σε όποια σημεία το χαμηλότερο στρώμα καλύφθηκε από το καινούργιο, άρχισε να "χαλάει" από κάτω. Έτσι, τα "από πάνω" υγειή φύλα/παρακλάδια ρίζωναν στο κάτω στρώμα, το οποίο σιγά σιγά πέθανε και αποκολήθηκε από χαλίκι.

Και τώρα η ερώτηση: αυτό που περιγράφω παραπάνω (ελπίζω αρκετά σαφώς)είναι η φυσιλογική πορεία του φυτού που κάλυψε όλο το διαθέσιμο χώρο, ή υπάρχει κανένα κόλπο για να το αποφύγω; (Δεν ξέρω πόσες φορές έχω όρεξη να ξηλώσω/αραιώσω/ξαναφυτεψω την cuba... )

Πάνος
19-08-10, 03:10
ειναι λογικο να συμβαινει αυτο. το ιδιο μου συνεβαινε με το glossostigma elatinoeides. χρειαζεται εντατικο κλαδεμα-κουρεμα για να το αποφυγεις σε καποιο βαθμο.

aquaman
19-08-10, 07:28
Και πως "κουρευει" κανείς την cuba? (Μεγαλώνει έτσι που αν πας να πιάσεις μια άκρη είναι πολύ εύκολο να ξηλωθεί όλη)

myronlas
19-08-10, 10:12
ειναι λογικο να συμβαινει αυτο. το ιδιο μου συνεβαινε με το glossostigma elatinoeides. χρειαζεται εντατικο κλαδεμα-κουρεμα για να το αποφυγεις σε καποιο βαθμο.
Εννοείς κλάδεμα σε αυτά που βγαίνουν και πάνε να καλύψουν τα απο κάτω?

Πάνος
19-08-10, 12:13
ναι...οπως κανει σε μερικα φυτα εδω http://www.youtube.com/watch?v=Qh5r_5m6-bQ&feature=related παραλληλα με τον πυθμενα "κουρεμα"...

αυτο εκανα οταν "αφρατευε"..αλλα λογω διαλυσης ενυδρειου δεν προλαβα να δω αν εν καιρω θα μπορουσα να αποφυγω εντελως το να ξεκινησω απο την αρχη ή απλα αυτο το αναβαλλει αρκετα.

aquaman
19-08-10, 12:23
Πολύ κούρεμα έπεσε!

Θα δοκιμάσω να την κουρέψω όταν με το καλό ξανα-μεγαλώσει. Προς το παρόν τη "σήκωσα" όλη και πάω απ' την αρχή με το 1/5 της ποσότητας που βγήκε.

kingrim
19-08-10, 14:57
ναι...οπως κανει σε μερικα φυτα εδω http://www.youtube.com/watch?v=Qh5r_5m6-bQ&feature=related παραλληλα με τον πυθμενα "κουρεμα"...

αυτο εκανα οταν "αφρατευε"..αλλα λογω διαλυσης ενυδρειου δεν προλαβα να δω αν εν καιρω θα μπορουσα να αποφυγω εντελως το να ξεκινησω απο την αρχη ή απλα αυτο το αναβαλλει αρκετα.

ποπο αυτος ειναι να βγει και να πει χαριζονται κλαδεματα.....


θα παρει ολο το gab

olga
19-08-10, 15:19
Tρελλο κλαδεμα :smt027

Alex_Salonica
19-08-10, 16:23
ποπο αυτος ειναι να βγει και να πει χαριζονται κλαδεματα.....


θα παρει ολο το gab

Το είπε ήδη! :D

καλά όταν το δει ο ΒοΚώστας θα φρικάρει χι χι