PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόταση από πετ σοπ για κοινωνικο ενυδρείο


magman
31-07-10, 11:24
Πήγα μια βόλτα το πρωί στην Αθηνάς σε ένα πετ σοπ να δώ ψαράκια. Μου άρεσαν πολύ τα σκαλάρια και ρώτησα την υπάλληλο για πιθανούς συνδιασμούς. Η πρόταση είναι η παρακάτω:

Σκαλάρια
Μόλυ μπαλούν
Σίλβερ σάρκ
Γκουράμι
Σίλβερ ντόλαρ

Υποτίθεται ότι τα παραπάνω ψάρια μπορούν να συμβιώσουν. Πού μπορώ να βρώ περισσότερες πληροφορίες για τις συνθήκες διαβίωσης αυτών των ψαριών, τα επίπεδα που κολυμπούν κλπ;

syphon
31-07-10, 11:35
ότι να,ναι σου είπε
κάνε μια αρχή εδώ http://www.fishbase.org/

fokion
31-07-10, 11:56
*****
Τα προφίλ μεταφέρθηκαν από το φορουμ του Aquazone.

Admin: Δεν νομιζω να αρεσε στα παιδια του ΑΖ να μεταφερονται προφιλ η οποια αλλη δουλεια τους εδω. Μπορεις να βαλεις λινκ που να παραπεμπει στην πρωτοτυπη ιστοσελιδα.

zipo
31-07-10, 13:08
Τελείως λάθος ο συνδυασμός που σου πρότεινε.Εμένα με βοηθά αρκετά και αυτό (http://www.seriouslyfish.com/).Δες,φυσικά,και εδώ (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm). ;)

fokion
31-07-10, 13:24
*****
Τα προφίλ μεταφέρθηκαν από το φορουμ του Aquazone.

Admin: Δεν νομιζω να αρεσε στα παιδια του ΑΖ να μεταφερονται προφιλ η οποια αλλη δουλεια τους εδω. Μπορεις να βαλεις λινκ που να παραπεμπει στην πρωτοτυπη ιστοσελιδα.

Συγγνώμη απλά νόμιζα ότι δεν πρέπει να βάζουμε λίνκ από άλλα φορουμ.

Dimis
31-07-10, 14:03
Μηπως ο κυριος απο το πετ σοπ μπερδευτηκε και σου εδωσε συνταγη για κακαβια?
Γιατι ο συνδυασμος αυτος για ενυδρειο δεν ειναι...Για σουπα ισως!

Σε 90 λιτρα αποκλειοντε:
Σκαλαρια
Σιλβερ σαρκ
Σιλβερ ντολαρ

Τα μολλυ μπαλονια ειναι "πειραγμενα" απο ανθρωπινο χερι ψαρια για να γινουν μπαλονια,δεν στα συστηνω.

Τα γκουραμι ειναι μια εξαιρετικη επιλογη σε αυτα τα λιτρα και μπορεις να τα βαλεις μαζι με ενα κοπαδι μικροψαρα και ενα κοπαδι ακομα γατοψαρα.
Καταλληλα για λιτρα σου γκουραμι ειναι τα εξης:
Colisa lalia
colisa chuna
Pearl gourami (Οριακο για τα λιτρα σου)
colisa labiosa
Colisa fasciata.

Οποτε δες τι σου αρεσει,δηλαδη βρες ποιο θελεις να ειναι το δεδομενο ψαρι στο ενυδρειο,και πανω σε αυτη την επιλογη θα βρουμε και τα αλλα ψαρακια που μπορουν να συμβιωσουν αρμονικα.

magman
31-07-10, 14:47
Ψάχνοντας λίγο μου άρεσε το Labidochromis sp. “yellow”. Θα ταίριαζε στο δικό μου ενυδρείο και αν ναι με τί άλλα ψάρια;

Dimis
31-07-10, 14:55
Oριακοτατη επιλογη για τα λιτρα σου.
Πρεπει να βαλεις μονο 1 αρσενικο και 3-4 θηλυκα του ειδους και να γεμισεις το ενυδρειο με πετρες και πολλες κρυψωνες.
Σε αυτα τα λιτρα αν προχωρησεις σε αυτη την επιλογη δεν μπορεις να βαλεις αλλο ψαρακι.
Δες λιγακι στην ενοτητα λιμνων Αφρικης για να δεις για αυτα τα υπεροχα ψαρια.

magman
31-07-10, 16:18
Dimis είναι υποχρεωτικό να βάλω 4 ίδια; Θα μπορούσα να συνδιάσω 1 αρσενικά με κάποιο άλλο είδος;

Dimis
31-07-10, 16:24
Δηλαδη?

magman
31-07-10, 16:28
Κοίταξε, το συγκεκριμένο ψάρι μου αρέσει πολύ. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω με τι θα μπορούσε να συνδιαστεί. Από ότι διάβασα αυτό το είδος είναι χαμηλού επιπέδου. Αν μπορούσα να συνδιάσω 2 κίτρινες κιχλίδες με κάτι μεσαίου επιπέδου θα ήμουν κομπλέ J

harris samos
31-07-10, 20:07
αμα δε κανεις ενα χαρεμακι δε προκυτε να δεις τη συμπεριφορα τους ποτε
ασε που αμα τη βαλεις με αλλες κυχλιδες θα πεζουνε μπουνιες

γιατι τα λιτρα οπως ειπε ο dimis ειναι οριακα

magman
31-07-10, 20:24
Τελικά αποφάσισα μόλις στρώσει το ενυδρείο να βάλω μέσα γκάπυ. Θα βάλω 1 αρσενικό και 3 θυλικά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω … παλι J είναι αν τα χρώματα στα αρσενικά γκάπυ εκτός από την εμφάνιση σημαίνουν και κάτι άλλο. Αν δηλαδή πάρω 2 αρσενικά με άλλο χρώμα θα είναι άλλο «είδος» ;

syphon
31-07-10, 20:29
Τελικά αποφάσισα μόλις στρώσει το ενυδρείο να βάλω μέσα γκάπυ. Θα βάλω 1 αρσενικό και 3 θυλικά. Αυτό που θέλω να ρωτήσω … παλι J είναι αν τα χρώματα στα αρσενικά γκάπυ εκτός από την εμφάνιση σημαίνουν και κάτι άλλο. Αν δηλαδή πάρω 2 αρσενικά με άλλο χρώμα θα είναι άλλο «είδος» ;
Δεν θεωρούνται άλλο είδος
fancy guppy είναι όλα