PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα χρυσοψαρα πηδαν εξω απο το νερό?


kalaxan
09-08-10, 18:12
Σκέφτομαι να τα μετακομίσω στο μεγαλύτερο ενυδρείο με το καλύτερο φίλτρο μιας και ο κομμήτης μεγάλωσε πολύ...

Το ενυδρείο όμως αυτό είναι ανοιχτό...
Έχω ένμα κόμετ ένα κόμμον και 2 οράντα...Τα υπόλοιπα 3 είναι πολύ ήσυχα ψαράκια, αλλά ο κομμήτης το παίζει λίγο αρχηγός και φοβάμαι μην τσαμπουκαλευτεί και πάει για φούντο...

Έχει τύχει να ακούσω ''φλαπ'' με κελειστό το καπάκι και να βγαίνει νερό από το καπάκι...δεν ξέρω αν απλά κούνησε ουρά του ή προσπάθησε να πηδήξει...

Τηλέμαχος
09-08-10, 18:14
ειδικά με κόμετ θα δεις τα τραγικά αποτελέσματα του bungee jumping:D

gtok34
11-08-10, 07:12
εγω πάλι ειδα σε ενα φίλο τα χρυσόψαρα που εχει να ανεβαίνουν στην επιφάνεια και σαν να ρουφάνε αερα ενα πράμα.. τι προσπαθουν να κάνουν.?? Απορούσε και ο ίδιος που δεν τα ειχε ξαναδεί έτσι. Τηλέμαχε σαν ποιο έμπειρος στα χρυσόψαρα τι λες?? Ειναι Στρες η ζέστη , πεινάνε??

SOCRATIS
11-08-10, 07:55
Οι περίεργες-ασυνήθιστες συμπεριφορές των χρυσόψαρων πάντα πρεπει να μας υποψιάζουν.
Ψαρια που πετάγονται έξω από το νερό αμι τι άλλο δεν ειναι φυσικό και προφανως προκειτε για περίπτωση που θα πρεπει να ερευνηθεί(υψηλα ποσοστα αμμωνιας ή νιτρωδων,ακραιες θερμοκρασίες, βιαιο κυνηγητό).
Το ίδιο και για "κρέμασμα" απο την επιφάνεια .Δηλώνει συνήθως προβλήματα αναπνοης (κακη οξυγόνωση,προβλημα στα βραγχια κλπ).

Τηλέμαχος
11-08-10, 08:01
συνήθως όταν τα χρυσόψαρα πηδάνε η χημεία του νερού για αυτά είναι ακραία...


Σε περίπτωση που βρίσκονται στην επιφάνεια και ανοιγοκλείνουν το στόμα μας δείχνει εσωτερική ασθένεια και άλλα (fungus στα βράγχια κτλ...) αλλά και υψηλή θερμοκρασία. Η υψηλή θερμοκρασία κατεβάζει τα επίπεδα οξυγόνου στο νερό και εξασθενεί το ανοσοποιητικό σύστημα των χρυσόψαρων... Στην πιό απλή περίπτωση πεινάνε του σκοτωμού...:smt073

in the pond
11-08-10, 08:37
Συμφωνώ με τον Σωκράτη. Παρατηρούνται τέτοιες συμπεριφορές όταν υπάρχει στρες, είτε από κακή ποιότητα νερού, είτε από κυνηγητά κατά την διάρκεια του ζευγαρώματος, αν και το δεύτερο πολύ σπάνια μπορεί να συμβεί.

Προσωπικά και έχοντας ένα ανοικτό περιβάλλον, όπως αυτό της λίμνης, δεν έχω παρατηρήσει παρόμοια συμπεριφορά, για πολλά χρόνια τώρα. Στη διάρκεια του ζευγαρώματος δε, τα ψάρια μπορούν να ανεβούν (σέρνονται) σε οτιδήποτε στην επιφάνεια, αλλά δεν έχω παρατηρήσει να πετάγονται εκτός νερού.

manos_samos
11-08-10, 21:07
οταν ειχα το χρυσοψαρο και πηγαινα απο πανω με το κουτι των φλεικς πηδουσε.. και πηδουσε ψηλα... μην το βαλεις χωρις καπακι....