PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλές τιμές KH και CA


johnny v
10-08-10, 13:41
Καλησπέρα σε όλους,

έχω ένα Reef 300 lt, με 15 περίπου κοράλια (Bubble, Euphillia, Sarcophyton, Loboplyllia, Trachyfillia, 3 Acropora etc, τίποτα σπάνιο) και 10 Ψαράκια.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι χαμηλές τιμές Mg/Ca/KH. Έχω δοκιμάσει συνδυασμούς προιοντων (Coral Shop, Kent, Seachem, Tropic Marine) κυρίως σε υγρή μορφή αλλά παλεύω για να διατηρήσω Cα > 350 και KH>8. Τoυλάχιστον δεν είχα απώλειες σε κοράλια αλλά οι σκελετοί δεν είναι πολυ συμπαγείς π.χ σε Caulastrea. Βέβαια από την άλλη μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα

α. μπορεί να οφείλεται στην πολύ κοραλίνη πού έχω στα τοιχώματα;
β. μπορεί να οφείλεται στο γενονός ότι προσθετώ αρκετά υγρα και υπάρχει αλληλεπίδραση αλκαλικών λύσεων με συμπληρώματα Cα ακόμα και αν μεσολαβούν 6+ ώρες μεταξύ τους;
γ. καμία ιδέα για άλλες λύσεις;

THNX!

kostas82
10-08-10, 16:41
μήπως τραβάνε πολύ οι ακρόπορες;

amorealex
10-08-10, 18:48
Πόσο Mg έχεις?
Καλό θα ήταν να ανεβάσεις πρώτα το Mg και μετά τα υπόλοιπα.
Να προτιμάς τα πρόσθετα σε σκόνη.

Για Mg δοκίμασε το MagnesiumPro Instant της Grotech.
Για Ca Turbo Calcium της KENT
Για KH Superbuffer dKH της KENT

Όλα τα παραπάνω είναι σε σκόνη και τα διαλύεις σε νερό RO/DI.
Αυτά χρησιμοποιώ εγώ τουλάχιστον, και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

enzo
10-08-10, 22:18
οι τιμες σου ειναι λιγο πεσμενες αλλα δεν τιθεται λογος ανησυχιας..
λογικα με τοσα λιγα sps δεν πρεπει να εχεις μεγαλη καταναλωση, μαλλον τα προιοντα που χρησιμοποιεις δεν ειναι τοσο αξιοπιστα.
φυσικα και υπαρχει αλληλεπιδραση μεταξυ των ιοντων ασβεστιου και ανθρακικων με συνεπεια την εξουδετερωση τους γι αυτο πρεπει να ριχνονται με διαφορα αρκετων ωρων..
δοκιμασε τα προιοντα που σου αναφερε ο amorealex, και σε μενα καναν πολυ καλη δουλεια..;)

johnny v
11-08-10, 18:56
Ευχαριστώ πολύ,

θα δοκιμάσω τα συγκεκριμένα προιόντα. Στο παρελθόν μόνο Turbo Calcium της KENT είχα πάρει.

Καλή συνέχεια,
Γιάννης

Πάνος
11-08-10, 19:23
επισης πολυ καλα και οικονομικα ειναι και τα seachem advantage Ca και Mg ;)