PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάποιος γενικές ερωτήσεις


magman
29-07-10, 15:13
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και νεος στον κόσμο των ενυδρείων. Έχοντας διαβάσει λιγα πράγματα στο φόρουμ σας θα ήθελα να σας πω πώς έχει η κατάσταση και να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις. Πήρα λοιπών ως αφελής ένα χρυσόψαρο και μικρό ενυδρείο (24Χ14Χ13) για δώρο σε κοντινό μου πρόσωπο. Ο κύριος στο πετ σοπ μου είπε οτι δεν χρειάζεται παρα μόνο λίγη τροφή μια φορά τη μέρα και αλλαγή όλο το νερό κάθε εβδομάδα!!!!!! Ψάχνοντας και ρωτόντας λοιπών είδα οτι χρειάζεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το αντιχλωριακό στο νερό του και κάτι παστίλιες οι οποίες εξουδετερώνουν την αμωνία. Πέραν αυτού αγόρασα και εγκατέστησα ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο.

Θα ήθελα λοιπών να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. Καταρχήν το ψαράκι έχει ορισμένες φορές νευρικότητα. Δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρία με ψάρια αλλά νομίζω οτι έιναι «νευρικό». Διστυχώς δεν βρίσκεται σπίτι μου όμως μου είπαν οτι εκτός απο την «νευρικότητα» ορισμένες φορές ανεβαίνει στην επιφάνεια και κάνει φυσαλίδες. Έχει αυτό να κάνει με την τροφή ή είναι έλλειψη οξυγόνου;

Όταν άνοιξα το φίλτρο του νερού είδα οτι έχει μέσα κάτι σαν κυβικό πλέγμα. Προσωπικά δεν μου γέμισε το μάτι οτι κάτι μπορεί να φιλτράρει αυτό το «πλέγμα». Είμαι βλέπεται και δίσπιστος με κάποιους εμπόρους J Στο πετ σοπ που απευθύνθηκα για το φίλτρο μου είπαν επίσης οτι θέλει κάθε μήνα αλλαγή αυτό το πλαστικό πλέγμα.

Σαν οδηγία θα προτείνατε σε ένα μικρό ενυδρείο με την παστίλια και το φίλτρο να αλλάζω 1-2 κούπες νερό εβδομαδιαίως;

Συγχαρητήρια για τα κατατοπιστικά τόπικ σας και σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Γιαννης Μ5
29-07-10, 15:39
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και νεος στον κόσμο των ενυδρείων. Έχοντας διαβάσει λιγα πράγματα στο φόρουμ σας θα ήθελα να σας πω πώς έχει η κατάσταση και να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις. Πήρα λοιπών ως αφελής ένα χρυσόψαρο και μικρό ενυδρείο (24Χ14Χ13) για δώρο σε κοντινό μου πρόσωπο. Ο κύριος στο πετ σοπ μου είπε οτι δεν χρειάζεται παρα μόνο λίγη τροφή μια φορά τη μέρα και αλλαγή όλο το νερό κάθε εβδομάδα!!!!!! Ψάχνοντας και ρωτόντας λοιπών είδα οτι χρειάζεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το αντιχλωριακό στο νερό του και κάτι παστίλιες οι οποίες εξουδετερώνουν την αμωνία. Πέραν αυτού αγόρασα και εγκατέστησα ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο.

Θα ήθελα λοιπών να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. Καταρχήν το ψαράκι έχει ορισμένες φορές νευρικότητα. Δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρία με ψάρια αλλά νομίζω οτι έιναι «νευρικό». Διστυχώς δεν βρίσκεται σπίτι μου όμως μου είπαν οτι εκτός απο την «νευρικότητα» ορισμένες φορές ανεβαίνει στην επιφάνεια και κάνει φυσαλίδες. Έχει αυτό να κάνει με την τροφή ή είναι έλλειψη οξυγόνου;

Όταν άνοιξα το φίλτρο του νερού είδα οτι έχει μέσα κάτι σαν κυβικό πλέγμα. Προσωπικά δεν μου γέμισε το μάτι οτι κάτι μπορεί να φιλτράρει αυτό το «πλέγμα». Είμαι βλέπεται και δίσπιστος με κάποιους εμπόρους J Στο πετ σοπ που απευθύνθηκα για το φίλτρο μου είπαν επίσης οτι θέλει κάθε μήνα αλλαγή αυτό το πλαστικό πλέγμα.

Σαν οδηγία θα προτείνατε σε ένα μικρό ενυδρείο με την παστίλια και το φίλτρο να αλλάζω 1-2 κούπες νερό εβδομαδιαίως;

Συγχαρητήρια για τα κατατοπιστικά τόπικ σας και σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.


Καταρχην καλως ορισες στην παρεα μας.Οσον αφορα τις ερωτησεις σου θα σου πω πως 4 λιτρα δεν ειναι αρκετα για το χρυσοψαρο(θελει 50+).Δυστηχως ειναι παρα πολυ μικρο το ενυδρειο σου(προσωπικα δεν νομιζω να μπορει να ζησει αξιοπρεπως τιποτα σε 4 λιτρα).Σε καθε αλλαγη βαζεις παντα το απαιτουμενο αντιχλωριο και επισης οντως το ψαρακι σου δειχνει οτι δεν εχει το απαραιτητο οξυγονο(μπορεις να βαλεις την εξοδο του φιλτρου σου λιγο πιο κατω απο την επιφανεια και να την αναταρασει για να λυσεις το προβλημα του οξυγονου) .Τωρα αυτες τις παστιλιες δεν τις γνωριζω και δεν ξερω αν δουλευουν.Παντως γνωμη μου ειναι αν μπορεις να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο ή αν δεν μπορεις δωστο σε καποιον που μπορει να του προσφερει τις καταλληλες συνθηκες ή εστω σε ενα pet shop.Φιλικα

manos_samos
29-07-10, 16:28
καταρχην καλωςορισες. βγαλε το ψαρακι απο το 4λιτρο και βαλτο σε τουλαχιστον 40 λιτρα.. μπολι για το φιλτρο βρηκες ή ειναι ακομη αστρωτο????

magman
29-07-10, 19:44
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οχι μπόλι δεν έχω βρεί για το φίλτρο. Θα πρέπει να το ζητήσω απο το πετ σοπ; Τι να πω δηλαδη, να μου δώσουν κάποιο παλιό ανταλλακτικό;

Γιαννης Μ5
29-07-10, 20:04
Το μπολι ειναι 'βρωμικα΄υλικα φιλτρου με αποικιες βακτηριων και το βαζεις μεσα στο φιλτρο σου.Μπορεις να βαλεις μια αγγελια που θα ζητας μπολι και να κανεις την δουλεια σου.Το φιλτρο σου τι εχει μεσα;Παντως καλο θα ειναι να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.Αν κοιταξεις στις αγγελιες υπαρχουν αρκετα σε καλες τιμες.

manos_samos
29-07-10, 21:32
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οχι μπόλι δεν έχω βρεί για το φίλτρο. Θα πρέπει να το ζητήσω απο το πετ σοπ; Τι να πω δηλαδη, να μου δώσουν κάποιο παλιό ανταλλακτικό;
μπολι οπως ειπε και ο προλαλισαντας ειναι βρομια απο το φιλτρο.. σε καμια περιπτωση μην παρεις απο πετσοπ.. μπορει να εχει αρωστεια.. ανοιξε ενα νεο θεμα με το ονομα : ΖΗΤΕΙΤΕ ΜΠΟΛΙ - ΝΙΚΑΙΑ
σιγουρα καποιος θα σου δωσει

VipeR
29-07-10, 21:34
Καλως ηρθες Ανεστη, διαβασε τα υπομνηματα για αρχαριους.

Γιώργος Κ
29-07-10, 22:33
Καλως τον!!! :p

Οπως σου ειπαν τα παιδια ... θα χρειαστεις μεγαλυτερο ενυδρειο ... ;)

Οσο για μπολι μη σκας και πολυ ... αν περνας απο κεντρο ... ελα να σου δωσω οσο θες! :D

magman
30-07-10, 13:39
Ευχαριστώ πολύ georgarask, αν αντέχει 1 ώρα το μπόλι ... :)

Γιώργος Κ
30-07-10, 13:41
Ευχαριστώ πολύ georgarask, αν αντέχει 1 ώρα το μπόλι ... :)
Αντεχει!!! :p

Οποτε θες στειλε πμ να κανονισουμε!! ;)

giannisaek
30-07-10, 13:59
Καλώς όρισες όπως σου είπαν και οι άλλοι να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο 60 λίτρων και πάνω, είναι κρίμα να ταλαιπωρείται το ψαράκι σου εκεί μέσα και δεν θα έχει και πολύ ζωή.
Πάντα φιλικά.

magman
30-07-10, 18:20
Με την προϋπόθεση ότι θα ρίχνω μέσα τροφή όπως διάβασα. Επίσης το ότι δεν θα βάλω τίποτε άλλο μέσα (χαλίκι, διακοσμητικα κλπ) μέχρι να διαλέξω τι ψάρι θα βάλω είναι πρόβλημα;

Vag
30-07-10, 18:30
Καλό θα είναι στο στρώσιμο να έχεις στημένο το ενυδρείο γιατί κατά κάποιο τρόπο ¨στρώνονται" και τα υλικά. Ειδικά ο βυθός είναι πολύ σημαντικό να στρωθεί μιας και εκεί αναπτύσσονται αποικίες βακτ. Άσε που αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα υλικά που θα βάλεις μπορεί να σου επιβαρύνει τη βιολογία που έχεις δημιουργήσει.

SOCRATIS
30-07-10, 19:30
Μagman κατα λαθος εκοψα μερος απο το μυνημα σου.Συγνώμη .
Να σου απαντησω πως πρεπει να στήσεις το ενυδρείο τοποθετωντας το χαλικι πρώτο για πρακτικους λόγους κυρίως.Και μετά εχοντας ψαρι ή οχι δίνεις ζωή στο νερό προσθετωντας την βιολογια (στραγγίζωντας το μπολι).Αν δεν έχεις ψάρι "ταιζεις" την βιολογια με ψαροτροφή.
Το χρυσόψαρο που ήταν αιτια για την αποκτηση μεγαλύτερου ενυδρείου τι έγινε;

magman
31-07-10, 00:46
Θα κοιτάξω να προμηθευτώ το χαλίκι αύριο λοιπών. Μόνο που ήθελα να δώ πρώτα τι χρώμα ψάρια θα διαλέξω :) Το χρυσόψαρο που έγινε η αιτία να πάρω ενυδρείο έχει γίνει "δώρο" οπότε θα κοιτάξω να βρώ μια καλή δικαιολογία για να έρθει στο ενυδρείο μου :)

Επειδή σκέφτομαι να πάρω μονομάχο, με τί ψάρι θα ταίριαζε; Με το χρυσόψαρο θα τα πηγαίνανε καλά;

SOCRATIS
31-07-10, 07:57
Xρυσόψαρα με χρυσόψαρα και τίποτε άλλο εφόσον μιλάμε για ψάρια κρύου νερού.
Αν σκεφτεσαι για απόκτηση μονομάχου, κανε μια ερώτηση στη αναλογη κατηγορια(ΑΣΙΑ/bettas).

magman
31-07-10, 10:52
Ευχαριστώ :)