PDA

Επιστροφή στο Forum : Το δικό μου κοινωνικό (?)


aura
17-08-10, 21:23
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 121 Χ 41 Χ 55 (RIO 240)
Όγκος: 200 (καθαρά)
Κατηγορία: Κοινωνικό - Φυτεμένο (με επιφύλαξη...)
Φυτά:Ανούμπιες, Κριπτοκορίνες, Εχινόδοροι, Βαλισνέριες,Κρίνα,Εγκέρια, (Το κόκκινο δεν το θυμάμαι)
Ψάρια / Άλλα είδη: 3 Red Severum, 7 Ramirezi, 2 Ancistrus albino
Διακοσμητικά υλικά:Red Moore Wood , Πετρες, Αμμος Carat 6
Φόντο: Μαύρο
Φωτισμός: 2 Χ 54W (Sylvania Grolux + Juwel Day)
Διάρκεια φωτισμού: 8 Ωρες
Φιλτράρισμα: Εσωτερικά Juwel + Eheim Biopower 240, Εξωτ. Tetratec EX700 (Προσωρινά όλα αυτά μέχρι να έρθει ένα EHEIM 2078 )
Θερμοστάτης: Juwel 200W
Λίπανση: Seachem Flourish, Trace, Potassium, Iron
Παροχή CO2: DIY

Παράμετροι:

pH: 6,5 -6,7
Γενική σκληρότητα (GH): 4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: 40% κάθε Τετάρτη και Σάββατο
Θερμοκρασία: 27 - 28
Άλλες πληροφορίες:

Ούτως ή άλλως έχω κάποια θεματάκια κι απορίες, αλλά θα ήθελα γνώμες και συμβουλές γι' αρχή. Αρχάριος είμαι άλλωστε, 3 μήνες ασχολούμαι με το χόμπυ, γι' αυτό βαράτε διακριτικά...

Φωτογραφίες:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-yy216-zxaura1-rio_1-img_0431.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-yy216-zxaura1-rio_1-img_0186.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-yy216-zxaura1-rio_1-2a4d65f5.jpg

zipo
17-08-10, 23:52
Πολύ όμορφο ενυδρείο. :) Μόλις έρθει το εξωτερικό Eheim θα αφαιρεθούν όλα τα υπόλοιπα ή το εσωτερικό Juwel θα παραμείνει?

areti
18-08-10, 00:47
Μου αρεσει παρα πολυ το ενυδρειο σου και οι φωτογραφιες ειναι super! Τριζει και απο καθαριοτητα! Το set up , αν και δεν ειμαι ειδικη, μου φαινεται σωστο και εξυπνο. Αν αυτο ειναι το πρωτο σου ενυδρειο σε βλεπω σε κανενα χρονο σε διαγωνισμους...;)

Το κοκκινο φυτο μου μοιαζει με Ludwigia repens "Rubin"

aura
18-08-10, 00:47
Ευχαριστω πολύ...

Κατα 99% τα φίλτρα θα βγουν όλα, δηλαδη και το Juwel.

harris samos
18-08-10, 01:40
πολυ ομορφο μπραβο :smt041:smt041:smt041:smt041

Raven
18-08-10, 02:16
Το ενυδρειο λαμπει απο καθαριοτητα και ειναι πανεμορφο ! Βλεπω οτι κατεχεις και το θεμα με την φωτογραφια :smt023

Πολυ ομορφη πνοη εφερε η παρουσιαση σου..μακαρι ολοι οταν ειμασταν στο ξεκινημα να ειχαμε να παρουσιασουμε κατι τοσο ομορφο !!

harris samos
18-08-10, 02:31
ερωτηση πως κρατας την αμμο τοσο καθαρη ?
εχω παθει πλακα

aura
18-08-10, 02:50
Άστα μου χει φύγει η παναγία στη σκούπα βυθού...
Εχω μετανιώσει για την άσπρη άμμο γι αυτό το λόγο, αλλά και λόγω αντίθεσης με το υπόλοιπο σκηνικό.

Χριστόφορος Μίχας
18-08-10, 07:32
ramirezi-τα αγαπημενα μου.Εχεις Α/Ο.:smt041

Γιαννης Μ5
18-08-10, 08:36
Πολυ ομορφο ενυδρειο.Μπραβο :smt041:smt041:smt041

panos1972
18-08-10, 09:17
Εντυπωσιακή τάξη και καθαριότητα!!!!
Πολύ όμορφο!!!

aura
18-08-10, 09:55
ramirezi-τα αγαπημενα μου.Εχεις Α/Ο.:smt041

Κι εμένα. Ναι έχω Α/Ο. Στο νερό που αλλάζω βάζω 90% και 10% βρύσης.

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας σχόλια.
Η αλήθεια είναι ότι περίμενα λίγο κράξιμο όσον αφορά την ιχθυοφορτιση...

olga
18-08-10, 10:22
Πραγματικα,αν αυτο ειναι το πρωτο σου ενυδρειο....περιμενουμε να δουμε και το δευτερο :smt041

Μανος Θες
18-08-10, 13:06
Πραγματικα οι φωτογραφιες ειναι απο τις καλυτερες που εχω δει,μπραβο στο φωτογραφο,οσο για το ενυδρειο κι εγω απορω και σχεδον ζηλευω τη λευκοτητα της αμμου,ενα μεγαλο μπραβο!!!

Τηλέμαχος
18-08-10, 15:07
:smt040:smt040:smt040
ΥΠΕΡΟΧΟ :smt041:smt041:smt041

aura
18-08-10, 18:05
Αφού λοιπόν σας ευχαριστήσω όλους και πάλι για τα πολύ θετικά σας σχόλια, θα ήθελα, μιας και έχει κάνει τόσο εντύπωση, να σας δείξω πως είναι σήμερα η άμμος, περίπου 20 ώρες μετά το χτεσινό καθάρισμα και τις χτεσινές φωτο

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-yy216-zxaura1-rio_1-img_0477.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-yy216-zxaura1-rio_1-img_0480.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-yy216-zxaura1-rio_1-img_0478.jpg

Για να καταλάβετε, οι μπαταρίες μιας ηλεκτρικής σκούπας βυθού που χρησιμοποιώ είναι ζήτημα αν κρατάνε και για δεύτερη φορά... :mad:

Γενικά, επειδή το ενυδρείο είναι νέο, αλλά κι εγώ πολύ καινούριος στο χόμπυ, ψάχνω να βρώ τις ισορροπίες που χρειάζονται ώστε να μην παιδεύομαι και ασχολούμαι κάθε μέρα, γιατι έτσι και λίγος χρόνος μου μένει να το απολαμβάνω και αν συνεχίσω με αυτό το ρυθμό (δύο - τρεις ώρες καθημερινά) βλέπω να τα παίζω στο τέλος...

Αλήθεια, οι πιο έμπειροι από εσας έχετε παρατηρήσει πόση σχέση έχει η συχνότητα και η ποσότητα ταισματος με τις ακαθαρσίες των ψαριών?
Κάθε πότε και πόσο θα με συμβουλεύατε να ταϊζω κάθε μέρα τα δικά μου ψαράκια?

Ευχαριστώ και πάλι,
Αλέξης

panos1972
18-08-10, 18:38
Τώρα που το ξαναβλέπω.....
Πω πω πω πω!
Μέσα στη βρωμιά!!!
Αίσχος!!!
Ντροπή και όνειδος!!!!
Το υγειονομικό γρήγορα!

Tolis
18-08-10, 19:46
Δε λεει σκουπα καθε μερα.
Η θα στρεψεις την ροη των φιλτρων σου λιγο προς τα κατω (θελει λιγο δοκιμες) ωστε να φευγουν σιγα σιγα οι ακαθαρσιες, η θα παρεις μερικα κορυδορακια (απο λιτρα σε παιρνει, αλλά με τοσα ραμιρεζι εκει το φοβαμαι λιγο οταν αρχισουν να φτιαχνουν περιοχες) να αναμοχλευουν τον βυθο.
Η και τα δυο, και συγχαρητηρια κι απο μενα!

j.p.
18-08-10, 20:16
Συγχαρητηρια και απο μένα :smt041
πολύ όμορφο αποτέλεσμα:smt023:smt023
η άμμος αυτή ηταν η πρώτη μου επιλογή, αλλα είναι πραγματικά πολύ κουραστική στη συντήρηση της, ως που έβαλα μαυρη και καθάρισα χωρίς να καθαρίζω.

Πάνος
18-08-10, 22:38
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.:p
βεβαια με τις κιχλιδες δε ξερω τι θα γινει αν αρχισουν ολα μαζι να εχουν ορεξη για ερωτικα παιχνιδακια...:D
πολυ τακτοποιημενο παντως και πολυ ομορφα φωτογραφημενο, μπραβο!

Dimis
18-08-10, 23:08
Πολυ ομορφο ενυδρειο και φαινοντε και οι ωρες που περνας για να το κρατας σε αυτην την εξαιρετικη κατασταση.
Ομως...αν θες να παραμεινει-σχετικα-ειρηνικο το τανκ και να μην γινει αρενα αφησε μεσα -το πολυ-2 ζευγαρια ραμιρεζι,οι ακαρες οταν γινουν ζευγαρι ισως να πρεπει να βγει η μια που περισσευει,οι πλεκο πιο πολυ θα λερωνουν παρα θα καθαριζουν στην λευκη αμμο και οπως ειπε και ο Τολης ενα κοπαδι κορυντορας θα βελτιωνε αισθητα το θεμα με τις ακαθαρσιες στην αμμο.
Για πρωτη προσπαθεια...Εξαιρετικη!

Liz@
18-08-10, 23:48
πολυ ομορφο και πραγματικα δε φαινεται οτι ειναι η πρωτη σου προσπαθεια!:smt041
επισης τα φυτα που εχεις επιλεξει μου αρεσαν πολυ :)

aura
19-08-10, 04:52
Πολυ ομορφο ενυδρειο και φαινοντε και οι ωρες που περνας για να το κρατας σε αυτην την εξαιρετικη κατασταση.
Ομως...αν θες να παραμεινει-σχετικα-ειρηνικο το τανκ και να μην γινει αρενα αφησε μεσα -το πολυ-2 ζευγαρια ραμιρεζι,οι ακαρες οταν γινουν ζευγαρι ισως να πρεπει να βγει η μια που περισσευει,οι πλεκο πιο πολυ θα λερωνουν παρα θα καθαριζουν στην λευκη αμμο και οπως ειπε και ο Τολης ενα κοπαδι κορυντορας θα βελτιωνε αισθητα το θεμα με τις ακαθαρσιες στην αμμο.
Για πρωτη προσπαθεια...Εξαιρετικη!

Ευχαριστώ πολύ.
Ακαρες λέγονται τα Severum?
Παραθέτω και δυο βιντεάκια (σε μάλλον κακή ποιότητα, από κινητό) για να μου πείτε αν η συμπεριφορά αυτή θεωρείται ζευγάρωμα ωστε να βγάλω το τρίτο...

http://www.youtube.com/watch?v=2sUThRsMcvI

http://www.youtube.com/watch?v=965HGKNTMgY

Κορυντόρας πόσα να βάλω, γιατί διαβάζω οτι πάνε σε κοπάδι?

harris samos
19-08-10, 05:49
το πρωτο βιντεο φενετε σα καβγας :D
το δευτερο που καθαριζουν πετρες και τρεμουλιαζουν μου θυμιζουν τους δισκους μου οταν ετοιμαζοντε να ζευγαρωσουν

σε αυτα τα λιτρα θα ελεγα αντι για τους ραμιρεζους να εβαζες 2-3 biotodoma cupido αλλα που θα τα βρεις :smt120

και δε ξανα ασχοληθεις με την αμμο ;)

pavlos15
19-08-10, 08:19
Ενα τεραστιο μπραβο και απο μενα για την εικονα που καταφερες να δημιουργησεις:smt041

Tolis
19-08-10, 08:22
Καλα γεννητουρια!

imichal
19-08-10, 09:09
Πολύ καλή προσπάθεια ! Μπράβο !

aura
19-08-10, 09:27
Καλα γεννητουρια!

Άρα το τρίτο σεβερουμακι πρέπει να φύγει :(
Πολύ θα ήθελα να το χαρίσω σε κάποιον που θα το ήθελε και μπορεί να του προσφέρει τις κατάλληλες συνθήκες, γιατί τα έχω αγαπήσει πολύ.
Να το βάλω αγγελία...;

harris samos
19-08-10, 09:29
περιμενε ακομα και βλεπεις ;)

pavlos15
19-08-10, 10:17
Οντως περιμενε να σιγουρευτεις και βλεπεισ τι κανεις

Tolis
19-08-10, 10:32
Στο 2ο βιντεο ειναι παραπανω απο σαφης η προ-αναπαραγωγικη συμπεριφορα του ζευγαριου, σε 2 μερες το πολυ θαχεις αυγουλακια.

Αυτο δεν σημαινει οτι αμεσα πρεπει να ξεφορτωθεις το 3ο, αλλά σιγα σιγα προγραμματισε το. Οπως πρεπει και να προγραμματισεις να φυγουν μερικα ραμιρεζι (ηδη κανουν τσαμπουκαδες, κι αμα σχηματιστει ζευγαρι θα χειροτερεψει το πραγμα).

aura
19-08-10, 17:34
Αυτό που φαίνεται στο 2ο βίντεο το κάνουν αυτά τα δυο εδώ και 15 μέρες περίπου. Το συγκεκριμένο βίντεο είναι τραβηγμένο στις 9/8/2010. Το οτι δεν έχω δει αυγά ακόμα τι μπορεί να σημαίνει;

Tolis
19-08-10, 17:38
Μαλλον οτι κανανε και δεν το πηρες χαμπαρι και φαγωθηκαν και το ξανακανουν..
Η συμπεριφορα αυτη ειναι πολυ χαρακτηριστικη λιγο πριν την γεννα.

aura
25-08-10, 21:56
Μικρές αλλαγές...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-yy216-zxaura1-posts-img_0612.jpg

Tolis
26-08-10, 10:58
Μικρες ειναι αυτες?

panos1972
26-08-10, 11:18
Μικρές αλλαγές...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-yy216-zxaura1-posts-img_0612.jpg

:smt103

Να υποθέσω όμως ότι έχεις αλλάξει και τις παραμέτρους του νερού;

Τσιόνογλου Σταύρος
26-08-10, 11:22
Μπράβο σου ωραίο το έχεις κάνει και καθαρό όπως μου αρέσει.Με τους δίσκους ισως αργότερα αν προκύψει κάποιο ζευγάρι να αναγκαστείς να δώσεις τον ένα.απο ψάρια έχεις τίποτε άλλο μέσα;

kingrim
26-08-10, 11:25
ΟΜΟΡΦΟ

harris samos
26-08-10, 11:26
για μενα εκανες μεγαλο λαθος 3 ψαρια σε 200 λιτρα δε θα δεις ποτε σωστες συμπεριφωρες παρε μια καλη α/ο για καθημερινες αλλαγες νερου κοψε λιπασματα οι δισκοι δε τα γουσταρουν μετα απο λιγο καιρο ξεχνα τα φυτα μια που το ph θα φτασει στο 4.5 και με θερμοκρασια 29 :smt120 ακομα και 34 σε θεραπεια
και πολυ βιολογικο υλικο σε χαμηλα ph θες βιολογια
βαλε κανα ξυλο να κρυβοντε

εμπλεξες ασχημα αδερφε καλη τυχη

kingrim
26-08-10, 12:31
Ο ανθρωπος βλεπει πρωτα την ομορφια (aquascape + Δισκους) και μετα το θεμα ψαρια.


ειναι θεμα επιλογων παντως αυτο που βλεπω ειναι Ομορφο και οι δισκοι μεγαλωναν σε νερο δικτυου απο τους παλιους πολλαααα χρονια


οκ η Α/Ο ειναι κατι πολυ καλο αλλα υπηρχαν ενυδρεια με δισκους πριν την Α/Ο

harris samos
26-08-10, 12:57
εγω το ενυδρειο το βλεπω σαν χωρο που φυλοξενω αξιοπρεπος ζωντανα πλασματα
το εχω ξανα πει το ενυδρειο δεν ειναι πορτατηφ
ειμαστε χομπιστες δε φτιαχνουμε βητρινες για να πουλησουμε και μετα να βαλουμε αλλα μεσα
το καθε ψαρι θελει το σωστο περιβαλον για να ζησει πολλα χρονια και αξιοπρεπος
οσο για το θεμα α/ο γιατι αυτοι οι παλιοι λενε πεχα κατω του 5 αν δεν θες αρρωστιες και προβληματα

kingrim
26-08-10, 13:02
χαρη καλα τα λες εσυ το βλεπεις ετσι ;)

δεν λεω οτι η Α/Ο ειναι κατι κακο ισα ισα

λεω οτι μπορει να γινει και χωρις αυτην οπως γινοταν παλια

aura
26-08-10, 16:22
Μικρες ειναι αυτες?

Ωχ μερικές ήθελα να γράψω, οχι μικρές... sorry

:smt103

Να υποθέσω όμως ότι έχεις αλλάξει και τις παραμέτρους του νερού;

Εκτός από τη θερμοκρασία σε 28-29 δεν άλλαξα τίποτα άλλο. Τι πρέπει ακόμα?

Μπράβο σου ωραίο το έχεις κάνει και καθαρό όπως μου αρέσει.Με τους δίσκους ισως αργότερα αν προκύψει κάποιο ζευγάρι να αναγκαστείς να δώσεις τον ένα.απο ψάρια έχεις τίποτε άλλο μέσα;

Τα 7 Ramirezi, αλλά θα κρατήσω ίσως τα 3 και τα 2 Ancistrus.

για μενα εκανες μεγαλο λαθος 3 ψαρια σε 200 λιτρα δε θα δεις ποτε σωστες συμπεριφωρες παρε μια καλη α/ο για καθημερινες αλλαγες νερου κοψε λιπασματα οι δισκοι δε τα γουσταρουν μετα απο λιγο καιρο ξεχνα τα φυτα μια που το ph θα φτασει στο 4.5 και με θερμοκρασια 29 :smt120 ακομα και 34 σε θεραπεια
και πολυ βιολογικο υλικο σε χαμηλα ph θες βιολογια
βαλε κανα ξυλο να κρυβοντε

εμπλεξες ασχημα αδερφε καλη τυχη

Α/Ο έχω με αυτή κάνω αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα, δες πρώτη παρουσίαση, λιπάσματα έκοψα, έβαλα ταμπλέτες, το pH λέω να το κρατίσω στο 6,5 -6,7 που είμαι τώρα. για τη θερμοκρασία δυστυχώς το ξέρω αλλά ελπίζω... Τα ξύλα ήδη μουλιάζουν.
Βιολογικό έχω 3 λίτρα siporax, να βάλω κι άλλο?

harris samos
26-08-10, 16:40
σε 300 εχω 12 λιτρα βιολογικα
οι δισκοι ειναι βρωμιαριδες αλλαγες καθε μερα το πολυ καθε 2
ποσα εκ ειναι τα ψαρια ?

aura
26-08-10, 17:00
σε 300 εχω 12 λιτρα βιολογικα
οι δισκοι ειναι βρωμιαριδες αλλαγες καθε μερα το πολυ καθε 2
ποσα εκ ειναι τα ψαρια ?

Από 9 έως 12cm περίπου. Άλλα 2lt χωράνε θα τα βάλω. Μήπως όμως η ποσότητα που λες έχει σχέση και με το pH 4,5 που λες? Σε κάποια ξένα άρθρα έχω διαβάσει οτι τα καλά αυτά βακτήρια δεν αντέχουν σε pH κάτω από 6.
Ευχαριστώ

harris samos
26-08-10, 17:08
εχει γιαυτο βαζουμε πολυ
αν θες να μην εχεις προβληματα πεχα κατω του 5 αφου την εχεις την οσμοσι μη κολλας

ταιζε 4-5 φορες τη μερα και αμα περασουν τα 12 καντο 3 και αλαγες φουλ και αμα θεσ να με ακουσεις βαλε στο προγραμα ενα 600 700 λιτρα και βαλε μεσα καμια 15 ρια να δεις πως ειναι οι δισκοι γιατι με 3 δε θα το δεις ποτε αν δε κρυβοντε απο τωρα

delta66
26-08-10, 18:22
οκ η Α/Ο ειναι κατι πολυ καλο αλλα υπηρχαν ενυδρεια με δισκους πριν την Α/Ο
Για ρωτα καποιους που τα ειχαν και εχουν δοκιμασει και με ΑΟ

ΥΓ μη ξεχνας οτι υπηρχαν και υπαρχουν ακομα γυαλες με χρυσοψαρα. Παρολα αυτα καποιοι στηνουν ενυδρεια για αυτα. Ειναι υπερβολη?

kingrim
26-08-10, 19:58
ξερω ατομα με δισκους χωρις Α/Ο και δεν εχουν προβληματα

τελος παντων αυτα εχουν ακουστει χιλιαδες φορες οπως λεω ειναι θεμα επιλογων μην χαλασουμε αλλο ενα θεμα με τις διαφωνιες μας απο μενα τελος



και ναι για μενα 2 χρυσοψαρα που δεν εχουν φτασει στο τελικο τους μεγεθος σε 100λιτρα ειναι υπερβολη

aura
26-08-10, 20:11
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον σας.
Είναι σίγουρο οτι θα χρειαστώ τη βοήθειά σας στο εξής, γιατί αν και λίγες μέρες με δίσκους, ήδη κατάλαβα πως είναι αρκετά διαφορετικά ψάρια από όλα τα άλλα.
Ελπίζω οτι θα τα καταφέρω και πως δε θα χρειαστεί να τα πούμε πάλι με θέμα στην κατηγορία των ασθενειών... :smt052

panos1972
26-08-10, 20:12
Εκτός από τη θερμοκρασία σε 28-29 δεν άλλαξα τίποτα άλλο. Τι πρέπει ακόμα?

Tο pH λέω να το κρατίσω στο 6,5 -6,7 που είμαι τώρα. για τη θερμοκρασία δυστυχώς το ξέρω αλλά ελπίζω...


Εννοούσα το ph. Ζητάνε πιο όξινο νερό. Με τη θερμοκρασία είσαι καλύτερα...

aura
26-08-10, 20:54
Να ρωτησω κάτι τους φίλους που έχουν δίσκους και αλλάζουν νερό πολύ συχνα, δηλαδή κάθε 1 ή 2 μέρες, όταν φεύγουν διακοπές, ας πούμε μία βδομάδα όχι περισσότερο, τι κάνουν? Αν δεν γίνουν αλλαγές, βλέπετε κάτι στα ψάρια που μετά χρειάζεται ειδική διαδικασία ή οτιδήποτε?
Το ρωτάω γιατι τέλος Σεπτεμβρίου θα φύγω μια βδομάδα και προβληματίζομαι από τώρα... (ταιστρα εχω... :))

pavlos15
26-08-10, 21:08
Να ρωτησω κάτι τους φίλους που έχουν δίσκους και αλλάζουν νερό πολύ συχνα, δηλαδή κάθε 1 ή 2 μέρες, όταν φεύγουν διακοπές, ας πούμε μία βδομάδα όχι περισσότερο, τι κάνουν? Αν δεν γίνουν αλλαγές, βλέπετε κάτι στα ψάρια που μετά χρειάζεται ειδική διαδικασία ή οτιδήποτε?
Το ρωτάω γιατι τέλος Σεπτεμβρίου θα φύγω μια βδομάδα και προβληματίζομαι από τώρα... (ταιστρα εχω... :))

Κανεις μια καλη αλλαγη πριν και μετα φευγεις! Εγω θα ταιζα μια φορα την μερα οσο θα ελειπα και απο λιγο;)

harris samos
26-08-10, 23:34
δε παθενουν τιποτα αλλα
για να μεγαλοσουν σωστα θελουν μηδενικα νιτρικα στο νερο ;)

myronlas
26-08-10, 23:50
Φίλε μου πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, αλλά IMHO το προηγούμενο setup μου άρεσε καλύτερα.:cool:

harris samos
27-08-10, 00:21
και μενα
και ηταν και τα σεβερουμ να γεννησουν

aura
27-08-10, 04:51
Φίλε μου πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, αλλά IMHO το προηγούμενο setup μου άρεσε καλύτερα.:cool:

Αισθητικά ή από κατοίκους?

και μενα
και ηταν και τα σεβερουμ να γεννησουν

Τα Severum τα έβαλα μόνα τους σε ενα 260lt. Θα το παρουσιάσω κι αυτό όταν ολοκληρωθεί το setup

myronlas
27-08-10, 06:43
Αισθητικά ή από κατοίκους?

Πιο πολύ αισθητικά. Οι πέτρες του πήγαιναν πολύ, και γενικά το τοπίο έδενε περισσότερο με τα ψάρια που είχες.

pavlos15
27-08-10, 08:09
Γιατι δεν βαζεις τους δισκους στα 260 και να βαλεις αλλον εναν ωστε να γινουν 4? Πιστευω πως ειναι καλυτερα..

harris samos
27-08-10, 10:58
5 σε 260 οσο ποιο πολλοι τοσο καλυτερα ξυλακια και α/ο αυτο θελουν τιποτα αλλο

Τηλέμαχος
27-08-10, 11:01
εμμμμ...
τώρα δεν είναι και τόσο κοινωνικό
εγώ θα το ονόμαζα ειδικό

aura
27-08-10, 12:55
εμμμμ...
τώρα δεν είναι και τόσο κοινωνικό
εγώ θα το ονόμαζα ειδικό

Συμφωνώ...

Τα Severum τα έβαλα μήπως και γεννήσουν στο 260αρι γιατι στο παλιο τα ενοχλουσαν πολυ τα Ramirezi Αλλά μάλλον θα κάνω την αλλαγή με τους δίσκους γιατί προτιμώ οι δίσκοι να είναι καλλίτερα.

Ευχαριστώ Αλεξης

douran_p
27-08-10, 13:22
πολυ ομορφο..... και η φωτο πολυ καλη ποιοτητα με τι μηχανη βγαζεις????

harris samos
27-08-10, 15:45
ειναι κοινωνικό εχει ραμ μεσα και αγκιστρακια :D
βαλε τα δισκακια μονα τους και μη το φωρτοσεις ουτε πολυ αμμο ουτε πολλα ξυλα βρες με πολλα λεπτα παρακλαδια να κρηβοντε μη τρωως λιτρα
και βαλε οσο περισοτερι βιολογια μπορεις αν εχεις την οικονομικη ανεση παρε 2 2217 γεμισετα σιποραχ η αν βρεις το σαν σαν το κινεζικο που εχει πραγματικα μεγαλο καδο 14 λιτρα αν θυμαμε καλα

aura
27-08-10, 16:07
πολυ ομορφο..... και η φωτο πολυ καλη ποιοτητα με τι μηχανη βγαζεις????

Ευχαριστώ πολύ... Με Canon 40D και φακό EF 28-70/2.8L (ISO 1600 χωρίς φλας). Το παλιό μου χόμπυ είναι η φωτογραφία... :smt120

ειναι κοινωνικό εχει ραμ μεσα και αγκιστρακια :D
βαλε τα δισκακια μονα τους και μη το φωρτοσεις ουτε πολυ αμμο ουτε πολλα ξυλα βρες με πολλα λεπτα παρακλαδια να κρηβοντε μη τρωως λιτρα
και βαλε οσο περισοτερι βιολογια μπορεις αν εχεις την οικονομικη ανεση παρε 2 2217 γεμισετα σιποραχ η αν βρεις το σαν σαν το κινεζικο που εχει πραγματικα μεγαλο καδο 14 λιτρα αν θυμαμε καλα

Στο 260 έχω το EHEIM 2078 που έχει 8lt κάδο. Πως προτείνεις να βάλω τα υλικά (4 Χ 2lt είναι οι θήκες του)? Εχει ήδη 2lt substrat pro. Μόνο βιολογικά και υαλοβάμβακα;
Ξύλα τέτοια έχω πάρει και μουλιάζουν.

harris samos
27-08-10, 16:10
ναι αλλα καλο ειναι να βαλεις οσο ποιο πολυ βιολογια μπορεις και ασε το πεχα να πεσει να κοιμασε υσηχα ;)

delta66
27-08-10, 20:36
Εγω σου πρoτεινω να βαζεις τα υλικα στο φιλτρο οπως λεει η eheim.
Αν θελεις κι αλλη βιολογια βαλε κι αλλο φιλτρο.

zweet
02-09-10, 20:27
πολυ ομορφο ενυδρειο! :)
αυτο το κιτρινο με τη μαυρη ριγα στα ματια και στο πανω πτεριγιο και τα κοκκινα ματια πως λεγεται? γιατι εχω και εγω 1 και δεν εχω ιδεα... θελει παρεα η μπορει και μονο του?γιατι το δικο μου ειναι λιγο φοβισμενο:confused::confused:

Dimis
02-09-10, 20:33
Λεγεται microgeophagus ramirezi και πρεπει να βρισκεται σε ζευγαρι.

pavlos2003
04-09-10, 20:55
Καλησπέρα και μπράβο και απο μένα. Μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα αισθητικά.
Με τι είδους μηχανή είναι η φωτό? ποτέ μου δεν τα καταφερα σε αυτό, πάντα άθλιες βγάζω με μια αυτόματη..
Σχετικά με τη λευκή άμμο (ας με διορθώσουν οι γνώστες) θυμάμαι όταν το έψαχνα για το δικό μου με είχε φρενάρει η άποψη που είχα βρεί σε πολλά σημεία οτι γενικά το ανοιχτόχρωμο υπόστρωμα στρεσάρει τα περισσότερα είδη ψαριών και προτειμούν ο βυθός να είναι σκούρος..

harris samos
04-09-10, 21:01
οχι στον αμμαζονιο ο πατος ειναι λευκος και τα νερα μαυρα ;)

delta66
04-09-10, 22:46
οχι στον αμμαζονιο ο πατος ειναι λευκος και τα νερα μαυρα ;)Οχι παντου.
Τα νερα ειναι μαυρο στο rio negro βασικα, αν δουμε rio branco ή rio salimoes δεν ειναι μαυρα τα νερα.
Και ενδιαφερον εχει οταν συναντιουνται τα ποταμια. Τα μισα μαυρα τα μισα ασπρα.
http://photos.igougo.com/images/p242849-Manaus-Meeting_of_the_waters.jpg
http://img527.imageshack.us/img527/6031/encotreriosrq4.png

Συνηθως στα ρηχα ειναι η αμμος η ασπρη. Αλλου ειναι φουλ στα ξερα φυλλα και στο ιζημα.
Πιο βαθεια εχει μεχρι λασπη.

aura
05-09-10, 06:55
Εγώ πάντως παιδιά στο λίγο αυτό διάστημα που ασχολούμαι, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι για όποιον έχει μικρή ή μεγάλη αρρώστια με την καθαριότητα του βυθού, η άσπρη άμμος είναι μεγάλο βάσανο.
Άραγε όσοι έχουν φουλ φυτεμενο ενυδρειο, δηλαδή και βυθό φυτεμενο, πως καθαρίζουν; Ίσως γι αυτό δεν έχω δει ποτέ φωτογραφία φουλ φυτεμενου με μεγάλα ψάρια (που βρομιζουν πολύ).
Πάντως όσοι έχουν δίσκους απ΄ ότι φαίνεται η άσπρη άμμος είναι μονόδρομος γιατί απ΄ ότι βλέπω τρώνε ότι πέφτει στο βυθό και έτσι το βρίσκουν καλλίτερα.

harris samos
05-09-10, 11:01
ειχα το ιδιο προβλημα με την αμμο καθε μερα σκουπα :(
οσπου με εσωσε ο χρηστος με τα αλτιφρον φ1 http://akvaforum.no/profile.cfm?id=1465&tab=3 αλλα για να βαλεις αυτη την πανεμορφη μπουλτοζα μεσα θες λιτρα γινετε και 35 εκ γιαυτο φωναζω λιτραααααααααααααααααααααα