PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφή για χρυσόψαρα!!!


Τηλέμαχος
07-08-10, 15:11
Κύριοι Χρυσοψαράδες θα ήθελα τα φώτα σας!!!
Έχει να κάνει με την τροφή που θα δίνω στα ψάρια μου...
Λοιπόν γενικά έχω γεμίσει το μαγαζάκι τροφές... Πριν είχα:
Tetra AniMin Flakes
Sera Goldy Color Granules (ο Μαυρίκος τους σιχαινόταν)
και πήρα και
http://www.tetra.de/tetra/go/7B580466F136C4043D4F114F7A1B3AE9/?seite=6&group_id=470678&group_2_id=15&lang_id=2
Tetra Goldfish Menu
που περιέχει κάτι σαν κρισπς, κόκκινες νιφάδες, κόκκους και δάφνια (ειντάναι αυτό);;;
κανονικά θα έλεγα να τα ταΐζω εναλλάξ νιφάδες, κρισπς, κόκκους, δάφνια, νηστεία και λαχανικά (την κάθε μέρα το κάθε ένα)...
ανησυχώ όμως για την θρεπτική αξία! μήπως έχουν πολλά λιπαρά για ένα χρυσόψαρο;

και επίσης μπορείτε να μου πείτε τί λαχάνικα να βράζω και πώς να τα κόβω γιατί έκοβα ψίχουλα καρότου στο μαυρίκο και έπρεπε να δαγκώσει το δάχτυλό μου για να τα το φάειzwzw

SOCRATIS
09-08-10, 13:02
Θα σου πρότεινα αν μπορεις και εχεις την θέληση, να δώσεις βάση στα ωμά ή κατεψυγμένα λαχανικά και κατεψυγμένες αποστειρωμένες συσκευασίες σκουλίκιων,προνύμφων κουνουπιών.Επίσης ζωντανή δαφνία.
Οι ετοιμες τροφες είναι ποιο πρακτικές αλλα η διατροφική αξία τους είναι αμφίβολη ,γιατι μειώνεται με τον καιρό .Eπιπλέον κάποια ιχνοστοιχεία και βιταμίνες (κυρίως η βιταμινη c ) που είναι απαραίτητα, τα βρισκουμε μόνο σε φρέσκα προιοντα.

Σημείωση:Τα λαχανικά πάντα ζεματισμένα (όχι βρασμένα).

Τηλέμαχος
09-08-10, 14:20
οκ αλλά αυτό με τα σκουλίκια πολύ λίπος βρε παιδί μου...
και εγώ έκανα δίαιτα στο μαυρίκο και είχε γίνει τριπλάσιος σε 3 μήνες με απλή τροφή (πραγματικά όμως) και πολλή φροντίδα

SOCRATIS
10-08-10, 07:46
Το κόκκινο σκουλίκι σαφως πρεπει να δινεται με μέτρο και πάντα ανάλογα της ανάγκες της κάθε ποικιλίας.Δάφνιες και προνύμφες κουνουπιών με μεγαλύτερη ελευθερία.Εχε κατα νου και την παρακάτω συνταγη :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18068

tsitos13
18-12-10, 12:49
να κάνω και εγώ μία ερώτηση.. αν φυτέψω φακές κάνει να τους δώσω τον βλαστό???

Τηλέμαχος
18-12-10, 16:06
Φακή αυτή που τρώμε εμείς ή την ενυδρειακή lemna minor;:p

tsitos13
19-12-10, 03:14
αυτη που τρωμε εμεις..