PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραλαβή φυτών από ebay και ανέτοιμο ενυδρείο


myronlas
10-08-10, 10:06
Καλημέρα σε όλους

Έτοιμάζω να στήσω ενα μικρό γαριδότοπο σε ενα dennerle 30λ και παρήγγειλα πριν καμια εβδομμάδα μερικά φυτά από τον aquaticmagic στο ebay.
(Απ'ότι διάβασα μετά, ίσως δε κάνουν όλα οσα πήρα για ενυδρείο).

Θα ήθελα καμια ιδέα τι μπορώ να κάνω τα φυτά, καθώς δεν έχω ξεκινήσει να στήνω το ενυδρείο. Υπολόγιζα να το κάνω μετά τις 15 Αυγούστου, αν και είμαι έτοιμος από θέμα εξοπλισμου/υλικών, αλλά θα λέιψω το ΠΣΚ.

Τα φυτά ήρθαν σε καλή κατάσταση κατα τη γνώμη μου, και είναι :
Fissidens spla
Xmas Moss
Pearl Moss
Pellia
Nano Marimo Ball

exelix
10-08-10, 10:17
Κοιτώντας εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38521
Όλες οι moss σου είναι κανονικά υδρόβιες, απλά η fissidens είναι δύσκολη.

Για το τι να τις κάνεις μέχρι να αρχίσεις το στήσιμο δες εδώ:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37240
Δηλαδή, βάλ'τες σε ταπεράκια με νερό, καλυμμένα με μεμβράνη και όλα θα πάνε καλά!

Καλή επιτυχία!

Memas 13
10-08-10, 11:01
Πόσες μέρες έκαναν να σου έρθουν?
Γιατί παράγγειλα κ εγώ από αυτόν...
Είναι Μαλαισία ο τύπος!!

myronlas
10-08-10, 11:16
Πόσες μέρες έκαναν να σου έρθουν?
Γιατί παράγγειλα κ εγώ από αυτόν...
Είναι Μαλαισία ο τύπος!!

Πολύ λίγο ίσως λόγω αυγούστου. 3/8 Εφυγαν από εκεί και 9/8 ήρθαν στο ταχυδρομείο.
Ευχαριστώ exelix.

exelix
10-08-10, 11:53
Απλά για να πω και τη δική μου εμπειρία, αρχές καλοκαιριού είχε κάνει από την παραγγελία μέχρι την πόρτα μου περίπου δύο εβδομάδες.

Memas 13
10-08-10, 11:56
Για να δούμε...θα ενημερώσω...
Πάντως του φίλου Myronlas φαίνονται σε πολύ καλή κατάσταση!!:smt041

AQUA PURA
10-08-10, 14:56
Όλα κάνουν για εντός ενυδρείου…αλλα έχω μια υποψία ότι το pearl moss δεν κάνει . Από ότι έχω καταλάβει είναι το plagiomnium affine πολλές εταιρίες και forum το παρουσιάζουν και σαν pearl moss ή Sulawesi Moss…;)



Τώρα όσον αφορά τις μέρες που θα λείψεις όπως είπε ο Στέλιος (exelix) τοποθέτησε τα όπως είναι με τα φακελάκια σε ένα δοχείο με νερό. Τα φακελάκια πρέπει να είναι κλεισμένα αεροστεγώς με λίγες σταγόνες νερού για υγρασία (πρόσεχε μην πάρουν νερό μέσα). Το νερό στο δοχείο θα τους παρέχει δροσιά και θα δημιουργείτε υγρασία που απαιτούν για την διατήρηση τους. Τοποθέτησε το δοχείο με τα φακελάκια σε σκιερό μέρος για να μην ανέβει η θερμοκρασία (και εκτός σπιτιού αν θες για να έχουν λίγο φώς).