PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 διαφορετικά είδη σε 1 ενυδρείο


magman
01-08-10, 14:19
Εντόπισα τα παρακάτω σαλιγκάρια στο ενυδρείο μου.
Lymnaea stagnalis
Helisoma Nigricans

Για το πρώτο διάβασα ότι είναι ιδιάιτερα επιβλαβές για τα φυτά του ενυδρείου αλλά τρώει και την άλγη. Μήπως να το αφήσω ή να κάνω κάτι;

Το δεύτερο διάβασα ότι είναι ωφέλιμο για τα φυτά καθώς ζεί απάνω τους αλλά δεν τα καταστρέφει γιατί ζεί από την άλγη που σχηματίζεται. Έχει και ωραίο χρώμα οπότε λέω να το κρατήσω J

Προτάσεις;

Raven
01-08-10, 14:24
Και τα 2 ειδη δεν θα αγγιξουν φυτα αν βρισκουν αλγες, υπολλειμματα και δεν πεινασουν.
Ομως να εχεις υποψιν οτι ειναι απο τα πιο παραγωγικα σαλιγκαρια και ευκολα μπορει να γινουν παρα πολλα σε συντομο διαστημα. Θα πρεπει λοιπον με καποιο τροπο να ελεγχεις τον πληθυσμο τους.

Τα εχω και τα 2 κι εγω και δεν με ενοχλησαν ποτε, απλως αφαιρω καθε τοσο μερικα με μια μικρη αποχη ή με το χερι.

magman
01-08-10, 14:35
Οπότε θα θεωρήσω την ύπαρξή τους θετική. Ευχαριστώ για την απάντηση!

kalaxan
01-08-10, 14:35
Συμβουλη μου. Το πρωτο πέταξε το.Αναπαραγεται με τρελους ρυθμους και οταν μειωθηκε λιγο η τροφη και οι αλγες τσακισε τους εχινοδωρους μου...


Το δευτερο μοιαζει με ramshorn ειναι συμπαθητικο σαλιγκαρακι που σε καμια περιπτωση δεν αναπαραγεται με το ρυθμο του πρωτου..

Να ξερεις παντως πως και να τα πεταξεις σιγουρα θα τα ξαναδεις στο ενυδρειο σου...Ειναι τα 2 πιο κοινα σαλιγγαρια-παρασιτα στα ενυδρεια..