PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαλιγκάρια μεσογείου.


MINA
03-08-10, 11:15
Καλημέρα,
μήπως γνωρίζει κάποιος, ποιά είναι η επιστημονική ονομασία των σαλιγκαριών που βρήσκουμε στην θάλασσα κοντά στην ακτή, πάνω στους βράχους?
Δεν εννοώ τις πεταλίδες αλλά αυτά που κάποιοι ονομάζουμε ''στρουμπίλια'' και πολλές φορές τα βάζαμε για δόλωμα.

Ευχαριστώ

in the pond
03-08-10, 13:51
Καλημέρα,
μήπως γνωρίζει κάποιος, ποιά είναι η επιστημονική ονομασία των σαλιγκαριών που βρήσκουμε στην θάλασσα κοντά στην ακτή, πάνω στους βράχους?
Δεν εννοώ τις πεταλίδες αλλά αυτά που κάποιοι ονομάζουμε ''στρουμπίλια'' και πολλές φορές τα βάζαμε για δόλωμα.

Ευχαριστώ

Eöιμαι από την Κύπρο και θα μπορούσα να σε βοηθήσω, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω ποιο από όλα τα μεσογειακά σαλιγγαράκια (κάποιες εκατοντάδες είδη) αναφέρεσαι με την λέξη ''στρουμπίλια''. Τουλάχιστον εδώ στην Κύπρο, τα ποιο κοινά θαλασσινά σαλιγγαράκια είναι τα Monodonta articulata. Έλεγξε τα στο διαδίκτυο και μας ξαναλές.

MINA
03-08-10, 14:18
Κάποιο τέτοιο site είχα στο μυαλό μου . Είναι κάποιο είδος monodonta .
Θα το παρακολουθήσω μέσα στο ενυδρείο και θα δω ποιό ακριβώς είδος είναι .

Ευχαριστώ πολύ
-------------------------
Κάποιο τέτοιο site είχα στο μυαλό μου . Είναι κάποιο είδος monodonta .
Θα το παρακολουθήσω μέσα στο ενυδρείο και θα δω ποιό ακριβώς είδος είναι .

Ευχαριστώ πολύ

Εννοώ ότι από την ονομασία στα λατινικά που μου έδωσες , μπόρεσα να βρω κάποιο site .

in the pond
04-08-10, 14:01
Κάποιο τέτοιο site είχα στο μυαλό μου . Είναι κάποιο είδος monodonta .
Θα το παρακολουθήσω μέσα στο ενυδρείο και θα δω ποιό ακριβώς είδος είναι .

Ευχαριστώ πολύ
-------------------------


Εννοώ ότι από την ονομασία στα λατινικά που μου έδωσες , μπόρεσα να βρω κάποιο site .

Αν μου ανεβάσεις και φώτο, θα σου πω επακριβώς και το είδος της. ;)

MINA
04-08-10, 20:16
Θα προσπαθήσω αύριο με τη φωτό ενός φίλου επειδή τη δική μου την έχει το έταιρον ήμισυ στην Καλαμάτα. :D


Παναγιώτης

MINA
05-08-10, 15:58
Στέλνω φώτο, αν και δεν είναι ότι κάλύτερο. Το σαλιγκάρι είναι στην δεύτερη κάτω δεξιά.

MINA
05-08-10, 19:52
Θα προσπαθήσω αύριο με τη φωτό ενός φίλου επειδή τη δική μου την έχει το έταιρον ήμισυ στην Καλαμάτα. :D


Παναγιώτης


Το '' έταιρον '' γράφεται '' έτερον '' .
Συγγνώμη

in the pond
06-08-10, 07:44
και πάλι, η φωτογραφία σου δεν βοηθάει καθόλου. Υπάχουν μικρές λεπτομέρειες ώστε να ξωχωρίσεις ένα είδος από το άλλο. Το σαλιγγαράκι είναι κατάμαυρο? πόσο μέγεθος?

Αν μπορείς μια πιο καθαρή φώτο με πιο κοντινό πλάνο.
Το ρωτάω αυτό, γιατί ίσως να ανοίκει και στις τροχίδες (trochidae).

MINA
06-08-10, 13:15
Είναι σκουρόχρωμο σχεδόν μαύρο και μυτερό στην άκρη .
Το ενυδρειάκι σου άρεσε?



Παναγιώτης

in the pond
06-08-10, 16:34
Είναι σκουρόχρωμο σχεδόν μαύρο και μυτερό στην άκρη .
Το ενυδρειάκι σου άρεσε?



Παναγιώτης

Παναγιώτη, αυτό δεν λέει τίποτε. Η πλεοψηφία των μεσογειακών θαλασσινών σαλιγγαριών είναι άτονα και σκουρόχρωμα. Μια φώτο πιο καθαρή.

Το ενυδρεικακι σου μια χαρά το βρίσκω προσωπικά (από άποψη ομορφιάς) γιατί είδα πολλές φορές πολύ παραπλήσιες εικόνες του μεσογειακού βυθού.

Samian
07-08-10, 10:15
Και σε μένα προς monodonta μου κάνει.
Αυτή είναι μια καλή ιστοσελίδα http://www.idscaro.net/sci/04_med/class/fam3/trochidae.htm
με φωτογραφίες απο τροχούς (όλα αυτά τα στρογγυλά κοχυλάκια).
Πάντως αν και ασχολούμαι πολλά χρόνια με τα κοχύλια και την συλλογή τους, την ονομασία ''στρουμπίλια'', πρώτη φορά την ακούω.......