PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρρωστο gourami


Tolis
10-12-02, 18:30
Title: Άρρωστο guramis
Post by: lurking_fear on 03/25/02 at 16:01:36
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω ένα άρρωστο guramis το οποίο έχω απομονώσει από το ενυδρείο (το έχω βάλει σε ενυδρείο καραντίνας) και δεν μπορώ να εντοπίσω από τι πάσχει. Έχω διαβάσει πολλά sites που περιγράφουν ασθένειες (συμπεριλαμβανομένου και του άρθρου περί ασθενειών του MCH) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς έχει. Λοιπόν, στο σώμα του έχουν εμφανιστεί μεγάλοι “λεκέδες” χρώματος καφέ και από την αριστερή και από την δεξιά μεριά. Ταυτόχρονα, μπορώ να εντοπίσω ένα «εκφυλισμό» (χωρίς να είμαι σίγουρος) στο ραχιαίο του πτερύγιο (όχι σάπισμα) που από ότι φαίνεται είναι δευτερεύουσα μόλυνση. Τα συμπτώματα από ότι μπορώ να καταλάβω ταιριάζουν και με βακτηριακή μόλυνση αλλά διάβασα κάπου ότι κάποια παραλλαγή του παράσιτου Oodinium προκαλεί μια καφετιά απόχρωση στο ψάρι. Δεν μπορώ να πω ότι το ψάρι έχει αποκτήσει απόχρωση, απλά έχει καφέ λεκέδες. Περιμένω τη βοήθειά σας…


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Άρρωστο guramis
Post by: zincfree on 03/27/02 at 02:06:48
--------------------------------------------------------------------------------
Eίναι πιθανό να είναι Oodinium. Όμως είναι πιθανό να είναι και οποιαδήποτε βακτηριδιακή μόλυνση.
Εάν έχει δυνατότητα πρόσβασης σε φάρμακα Aquarium Pharmaceuticals (τα χρησιμοποιώ πάνω από δέκα χρόνια γι' αυτό και σας τα κοπανάω συνεχώς. Δεν έχω χρησιμοποιήσει φάρμακα άλλων εταιρειών ή αυτά που έχω χρησιμοποιήσει δεν μου είχαν δουλέψει πχ Waterlife) μπορείς να χρησιμοποιήσεις συνδιασμό φαρμάκων για θεραπεία.
Σε περίπτωση που δεν θα μπορούσα να κατανοήσω εάν έχω velvet (Oodinium) ή κάποια βακτηριδιακή μόλυνση θα χρησιμοποιούσα ταυτόχρονα General Cure και Furan-2.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Άρρωστο guramis
Post by: lurking_fear on 04/04/02 at 16:18:13
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά το guramis θεραπεύτηκε :D :D :D :D