PDA

Επιστροφή στο Forum : Cardinal tetra με τι;


magman
05-08-10, 11:48
Θέλω πολύ να βάλω καρδινάλιους στο ενυδρείο μου. Βλέπω όμως ότι χρειάζονται pH 5-6.8. Τι ψάρια προτείνετε να βάλω μαζί; Το ενυδρείο είναι 97lt.

johnbaz
05-08-10, 18:41
Θα σου πουν αλλα παιδια με τι,εγω το μονο που θα σου πω ειναι ΟΧΙ με σκαλαρια!!!!!ειναι η τροφη τους στο φυσικο τους περιβαλον!

Giorgos
05-08-10, 21:37
Σε 100 λιτρα μπορεις να βαλεις (εφοσον φροντισεις να φτιαξεις τις τιμες του νερου στα σωστα επιπεδα -μαλακο, οξινο νερο δηλαδη) 8-10 καρδιναλιους, 3-4 μικροσωμα corydoras και αντε ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες Ν. αμερικης (οπως πχ. M. ramirezi).

Raven
06-08-10, 01:47
Γιωργο την ιδια σκεψη ειχα κι εγω αλλα αν γεννησουν οι νανοκιχλιδες, δεν θα φανε πολυ ξυλο τα (μικροσωμα) corydoras;:rolleyes:
Ισως τα ramirezi να ειναι πιο ηπια αλλα τα cacatuoides και τα agassizii δεν ειναι πιο ζορικα οταν εχουν αυγα;

Giorgos
06-08-10, 10:14
Σωστος και κακως δεν το διευκρινησα. Βεβαια, δεν ειναι ολα τα απιστογραμμα νταηδες. Οι ιδανικες νανοκιχλιδες (Ν. αμερικης) για αυτο το ενυδρειο και με τους παραπανω συγκατοικους ειναι:
1. M. ramirezi
2. M. altispinosus
3. Apistogramma borellii
4. Nannacara anomala

MINA
06-08-10, 13:36
Έχω αρκετούς καρδινάλιους και για μεγάλο διάστημα τους είχα μόνους τους .
Ποτέ δεν έκαναν κοπάδι παρά μονίμως ήταν διάσπαρτοι. Αυτό είναι φυσικό αφού κοπάδι σχηματίζουν όταν αισθάνονται κίνδυνο ή γενικά νιώθουν απειλή ή ακόμα και όπως παρατήρησα, θέλουν να δηλώσουν την κυριαρχική ταυτότητά τους στο χώρο.
Έτσι όταν εισήγαγα ένα νέο κοπάδι tetras Anisitsi Hyphessobrycon τα είδα αφενός να κοπαδιάζουν και επιπλέον να συμπεριφέρονται εντελώς διαφορετικά δηλ ήταν αρκετά ενεργητικά .

Παναγιώτης

magman
06-08-10, 13:57
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα δώ τί θα κάνω γιατι προς το παρών φυλοξενώ 4 μικρά γκαπάκια :)