PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο 200 λίτρα


vag0s
01-08-10, 19:21
Θέλω τις προτάσεις σας για κοινωνικό, πυκνοφυτεμένο ενυδρείο 200 λίτρα με διαστάσεις 100Χ40Χ50. Θα έχω οπωσδήποτε μέσα ένα κοπάδι Celestial pearl danio (CPD). Με τι άλλο θα μπορούσα να το συνδιάσω; Το ενυδρείο θα τρέχει με νερό βρύσης.

tsilojohn
01-08-10, 20:55
Ενας ωραιος συνδιασμος θα ηταν να μπουν μαζι με Iriatherina werneri ..

mak
02-08-10, 01:51
Ενας ωραιος συνδιασμος θα ηταν να μπουν μαζι με Iriatherina werneri ..

συμφωνω και προσθετω ακομα οτι μπορεις να βαλεις και γαριδουλες(π.χ red cherry!):)

Raven
02-08-10, 01:52
Ενας ωραιος συνδιασμος θα ηταν να μπουν μαζι με Iriatherina werneri ..
Το εχεις δει καπου και το λες ; :D

Ποσα ατομα θα ειναι το κοπαδι των cpd's ?
Επισης μπορεις να τα συνδυασεις με μικρες ακομα μελανοταινιες οπως Ps.furcata , M. praecox.
Puntius titteya (και αλλα μικοσωμα Barbus), dwarf gurami , Microrasboras, white cloud minnows,καποια μικρα ειδη botia, γαριδες, SAE , Tateurndina occelicauda, Dario dario και αρκετα ακομα ψαρακια απο Ασια/Ωκεανια.
Ακομα και με ζωοτοκα δεν θα ειχαν προβλημα αλλα με ξενιζει η εικονα και οπτικα δεν στεκει να βλεπεις τα cpd με guppy πχ.:rolleyes:

vag0s
02-08-10, 01:59
H αλήθεια είναι ότι περίμενα να μου πείτε και για κάνα cory. Θεωρητικά μπαίνουν έτσι δεν είναι;

@ Raven

Για τα cpds δεν έχω σκεφτεί πόσα άτομα θα μπουν. Σίγουρα πάνω από 15 πάντως.

Raven
02-08-10, 02:00
Σε νερο δικτυου ; πριτς ..

vag0s
02-08-10, 02:17
Σε ph=7 σίγουρα δεν; Συγκεκριμένα διαβάζω για τα aeneus ότι δεν θα έχουν πρόβλημα...

Raven
02-08-10, 02:26
Aν η βρυση σου βγαζει ΡΗ 7 τοτε ενταξει. Εμενα ειναι μεταξυ 7,5-7,8 αναλογα με την εποχη.

vag0s
02-08-10, 02:32
Πριν κάνα μήνα έβγαζε 7,5 περίπου. Τώρα μετράω 7.

:smt023

tsilojohn
02-08-10, 10:45
Το εχεις δει καπου και το λες ; :D
:rolleyes::rolleyes::rolleyes: Ενταξει δεν μπορω να πω ψεματα ...ηταν στο ενυδρειο ενος αρχαριου χομπιστα :D
Και αυτο που λες για τα Dario ακουγεται ωραια επιλογη.

vag0s
05-08-10, 21:10
Αλλαγή σχεδίων

Τελικά οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 80Χ40Χ55 και θα μπει μόνο Αμερική από ψάρια, αλλά ανάμεικτα φυτά. Αντί λοιπόν για cpds και corydoras θα μπουν ροδόστομοι, sp3 και για 3ο είδος θα ήθελα τις προτάσεις σας. Μια 9άδα ροδόστομοι που τους έχω ήδη πάρει (θα αγοραστούν άλλοι 6) μαζί με 3 sp3 βρίσκονται μέσα σε καραντίνα και ταίζονται με flakes τα οποία μουλιάζω με sera fishtamin αλλά και με κατεψυγμένα bloodworms. Επίσης τους ρίχνω καθημερινά και προληπτικά melafix + ektozon. Στο κυρίως ενυδρείο θα αργήσουν αρκετά να μπουν καθώς κάποια έχουν ακόμα ρουφηγμένες κοιλιές από τον προήγουμενο ιδιοκτήτη τους. Σήμερα έβαλα και τα πρώτα φυτά τα οποία είναι echinodorus bleheri, echinodorus tenellus, microsorium pteropus και valisneria americana. Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο υπάρχει ένα σκαλάρι από το προηγούμενο setup, αλλά μέχρι να μπουν οι ροδόστομοι θα έχει μεταφερθεί σε μεγαλύτερο ενυδρείο (250 λίτρα) μαζί με άλλα 4 σκαλάρια. Δυστυχώς καλές φωτογραφίες δεν έχω τη δυνατότητα να βγάλω γιατί έχει χαλάσει η ψηφιακή, αλλά θα προσπαθήσω με το κινητό και θα ανεβάσω σύντομα.

:smt023
-------------------------
Φωτογραφία.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac8-vag0s-img_0366.jpg

Θα είναι η 1η μου σοβαρή προσπάθεια στο φυτεμένο παιδιά. :smt083

Giorgos
05-08-10, 21:47
και για 3ο είδος θα ήθελα τις προτάσεις σας.
1. Ενα ζευγαρι ή χαρεμακι (αναλογως το ειδος) Apistogramma ή
2. ενα ζευγαρι Microgeophagus ramirezi ή
3. ενα ζευγαρι Nannacara anomala ή
4. ενα ζευγαρι Cleithracara maronii (αν βρεις).

vag0s
06-08-10, 14:59
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac8-vag0s-img_0381.jpg

Ελπίζω να σας αρέσει. :D
Οφείλω να πω ότι ο οδηγός του Raven για το aquascape βοηθάει πολύ.

exelix
06-08-10, 15:04
Πολύ καλύτερο συμπολίτη! Καλή συνέχεια!

Γιώργος Κ
06-08-10, 15:53
Πολυ ομορφο Βαγγο :p ...

Μια ενσταση περι προληπτικης θεραπειας κατα την γνωμη μου ειναι αχρειαστη και σε πολλες περιπτωσεις επικυνδυνη (μερικα ψαρια αντιδρουν παραξενα σε διαφορα φαρμακα!) :rolleyes:

Raven
06-08-10, 16:21
Πολυ καλυτερο ! Σε παιρνει και για μερικα ξυλα/ριζες ακομη.;)

vag0s
06-08-10, 16:24
Πολυ ομορφο Βαγγο :p ...

Μια ενσταση περι προληπτικης θεραπειας κατα την γνωμη μου ειναι αχρειαστη και σε πολλες περιπτωσεις επικυνδυνη (μερικα ψαρια αντιδρουν παραξενα σε διαφορα φαρμακα!) :rolleyes:

Οκ έριξα 2 μέρες δεν ξαναρίχνω τίποτα. :)

Btw, έκρυψα τον σωλήνα του φίλτρου. :p

syphon
06-08-10, 18:51
Πολύ ωραίο θα γίνει!
Θες πολλά φυτά ακόμα όμως!

vag0s
07-08-10, 23:39
Μπήκαν όλα τα ψάρια μέσα. Αργότερα όπως είπα θα αυξήσω το κοπάδι με τους ροδόστομους. Το σκαλάρι πήγε στο νέο του σπίτι και από Σεπτέμβρη θα μπουν και οι συγκάτοικοί του. (θα ανοιχτεί νέο θέμα)
Δείτε μια φωτογραφία με το χθεσινό scape. Δεν είχα βγάλει το σκαλάρι ακόμα από μέσα όταν τράβηξα την φωτογραφία. Απλά τώρα δεν έχω ψηφιακή για να το δείτε με τα ψάρια. Ο ξαδερφός μου από τον οποίο την δανειζόμουν έφυγε διακοπές. :(
Σας υπόσχομαι όμως σύντομα μια αναλυτική παρουσίαση με πολλές και καλές φωτογραφίες.

Χθεσινή photo. Περιμένω σχόλια. :cool:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac8-vag0s-img_0400.jpg

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν για την τελειοποίηση του συγκεκριμένου ενυδρείου. Δεν θα γίνουν σημαντικές αλλαγές, μπορεί και καθόλου. Το συγκεκριμένο θα προσπαθήσω να το κρατήσω καιρό, σε αντίθεση με όλα τα άλλα που τα αλλάζω πάνω στο κλείσιμο χρόνου. :D Συγκάτοικοι θα δούμε.. Για ραμιρέζι πάντως αποκλείεται. Όσα έχω δει είναι υβρίδια. Δεν νομίζω ότι θα βρω καθαρό ψάρι, αν και μου αρέσουν πολύ.

Raven
08-08-10, 02:03
Η θεση του Εχινοδωρου ειναι πισω απο το ξυλο. Μην ξεχνας οτι γινεται πολυ μεγαλος και θα μπουκωσει ολη την αριστερη πλευρα. Αν ειναι ομως πισω απο τις ριζες θα μπλεχτει μζι με τα ξυλα και θα δειξει πιο φυσικο.
Θα ελεγα επισης να προσθεσεις 2-3 λεπτες ριζες ακομα ( το εκανα με photoshop για να δεις οτι του ταιριαζει).
Στο σημειο που σου εχω ενα Χ θα εβαζα κατι με λεπτα φυλλα και η σκεψη μου παει σε Valisneria nana που κανει και "κουρτινα". Με πρασινο ειναι τα σημεια που θα προτεινα καποια Moss.
Επισης οι subbulata, καλο ειναι να μαζευτουν σε μια μερια και να τις κρατας σαν δασακι σε ενα σημειο. Μολις παει να φυγει καποιος δρομεας να τον αφαιρεις. Μονο ετσι θα δεσει αυτο το φυτο στο aquascape, διαφορετικα θα κανει ενα οχι και τοσο ομορφο, ακαταστατο και αραιο χαλι.

Ειναι πολυ αβανταδορικο ενυδρειο παντως. Αν το χειριστεις σωστα και βρεις την αρμονια στο στησιμο θα διαπρεψει !
Α...και κατι ακομα...
εγω, αν ηταν δικο μου θα το κραταγα προς βιοτοπικο, με ενα ζευγαρακι νανοκιχλιδες. Αν δεν βρισκεις ramirezi, υπαρχουν και τα πανεμορφα agassizi ;)

vag0s
08-08-10, 02:57
Η θεση του Εχινοδωρου ειναι πισω απο το ξυλο. Μην ξεχνας οτι γινεται πολυ μεγαλος και θα μπουκωσει ολη την αριστερη πλευρα. Αν ειναι ομως πισω απο τις ριζες θα μπλεχτει μζι με τα ξυλα και θα δειξει πιο φυσικο.
Θα ελεγα επισης να προσθεσεις 2-3 λεπτες ριζες ακομα ( το εκανα με photoshop για να δεις οτι του ταιριαζει).
Στο σημειο που σου εχω ενα Χ θα εβαζα κατι με λεπτα φυλλα και η σκεψη μου παει σε Valisneria nana που κανει και "κουρτινα". Με πρασινο ειναι τα σημεια που θα προτεινα καποια Moss.
Επισης οι subbulata, καλο ειναι να μαζευτουν σε μια μερια και να τις κρατας σαν δασακι σε ενα σημειο. Μολις παει να φυγει καποιος δρομεας να τον αφαιρεις. Μονο ετσι θα δεσει αυτο το φυτο στο aquascape, διαφορετικα θα κανει ενα οχι και τοσο ομορφο, ακαταστατο και αραιο χαλι.

Ειναι πολυ αβανταδορικο ενυδρειο παντως. Αν το χειριστεις σωστα και βρεις την αρμονια στο στησιμο θα διαπρεψει !
Α...και κατι ακομα...
εγω, αν ηταν δικο μου θα το κραταγα προς βιοτοπικο, με ενα ζευγαρακι νανοκιχλιδες. Αν δεν βρισκεις ramirezi, υπαρχουν και τα πανεμορφα agassizi ;)

Ωραίο σχέδιο Αλέξανδρε. :smt041:smt041:smt041΄Thanks! Έτσι όπως το σκέφτομαι αν γινόταν ακριβώς όπως το σχέδιο σου θα γινόταν πολύ καλό....
Αβαντάρικο το λες επειδή το πλάτος είναι το μισό μήκος.. Αλλά το ύψος; Κανονικά πρέπει να καλυφτεί κι αυτό...
Πρέπει να μετακινήσω τα ξύλα για να μπουν οι εχινόδοροι. Ίσως να το προσπαθήσω.. Όσο για το τενέλους δεν το ήξερα και το είχα βάλει έτσι για να βγει το χαλί πιο γρήγορα. Αλλά οκ από αύριο θα το φτιάξω κι αυτό. Την ρίζα την έχω αγοράσει ήδη και το σκέφτομαι τώρα πως θα την βάλω... Αρχικά έλεγα να μην την βάλω. Βαλισνέριες έχω. Θα ψάξω αυτές τις λεπτομέρειες. Το κυρίως scape πάντως δεν θα το πειράξω. ;)

vag0s
16-08-10, 21:06
Ένα βιντεάκι από τα ψάρια και από το scape το οποίο βελτιώνω συνεχώς. :p

zteJdsCgseI

delta66
17-08-10, 01:45
Πριν κάνα μήνα έβγαζε 7,5 περίπου. Τώρα μετράω 7.

:smt023
Απλο τοτε.
Δεν θα κανεις αλλαγες τις περιοδους που βγαζει πανω απο 7 η βρυση σου :)

Raven
17-08-10, 02:01
Απλο τοτε.
Δεν θα κανεις αλλαγες τις περιοδους που βγαζει πανω απο 7 η βρυση σου :)Σπυρο, ελπιζω να αστειευεσαι βεβαια !!

delta66
17-08-10, 02:11
Σπυρο, ελπιζω να αστειευεσαι βεβαια !!
Φυσικα, εξ'ου και το μπαρμπαδελι που γελαει.
Μπορουμε να στηριζομαστε στο γεγονος οτι "τωρα η βρυση μας βγαζει 7", για να διατηρησουμε ψαρια που ειναι (ιδανικα) μεχρι 7? :)

Raven
17-08-10, 02:23
Ειναι αργα και δεν το πιασα με την μια. :D
Ειπα κι εγω... τρομαξα ο αθρωπας -+10

Ναι οντως δεν μπορει κανεις να βασιστει στις αυξομοιωσεις του νερου της βρυσης και ειδικα με ροδοστομους που θεωρουνται αρκετα ευαισθητοι στην χημεια του νερου.

vag0s
17-08-10, 02:49
Eυαίσθητοι ε; Μακάρι να βλέπατε το ενυδρείο που ζούσαν πριν τους πάρω. Δεν τόλμησα να μετρήσω αμμωνία. Στο ενυδρείο είχαν μείνει 10 πόντοι νερό. :p

Τίποτα δεν έπαθαν!

delta66
17-08-10, 03:27
Eυαίσθητοι ε; Μακάρι να βλέπατε το ενυδρείο που ζούσαν πριν τους πάρω. Δεν τόλμησα να μετρήσω αμμωνία. Στο ενυδρείο είχαν μείνει 10 πόντοι νερό. :p

Τίποτα δεν έπαθαν!Ποσο καιρο ζουσαν εκει?
Να γραψεις ποσο καιρο θα σου ζησουν συνολικα.
Θα εχει ενδιαφερον αν καταφερουν να ζησουν ολο το προσδοκιμο ζωης τους.

ΥΓ επρεπε να κανεις μια μετρηση, καμια φορα τα φαινομενα απατουν σε ενυδρεια που ...τρεχουν μονα τους

vag0s
17-08-10, 12:55
Ποσο καιρο ζουσαν εκει?
Να γραψεις ποσο καιρο θα σου ζησουν συνολικα.
Θα εχει ενδιαφερον αν καταφερουν να ζησουν ολο το προσδοκιμο ζωης τους.

ΥΓ επρεπε να κανεις μια μετρηση, καμια φορα τα φαινομενα απατουν σε ενυδρεια που ...τρεχουν μονα τους

Όχι δεν ήταν από αυτά τα ενυδρεία. Νομίζω ότι εκεί έζησαν για σχεδόν ένα μήνα. Με apple snails μεγάλα, τα sp3 μου, και πολλά άλλα σαλιγκαράκια τριγωνικά. Το φίλτρο ήταν στρωμένο από άλλο ενυδρείο και το ενυδρείο αν γεμιζόταν ως πάνω πάνω ήταν 60 λίτρα. Πόσο ευαίσθητα μπορεί να είναι; :confused:

Πάνος
18-08-10, 23:00
για να κρινεις πως νιωθουν οι ροδοστομοι δεν εχεις παρα να κοιτας τις κοκκινες μουρες τους.
οταν νιωθουν καλα...ειναι τοοοοσο κοκκινες οσο δε μπορεις να φανταστεις...;)

theodor72
19-08-10, 17:11
Συμφωνώ απόλυτα με τον delta66 (Σπύρο). Νομίζω πως πολλές φορές δεν είναι και τόσο εύκολο να διακρίνεις την γενική κατάσταση ενός ψαριού με μια ματιά...