PDA

Επιστροφή στο Forum : ryukin


sakura-chan
14-08-10, 07:09
Καλησπερα!
Θα σας ημουν ευγνομων αν μπορουσατε να με βοηθησετε με το ψαρακι μου. Ασχολουμαι με ενυδρεια εδω και αρκετα χρονια (κυριως μονομαχους και zebra) αλλα ειμαι εντελως αρχαρια με τα χρυσοψαρα. Πριν ενα χρονο ειχα ενα fantail αλλα αρρωστησε (πιθανοτατα fin rot) και πεθανε μεσα σε 1 μηνα παρολο που αγορασα οτι φαρμακο μου προτειναν για να το σωσω. Απο τοτε δεν ξαναπηρα ψαρακι και αφησα το ενυδρειο αδειο με μια ιαπωνεζικη γαριδα και φυτο java moss. Σημερα μου εφεραν ενα χρυσοψαρο ryukin sabao και θελω να μαθω τα παντα για την φροντιδα του ωστε να ζησει πολλα πολλα χρονια. Εχω ενα ενυδρειο 50L το οποιο μαλλον ειναι μικρο για ενα τετοιο ψαρι :smt120
Θα το εκτιμουσα αν μπορουσατε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες σχετικα με την διατροφη του, τις ασθενειες των ryukin, τις αναγκες τους και οτι αλλο πιστευετε πως πρεπει να γνωριζω.

Παρατηρησα οτι το ψαρακι μου τσιμπαει το χορτο, υπαρχει πιθανοτητα να παθει κατι αν αρχισει να τρωει μεγαλες ποσοτητες του χορτου του ενυδρειου;

Ευχαριστω!

Τηλέμαχος
14-08-10, 11:18
:smt120Παρουσίασε το ενυδρείο σου.

Από άρθρο του κύριου Ανδρέα Αφ. :
Πολλές φορές ξεχωρίζει μια χαρακτηριστική καμπούρα πίσω από το κεφάλι του και το σώμα του είναι σχεδόν τριγωνικό. Το χρώμα του ποικίλει: κόκκινο, κόκκινο/μαύρο, κόκκινο/άσπρο και εμπριμέ.


Τα Ryukin είναι καλό να τα διατηρούμε σε ενυδρεία μεγαλύτερο βάθος από ότι συνήθως χρησιμοποιούμε για τα άλλα χρυσόψαρα. Σε ιδανικές συνθήκες μπορεί να ζήσει μέχρι και 15 χρόνια.

Ιδανικές τιμές για τις παραμέτρους του νερού τους είναι οι:
Θερμοκρασία: 21C έως 26C
p.H.: 7.0-8.0
(τελος)

φυσικά
ΝΗ3/ΝΗ4 0
ΝΟ2 0
NO3 >20
GH >14
KH >15
-------------------------
υπάρχουν πόστ για τις ασθένειες....



Για τη διατροφή τους θα φροντίζεις:

Εναλλαγή τροφών όπως νιφάδες και κόκκοι και άλλα αν θες στη σειρά όμως, νηστεία και ζεματισμένα λαχανικά...

Δευτέρα: Νιφάδες
Τρίτη: Κόκκοι
Τετάρτη: Νιφάδες
Πέμπτη: Κόκκοι
Παρασκευή: Νιφάδες
Σάββατο: Νηστεία
Κυριακή: Ζεματισμένα λαχανικά (καρότο, αρακάς μαρούλι κτλ κτλ τίποτα άλλο απλό ζεμάτισμα με νερό)

SOCRATIS
14-08-10, 11:21
Και το βασικότερο για να σου ζήσει: ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ.

Τηλέμαχος
14-08-10, 11:25
με τις οποίες πετυχαίνουμε:
ΝΗ3/ΝΗ4 0
ΝΟ2 0
ΝΟ3 <20;)

sakura-chan
14-08-10, 23:50
το ενυδρειο μου εχει μια λευκη λαμπα, διαστασεις: L50cmxW25cmxH40cm, φιλτρο με σφουγγαρακι και βιολογικες πετρουλες (αν θυμαμαι καλα εχει max output 380L/hr), φυτο java moss, μια ιαπωνεζικη γαριδα, πετρουλες, πετρα για φουσκες (εκτος λειτουργιας προς το παρον για να μην ενοχλει το ψαρι), θερμοστατη... αυτα. Με την θερμοκρασια μαλλον εχω ενα μικρο προβλημα γιατι φοβαμαι πως την ημερα θα ανεβει στους 27. Πως την ριχνουμε; Με αλλαγες νερου; Οι τιμες σε αμμωνια, νιτρικα, κτλ ειναι ενταξει. Επισης βαζω λιγο αλατι ενυδρειου γιατι το νερο της βρυσης ειναι υπερβολικα μαλακο.
Ανησυχω πολυ που τρωει το φυτο, ελπιζω να μη του κανει κακο. Διαβασα οτι πρεπει να τρωνε και αλλες τροφες εκτος απο τροφη για χρυσοψαρα, οπως μαρουλι, αγγουρακι, bloodworms και τελος αρακα οταν ειναι constipated. Τι αλλο να του δινω;

Να υποθεσω οτι ειναι καλο σημαδι που ειναι δραστηριο και κολυμπαει συνεχως;
Επειδη μαλλον θα αργησω να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο (ισως παρω μεγαλυτερο σε 1-2 μηνες), καθε ποτε να αλλαζω νερο; Σκεφτομαι να κανω τεστ για αμμωνια καθημερινα για ενα μηνα και να αλλαζω το 20% του νερου καθε βδομαδα και να προσθετω προληπτικα ενα υγρο για να εξουδετερωνει την αμμωνια μια φορα την εβδομαδα. Δεν θελω ομως να στρεσσαρω το ψαρακι, οποτε σκεφτομαι να καθαριζω με την σκουπα τις πετρουλες καθε 2 βδομαδες.

Θα ανεβασω φωτογραφιες οταν ξημερωσει γιατι με το φλας τωρα δεν θα βγουν καλες. Ειναι πολυ ομορφο ψαρι παντως και με εχει ενθουσιασει παρα πολυ. Ειναι calico (πορτοκαλι, ασπρο, μαυρο), το ενα ματι του ειναι μαυρο γυρω γυρω και το αλλο ασπρο, εχει καμπουρα και σωμα σαν αυγο αλλα η ουρα του ειναι μονή (χαρακτηριστικο των ryuki sabao;).

Αληθεια σε τι ασθενειες ειναι ευαλωτα;

Nα προσθεσω στο φιλτρο πετρουλες για αμμωνια; Αυτη τη στιγμη εχω 2 βιολογικα φιλτρα, ειναι καλη ιδεα να αντικαταστησω το ενα με φιλτρο για αμμωνια;

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
-------------------------
να ρωτησω και κατι ακομα... που ισως σας φανει αστειο :P
Το βλεπω αρκετα συχνα να βαζει πετρουλες στο στομα του και να τις βγαζει. Υπαρχει περιπτωση να πνιγει;
-------------------------
Να και το ψαρακι μου:
http://a.imageshack.us/img213/3690/dsc07824e.jpg

in the pond
15-08-10, 16:06
Αρχικά θα σε συμβούλευα να ζητήσεις μπόλι από κάποιο χομπίστα εδώ μέσα. Το φίλτρο σουδεν είναι έτοιμονα δεχτεί ακόμα ψάρια, γιατί πολύαπλά δεν έχουν ακόμα δημιουργηθεί οι απαιτούμενες εστίες βακτηριδίων οι οποίες θα διασπούν με τη σειρά τους την αμμωνία και τα νιτρώδη που θα δημιουργεί το ίδιο το ψάρι.

φυτο java moss, μια ιαπωνεζικη γαριδα, πετρουλες, πετρα για φουσκες (εκτος λειτουργιας προς το παρον για να μην ενοχλει το ψαρι).
Ανησυχω πολυ που τρωει το φυτο, ελπιζω να μη του κανει κακο. Διαβασα οτι πρεπει να τρωνε και αλλες τροφες εκτος απο τροφη για χρυσοψαρα, οπως μαρουλι, αγγουρακι, bloodworms και τελος αρακα οταν ειναι constipated. Τι αλλο να του δινω;
Να μην ανησυχείς γιατί τρώει το φυτό σου. Τα χρυσόψαρα συνηθίζουν να τσιμπάνε τα φυτά.
Αν η αεραντλία σου δεν σου δημιουργεί τσουνάμι, τότε θα σε συμβούλευα να την ανάψεις. Χρειάζονται αρκετό οξυγόνο.

Με την θερμοκρασια μαλλον εχω ενα μικρο προβλημα γιατι φοβαμαι πως την ημερα θα ανεβει στους 27.
Αν και όντως η θερμοκρασία σου είναι λιγάκι ψηλή για χρυσόψαρα, εντούτοις αν την κρατήσεις τουλάχιστον σταθερή αυτό το ζεστό διάστημα, δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Όχι όμως πιο πάνω, έτσι?

Οι τιμες σε αμμωνια, νιτρικα, κτλ ειναι ενταξει. Επισης βαζω λιγο αλατι ενυδρειου γιατι το νερο της βρυσης ειναι υπερβολικα μαλακο.
Όταν λες ότι οι τιμές σου είναι εντάξει, μπορείς να τις αναφέρεις και σε μας?
Το αλάτι (ενυδρειακό) τί το βάζεις στο ενυδρείο σου? Ποιός σου έχει πει ότι σου ανεβάζει τις σκληρότητες και γιατί τόσο συχνά?
Αν μπορείς σημείωσε μας και τις τιμές των σκληροτήτων του νερού σου. Πληροφοριακά όμως, τα χρυσόψαρα μπορούν να ζουν κανονικότατα σε χημεία νερού με μεγαλύτερη απόκληση απ' ότι τα περισσότερα ψάρια που γνωρίζουμε, αν και γενικότερα μιλάμε για ελαφρώς αλκαλικό νερό.

Αλλαγές νερού κάθε 7-8 μέρες το 1/3 του γενικού όγκου.

Αν σου είναι εύκολο, θα μπόρούσες να μας παρουσιάσεις μια πιο γενική εικόνα του ενυδρείου σου?

να ρωτησω και κατι ακομα... που ισως σας φανει αστειο :P
Το βλεπω αρκετα συχνα να βαζει πετρουλες στο στομα του και να τις βγαζει. Υπαρχει περιπτωση να πνιγει;
Τίποτε το αστείο. Το συνηθίζουν αυτό και δεν κινδυνεύουν.

sakura-chan
15-08-10, 23:22
Αρχικά θα σε συμβούλευα να ζητήσεις μπόλι από κάποιο χομπίστα εδώ μέσα. Το φίλτρο σουδεν είναι έτοιμονα δεχτεί ακόμα ψάρια, γιατί πολύαπλά δεν έχουν ακόμα δημιουργηθεί οι απαιτούμενες εστίες βακτηριδίων οι οποίες θα διασπούν με τη σειρά τους την αμμωνία και τα νιτρώδη που θα δημιουργεί το ίδιο το ψάρι.

χμμμ, δεν ειναι καινουριο το ενυδρειο, το εχω 5 χρονια, απλα τον τελευταιο χρονο δεν εχει ψαρακια παρα μονο φυτα και μια γαριδα και εριχνα καθημερινα τροφη για ψαρακια.


Να μην ανησυχείς γιατί τρώει το φυτό σου. Τα χρυσόψαρα συνηθίζουν να τσιμπάνε τα φυτά.
Αν η αεραντλία σου δεν σου δημιουργεί τσουνάμι, τότε θα σε συμβούλευα να την ανάψεις. Χρειάζονται αρκετό οξυγόνο.

α ωραια, θα την αφησω ανοιχτη τοτε, απλα εχω την εντυπωση οτι κανει θορυβο και ενοχλει το ψαρακι

Αν και όντως η θερμοκρασία σου είναι λιγάκι ψηλή για χρυσόψαρα, εντούτοις αν την κρατήσεις τουλάχιστον σταθερή αυτό το ζεστό διάστημα, δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Όχι όμως πιο πάνω, έτσι?

πανω σε αυτο εχω μεγαλο προβλημα. Σημερα πηγε 28.5 και εκανα αλλαγη νερου για να την ριξω. Τωρα ειναι στους 27 παλι. Σκεφτομαι να βαλω παγακια γυρω απο το ενυδρειο (εξωτερικα) για να το κρυωνουν λιγο. Δεν ξερω τι αλλο να κανω :(


Όταν λες ότι οι τιμές σου είναι εντάξει, μπορείς να τις αναφέρεις και σε μας?
Το αλάτι (ενυδρειακό) τί το βάζεις στο ενυδρείο σου? Ποιός σου έχει πει ότι σου ανεβάζει τις σκληρότητες και γιατί τόσο συχνά?
Αν μπορείς σημείωσε μας και τις τιμές των σκληροτήτων του νερού σου. Πληροφοριακά όμως, τα χρυσόψαρα μπορούν να ζουν κανονικότατα σε χημεία νερού με μεγαλύτερη απόκληση απ' ότι τα περισσότερα ψάρια που γνωρίζουμε, αν και γενικότερα μιλάμε για ελαφρώς αλκαλικό νερό.


ammonia 0
nitrites 0
nitrates 4
σκληροτητα 37ppm
pH 7.3

αλατι δεν βαζω συχνα, απλα εβαλα λιγο αυτη τη φορα για προληψη ασθενειων.
Κατι μου λεει οτι εχω προβλημα με την σκληροτητα :(

Σε καθε αλλαγη νερου που κανω βαζω conditioner για το νερο που εξουδετερωνει την αμμωνια και τα nitrites, πιστευω δεν βλαπτει κατι τετοιο ε;

Αλλαγές νερού κάθε 7-8 μέρες το 1/3 του γενικού όγκου.

ωραια! Τον βυθο να τον καθαριζω με την σκουπα καθε βδομαδα; Ανησυχω μηπως στρεσσαριστει απο το συχνο καθαρισμα.

Αν σου είναι εύκολο, θα μπόρούσες να μας παρουσιάσεις μια πιο γενική εικόνα του ενυδρείου σου?

Δηλαδη; Να βγαλω φωτο ολο το ενυδρειο;


Τίποτε το αστείο. Το συνηθίζουν αυτό και δεν κινδυνεύουν.

Α ωραια! Ευχαριστω!!!

Να ρωτησω και κατι αλλο, του δινω να τρωει 2 φορες την ημερα αλλα φαινεται συνεχως πεινασμενο. Τροφη στο πατωμα δεν υπαρχει, τρωει τα παντα και παρολο που το εχω μονο 2 μερες εμαθε να τρεχει επανω οταν ανοιγω το καπακι για να φαει. Μηπως το ταιζω λιγο και πειναει;

Α! και κατι ακομα. Οταν εχει πανω στην επιφανεια του νερου φουσκες τρεχει να τις φαει (μαλλον τις μπερδευει με τροφη;). Ειναι ανησυχητικο;

in the pond
15-08-10, 23:37
σκληροτητα 37ppm....Κατι μου λεει οτι εχω προβλημα με την σκληροτητα
pH 7.3
Το 7.3 ΡΗ είναι ιδανικότατο. Οι σκληρότητες σου νομίζω ότι έχουν πρόβλημα ώς προς την μέθοδο που τις μετράς. τώρα ρο 37 πολύ εξωπραγματικό φαίνεται. Με τί μετράς? Όταν λέμε σκληρώτητες εννοούμε ΡΗ, ΚΗ και GH . Ποιές από αυτές έχεις μετρήσει εκτός από το ΡΗ?


Σε καθε αλλαγη νερου που κανω βαζω conditioner για το νερο που εξουδετερωνει την αμμωνια και τα nitrites, πιστευω δεν βλαπτει κατι τετοιο ε;
Όχι, οι σκληρότητες δεν επηρεάζονται από τα αντιχλώρια και τα βελτιωτικά νερού.

Δηλαδη; Να βγαλω φωτο ολο το ενυδρειο;
Αν μπορείς, ναι!:p

Να ρωτησω και κατι αλλο, του δινω να τρωει 2 φορες την ημερα αλλα φαινεται συνεχως πεινασμενο. Τροφη στο πατωμα δεν υπαρχει, τρωει τα παντα και παρολο που το εχω μονο 2 μερες εμαθε να τρεχει επανω οταν ανοιγω το καπακι για να φαει. Μηπως το ταιζω λιγο και πειναει;
ΤΟ έχουν αυτό το κουσούρι τα χρυσόψαρα γενικότερα.;) Να μην σε μπερδεύει το πεινασμένο στοματάκι του. Τροφή κανονικά.


Α! και κατι ακομα. Οταν εχει πανω στην επιφανεια του νερου φουσκες τρεχει να τις φαει (μαλλον τις μπερδευει με τροφη;). Ειναι ανησυχητικο; Όχι-όχι, μην σε αγχώνει. Είπαμε, καλή χημεία του νερού σου, αεραντλία ιδιαίτερα τώρα που έχει ζέστες, τάισμα με το μέτρο, παρακολουθούμε την θερμοκρασία και φτάνει...

giannisaek
15-08-10, 23:53
Για τις ασθένειες που ζητάς δες εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22519).

sakura-chan
16-08-10, 01:24
Το 7.3 ΡΗ είναι ιδανικότατο. Οι σκληρότητες σου νομίζω ότι έχουν πρόβλημα ώς προς την μέθοδο που τις μετράς. τώρα ρο 37 πολύ εξωπραγματικό φαίνεται. Με τί μετράς? Όταν λέμε σκληρώτητες εννοούμε ΡΗ, ΚΗ και GH . Ποιές από αυτές έχεις μετρήσει εκτός από το ΡΗ?

το GH μετρησα με ενα API τεστ (το μπουκαλακι με το τεστ για το KH μου εχει τελειωσει, θα παρω συντομα ενα) και ειναι πολυ χαμηλο. Πριν που το ξαναμετρησα ειναι γυρω στo 40 (νομιζω ειναι κοντα στο 3 με την αλλη μοναδα μετρησης). Μετρησα και το νερο της βρυσης και ειναι λιγοτερο απο 5ppm. Το νερο της βρυσης ειναι υπερβολικα μαλακο. Τοσο μαλακο που δεν αφηνει καθολου αλατα. Τοσα χρονια που εχω το ενυδρειο δεν χρειαστηκε ποτε να το καθαρισω στις ακρες απο αλατα. Φοβαμαι μην αρχισει να κανει διακυμανσεις το pH λογω μαλακου νερου :smt009 Να προσθεσω wonder shells για να το ανεβασω; Με το χαμηλο μαγνησιο τι να κανω; Μηπως να χρησιμοποιω εμφιαλωμενο μεταλλικο νερο; Το νερο της βρυσης προερχεται απο λιωμενο χιονι και παγους γι αυτο και ειναι πολυ πολυ μαλακο.

Πρεπει να μετρησω συντομα και το ΚΗ αλλα αν το pH ειναι ενταξει, τοτε και το ΚΗ δεν θα ειναι πολυ off ή κανω λαθος; :p


Όχι, οι σκληρότητες δεν επηρεάζονται από τα αντιχλώρια και τα βελτιωτικά νερού.


Αν μπορείς, ναι!:p

θα βγαλω μια αργοτερα (μη με κραξετε για την χαλια διακοσμηση :p)

ΤΟ έχουν αυτό το κουσούρι τα χρυσόψαρα γενικότερα.;) Να μην σε μπερδεύει το πεινασμένο στοματάκι του. Τροφή κανονικά.

προσπαθω να μην ενδιδω στην πεινα του :p Μεχρι χθες φοβοταν οταν ανοιγα το καπακι και σημερα εμαθε να τρεχει επανω και να βγαζει το στομα του εξω για να του δωσω τροφη... τελικα ειναι πολυ πονηρα ψαρακια :grin:

Όχι-όχι, μην σε αγχώνει. Είπαμε, καλή χημεία του νερού σου, αεραντλία ιδιαίτερα τώρα που έχει ζέστες, τάισμα με το μέτρο, παρακολουθούμε την θερμοκρασία και φτάνει...


ευτυχως ακομα αυριο και μεθαυριο θα εχουμε ζεστη και μετα θα πεσει η θερμοκρασια. Το βρισκω παντως πολυ δραστηριο παρολο που η θερμοκρασια του νερου ειναι σχετικα ανεβασμενη. Δεν καθεται και σε ενα σημειο να το φωτογραφισω :p Την αεραντλια την εβαλα σε μια γωνια και δεν το ενοχλει οποτε ειμαστε μια χαρα εκει.

Σκεφτομαι να αλλαξω το χαλικι γιατι δεν μου αρεσει ετσι οπως εχει γινει (εχουν ανακατευει οι χρωματιστες πετρουλες με το χαλικι). Να κανω την αλλαγη σταδιακα για να μην επηρεαστουν τα βακτηρια ή να το αλλαξω μια και καλη;


(εχει πλακα παντως που σπρωχνει τις πετρες και τις ακους να χτυπανε στο τζαμι! Το εχω μονο 3 μερες και δεν χορταινω να το κοιταω να κολυμπαει! Ακομα και ο γατος μου το κοιταζει με τις ωρες σαν να βλεπει τηλεοραση!! Ευτυχως που δεν το κυνηγαει :p)

in the pond
16-08-10, 07:29
και πάλι, μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι έχεις γενική 40! Με ποιο τεστ μετράς και πώς υπολογίζεις το 40? Αν υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι 4 είναι όντως πολύ μαλακό και πάλι δύσκολο να πιστέψω ότι υπάρχει τόσο μαλακό νερό στην υδατοπρομήθεια. Αν είναι 4, τότε πολύ πιθανόν και το ΚΗ σου να είναι και αυτό στο ναδίρ. Λιγάκι μπερδεμένα όμως μου φαίνονται αυτά...ξεδιάλυνε τα γιατί πρέπει να γνωρίζεις άμεσα, περισσότερο για την υγεία του ψαριού σου.

sakura-chan
16-08-10, 23:46
λοιπον, πηγα σημερα στο μαγαζι που ηταν το χρυσοψαρο μου και τους ειπα για το νερο. Μου ειπαν οτι οντως το νερο της περιοχης ειναι πολυ μαλακο και μου εδωσαν μια σκονη, την equilibrium για να διορθωσω το GH και το KH. Μου ειπαν να μετραω το pH συχνα γιατι μπορει να κανει μεγαλες διακυμανσεις και να το προσεχω. Αγορασα και ενα καινουριο τεστ της nutrafin μηπως το αλλο δεν ειναι εγκυρο γιατι το εχω και πολυ καιρο. Δεν εκανα ακομα μετρησεις γιατι εχω τρελαθει να κανω μικρες αλλαγες νερου για να ριχνω την θερμοκρασια. Σημερα εφτασε τους 29 :(:(:( Σκεφτηκα να βαλω παγακια στο νερο αλλα δεν ειναι καλη ιδεα γιατι τοτε θα υπαρχει αποτομη αλλαγη στην θερμοκρασια του νερου στην επιφανεια και θα ειναι χειροτερα για το ψαρακι.

Να και το ενυδρειο μου:
http://a.imageshack.us/img708/2457/dsc07850u.jpg


Παντως αυτο με το νερο ισχυει, δες και εδω ποσο μαλακο νερο εχουμε: http://en.wikipedia.org/wiki/Hard_water#Hard_water_in_Canada
(μενω στο βανκουβερ)

exelix
17-08-10, 00:02
Γράψε κι εσύ βρε κοπελιά από πού είσαι στο προφίλ σου! Ψάχνομαι να καταλάβω που βρήκες αυτό το νερό!:p:D

Επειδή μάλλον έχει γίνει ένα μπέρδεμα και λες και κάπου για τις μετρήσεις της σκληρότητάς σου κάτι για άλλη μονάδα μέτρησης. Όταν μετράς με την API πόσες σταγόνες ρίχνεις για να αλλάξει χρώμα; Γιατί για να έχεις καταφέρει να ρίχνεις 40 σταγόνες πρέπει να έχεις κάνεις άθλο!

Α, στο λέω από τώρα για να προετοιμάζεσαι ότι δε θα αρέσουν και σε πολλούς τα χρωματιστά που έχεις για διακόσμηση! Και η δική μου πρόταση είναι να κοιτάξεις για κάτι πιο φυσικό. Άμα θες να βοηθήσεις και το ενυδρείο σου και τον εαυτό σου με τη θερμοκρασία βάλε ανεμιστηράκια υπολογιστή να χτυπάνε στην επιφάνεια του νερού με το καπάκι να έχει κάπου άνοιγμα. Θα εξατμίζεται νερό, αλλά θα πέσει κάπως η θερμοκρασία. Για το equilibrium δεν έχω άποψη, θα σου πουν όσοι ξέρουν καλύτερα αν υπάρχει κάτι το επίφοβο στη χρήση του και τι άλλο μπορείς να κάνεις.

SOCRATIS
17-08-10, 08:03
Ας μην δυσκολεύουμε τα πράγματα.Sakura-chan προγραμμάτισε να αλλάζεις το νερό(1/3) μια φορά την εβδομάδα.Ελάχιστη τροφή(2 φορες την ημέρα 2-3 νιφάδες.).
Τα χρυσόψαρα αγαπούν την ρουτίνα και αντιπαθούν τις απότομες μεταβολές.Μην παίζεις με την θερμοκρασία(παγάκια,κρύα νερα κλπ) αν δεν μπορεις να την σταθεροποιήσεις.
Με την παραπάνω ρουτίνα θα πανε όλα καλά.

sakura-chan
22-08-10, 10:37
την σκληροτητα την πηγα στο 80ppm και θα την ανεβασω σιγα σιγα μεχρι το 150-200. Η ζεστη εφυγε, η θερμοκρασια του νερου ειναι σταθερη στους 24 και εκει ειμαστε ενταξει. Το προβλημα μου ομως τωρα ειναι κατι χειροτερο, μαλλον ick :( Τωρα το βραδυ ειδα 3 ασπρες κουκιδες στο ραχιαιο του πτερυγιο, 4 κουκιδες στην ουρα και νομιζω πως ειδα και μια στο κεφαλι του. Χθες ειχα παρατηρησει μια ασπρη κουκιδα στην ουρα του αλλα νομιζα πως χτυπησε. Το ψαρακι ειναι καλα και δεν παρατηρω καμια περιεργη συμπεριφορα... εχει ορεξη, κολυμπαει κανονικα, τα πτερυγια του ειναι ολα ανοιχτα και τα κοπρανα του κανονικα. Θα παω πρωι πρωι να αγορασω φαρμακο που να καλυπτει για ick και μηκυτες γιατι δεν ειμαι 100% σιγουρη οτι ειναι ick. Οι τιμες στο ενυδρειο μου (οι περισσοτερες τουλαχιστον) ειναι οκ. Το μονο προβλημα ηταν με την σκληροτητα και την θερμοκρασια και η θερμοκρασια ηταν οκ τις τελευταιες 3 μερες. Αλλαγες νερου κανω καθημερινα, γυρω στο 10-15%. Φοβαμαι πως με τις πολλες αλλαγες στην θερμοκρασια του εκανα περισσοτερο κακο παρα καλο και τωρα νιωθω ενοχες :(

Αν βαλω φαρμακο στο νερο να συνεχισω να κανω αλλαγες νερου καθημερινα (10%)?

Τι φαρμακο μου προτεινετε να παρω;

kingrim
22-08-10, 11:04
για δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=401443

sakura-chan
22-08-10, 21:19
τα συμπτωματα του ick δεν ταιριαζουν και τοσο πολυ με τα συμπτωματα που εχει το ψαρακι μου. Κολυμπαει κανονικα, δεν ξυνεται, εχει τρελλη ορεξη για τροφη και σκαλιζει την αμμο με το στομα του οπως εκανε παντα. Γενικα ειναι δραστηριο και φαινεται να μην εχει τιποτα.
Διαβασα ομως παρακατω στο αρθρο που μου δωσατε πριν λιγες μερες για τους μηκυτες και διαπιστωσα οτι εχει μια κοκκινη γραμμουλα στην ουρα του. Κατα τα αλλα δεν εχει αλλα συμπτωματα εκτος απο τα ασπρα στιγματα, τα οποια φαινονται θολα και απο οσο μπορεσα να δω υπαρχουν μονο στα πτερυγια του (ραχιαιο, ουρα). Νομιζα οτι ειχε και στο κεφαλι του ενα στιγμα αλλα τελικα δεν εχει. Ολα του τα πτερυγια ειναι ορθια και φαινεται να μην ενοχλειται.
Τι μπορει να εχει τελικα το ψαρακι μου;;; Αν δεν ξερω τι ασθενεια εχει δεν μπορω να του παρω οτι να 'ναι φαρμακο. Λεω να το παω στον κτηνιατρο :(

Μηπως για αρχη να ανεβαζα την θερμοκρασια στους 27-28, να προσθετα αλατι (για το ick) και melafix (για μηκυτες και βακτηρια)?

in the pond
22-08-10, 21:52
Διαβασα ομως παρακατω στο αρθρο που μου δωσατε πριν λιγες μερες για τους μηκυτες και διαπιστωσα οτι εχει μια κοκκινη γραμμουλα στην ουρα του. Κατα τα αλλα δεν εχει αλλα συμπτωματα εκτος απο τα ασπρα στιγματα, τα οποια φαινονται θολα και απο οσο μπορεσα να δω υπαρχουν μονο στα πτερυγια του (ραχιαιο, ουρα). Νομιζα οτι ειχε και στο κεφαλι του ενα στιγμα αλλα τελικα δεν εχει. Ολα του τα πτερυγια ειναι ορθια και φαινεται να μην ενοχλειται.:(

Η κόκκινη γραμμή στην ουρά του, παραπέμπει αυτομάτως στην κακή ποιότητα του νερού που εκτείθεται ή έχει εκτεθεί τα ψαράκι σου. Και τα άλλα ξεθωριασμένα λευκά σημεία στα πτερύγια του, μπορεί να είναι καψήματα από αμμωνία ή κακή ποιότητα του νερού.

Πρόσεξε μόνο να έχεις καλές συνθήκες απ' εδώ και στο εξής, μην ανησυχείς και σίγουρα μην υποβάλεις το ψαράκι σου σε άλλες θεραπείες ή ταλεπωρίες που ενδεχομένως μπορούν να χειροτερέψουν την κατάσταση...

sakura-chan
22-08-10, 23:30
η αμμωνια ειναι στο 0! Αλλαγες νερου κανω καθημερινα (10-15%) και μια φορα την εβδομαδα αλλαζω το 50% του νερου και επιπλεον χρησιμοποιω το prime (μερα παρα μερα) για να εξουδετερωνει την αμμωνια. Υπαρχει πιθανοτητα το prime να προκαλεσε false reading στην αμμωνια ή να επηρεασε τα βακτηρια; Τα βραγχια του δεν ειναι κοκκινα και ουτε πηγαινει στην επιφανεια του νερου για να αναπνευσει. Ουτε κολυμπαει αποτομα με σπασμωδικες κινησεις!

Ακομα και να μην ηταν cycled το ενυδρειο, οι συχνες αλλαγες νερου δεν θα κρατουσαν την αμμωνια σε πολυ χαμηλα επιπεδα;

Α και κατι ακομα που νομιζω πως ειναι σημαντικο. Πριν 3-4 μερες ειχα αφησει την αεραντλια κλειστη το βραδυ γιατι με ενοχλουσε ο θορυβος και οταν την ανοιξα το πρωι το ψαρακι τρομαξε παρα πολυ και κολυμπουσε σπασμωδικα και μετα πηγε και κρυφτηκε πισω απο το χορτο. Οταν εκλεισα την αεραντλια βγηκε απο την κρυψωνα του και συνηλθε και απο τοτε δεν την εχω ανοιξει :confused:

Τελικα τι να κανω; Να περιμενω καμια μερα ακομα να δω αν οντως εχει αρρωστησει; να σταματησω να χρησιμοποιω το prime και να κανω τεστ αμμωνιας; να βαλω αλατι; να κανω αλλαγη νερου (50%); να μειωσω την ποσοτητα τροφης που του δινω γιατι τρωει συνεχεια το χορτο;

kingrim
23-08-10, 00:09
καπου ειχα διαβασει οτι το πριμε προκαλει λαθος μετρηση αμμωνια μονο για ενα 24ωρο

syphon
23-08-10, 00:20
Το prime δεν εξουδετερώνει την αμμωνία
Αν σου έδειχνε λάθος μέτρηση, αυτή θα ήταν ύπαρξη αμμωνίας ενώ δεν υπάρχει, όχι το αντίθετο

exelix
23-08-10, 00:31
Το "λάθος", όπως το λέει η Seachem, δεν είναι λάθος. Απλά η Seachem θεωρεί ότι σωστή μέτρηση είναι μόνο της αμμωνίας και όχι του αμμώνιου, το οποίο σημειώνει ως μη τοξικό. Μικρό το κακό δηλαδή, οπότε απλά σημφωνώ με τον Syphon σε αυτό!

sakura-chan
24-08-10, 01:55
τα ασπρα στιγματα νομιζω πως εχουν αρχισει να υποχωρουν, αλλα με ανησυχει η κοκκινη γραμμη στην ουρα του. Υπαρχει περιπτωση να ειναι septicemia? Απο οτι διαβασα φαινεται για πολυ σοβαρη ασθενεια. Υπαρχει πιθανοτητα η κοκκινη γραμμουλα να οφειλεται στο στρες? Την αεραντλια την αφαιρεσα γιατι το τρομαζει και αυξησα την ροη του φιλτρου για να οξυγονονεται καλυτερα το νερο (κανει καλη αναταραξη στο νερο)

Σας ευχαριστω πολυ που μπαινετε στον κοπο να μου απαντατε!!!

SOCRATIS
24-08-10, 07:55
Την απάντηση στο ερωτημά σου στην έδωσε πιο πανω ο "in the pond"
:Καλές συνθηκες .
Εν ολίγοις σταθερες τιμές και φρέσκο νερό.Λίγα και απλά.

sakura-chan
25-08-10, 00:59
να ρωτησω και κατι αλλο;
Τα περιττωματα του πως πρεπει να ειναι; Οταν το πηρα του κρεμοταν ενα μακρυ πραγμα, γυρω στα 2εκ. Τις τελευταιες μερες τα περιττωματα του ειναι κοντα (γυρω στο μισο εκ), καφετι, πανω απο ενα και δεν του κρεμονται. Αυτο ειναι το φυσιολογικο; Επισης οταν του δινω μαρουλι τα περιττωματα του ειναι πρασινα και πολλες φορες μοιαζουν σαν μαρουλι που δεν εμεινε καθολου στο πεπτικο του συστημα :rolleyes:

Να ρωτησω και κατι ακομα... τωρα το μηκος του ειναι γυρω στα 8-9εκ απο το στομα ως την ακρη της ουρας, το σωμα του πρεπει να ειναι γυρω 4-5. Ποσο γρηγορα μεγαλωνουν; Σκοπευω να παρω ενα ενυδρειο 100λιτρων (ειναι ενταξει για ενα χρυσοψαρο; ), αλλα δεν μπορω να το παρω τωρα και θελω να μαθω ποσο μπορω να το καθυστερησω μεχρι να το παρω. Δηλαδη αν το παρω σε 2 μηνες θα ειναι πολυ αργα; :rolleyes:

kingrim
25-08-10, 12:12
μια χαρα ειναι το ψαρακι σου σε 50λιτρα

τα περιττωματα του ειναι καλητερα οπως ειναι τωρα λογο καλητερης διατροφης τα χρυσοψαρα εχουν εναν θεμα με τα εντερακια τους και αν δεν τρων καλα (ποιοτικη τροφη και ποικιλια) χανουν την ευσταθεια τους και μπορουν και να πεθανουν. Σε τετοια περιπτωση θα του δωσεις λιγο αρακα βρασμενο και ξεφλουδισμενο που δρα σαν καθαρτικο.

Μην ξεχνας και την νηστια μια φορα καθε 7 μερες.

αυτα που λεω ας μας πει και ενας χρυσοψαρας οτι ειναι σωστα 100% μην εχω κανει κανενα λαθακι

sakura-chan
28-11-10, 04:12
απορια...
πριν περιπου ενα μηνα αλλαξα την διατροφη του. Του εδινα 2 φορες την εβδομαδα μαρουλι, κολοκυθακι κτλ, το αφηνα μια μερα νηστικο και τις υπολοιπες μερες του εδινα flakes και pellets εναλλαξ. Παρατηρησα ομως οτι παθαινε παρα πολυ συχνα δυσκοιλιοτητα και σκεφτηκα να του αλλαξω τροφη. Σταματησα να του δινω flakes (nutrafin, sera) και του δινω μονο hikari pellets. Απο τοτε δεν εχει ξαναπαθει δυσκοιλιοτητα. Να συνεχισω να του δινω μονο pellets (μαζι με λαχανικα εννοειται 2 φορες την εβδομαδα) ή πρεπει οπωσδηποτε να τρωει και flakes?

Να ρωτησω επισης ποσο γρηγορα μεγαλωνουν; Το εχω απο μεσα αυγουστου και νομιζω πως εχει μεγαλωσει το σωμα του γυρω στο 1εκ. Ποσο μεγαλα γινονται τα ryukin (για την ακριβεια ειναι ryukin με μονη ουρα, tamasaba)? Τωρα ειναι περιπου 10-12εκ απο το στομα μεχρι την ακρη της ουρας του.

Πάνος
28-11-10, 11:50
τα πελλετς και τα φλεικς μιας συγκεκριμενης τροφης ειναι ακριβως η ιδια τροφη αλλα σε διαφορετικη μορφη....οποτε εννοειται οτι εφοσον ειδες και προβλημα μπορεις να συνεχισεις μονο με πελλετς...και τα υπολοιπα που ειπες...

οσο για την αλλη σου ερωτηση περιμενε τους χρυσοψαραδες μας..;)

SOCRATIS
29-11-10, 08:56
Η προτιμότερες τροφές για τα χρυσόψαρα ,κατα την γνώμη μου, είναι η βυθιζόμενες.Απο εκει και πέρα δεν παιζει τόσο η μορφή της τροφής όσο η ποιότητα της.
Η εταιρία που αναφέρεις είναι μία από τις καλύτερες στο τομέα αυτό.

Το μέγεθος του χρυσόψαρου ,δεν διαφοροποιείται ανάλογα με την ποικιλία του(ίσως ελάχιστες εξαιρέσεις).Γύρω στα 20εκ. είναι το σύνηθες μεγάλο μέγεθος.Τόσο μπορει να αυξηθεί αν όλοι οι παραγοντες (γενετική,διατροφή,περιβάλλον) ευνοούν για κάτι τέτοιο.

sakura-chan
29-11-10, 10:54
τα pellets ομως δεν ειναι βυθιζομενα, ειναι τυπου floating. Του δινω την hikari goldfish gold και σκεφτομαι να του δωσω την saki hikari η οποια εχει 45% πρωτεινη (αυτη που δινω τωρα εχει 32%). Θα μεγαλωσει πιο γρηγορα/πολυ αν του δωσω τροφη με περισσοτερη πρωτεινη; Παντως εχω να το δω με δυσκοιλιοτητα απο τοτε που σταματησα να του δινω flakes. Σκεφτομαι επισης να του δινω και μερικες ζωντανες τροφες, αλλα ανησυχω μηπως φερουν παρασιτα/ασθενειες και αρρωστησει.

Καποιες φορες το βλεπω να τρωει αλγη απο ενα σημειο του ενυδρειου που δεν καθαριζω το τζαμι για να τρωει η γαριδα. Το φυτο το εχει "κλαδεψει" μια χαρα παντως!!

Αναρωτιεμαι αν μπορει να γινει τοσο μεγαλο (σε 200L για παραδειγμα):
http://www.aquapark.com.my/gallery/albums/General/ryukin.jpg


εχω και μια αλλη απορια που με ανησυχει καπως. Στην ουρα του εδω και μηνες εχει μια κοκκινη γραμμη που δε λεει να φυγει. Στην αρχη ελεγα μηπως ειναι ammonia poisoning, αλλα το ενυδρειο ηταν στρωμενο καιρο πριν παρω το ψαρακι και η αμμωνια και τα νιτρικα ηταν παντα στο 0. Ισως να την ειχε πριν ακομα το παρω και να την προσεξα αργοτερα. Στη συμπεριφορα του παντως ειναι φυσιολογικο. Δεν καθεται σε ενα σημειο και αναρωτιεμαι ποτε κοιμαται :P

SOCRATIS
30-11-10, 12:07
Η Hikari έχει και βυθιζόμενες και μικρης διαρκειας παραμονης στην επιφανεια,τροφές.Οι τροφές χρυσόψαρων με ψηλότερα ποσοστα πρωτείνης προτεινονται για τα λεονταροκέφαλα χρυσόψαρα. Σαφώς βοηθούναι αλλά πάντα με μέτρο.Το να εντατοποιήσεις την διατροφή του με απώτερο σκοπό την γρήγορη ανάπτυξη του θα πετύχεις και αρνητικά αποτελέσματα όπως συσώρευση λίπους γύρω απο ζωτικά όργανα.
"Παν μέτρον άριστον" θα σου έλεγα.

Να χαίρεσε που δεν το βλέπεις να κάθεται.Αντιθέτως, αν διαπιστώνεις αλλαγή συμπεριφοράς, να ανησυχείς.

sakura-chan
05-12-10, 22:21
σημερα που εβλεπα φωτογραφιες με το ψαρακι μου διαπιστωσα οτι εχει αρχισει να χανει το χρωμα του απο τα πτερυγια και το σωμα. Για την ακριβεια οι μαυρες πιτσιλιες που ειχε εχουν αρχισει να εξαφανιζονται. Το πορτοκαλι και το ασπρο δεν φαινεται να εχουν επηρεαστει. Μπορω να κανω κατι για να επιστρεψουν οι μαυρες πιτσιλιες;