PDA

Επιστροφή στο Forum : νεα λιμνη


giorgos344
27-07-10, 22:59
Γεια σας
Είμαι από τον Παλαμά τις Καρδίτσας και ξεκίνησα μια λίμνη χωριτηκοτιτας 18000 λίτρα θα ανεβάσω Φώτο θέλω βοήθεια με τα φίλτρα και με τις αντλίες
http://s1.postimage.org/3Yi8i-af80114e57d2602f11a8be87abcd8294.jpghttp://s3.postimage.org/bNE_r-af80114e57d2602f11a8be87abcd8294.jpg[/QUOTE]
http://s2.postimage.org/z9RL9-af80114e57d2602f11a8be87abcd8294.jpg
http://s1.postimage.org/3_ZL0-af80114e57d2602f11a8be87abcd8294.jpg

Raven
27-07-10, 23:01
Καλως ηρθες ! μην κανεις σε παρακαλω αλλα double posting.
Υπομονη, θα μπουν τα παιδια απο τις λιμνες και θα σου απαντησουν ;)
Αν θες να ανεβασεις φωτογραφιες δες εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550) τον τροπο.

giorgos344
27-07-10, 23:12
Αυτές έχω μέχρι τώρα .
Έχω μια αντλία 16000 λίτρα την ώρα υποβρύχιο αλλά δεν είναι για λίμνες είναι άντλησης καθαρών νερών κάνει η όχι για αυτή την δουλεία ? και έκανα ένα φίλτρο από βαρέλι με διάφορα στρώματα μέσα φιλτραρίσεις . λάμπα πρέπει να βάλω και ποσά βατ να είναι?

in the pond
28-07-10, 06:22
http://s3.postimage.org/bTG89-af80114e57d2602f11a8be87abcd8294.jpg
-------------------------
http://s1.postimage.org/40sGJ-af80114e57d2602f11a8be87abcd8294.jpg
-------------------------
http://s1.postimage.org/40HEA-af80114e57d2602f11a8be87abcd8294.jpg
-------------------------
Αυτές έχω μέχρι τώρα .
Έχω μια αντλία 16000 λίτρα την ώρα υποβρύχιο αλλά δεν είναι για λίμνες είναι άντλησης καθαρών νερών κάνει η όχι για αυτή την δουλεία ? και έκανα ένα φίλτρο από βαρέλι με διάφορα στρώματα μέσα φιλτραρίσεις . λάμπα πρέπει να βάλω και ποσά βατ να είναι?

Γεια σου και καλώς όρισες στην παρέα μας.:p
Πόσο καιρό τρέχει η λίμνη σου και τί ψάρια έχεις μέσα?
Πού είναι κατασκευασμένη, έχει φυλλοβόλα δέντρα εκεί?
Πώς την έχεις κατασκευάσει και με ποια υλικά?

Θέλουμε φώτο...

Εκ πρώτης όψεως βέβαια, φαίνεται να προκύπτει η ανάγκη ύπαρξης ακόμα μιας αντλίας, πιο αποτελεσματικός τρόπος φίλτρανσης (αν δεν διαθέτεις λεφτά, τότε μπορούμε να δούμε το ενδεχόμενο δημιουργίας ενός DIY) και κυρίως των λίτρων σου, εξαιρετικά δύσκολα θα αποφύγεις την λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας.

Όσο για την αντλία που αναφέρεις, είναι θέμα που εσύ αποφασίζεις, αλλά προσωπικά, οι αντλίες τεχνητών δεξαμενών για ψάρια είναι πιο σωστές για χρήση.

Για λάμπα υπ. ακτ. να βλέπεις μεγάλα πράγματα, λόγω κυρίως των λίτρων σου...

Απάντησε όμως πρώτα στις ερωτήσεις που σε ρώτηα πιο πάνω και συνεχίζουμε...:p

MIXALIS CYPRUS
28-07-10, 06:30
Για σου φιλε .Πας για μεγαλη λιμνη ! Πες μας λοιπόν ώσπου να σε αναλάβουν οι ποιο ειδικοί .

Εχεις πρόσβαση σε ηλεκτρισμό ? Νερο διάτρησης θα χρησιμοποιήσεις? Πας για λιμνη με κοι ε? Εχεις δεντρα γυρω απο την λιμνη ? Ειναι με τσιμεντο ή με λαινερ η κατασκευη ? Φυτα θελεις να βαλεις ?

Μια Uv νομιζω για τα λιτρα σου δεν θα ειναι αρκετη αλλα θα σου τα πουν και τα παιδια .
-------------------------
[QUOTE=in the pond;467324]Γεια σου και καλώς όρισες στην παρέα μας.:p
Πόσο καιρό τρέχει η λίμνη σου και τί ψάρια έχεις μέσα?
Πού είναι κατασκευασμένη, έχει φυλλοβόλα δέντρα εκεί?
Πώς την έχεις κατασκευάσει και με ποια υλικά?

Θέλουμε φώτο...

Με προλαβες Βασιλη :D

POURITANOS
28-07-10, 14:14
Καλώς όρισες.

Για βαλέ καμιά φωτογραφία.
Έτσι θα μπορέσουμε να πούμε περισσότερα πράγματα.


Η αντλία που έχεις δεν κάνει για λίμνη μια και ξοδεύει απίστευτο ρεύμα, κάτι που την καθιστά ακατάλληλη από θέμα κόστος.
Κατά τα αλλά είναι από της ποιο δυνατές αντλίες που υπάρχουν.

Όσο αφορά την uv πες μας λίγο τι θέλεις να βάλεις στην λίμνη (ψαριά –φυτά) και μετά το ξανασυζητάμε.

Γιώργος Κ
28-07-10, 16:25
Καλως ηρθες!! :p

giorgos344
29-07-10, 00:40
για σας έχω βάλει φωτό δεν φαίνονται
και αύριο τελειώνει μάλλον πρώτα ο Θεός και ο καταρράκτης.
ακόμα είμαι στο κατασκευαστικό κομμάτι

giannisaek
29-07-10, 00:48
Καλώς ήρθες πατρίδα και καλή επιτυχία στην λίμνη σου.

Γιαννης Μ5
29-07-10, 09:21
Καλως ηρθες στην παρεα μας.Θελουμε φωτο της 'πισινας' σου.(Εχω σοι στον παλαμα και σπιτι στα καναλια :))

giorgos344
29-07-10, 23:23
αυτα για σημερα

giorgos344
29-07-10, 23:30
και αυτες

in the pond
30-07-10, 00:18
Μεγάλη, σοβαρή και όμορφη δουλειά. Μπράβο σας. Αν προσαρμώζατε bottom drain aeration στον πυθμένα, τότεθα μιλούσαμε με σιγουριά για λίμνη λάινερ που πλησιάζει μοντέλα ξένων δεξαμενών με ψάρια.

Δεν χρειάζεται βέβαια να ρωτήσω τι ψάρια θα βάλεις μέσα έτσι?;)

Έχεις αφήσει σημείο ελεγχόμενης υπερχείλισης? Αν όχι μπορείς να το φτιάξεις και τώρα...

giorgos344
30-07-10, 01:09
όχι δεν αφίσα πως μπορώ να το κάνω και μέσα από την υπερχείλιση πως θα το επιστρέφω μέσα στην λίμνη ? με αντλία?και πως θα το κατασκευάσω?
αύριο θα ανεβάσω και φωτό τελειωμένο τον καταρράκτη.και παρήγγειλα στην αγγλία μια λάμπα 35vat ένα φίλτρο για 13000 λιτρα και μια αντλια 12000 λιτρα

giorgos344
30-07-10, 01:17
και αυτες

Γιαννης Μ5
30-07-10, 05:23
Πολυ καλη και μεγαλη η λιμνη σου.Βαλε και αλλες φωτο και προσπαθησε να προσαρμοσεις στην ΄πισινα΄ σου οτι μπορεις απο αυτα που θα σου πουν οι γνωστες του χωρου για δικη σου ευκολια στην συντηρηση.Ενα μεγαλο μπραβο:smt041:smt041:smt041

lucy
30-07-10, 08:13
Εδώ έχουμε κάτι διαφορετικό! Μου άρεσε πολύ που κράτησες το χώμα και το έκανες λοφάκι για τον καταράκτη που μάλλον δεν θα είναι και τόσο κάθετος, αλλά θα είναι μεγάλος!

Πάρα πολύ καλή δουλειά!!!! Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια!!!:p

giorgos344
30-07-10, 09:39
επιτελους............

in the pond
30-07-10, 10:01
Τρομερός ο καταρράκτης σου. Αυτό είναι και το δείγμα ενός καταρράκτη κάθετης μορφής που μπορεί να φορτώσει δίχως άλλο με αρκετό οξυγόνο τη λίμνη σου. Μπράβο. Πέφτοντας το νερό, δεσμεύει πολλαπλάσια ποσότητα οξυγόνου, απ' ότι να κυλάει. Αυτό παράλληλα, πολλαπλασιάζει και τον θύρυβο της ροής του νερού, μετατρέποντας τον χώρο σου φυσικό ρυάκι.

Τί είδους φίλτρανση προτείθεσαι να χρησιμοποιήσεις?

Διάβασε αυτό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41301)...μπορεί να σε βοηθήσει!

giannisaek
30-07-10, 18:19
Φοβερή δουλειά πατρίτα μπράβο :smt041:smt041:smt041

giorgos344
30-07-10, 20:58
αυτες με την δοκιμη νερου

lucy
31-07-10, 08:04
Πολύ όμορφη αυλή! Κι η λίμνη προχωράει πολύ καλά! Τι θα γίνει όμως με τον κύριο "κινητή παρκετέζα"; :D Θα βουτάει στην λίμνη ή θα μπορέσεις να τον συγκρατήσεις; Τα δικά μου σκίσανε το νάιλον.

Μην με παρεξηγείς που είπα τον σκύλο σου κινητή παρκετέζα :D είναι από την αγάπη που τους έχω. Τον δικό μου τον λέμε το Σινικό τείχος!:D

douran_p
31-07-10, 15:18
πολυ καλη δουλεια...... μπραβο!!!!!!!

in the pond
31-07-10, 17:37
Πολύ όμορφη αυλή! Κι η λίμνη προχωράει πολύ καλά! Τι θα γίνει όμως με τον κύριο "κινητή παρκετέζα"; :D Θα βουτάει στην λίμνη ή θα μπορέσεις να τον συγκρατήσεις; Τα δικά μου σκίσανε το νάιλον.

Μην με παρεξηγείς που είπα τον σκύλο σου κινητή παρκετέζα :D είναι από την αγάπη που τους έχω. Τον δικό μου τον λέμε το Σινικό τείχος!:D

Μπα! Όλο και κάποια μέρα θα βουτίξει... μόνο ο περιορισμός της λίμνης μπορεί να το αποτρέψει. Υπόψην και πάλι τα σαμπουάν και το αντιπαρασιτικό κολλάρο...(τοξικά για τα ψάρια).

giorgos344
01-08-10, 21:59
για σας
σήμερα έχει 30 ώρες με νερό και παρατήρησα ότι έπιασε στο liner άλγη και το νερό θόλωσε πολύ.
έχει μια αντλία για τον καταρράκτη χωρίς φίλτρο 14000 λίτρα και μια αντλία σε ένα αυτοσχέδιο φίλτρο 10000 λίτρα.ποτε θα καθαρίσει αυτό το νερό? ψαρια φυτα δεν εχει.

giorgos344
01-08-10, 22:08
και ψάχνω φυτά που θα βρω βρε παιδιά κάποιο φυτώριο η κατάστημα να παο να τα πάρο.

in the pond
01-08-10, 22:10
για σας
σήμερα έχει 30 ώρες με νερό και παρατήρησα ότι έπιασε στο liner άλγη και το νερό θόλωσε πολύ.
έχει μια αντλία για τον καταρράκτη χωρίς φίλτρο 14000 λίτρα και μια αντλία σε ένα αυτοσχέδιο φίλτρο 10000 λίτρα.ποτε θα καθαρίσει αυτό το νερό? ψαρια φυτα δεν εχει.

Πολύ φωβούμαι ότι δεν θα καθαρίσει σύντομα και πιστεύω ότι θα επιδυνωθεί μάλιστα. Ιδιαίτερα στην αρχή χωρίς ψάρια, η άλγη κάνει τον κύκλο της και φεύγει. Πιστεύω ότι θα χρειαστείς άμεσα uv. Αν όχι, πρέπει να συμβιβαστείς με το λίγο πράσινο νερό, αλλά και πάλι θα πρέπει να κρατάς την άλγη σε έλεγχο, με αρκετά φυτά περιμετρικά και ιδιαίτερα φυτά επιφανείας όπως τις νυμφαίες. Θα πρέπει να καλύψεις τουλάχιστον την μισή επιφάνεια της λίμνης σου με φυτά.

Μπορείς να περιγράψεις το φίλτρο που έχεις δημιουργήσει?

Βότσαλα θα ήταν καλύτερα να μην είχες βάλει εσσωτερικά της λίμνης σου.

giorgos344
01-08-10, 22:10
και αυτες

giorgos344
01-08-10, 22:12
έχω παραγγείλει λάμπα 35vat και ένα φίλτρο από αγγλία για 13000 λίτρα

POURITANOS
01-08-10, 23:19
Βότσαλα σε λίμνη από liner το μπελά σου θέλεις άνθρωπε μου.
Ο καταρράκτης με των βραχόκηπο δεξιά και αριστερά του πολύ σωστά φτιαγμένος μπράβο σου.

Δεν μου άρεσε που έβαλες γύρο γύρο από την λίμνη τόσο χαλικάκι θα μπορούσες κάλλιστα αντί για τα πετραδάκια και της πέτρες να βάλεις μερικά κομμάτια σχιστόλιθου πιστεύω θα έδειχνε ποιο καλά (γούστα είναι αυτά).

Μην ανησυχείς για την άλγη θα κάνει των κύκλο της και θα περιοριστή.

Καλή συνεχεία.;)

yiannossavva
02-08-10, 08:36
Τώρα εγώ θα πρέπει να κάνω το κακό παιδί και να σου πω κάποια πράγματα ίσος σε προλάβω και ταλαιπωρηθείς λιγότερο στο μέλλον.

Καλώ θα ήτανε αφού ήξερες την ύπαρξη του φόρουμ να έλεγες τι είχες στο μυαλό σου να φτιάξεις και σίγουρα η ζωή σου θα γινότανε ευκολότερη στο θέμα Λίμνη.
Πολλά λάθει κάναμε και εμείς πολλά από αυτά δεν μπορούμε να τα διορθώσουμε μέχρι σήμερα, και αυτά που διορθώσαμε κοπιάσαμε πολύ.

Δεν μας έχεις πει περίπου πόσα είναι τα λίτρα σου, πόσο βάθος έχει, το χόντρος του λάινερ, τη φίλτρο θα βάλεις, αν θα έχεις φυτά. Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για το χαλίκι που στην πορεία θα διαπιστώσεις ότι είναι ένας μπελάς από την βρομιά που θα μαζεύεται εκεί. Ένα άλλο λάθος (που έκανα και εγώ) είναι τα επίπεδα στην λίμνη έχτος από το πρώτο που είναι πολύ χρήσιμο. Στο πρώτο επίπεδο να φτιάξεις κάτι σαν ανθώνα ο οποίος να είναι 1-2 εκατοστά κάτω από την επιφάνια του νερού. Θα σε βοηθήσει με τα φυτά (αν θα βάλεις). Το λάστιχο που οδηγεί το νερό στον καταρράκτη αν κάποτε σκάσει για όποιο δήποτε λόγο το αποτέλεσμα θα είναι να αδειάσει η λίμνη.

Από ότι την υπολογίζω πρέπει να ξεπερνά τα 10,000 λίτρα. Μην πάρεις φίλτρο που να υπάρχουν σφουγγάρια μέσα. Το μπούκωμα του θα είναι συχνό και μπελάς να το καθαρίσεις. Σκέψου και πώς θα καθαρίζεις τον πυθμένα. Το botton drian βοηθά αρκετά.
Καλύτερο θεωρώ το botton drian σε συνδυασμό με αντλίες οι οποίες θα δημιουργούν ροΐ από τον πυθμένα προς αυτό. Από ότι βλέπω στης φωτογραφίες η ηλιοφάνεια θα σου δημιουργήσει πολλή πρόβλημα με την άλγη. Θεωρώ την χρήση U.V απαραίτητη εκτός και αν βάλεις πάααααρα πολλά φυτά και νούφαρα.

Λυπάμαι αν σε στεναχώρησα αλλά πίστεψε με είναι για το καλό σου!

apostolis veroia
02-08-10, 09:34
γιωργο καλημερα!!!!!!!!!!! οντος εχεις κανει μια πολυ καλη δουλεια! το σχημα και ο καταρακτης της λιμνης μου αρεσει παρα πολυ! συμφωνω με τα παιδια γιαυτα που σου ειπαν! με το φιλτρο και την λαμπα που θα βαλεις θα δεις αποτελεσματα οπως και τα φυτα θα παιξουν παρα πολυ μεγαλο ρολο!
οσο για το χαλικι θα εχεις οντος προβλημα ειχα βαλει και γω. βαρεθηκα να ξεβοτανιζω μεχρι που το βγαλα και κοβω το χορτο με το χορτοκοπτικο:D
παντος ειναι τελεια :smt041:smt041:smt041 σε χω εμπιστοσυνη γιατι εισαι μερακλης:)

lucy
02-08-10, 11:13
Γιώργο φυτά δεν ξέρω που μπορείς να βρεις, αλλά ξέρω ότι μπορώ να σου στείλω εγώ! Μην νομίζεις πως θα την πρασινίσεις στο φουλ αλλά θα είναι μια αρχή!
Στείλε μου π.μ. να συνενοηθούμαι για την αποστολή των φυτών! Με πρόλαβες που θα κάνω ένα μεγάαααααααααλο καθάρισμα-κλάδεμα και λυπόμουν να τα πετάξω!

Θέλει πολύ υπομονή, ακόμα κι ένα ολόκληρο χρόνο μέχρι να "ωριμάσει" η λίμνη σου και να γίνει ένας βιότοπος με τον δικό του κύκλο! Φυσικά θα συνεχίσει να εξελίσετε και να ωριμάζει πάντα αλλά μιλάμε για την βασική εμφάνηση και για το βασικό κύκλο-στρώσιμο του νερού.

Έχω και πολλά χρυσόψαρα να σου δώσω αλλά είμαστε μακριά και φοβάμαι τις ζέστες!

...και κάτι που θυμήθικα έτσι όπως είδα το νερό να πέφτει στις πέτρες. Ο παππούς μου μου έλεγε ότι πίνανε νερό από τα ποτάμια μόνο αν το ποτάμι είχε πολλές πέτρες. "Νερό που χτυπιέται σε πέτρες, και να λερωθεί μετά από 7 μέτρα είναι καθαρό μέχρι πόσιμο" έλεγε. Του το είχε πει και κάποιος που ήξερε από νερά, αλλά δεν θυμάμαι τι αντικείμενο είχε. Αλλά και με την νέα σύνδεση νερού δικτύου που κάναμε μας είπαν να βάλουμε μια πτερωτή όπου θα χτυπιέται το νερό, κι αυτό είναι που του δίνει καλή ποιότητα!

Τώρα μην νομίζετε πως μ' αυτό εννοώ πως δεν χρειάζονται φίλτρα! Άλλο το ένα άλλο το άλλο!

Ίσως αυτό το χτύπημα στις πέτρες να βοηθήσει πολύ στην ποιότητα του νερού! Βέβαια δεν θα έλεγα πως θα γίνει και πόσιμο, αλλά θα έχει καλή ποιότητα.

POURITANOS
02-08-10, 11:52
Το χτυπημένο νερό είναι καλό νερό γιατί έχει υποστεί μεγάλη οξυγόνωση.
Εδώ πλέων πουλάνε συσκευές που κάνουν τέτοια δουλειά τύπου “οζών”.
Κάτι αντίστοιχο κάνουν και οι αεραντλίες. :D

Μίμης
02-08-10, 12:12
μπραβο φιλε μου παρα πολυ καλη δουλεια.
θα μπορουσες να μας πεις στο περιπου ποσο σου στοιχησε ?;)
καλη συνεχεια:p

yiannossavva
02-08-10, 14:40
Το χτυπημένο νερό είναι καλό νερό γιατί έχει υποστεί μεγάλη οξυγόνωση.
Εδώ πλέων πουλάνε συσκευές που κάνουν τέτοια δουλειά τύπου “οζών”.
Κάτι αντίστοιχο κάνουν και οι αεραντλίες. :D

Βασίλη δεν κατάλαβα τη θέλεις να πεις εδώ.
Αν μιλάς για το όζον δεν έχει καμιά σχέση με οξυγόνωση.

POURITANOS
02-08-10, 18:50
Βασίλη δεν κατάλαβα τη θέλεις να πεις εδώ.
Αν μιλάς για το όζον δεν έχει καμιά σχέση με οξυγόνωση.

Ο οζοντισμός είναι μια επεξεργασία του νερού που λειτουργεί με τη χρήση του αέρα του περιβάλλοντος και του ηλεκτρισμού. Οπότε θεωρώ ότι είναι μια εξέλιξη του απλά χτυπημένο νερού. Και βασίζετε αρκετά στο οξυνόμενο νερό. Μια και χτυπητέ συνεχεία.

Αυτά ξερώ τώρα αν παίζει κάτι άλλο… :smt105

giorgos344
02-08-10, 20:25
για σας σήμερα άδειασα το νερό και έβαλα πόσιμο από το δίκτυο γιατί η πέτρες που έβαλα μέσα βγάλανε κάτι σαν μαρμαρόσκονη και ο βυθός έγινε άσπρος. "μεχριτορα" 2000 χιλιάδες ευρώ. liner πάχος 0,8 σκάψιμο πέτρες αντλία 13000 λίτρα φίλτρο 12000 λίτρα υλικά για το φίλτρο και μια λάμπα υν 35vat ένα υποβρύχιο για τον καταρράκτη 15000 λίτρα ναι θα βάλω φυτά και koi και χρυσόψαρα. βρήκα μονο πάπυρο εδώ στην περιοχή μου που θα βρω αλλα φυτά.

yiannossavva
02-08-10, 21:17
Ο οζοντισμός είναι μια επεξεργασία του νερού που λειτουργεί με τη χρήση του αέρα του περιβάλλοντος και του ηλεκτρισμού. Οπότε θεωρώ ότι είναι μια εξέλιξη του απλά χτυπημένο νερού. Και βασίζετε αρκετά στο οξυνόμενο νερό. Μια και χτυπητέ συνεχεία.

Αυτά ξερώ τώρα αν παίζει κάτι άλλο… :smt105

Βασίλη έχω χρησιμοποιήσει το ionizer όταν είχα το θαλασσινό μου ενυδρείο.
Η δουλεία που έκανε είναι όταν αναμιγνυόταν με τον αέρα οι φυσαλίδες που δημιουργούνταν στο skimmer είχαν την ιδιότητα να μαζεύουν ποιο εύκολα την βρομιά.
Το όζον όμως είναι τοξικό και στην έξοδο τοποθετούσαμε κάρβουνο. Από όσο γνωρίζω για θαλασσινά ενυδρεία τουλάχιστον όση είχαν κάτι τέτοιο το ξήλωσαν.

giorgos344
02-08-10, 22:35
15000 λιτρα ειναι ι λιμνη

in the pond
03-08-10, 06:06
15000 λιτρα ειναι ι λιμνη

Ε, μίλησε μας λιγάκι βρε Γιώργο, γενικότερα για τη λίμνη σου...

Οι συσκευές όζον, χρησιμοποιούνται και στις δεξαμένες με ψάρια, αλλά συνηθίζονται σε αυτές που βρίσκονται σε κλειστούς περιορισμένους χώρους..είναι πράγματι μια τεχνολογία που βελτιώνει ακόμα περισσότερο την ποιότητα του νερού. Όσοι την χρησιμοποιούν, ποτέ δεν την έχουν για μεγάλο διάστημα στην "πρίζα". Προσωπικά πιστεύω, ότι από την στιγμή που η λίμνη φέρει αρκετά καλή φίλτρανση (μηχανική - βιολογική) η συσκευή αυτή είναι λίγο παρατραβιγμένη.

Σίγουρα όμως, η συσκευή αυτή δεν χρησιμοποιείται για υποστήριξη οξυγόνου σε μια δεξαμένη, έστω και αν μπορεί να δώσει κάτι...

giorgos344
04-08-10, 20:57
για σας
μετά από 2 24ώρα το νερό με το φίλτρο "δικιας" μου κατασκευής είναι πολύ καθαρό.
και έβαλα και πάπυρο 3 φυτά και 7 γλαστράκια έτοιμα αυτά που φαίνονται στο νερό και στις συσκευασίες.

MIXALIS CYPRUS
04-08-10, 22:09
Φιλε υπεροχη η λιμνη σου και πολλα μπραβο ! Μονο ο πιδακας νερου μου χαλα λιγο την εικονα .

Παρεπιπτοντως εχε υποψιν το φυτο που λεγετε typha και εχεις τη συσκευασια για φυτεμα αν το αφησεις ανεξελεγκτο να αναπτυχθει , μονο με τρακτερ θα μπορεσεις να το αφαιρεσεις απο την λιμνη σου . Ειναι πανεμορφο φυτο αλλα μπορει να γινει τρομερο ζιζανιο !

in the pond
05-08-10, 06:09
Φιλε υπεροχη η λιμνη σου και πολλα μπραβο ! Μονο ο πιδακας νερου μου χαλα λιγο την εικονα .

Παρεπιπτοντως εχε υποψιν το φυτο που λεγετε typha και εχεις τη συσκευασια για φυτεμα αν το αφησεις ανεξελεγκτο να αναπτυχθει , μονο με τρακτερ θα μπορεσεις να το αφαιρεσεις απο την λιμνη σου . Ειναι πανεμορφο φυτο αλλα μπορει να γινει τρομερο ζιζανιο !

Εντάξει Μιχάλη, εσσωτερικα της λίμνης σε περιορισμένο χώρο,δεν μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Ούτε εμένα προσωπικά πάντα μου άρεσε ο πίδακας νερού, γιατί ενώ η δεξαμενη σου έχει μια φυσική προσέγγιση, έρχεται η τεχνολογία σε πρώτο πλάνο.

Η δράκενες (τα λεγόμενα παμπού) που έχεις βάλει, δεν θα δουλέψουν καθόλου και θα καταστραφούν με την πρώτη παγωνιά.
Το φυτό που σου έχουν πουλήσει για πάπυρο, είναι κύπερος, συγγενικό είδος με τον πάπυρο.

giorgos344
05-08-10, 22:23
ψάχνω για koi και δεν βρίσκω μεγάλα εδώ που είμαι μήπως πουλάει η χαρίζει κανεις?
θέλω να κάνω ένα skimmer μέσα στην λίμνη χέρι κανεις τον τρόπο με πατέντα όχι αγορασμένο για τα επιφανειακά φιλα σκόνη και ότι άλλο επιπλέει
-------------------------
lucy ευχαριστω για τα φυτα που εστειλες.

kwstas_original
05-08-10, 23:15
θέλω να κάνω ένα skimmer μέσα στην λίμνη χέρι κανεις τον τρόπο με πατέντα όχι αγορασμένο για τα επιφανειακά φιλα σκόνη και ότι άλλο επιπλέει

Eνας κουβας τρυπημενος και μια σωληνα!:p
http://www.youtube.com/watch?v=s2WP3EfG094&feature=related

birgin
05-08-10, 23:24
φανταστικο το εργο σου!!!!!!!
και ο σκυλος επεισης !!!!
συνχαριτιρια :p:p:p

giorgos344
08-08-10, 12:52
καλημέρα
σήμερα έβγαλα φωτό τα φυτά που έβαλα πριν 3-4 μέρες και αυτά που μου έστειλε η lucy καταπληκτικό έβγαλαν φυλα πολύ γρήγορα.και το νερό ακόμα καθαρό eine.me 3 koi μικρά.

giorgos344
08-08-10, 21:19
όλα καλά μέχρι σήμερα αλλα τώρα το απόγευμα είδα να πρασινίζει το νερό .είναι θέμα φίλτρου η θέμα λάμπας αυτό το πράγμα

in the pond
09-08-10, 00:17
όλα καλά μέχρι σήμερα αλλα τώρα το απόγευμα είδα να πρασινίζει το νερό .είναι θέμα φίλτρου η θέμα λάμπας αυτό το πράγμα

Είναι καθαρά θέμα λάμπας. Το φίλτρο αν και μπορεί να βοηθήσει κάπως, φαίνεται ότι πρόκειται για αμελητέα ποσότητα. Το φίλτρο θα βοηθήσει ακολούθως μετά το έργο της λάμπας υπεριώδους ακτινοβολίας, μαζεύοντας τη νεκρά ύλη.Συνήθως μετά από μια τέτοια διαδικασία, το μηχανικό φιλτράρισμα ζωρίζεται αρκετά.

apostolis veroia
09-08-10, 01:13
ψάχνω για koi και δεν βρίσκω μεγάλα εδώ που είμαι μήπως πουλάει η χαρίζει κανεις?
θέλω να κάνω ένα skimmer μέσα στην λίμνη χέρι κανεις τον τρόπο με πατέντα όχι αγορασμένο για τα επιφανειακά φιλα σκόνη και ότι άλλο επιπλέει
-------------------------
lucy ευχαριστω για τα φυτα που εστειλες.
γιατι να βαλεις μεγαλα κοι:confused: και τα μικρα θα δεις θα μεγαλοσουν παρα πολυ γρηγορα;)

in the pond
09-08-10, 10:29
γιατι να βαλεις μεγαλα κοι:confused: και τα μικρα θα δεις θα μεγαλοσουν παρα πολυ γρηγορα;)

Εννοείται ότι θα πάρεις μικρά. Θα τα έχεις σαν πετς, οπότε μικρούλια γιανα βλέπεις την ομολογουμένως εκρηκτική τους ανάπτυξη.;)

lucy
09-08-10, 11:58
Γιώργο στην τρίτη φωτογραφία το φυτό που έχεις στο μπλε καλαθάκι να το βγάλεις από το νερό. Είναι η Lysimachia nummularia και θέλει υγρασία κι όχι να είναι στο νερό.
Θα ήταν πολύ κατάλληλη για τον καταρράκτη εκεί που πιτσιλάει το νερό και θα την κρατάει συνέχεια υγρή αλλά όχι με πολύ νερό.

Εγώ την έχω σε μια γλάστρα που την ποτίζω πολύ.
Αυτή είναι παλιά φωτογραφία. Τώρα έχει γίνει πραγματική ζούγκλα .... εδαφοκάλυψης!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-pp213-a-k-l-gab-dscf2242.jpg

Raven
09-08-10, 15:11
Γιώργο στην τρίτη φωτογραφία το φυτό που έχεις στο μπλε καλαθάκι να το βγάλεις από το νερό. Είναι η Lysimachia nummularia και θέλει υγρασία κι όχι να είναι στο νερό.
Θα ήταν πολύ κατάλληλη για τον καταρράκτη εκεί που πιτσιλάει το νερό και θα την κρατάει συνέχεια υγρή αλλά όχι με πολύ νερό.

Εγώ την έχω σε μια γλάστρα που την ποτίζω πολύ.
Αυτή είναι παλιά φωτογραφία. Τώρα έχει γίνει πραγματική ζούγκλα .... εδαφοκάλυψης!

Η Lysimachia nummularia ειναι και ενυδρειακο φυτο , την εχω ενα χρονο στα ενυδρεια μου.Τα παει περιφημα ακομα και εντελως βυθισμενη στο νερο. Σε γλαστρα εξω απο το νερο αναπτυσσεται πιο γρηγορα, ερπει και καλυπτει μεγαλες επιφανειες οπως ειπε και η Lucy. ;)

giorgos344
09-08-10, 21:03
πήρα αυτά τα πράγματα και μου ήρθαν σήμερα


http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400135956769&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=310218640933&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400136744780&ssPageName=STRK:MEWNX:IT


και ρωτάω η αντλία είναι 13000 λίτρα το φίλτρο είναι 12000 λίτρα δεν θα υπερχειλίζει το νερό?
και την λάμπα θα την βάλω με ali αντλία 6000 λίτρα ξεχωριστά μονη τις θα κάνω καλά η όχι?

lucy
10-08-10, 10:30
Η Lysimachia nummularia ειναι και ενυδρειακο φυτο , την εχω ενα χρονο στα ενυδρεια μου.Τα παει περιφημα ακομα και εντελως βυθισμενη στο νερο. .....
Τι λες τώρα; Σοβαρά; :o Κι εγώ την μάζεψα από το βουνό αλλά που να το φανταστώ; δεν την είδα ποτέ μέσα σε ποτάμι, λιμνούλα ή βάθρα! ...ωραία ... :cool:

in the pond
10-08-10, 22:01
Γιώργο, αν προορίζεις τη δεξαμένη σου για Nishikigoi, τότε το συγκεκριμένο φίλτρο δεν πρόκειται να σε καλύψει.

Για αυτό που ρωτάς για το φίλτρο σου, βέβαια και θα ξεχυλίζει, από την στιγμή που κάποτε θα μαζέψει αρκετή ύλη ανάμεσα στο βιολογικό σου υλικό. Η μοναδική περίπτωση που θα απόφευγες αυτό το ενδεχόμενο, θα ήταν να έφτιαχνες με τέτοιο τρόπο τη λίμνη σου, με εσσωτερικό bottom drain με τη στάθμη του νερού σου να βρίσκεται λίγο πιο κάτω από το ανω μέρος του φίλτρου σου.

Από ότι καταλαβαίνω βέβαια, προτείθεσαι να το εφαρμώσεις κάπου ψηλά στον καταρράκτη, έτσι?

Τα σφουγγάρια σιγά-σιγά απομακρίνονται από τα συστήματα φίλτρανσης λιμνών.

themosb
11-08-10, 23:41
βλεπω πολυυυυυ δουλεια μπραβο
πρασινισε την να δεσει τελεια με το περιβαλλον
εκει μενεις η ειναι εξοχικο?

giorgos344
11-08-10, 23:45
κανονικο οχι εξοχικο

giorgos344
18-08-10, 01:02
για σας μετά από 8 μέρες άρχισε πάλι η άλγη να εμφανίζεται δειλά δειλά . έχουμε και λέμε πολύ ήλιο από το πρωί μέχρι στις 3,30 mate ίσκιο. μέτρησα την θερμοκρασία του νερού και είναι σχεδόν μόνιμα στους 28 μέχρι 32 βαθμούς .έβαλα αρκετά φυτά μέσα περίπου 14 γλάστρες τι να κάνω να μην αυξηθεί "κιαλο" η θολούρα.

MIXALIS CYPRUS
18-08-10, 09:29
Καθαρισε τη λαμπα uv και θα δεις αμεσα διαφορά. Καθαρισε και το φιλτρο σου μιας και θα το κανεις και αυτο . Εχε υποψιν οτι το νερο που θα βγαλεις απο μεσα το οποιο θα ειναι μπολικο ειναι το καλυτερο λιπασμα που υπαρχει .

giorgos344
18-08-10, 11:27
ενοιϛ οτι πρέπει να αντικαταστισο καποια λιτρα απο μεσα με νεο νερο

MIXALIS CYPRUS
18-08-10, 12:53
Η διαδικασία εξαρτάται απο το φίλτρο που εχεις .Για παράδειγμα εμενα εχει σύστημα που αφαιρει το βρώμικο νερο απο μονο του και καθαριζει τα βιολογικα υλικα .Φυσικα δεν σημαινει οτι δεν το ανοιγω για καθαρισμό και εγω.

Εσυ αφου κλείσεις πρωτα τη uv και μετα την αντλια σου άνοιξε το φίλτρο και αφαίρεσε ολο το πράσινο νερο που θα βρεις μεσα .Στύψε τα σφουγγάρια ή οτιδήποτε εχεις για να καθαρίσει απο τη βρωμιά .

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην καθαρίσεις το φιλτρο με νερο της βρυσης γιατι το χλωριο θα κανει ζημια στη βιολογία σου .

Έπειτα δες και το χωρο της uv σου που πιθανον να θελει καθάρισμα απο τις ακαθαρσίες . Καθάρισε το καλα .

Οταν τα συναρμολογήσεις ολα οπως ηταν πριν, ανοιξε το ρευμα πρωτα της αντλιας σου και μετα της uv και τελείωσες .(δεν πρεπει η uv να είναι ανοικτή χωρις να υπάρχει νερο)

Απο την επόμενη μέρα θα δεις διαφορά.

giorgos344
18-08-10, 21:11
εβαλα και ομπρελες εχει πολη αλγη

lucy
19-08-10, 09:06
Το νερό είναι κρύσταλλο!!! Τι σε πειράζει η άλγη στις πέτρες;

Τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω την τόση ... αλγοφοβία σας!!! :D

Εγώ θα σε συμβούλευα όμως να μην σκιάζεις τα νούφαρα!

yiannossavva
20-08-10, 17:48
τι να κάνω να μην αυξηθεί "κιαλο" η θολούρα.

Ypomoni ;)

in the pond
21-08-10, 23:13
Γιώργο, προσωπικά ανησυχώ για το 32 της θερμοκρασίας του νερού....δεν είναι ότι καλύτερο για ψάρια κρύου νερού.

Οι πέτρες σου θα καλυφθούν από σκόνη και άλγη, όσες προσπάθειες και αν κάνεις. Δεν είναι εξάλλου κακό. Μην υπερβάλεις σε αυτό το θέμα. Μερίμνησε να έχεις καλή χημεία οτυ νερού σου μόνημα και θα είναι όλα εντάξει. Η λάμπα υπ. ακτινοβιλίας θα σου καθαρίζει το νερό που αυτό είναι το ζητούμενο.

giorgos344
22-08-10, 20:19
σήμερα έκανα το test νερού ήταν όλα στα πάνω φυσιολογικά όρια εκτος από την ολική "σκλιροτιτα" που έπρεπε να είναι έως 11 και ήταν 21 τι πρέπει να κάνω

in the pond
22-08-10, 21:29
σήμερα έκανα το test νερού ήταν όλα στα πάνω φυσιολογικά όρια εκτος από την ολική "σκλιροτιτα" που έπρεπε να είναι έως 11 και ήταν 21 τι πρέπει να κάνω

O μέσος όρος των σκληροτήτων, διαφέρουν από λίμνη σε λίμνη και μιλάω για τα συστήματα που χρησιμοποιούνται στην Ευρώπη και Αμερική, έναντι στα mud ponds στην Ιαπωνία όπου εκεί μπορείς να δεις πολύ υψηλές σκληρότητες. Θα αναφερθώ μόνο για τα δικά μας συστήματα:
ΡΗ με μικρή απόκληση άνω και κάτω στο 7.4
ΚΗ κοντά στο 5dΗ
GH με ανώτατο όριο το 15dΗ

Τα φυτά θα παίξουν κάποιο ρόλο στην μείωση των σκληροτήτων, αλλά αυτό θα διαρκέσει κάποιο χρόνο. Μια άλλη πρόταση είναι να αναμείξεις το νερό σου με πόσιμο από την υδατοπρομήθεια, μετά από ένα μεγάλο πότισμα του κήπου σου που θα κάνεις με νερό από τη λίμνη σου. Οι αναπληρώσεις από την εξάτμιση θα πρέπει τουλάχιστον για ένα διάστημα να γίνονται και πάλι από την υδατοπρομήθεια.

Δυστυχώς, τα λίτρα είναι πολλά, έτσι οποιεσδήποτε άλλες μεθόδοι είναι λιγάκι τσουκτερές. π.χ. η εφαρμογή και χρήση ενός purification ( system μπορεί να σου μαλακώνει το νερό για ένα μικρό τουλάχιστον διάστημα, ως ώτου η χλωρίδα και το περιβάλλον που θα αναπτυχθεί να μπορεί να κρατήσει τις ισορροπίες που ζητάς.

giorgos344
24-08-10, 23:57
για σας εδώ και 2 μέρες η άλγη έγινε καφέ γιατί? είναι κακό αυτό που άλλαξε χρώμα και τι φταίει για αυτό?

MIXALIS CYPRUS
25-08-10, 00:09
Γιωργο συνεχιζεις να ασχολεισαι γυρω με το κηπο σου κοντα στη λιμνη?

Επειδη απο την εμπειρια που ειχα πριν λιγες που ασχοληθηκα πολυ με την αυλη οποτε ανακατευα χωμα ή εσκαβα και εμπαινε λιγο απο αυτο απο τον αερα μεσα στη λιμνη ηταν καταστροφικο το αποτελεσμα αφου την επομενη γεμιζα αλγη .Μηπως συμβαινει και με εσενα αυτο?

Φυσικα πιθανοτερη αιτια του προβληματος ειναι οτι εχεις μια νεα λιμνη και πρεπει να περιμενεις το συστημα σου να ισσοροπησει .

kingrim
25-08-10, 00:25
ομορφη λιμνουλα αλλα ειναι δυσκολο με τοσο φως να μην εχεις καθολου αλγη ουτε στις πετρες

giorgos344
25-08-10, 00:25
ναι έκανα εργασίες έσπειρα καμια 60 τετραγωνικά με "τριφιλακι" νάνο γύρο γύρο από την λίμνη. και ρωτάω και το εξής να αλλάξω και το νερό η όχι? να καθαρίσω την άλγη με μια βούρτσα (σκούπα)?

MIXALIS CYPRUS
25-08-10, 00:47
Ναι αφαίρεσε την. Αγορασε καλύτερα ή φτιαξε αυτοσχεδιο δίχτυ μεγάλο .Θα σε ευκολύνει . Αν και απο οτι κατάλαβα θα εχει πεσει αρκετο χωμα ετσι ωσπου να την αφαιρεσεις θα ξεφυτρωσει και αλλη αφου τα φωσφορικά σου θα ειναι στα υψη.Καθαρισε ξανα το φιλτρο σου αφου λογικα θα εχει επιβαρυνθεί πολύ .Αν σταματησει να μπαινει χωμα στη λιμνη πολυ γρηγορα θα φτιαξουν τα πραγματα αλλα αν θελεις ποτιζε τα δεντρα σου με το νερο της λιμνης και συμπληρωνε καινουριο μετα .Καλο θα κανει κακο οχι .
-------------------------
και ρωτάω και το εξής να αλλάξω και το νερό η όχι? να καθαρίσω την άλγη με μια βούρτσα (σκούπα)?


Εννοεις τις πετρες να καθαρισεις απο την αλγη με τη σκουπα?Πρεπει να αποδεχτεις οπως σου ειπε και ο Βασιλης πιο πανω οτι η αλγη πανω στο λαινερ,πετρες ,γλαστρες κλπ δεν προκειτε να φυγει με κανενα τροπο .Ετσι ειναι οι λιμνες :)
Εγω μιλουσα για την αφαιρεση της τριχοειδη αλγης με το διχτυ (αυτης που επιπλει δλδ )

giorgos344
25-08-10, 21:07
τελικά άλλαξα όλο το νερό 80% ευτυχώς γιατί είχε πολύ χώμα και άλγη κάτω τώρα την γεμίζω με νερό από το δίκτυο ύδρευσης.

nikolaras
25-08-10, 21:12
Χμμμ έχουν ανοιχθεί 2 ίδια θέματα, ας κάνει κάποιος διαχειριστής κάτι.

MIXALIS CYPRUS
25-08-10, 22:34
τελικά άλλαξα όλο το νερό 80% ευτυχώς γιατί είχε πολύ χώμα και άλγη κάτω τώρα την γεμίζω με νερό από το δίκτυο ύδρευσης.

Τοτε ελπιζω να εβαλες αντιχλωριο

giorgos344
30-08-10, 01:42
new foto

fotis_k
30-08-10, 11:36
Πoλυ ωραια η λιμνη σου και αυτο το πορτοκαλι κοι ακομα καλυτερο.

Το μονο που "χαλαει" νομιζω την εικονα της λιμνης σου ειναι η πετρες στο εσωτερικο.

in the pond
30-08-10, 12:04
Το μονο που "χαλαει" νομιζω την εικονα της λιμνης σου ειναι η πετρες στο εσωτερικο.;) Προσωπικά εμένα δε με χαλά η εικόνα, αλλά μακροπρόθεσμα όταν τα nishikigoi μεγαλώσουν θα είναι εστίες τραυματισμών, ίσως και θανάτων.

Εντούτοις πιστεύω ότι μακροπρόθεσμα θα χρειαστείς ακόμα ένα είδος φίλτρανσης, όπως και αεραντλία στο βαθύτερο σημείο, αφού έχεις επιλέξει nishikigoi.

giorgos344
30-08-10, 20:19
για σας στην παρατήρηση του γιάννου ότι θα σπάσει το λάστιχο και θα αδειάσει η λίμνη είχε δίκιο. έσπασε κάποιο λάστιχο έφυγε μάλλον από εκεί που ήταν συνδεμένο και άδειασε η λίμνη ευτυχώς τραβούσα νερό λίγο ποιο πάνω και σώθηκαν τα ψαρια. να ρωτήσω κάτι ενώ είναι πεντακάθαρο το νερό το πρωί μετά το μεσημέρι δεν βλέπεις τον πυθμένα ΓΙΑΤΙ? και έχω βάλει μέσα 12 koi από 5 cm έως 20cm. και βλέπω πολλά νούφαρα κομμένα τα φιλα στο skimmer το πρωί τα τρώνε?

yiannossavva
30-08-10, 22:58
για σας στην παρατήρηση του γιάννου ότι θα σπάσει το λάστιχο και θα αδειάσει η λίμνη είχε δίκιο. έσπασε κάποιο λάστιχο έφυγε μάλλον από εκεί που ήταν συνδεμένο και άδειασε η λίμνη ευτυχώς τραβούσα νερό λίγο ποιο πάνω και σώθηκαν τα ψαρια. να ρωτήσω κάτι ενώ είναι πεντακάθαρο το νερό το πρωί μετά το μεσημέρι δεν βλέπεις τον πυθμένα ΓΙΑΤΙ? και έχω βάλει μέσα 12 koi από 5 cm έως 20cm. και βλέπω πολλά νούφαρα κομμένα τα φιλα στο skimmer το πρωί τα τρώνε?


Το ότι δεν έχασες τα ψάρια σου σίγουρα οφείλετε στο ότι το αναλήφθηκες εύκαιρα. Πάλη καλά. Για σκέψου να είχες ΚΟΙ κάποιας ηλικίας κάποιας χρηματικής και αισθηματικής αξίας και να τα έβρισκες νεκρά και ψημένα από τον ήλιο!!!!!!!!!!!
Φρόντισε για αυτό, γιατί δεν αποκλείετε να συμβεί ξανά ……και ίσως να μην είσαι τόσο τυχερός.

Η λίμνη σου το πρωί είναι καθαρή επειδή τα ΚΟΙ κοσμούνται το βράδη. Από το ξημέρωμα και μετά αρχίζει το ανακάτωμα στης γλάστρες σου με αποτέλεσμα να θολώνει το νερό και να βρίσκεις κομματάκια από τα νούφαρα. Δεν βλέπω άλλη εξήγηση σε ένα τέτοιο πρόβλημα.
Τα χαλίκια που έχεις στις γλάστρες σου δεν τα βρίσκεις πεταγμένα από εδώ και από εκεί?
Αν και δοκίμασε να βάλεις ποιο μεγάλα ποιο χοντρά. Αν δεις ότι σου τρώνε και τα φύλλα από αλλά φυτά τότε θεωρό μονόδρομο το να κτήσεις παρτέρι περιμετρικά στην λίμνη.

MIXALIS CYPRUS
30-08-10, 23:19
Εχει ασφάλειες για να βαλεις στα λαστιχα σου στα σημεια που ενώνονται με φιλτρο και αντλια .Θα τις βρεις στα είδη οικοδομής .Τις δοκίμασα και τις προτείνω ανεπιφύλακτα

yiannossavva
31-08-10, 09:18
Εχει ασφάλειες για να βαλεις στα λαστιχα σου στα σημεια που ενώνονται με φιλτρο και αντλια .Θα τις βρεις στα είδη οικοδομής .Τις δοκίμασα και τις προτείνω ανεπιφύλακτα

Μακροχρόνια μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα και με αυτά. Είναι το ευαίσθητο σημείο η ένωση αλλά όχι και το μοναδικό. Μπορεί να σκάση (σκιστεί) και το λάστιχο μακροχρόνια με τις ζέστες και το κρύο.

giorgos344
31-08-10, 20:47
συνεχίζεται η θολούρα ποιο πολύ σήμερα μάλλον άλγη και το ανακάτωμα από τις γλάστρες που κάνουν τα koi.ποτε θα καθαρίσει βρε παιδιά αυτό το "πραγαμα" δεν το αντέχω.
τα φίλτρα θέλουν δυο φορες την ημερα καθάρισμα σταματάνε την roi αν δεν τα καθαρίσω.
έβαλα ένα νέο φίλτρο με δισκάκια το έβαλα στις φωτό μπουκώνει μέσα σε 2 ώρες.

in the pond
31-08-10, 21:10
συνεχίζεται η θολούρα ποιο πολύ σήμερα μάλλον άλγη και το ανακάτωμα από τις γλάστρες που κάνουν τα koi.ποτε θα καθαρίσει βρε παιδιά αυτό το "πραγαμα" δεν το αντέχω.
τα φίλτρα θέλουν δυο φορες την ημερα καθάρισμα σταματάνε την roi αν δεν τα καθαρίσω.
έβαλα ένα νέο φίλτρο με δισκάκια το έβαλα στις φωτό μπουκώνει μέσα σε 2 ώρες.

Γιώργο, έχω ήδη αναφερθεί για τους λόγους που το αντιμετωπίζεις αυτό. Δυστυχώς δεν πρόκειται να αλλάξει και μάλλον θα επιδεινωθεί.

1. Έχω προαναφερθεί ότι ένα φίλτρο, τουλάχιστον αυτό που βλέπω δεν πρόκειται να σε καλύψει.
2. Αυτού του είδους φίλτρα με σφουγγάρια είναι ένας συνεχής αγώνας μέριμνας.
3. Τοποθέτησε air diffuser στον πυθμένα. Η περιστροφική κίνηση που θα αναγκάζει να κάνει το νερό, θα δίνει την ευκαιρία στην ανλτία σου να απορροφά καλύτερα και περισσότερα.

Γιώργο,είναι πολύ μεγάλη η δεξαμένη σου στο έλεος του ήλιου. Ποιά είναι η δυναμικότητα της UV σου?

Γιώργο, πόσαέχεις αγοράσει το φίλτρο αυτό και τί είναι το μπλε βαρέλι κοντά στο φίλτρο?

giorgos344
31-08-10, 21:27
το μπλε το βαρέλι είναι φίλτρο και αυτό με βιολογικά και σφουγγάρια και υαλοβάμβακα.
η λάμπα είναι 36wat.
-------------------------
air diffuser τι είναι αυτό
τι φίλτρο να βάλω για να τελειώνω με αυτό το θέμα?

in the pond
31-08-10, 21:43
το μπλε το βαρέλι είναι φίλτρο και αυτό με βιολογικά και σφουγγάρια και υαλοβάμβακα.
η λάμπα είναι 36wat.
-------------------------
air diffuser τι είναι αυτό
τι φίλτρο να βάλω για να τελειώνω με αυτό το θέμα?

Γιώργο, δεν είναι ντροπή να ακολουθείς την τεχνολογία και πίστεψέ με δεν χάνει καθόλου η φυσικότητα του συστήματος σου.

Αν δεις το θέμα του Άντρου, θα καταλάβεις για ποιο πράγμα μιλάω, αν και ο Άντρος συγκεκριμένα τώρα έχει πάει ακόμα ένα βήμα πιο μπροστά εφαρμώζοντας εξωτερικό bottomdrain. Μπορείς να ρωτήσεις τον ίδιο, αλλά συνάμα μπορείς να δεις την διαφοράπου έκανε ο εξοπλισμός στο ίδιο του το θέμα.

Μην περιμένεις από τα φυτά και τα DIY να δουλέψουν σε ένα τόσο μεγάλο σύστημα. Τουλάχιστον στο εξωτερικό τέτοιου μεγέθους λίμνες, χρησιμοποιούν τουλάχιστον 3 πύργους φύλτρανσης τύπου vortex και μιλάμε για τον πιο απλό τρόπο μηχανικού φίλτρου έτσι? Μην πάω σε πιο εξειδικευμένο εξοπλισμό.

Έχεις ένα μεγάλο σύστημα. Το φίλτρο που ζητάς, πρέπει να είναι πρώτα-πρώτα εύκολο στη χρήση και μιλώ για την ευκολία να το καθαρίζεις. Να μπορεί να δεκτεί μεγάλη ροή και να ελαττώνει όσο περισσότερο γίνεται την περίπτωση υπερχείλισης και απωλειών. Δεν θέλω να σε παραπέμψω σε φίλτρο πιέσεως, γιατί είμαι σίγουρος ότι και πάλι δεν θα σε καλύψει στον τομέα του βιολογικού καθαρισμού, γιατί ήδη έχεις αποφασίσει να χρησιμοποιήσεις nishikigoi.

in the pond
31-08-10, 23:02
Γιώργο, να το λινκ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41024&page=2) που θέλεις. Δες το και μπορείς να μιλήσεις με τον Άντρο αν θέλεις.

yiannossavva
31-08-10, 23:16
Εάν η λίμνη σου καθαρίσει με 1 air diffuser εγώ δηλώνω δημόσια ότι κλίνω την λίμνη μου. Αν βάλεις 5-6 μπορεί.

Λιπών άκου γιατί βαρέθηκα να ακούω διάφορα.

Η λίμνη σου θέλει τουλάχιστον 30 χιλιάδες λίτρα κυκλοφορία νερού.
Μην αντλείς το νερό από το βαθύτερο σημείο της λίμνης ….την γλύτωσες μια φορά αφού είχες μικρά ΚΟΙ.
Σφουγγάρια να τα βάλεις στον κάλαθο των σκουπιδιών!.(για πέταμα)
Αν σου περισσεύουν χρήματα πάρε ένα Nexus 210 η αν σου περισσεύουν περισσότερα πάρε ένα Nexus 310
Κάνε υπερχείλιση και αν μπορείς συνδύασε την με το να τραβάς νερό και από το μέσω της στάθμης του νερού. Από το μέσω της στάθμης του νερού θα έχεις συχνά μπουκώματα.
Αν δεν σου περισσεύουν πάρε τον μεγαλύτερο κουβά που μπορείς να βρεις φόρτωσε τον με βιολογικό υλικό Κ1 και βάλε από κάτω από αυτό μια βάνα για να μπορείς να το αδειάζεις εύκολα. Ένα ανακάτωμα με ένα ξύλο του υλικού αφού και ανοίγοντας την βάνα καθαρίζεις το φίλτρο σε 2 λεπτά. Εννοείτε ότι όλο το νερό της λίμνης θα περνάει από Κ1.

Η θολούρα είναι από το χώμα στης γλάστρες που ανακατεύουν τα ΚΟΙ. Βάλε ποιο μεγάλα χαλίκια από πάνω για να μην μπορούν τα ΚΟΙ να βάζουν την μούρη τους στο χώμα η κάνε ένα παρτέρι και βάλε μέσα τα φυτά σου και ξέχασε τα νούφαρα.
Αν δεν κάνεις κάτι με της γλάστρες όποιο εξοπλισμό και να βάλεις δεν πρόκειται να καθαρίσει ποτέ!

Το καθάρισμα του πυθμένα είναι όντος ένα πρόβλημα. Η ποιο οικονομική λύση είναι μια σκούπα βυθού και λίγος χρόνος από την ζωή σου.

in the pond
31-08-10, 23:29
Εάν η λίμνη σου καθαρίσει με 1 air diffuser εγώ δηλώνω δημόσια ότι κλίνω την λίμνη μου. Αν βάλεις 5-6 μπορεί.

Λιπών άκου γιατί βαρέθηκα να ακούω διάφορα.

Η λίμνη σου θέλει τουλάχιστον 30 χιλιάδες λίτρα κυκλοφορία νερού.
Μην αντλείς το νερό από το βαθύτερο σημείο της λίμνης ….την γλύτωσες μια φορά αφού είχες μικρά ΚΟΙ.
Σφουγγάρια να τα βάλεις στον κάλαθο των σκουπιδιών!.(για πέταμα)
Αν σου περισσεύουν χρήματα πάρε ένα Nexus 210 η αν σου περισσεύουν περισσότερα πάρε ένα Nexus 310
Κάνε υπερχείλιση και αν μπορείς συνδύασε την με το να τραβάς νερό και από το μέσω της στάθμης του νερού. Από το μέσω της στάθμης του νερού θα έχεις συχνά μπουκώματα.
Αν δεν σου περισσεύουν πάρε τον μεγαλύτερο κουβά που μπορείς να βρεις φόρτωσε τον με βιολογικό υλικό Κ1 και βάλε από κάτω από αυτό μια βάνα για να μπορείς να το αδειάζεις εύκολα. Ένα ανακάτωμα με ένα ξύλο του υλικού αφού και ανοίγοντας την βάνα καθαρίζεις το φίλτρο σε 2 λεπτά. Εννοείτε ότι όλο το νερό της λίμνης θα περνάει από Κ1.

Η θολούρα είναι από το χώμα στης γλάστρες που ανακατεύουν τα ΚΟΙ. Βάλε ποιο μεγάλα χαλίκια από πάνω για να μην μπορούν τα ΚΟΙ να βάζουν την μούρη τους στο χώμα η κάνε ένα παρτέρι και βάλε μέσα τα φυτά σου και ξέχασε τα νούφαρα.
Αν δεν κάνεις κάτι με της γλάστρες όποιο εξοπλισμό και να βάλεις δεν πρόκειται να καθαρίσει ποτέ!

Το καθάρισμα του πυθμένα είναι όντος ένα πρόβλημα. Η ποιο οικονομική λύση είναι μια σκούπα βυθού και λίγος χρόνος από την ζωή σου.

Εντέξει Γιώργο, ακολούθησε τις οδηγίες του ειδικού. Εγώ να δείτε πόσο βαρέθηκα...

lucy
01-09-10, 09:05
Κι εγώ σας βαρέθηκα με τα φίλτρα και την τεχνολογία! Μια γούρνα έχω χωρίς φίλτρα κυκλοφορίες, χωρίς ΤΙΠΟΤΑ κι έχει νερό κρύσταλλο ... βρε παιδιά αν δεν χρονίσει η λίμνη να στρώσει ... να διαμορφώσει τον κύκλο της ... να φτιάξει το οικοσύστημά της, να γεμίσει φυτά, θολούρα και άλγη θα υπάρχει!
Στις μικ΄ρες και μεγάλες φυσικές λίμνες βλέπεται πάντα καθαρό νερό; Όλα είναι της φύσης κι η φύση έχει και το καθαρό και το θολό! Εκτός αν προσπαθήτε να βάλετε σε καλούπι την φύση ... δεν γίνεται!

POURITANOS
01-09-10, 10:29
Εγώ θεωρώ ότι το πρόβλημα σου είναι η μεγάλη ροή του καταρράκτη που κάνει την λίμνη να δουλεύει σαν πλυντήριο. Σε συνδυασμό με το χώμα που έχει ο πυθμένας δημιουργεί την θολούρα.

Τα κοι σου είναι πολύ δύσκολο να σου ανακατέψουν σε τόσο βαθμό το νερό σου.

Υπολόγισε ότι τραβάς με τις αντλίες σου νερό από διαφορετικά σημεία της λίμνης χωρίς να μπορεί να ηρεμίσει ποτέ το νερό.

Βαλέ και ότι δεν έχεις δέντρα η ψηλά φυτά να σε προστατεύουν από των ήλιο.

Όσο για τις αντλίες αν δεν τις προφυλάξεις με κάποια κατασκευή προφιλτρου δεν τις βλέπω καθόλου καλά.

Δοκίμασε να βάλεις μια αντλία μονό να ρίχνει από των καταρράκτη με μικρή ορμή και μετά δες αν συνεχίζεις να έχεις προβλήματα. Σε τέτοιο βαθμό.

yiannossavva
01-09-10, 12:23
Κι εγώ σας βαρέθηκα με τα φίλτρα και την τεχνολογία! Μια γούρνα έχω χωρίς φίλτρα κυκλοφορίες, χωρίς ΤΙΠΟΤΑ κι έχει νερό κρύσταλλο ... βρε παιδιά αν δεν χρονίσει η λίμνη να στρώσει ... να διαμορφώσει τον κύκλο της ... να φτιάξει το οικοσύστημά της, να γεμίσει φυτά, θολούρα και άλγη θα υπάρχει!
Στις μικ΄ρες και μεγάλες φυσικές λίμνες βλέπεται πάντα καθαρό νερό; Όλα είναι της φύσης κι η φύση έχει και το καθαρό και το θολό! Εκτός αν προσπαθήτε να βάλετε σε καλούπι την φύση ... δεν γίνεται!


Πολύ σωστά Λούση.;) Σκέψου όμως ότι ο Γιώργος βιάστηκε (όπως παθαίνουμε όλοι μας) να βάλει ψάρια στην λίμνη του. Αν την φόρτωνε με φυτά και έκλεινε και τα φίλτρα χωρίς ψάρια κρύσταλλο θα γινόταν. Σκέψου πόσα φυτά έχεις εσύ στην δικιά σου λίμνη σε αναλογία με τα λίτρα σου και υπολόγισε πόσα φυτά θέλει ο Γιώργος. :smt120
-------------------------
Εγώ θεωρώ ότι το πρόβλημα σου είναι η μεγάλη ροή του καταρράκτη που κάνει την λίμνη να δουλεύει σαν πλυντήριο. Σε συνδυασμό με το χώμα που έχει ο πυθμένας δημιουργεί την θολούρα.

Τα κοι σου είναι πολύ δύσκολο να σου ανακατέψουν σε τόσο βαθμό το νερό σου.

Υπολόγισε ότι τραβάς με τις αντλίες σου νερό από διαφορετικά σημεία της λίμνης χωρίς να μπορεί να ηρεμίσει ποτέ το νερό.

Βαλέ και ότι δεν έχεις δέντρα η ψηλά φυτά να σε προστατεύουν από των ήλιο.

Όσο για τις αντλίες αν δεν τις προφυλάξεις με κάποια κατασκευή προφιλτρου δεν τις βλέπω καθόλου καλά.

Δοκίμασε να βάλεις μια αντλία μονό να ρίχνει από των καταρράκτη με μικρή ορμή και μετά δες αν συνεχίζεις να έχεις προβλήματα. Σε τέτοιο βαθμό.

Βασίλη το πρόβλημα που είχε εκτός από το τελευταίο είναι ότι το πρωί η λίμνη του ήταν καθαρή και μέχρι το μεσημέρι θόλωνε. Πού σίγουρα είναι θέμα χώματος που ανακατεύουν τα ψάρια.
Μου έτυχε να βρω και εγώ την λίμνη μου τόσο πολύ θολή, Βρήκα γλάστρα πεταγμένη στον βυθό που είχε αδειάσει το χώμα. 1 γλάστρα όταν πέσει στην λίμνη είναι ικανή να το κάνει αυτό.

Γιώργο κοίταξε μήπως έχεις καμιά γλάστρα πεταγμένη στον βυθό

Αν μειώσει την ροή για τώρα σίγουρα θα καθαρίσει ποιο εύκολα αλλά όλη η βρομιά θα μαζεύετε στον πάτο.
Συμφωνώ και για τις αντλίες πρέπει να προστατευτούν από τον ήλιο.

Andros
01-09-10, 19:50
Καλη επιτυχια Γιωργο!!!!!!!!!!

giorgos344
01-09-10, 20:02
για σας
σήμερα μπήκα στον πειρασμό να αδειάσω την λίμνη γιατί βρήκα επιπλέοντα φυτά.
όταν την άδειασα βρήκα όλες τις γλάστρες άδειες από χώμα και γενικά άσχημη πολύ κατάσταση.Και πολύ λάσπη για αυτό τα φίλτρα δεν μπορούσαν να καθαρίσουν το νερό.
Σας βάζο φωτό να δείτε τα koi τι κάνουν όταν θέλουν.είχε δίκιο ο γιάννος για όλα.τώρα έβαλα χοντρά χαλίκια για να δούμε τι θα κάνουν τώρα?

POURITANOS
01-09-10, 20:38
Εγώ πάλι βλέπω ότι οι γλάστρες που ήταν όντος γλάστρες είναι γεμάτες.
Ενώ σε αντίθεση αυτά που είναι τύπου γλάστρας που στην ουσία είναι πλέγμα με πολλές τρύπες μισό άδειες!!!!
Δε σε προβλημάτισε μήπως χάσανε το χώμα από τις τρύπες?

Όσο για την γλάστρα που έπεσε λες να την έριξαν τα ψαριά σου που είναι μια σταλιά?
Η μήπως την στήριξες κατά αυτών των τρόπο όπως αυτών στην φωτογραφία βάζοντας πέτρες για στηρίγματα.

Τι να πω μακάρι να έχεις δίκιο.

yiannossavva
01-09-10, 20:51
Δε σε προβλημάτισε μήπως χάσανε το χώμα από τις τρύπες?



Ναι το χαλίκι ώμος?

POURITANOS
01-09-10, 20:58
Ναι το χαλίκι ώμος?

Το χαλίκι το πετάξαν τα ψαριά.:D
Αλλά όχι να ρίξουν και την γλάστρα. :confused:
Αν δεις στην φωτογραφία που έβαλα παραπάνω εκτός από τις γλάστρες που έχουν στηρίγματα και οι άλλες 2 αριστερά, έχουν περίεργη κλίση.
Γενικά θεωρώ ότι και άλλες γλάστρες θα πέσουν στο νερό.

yiannossavva
01-09-10, 21:06
Το χαλίκι το πετάξαν τα ψαριά.:D
Αλλά όχι να ρίξουν και την γλάστρα. :confused:
Αν δεις στην φωτογραφία που έβαλα παραπάνω εκτός από τις γλάστρες που έχουν στηρίγματα και οι άλλες 2 αριστερά, έχουν περίεργη κλίση.
Γενικά θεωρώ ότι και άλλες γλάστρες θα πέσουν στο νερό.

Όντος το στερέωμα δεν είναι καθόλου καλό. Αυτά τα προβλήματα είχα και εγώ μέχρι που έκανα το παρτέρι και ησύχασα.

Γιώργο μπορείς να φτιάξεις ένα παρτέρι ξεκινώντας από το δεύτερο σκαλοπάτι για να σου μείνει όλα το πλάτος του πρώτου.

POURITANOS
01-09-10, 21:13
Όντος το στερέωμα δεν είναι καθόλου καλό. Αυτά τα προβλήματα είχα και εγώ μέχρι που έκανα το παρτέρι και ησύχασα.

Γιώργο μπορείς να φτιάξεις ένα παρτέρι ξεκινώντας από το δεύτερο σκαλοπάτι για να σου μείνει όλα το πλάτος του πρώτου.

Θα συμφωνήσω με των Γιάννο.

Από την στιγμή που αποφάσισε να βάλει κοι μέσα στην λίμνη δεν έχει και τόση σημασία αν η γλάστρα έπεσε από μονή τις η την έριξαν τα κοι. Μια και από του χρόνου τα κοι στανταρ θα τις ρίχνουν.

Γλάστρες μικρές σε μέγεθος μέσα σε λίμνη με κοι = πτώση.
Οπότε Γιώργο άρχισε να σκέφτεσαι την ιδέα για το που θα κανείς παρτέρια
:grin:

yiannossavva
01-09-10, 21:16
Θα συμφωνήσω με των Γιάννο.

Από την στιγμή που αποφάσισε να βάλει κοι μέσα στην λίμνη δεν έχει και τόση σημασία αν η γλάστρα έπεσε από μονή τις η την έριξαν τα κοι. Μια και από του χρόνου τα κοι στανταρ θα τις ρίχνουν.

Γλάστρες μικρές σε μέγεθος μέσα σε λίμνη με κοι = πτώση.
Οπότε Γιώργο άρχισε να σκέφτεσαι την ιδέα για το που θα κανείς παρτέρια
:grin:


Και μεγάλες να είναι η γλάστρες αν έχεις μέσα πάπυρο η κάποιο φυτό που ψηλώνει με τον αέρα πάλη θα πέφτουν! ;)

MIXALIS CYPRUS
01-09-10, 21:52
Γιωργο οσο την αδειάζεις και την ξαναγεμίζεις τη λιμνη σου δεν γίνεται δουλεια . Πρεπει να την αφησεις να κανει το κυκλο της και να βρει τη βιολογική ισορροπία .

Δεν ξερω αν το διαβασες ή αν σου το ειπε καποιος αλλος αλλα ολες οι νεες λιμνες ειδικα αυτες που γεμιζουν το καλοκαιρι για ενα διάστημα ειναι ολοπρασινες (από την αιωρούμενη αλγη)ωσότου ισορροπήσει το σύστημα
-------------------------
για σας
σήμερα μπήκα στον πειρασμό να αδειάσω την λίμνη γιατί βρήκα επιπλέοντα φυτά.
όταν την άδειασα βρήκα όλες τις γλάστρες άδειες από χώμα και γενικά άσχημη πολύ κατάσταση.Και πολύ λάσπη για αυτό τα φίλτρα δεν μπορούσαν να καθαρίσουν το νερό.
Σας βάζο φωτό να δείτε τα koi τι κάνουν όταν θέλουν.είχε δίκιο ο γιάννος για όλα.τώρα έβαλα χοντρά χαλίκια για να δούμε τι θα κάνουν τώρα?


Γιωργο εμενα επεσε πιο πολυ χωμα απο το δικο σου .Γεμισα αλγη και μετα απο καλο καθαρισμα φιλτρου και τακτοποιηση των γλαστρων μπορουσα (υστερα απο λιγες μερες) να ξαναδω το πατο της λιμνης μου που φτανει περιπου στο μετρο.

Δεν χρειαζοταν η αλλαγη ολου του νερου

themosb
03-09-10, 14:51
πριν μια εβδομαδα εφτιαξα παρτερια και εριξα χωμα σιγα σιγα χωρις να εχω αδειασει το νερο
ε απο τοτε δεν εχω δει ασπρη μερα μονο πρασινη θολουρα
με διαδοχικα καθαρισματα των σφουγγαριων απο χτες κατι παει να γινει:smt120
μην στεναχωριεσαι τοσο κανε υπομονη

yiannossavva
03-09-10, 16:02
πριν μια εβδομαδα εφτιαξα παρτερια και εριξα χωμα σιγα σιγα χωρις να εχω αδειασει το νερο
ε απο τοτε δεν εχω δει ασπρη μερα μονο πρασινη θολουρα
με διαδοχικα καθαρισματα των σφουγγαριων απο χτες κατι παει να γινει:smt120
μην στεναχωριεσαι τοσο κανε υπομονη

Το χώμα θέλει αρκετό καιρό για να σταματήσει να θολώνει την λίμνη. Σημαντικό είναι η ροή του νερού στα σημεία που υπάρχει χώμα να είναι ελάχιστη.

giorgos344
04-09-10, 01:11
για σας σήμερα παρήγγειλα eazy pond αεραντλία 70 και σκούπα βυθού για να δούμε.
και ποιος γνωρίζει αυτό το λουλούδι να μου pi αν κάνει για μέσα στην λίμνη να μπει?

yiannossavva
04-09-10, 03:34
για σας σήμερα παρήγγειλα eazy pond αεραντλία 70 και σκούπα βυθού για να δούμε.
και ποιος γνωρίζει αυτό το λουλούδι να μου pi αν κάνει για μέσα στην λίμνη να μπει?

Πολύ καλή επιλογή το φίλτρο. Για τώρα που έχεις λίγα και μικρά ψάρια θα σε καλύψει. Στην συνέχεια θα χρειαστείς άλλο 1. ;)

lucy
04-09-10, 08:36
Γιώργο αυτό το λουλούδι που βλέπω είναι κάνα, αν δεν με γελούν τα ματάκια μου.
Μέχρι σήμερα δεν είδα να υπάρχει στο νερό. Αγαπάει το υγρό έδαφος. Δεν παίρνω κι όρκο αλλά νομίζω σε μια γλάστρα που θα ακουμπάει μόνο ο πάτος της στο νερό θα πάει μια χαρά. Για βύθισμα ... δεν νομίζω!

MIXALIS CYPRUS
04-09-10, 10:19
Αν μπορεσεις να βγαλεις ακομα μια φωτο κοντα στο ανθος θα ηταν καλυτερα . Παιζει οπως ειπε η Λουση να ειναι καννα .

Λουση εχει μεγαλη ποικιλια με καννες που ειναι ιδανικες για λιμνες .Ειδα μερικα ειδη μεσα σε λιμνη που ηταν εκπληκτικα και ειχαν εξωτικα ανθη !Εκεινες που πουλουν στα φυτωρια συνηθως δεν ειναι του νερου

lucy
04-09-10, 10:24
Δεν το ήξερα αλλά καλά το υποψιάστικα! Από τα δικά μου όσα είναι σε υγρό έδαφος μεγάλωσαν και σε πιο ξηρά μέρη έμειναν νάνοι χωρίς να ανθίσουν.

MIXALIS CYPRUS
04-09-10, 10:28
Δεν το ήξερα αλλά καλά το υποψιάστικα! Από τα δικά μου όσα είναι σε υγρό έδαφος μεγάλωσαν και σε πιο ξηρά μέρη έμειναν νάνοι χωρίς να ανθίσουν.

Κανε ενα τσεκ γιατι ισως ειναι απο τα ειδη που μπορουν να μπουν στο νερο

in the pond
04-09-10, 14:47
Γιώργο, απλά σου γράφω για να σε προλάβω.

Ένα eazypod δεν θα σε καλύψει με κανένα τρόπο. Η λίμνη των 18,000 τόσων λίτρων με κοι, φυτά, χώμα, ηλιακή ακτινοβολία είναι πέραν από τις δυνατότητες του συγκεκριμένου φίλτρου και στην περίπτωση που δεν θα χρησιμοποιηθεί με την μέθοδο της βαρύτητας. Ούτε ακόμα ένα δεν θα σε βολέψει, γιατί η οργανική ύλη που θα παράγει η λίμνη σου θα είναι και πάλι υπερβολική.

Κάνοντας μια λίμνη τόσο μεγάλη, (είχα στην σκέψη μου κάτι ανάλογο στο παρελθόν) πρέπει να σκέφτεσαι επίσης μεγάλα πράγματα για την μηχανική της υποστήριξη.

Η λίμνη σου απαιτεί (έστω και τώρα) εξωτερικό bottom drain, επαρκή κάλυψη οξυγόνου, αλλά και ένα τέρας UV. Από αντλία είσαι εντάξει και δεν χρειάζεσαι 30,000 κυκλοφορία. Η κυκλοφορία πρέπει να είναι ανάλογη των λίτρων σου και ανάλογη του φίλτρου που χρησιμοποιείς....
και τα λίτρα σε μεταφέρουν αυτομάτως στο φίλτρο Nexus 310, αλλά και πάλι λόγο της μεγάλης οργανικής ύλης θα χρειαστείς και προφίλτρανση cetus sieve.

Γιώργο, όλα τα πιο πάνω έχουν αναφερθεί, απλά γιατί με έχεις ρωτήσει στο τηλέφωνο. Μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι το αποτέλεσμα που ζητάς θα έρθει μόνο με την τεχνολογία και όχι από τα φυτά, λόγω του μεγέθους της λίμνης σου και της θέσης που είναι φτιαγμένη.

Έχεις λοιπόν δύο επιλογές:
1. Ακούς τους πιο πάνω φίλους και πας σε μια λίμνη φυσική με φυτά χωρίς να ενοχλεί η ύπαρξη άλγης και σκόνης στο νερό, με πολύ λίγα λεφτά ή
2. Επενδύεις αρκετά, ώστε να έχεις νερό κρύσταλλο.

Για εμένα, λίμνη των 12,500 λίτρων έχω ήδη τοποθετήσει 2 easypods και ένα diy moving bed, με μόνο 10-12 ψάρια και χωρίς την άμεση επιβάρυνση των φυτών, παρά μόνο σε πλαϊνή άλλη λίμνη 2000 λίτρων με υπερχύλιση στην μεγάλη. Ο χώρος μου εννοείται ότι είναι σκιερός.

Όπως και να το κάνουμε, τα nishikigoi παράγουν πολλούς ρύπους στο περιβάλλον τους και μεγαλώνοντας θα αυξάνονται συνεχώς.

Σου ξαναλέω ότι τα υλικά που έχεις παραγγείλει δεν θα σε καλύψουν, στο άμεσο μέλλον θα το δεις και θα αναγκαστείς να προσθέσεις κι άλλα!!!

Αναφέρω τα πιο πάνω, γιατί έχω μιλήσει με τον ίδιο και μου έχει εξηγήσει τι θέλει από τη λίμνη του.
Εύχομαι να μην δεχτώ και πάλι κατεγισμό διασταυρωμένων πυρών και πάλι. Ότι είπα εδώ είναι προσωπική γνώμη.

Πόσα έχεις αγοράσει τη σκούπα βυθού Γιώργο?

yiannossavva
04-09-10, 16:35
Γιώργο, απλά σου γράφω για να σε προλάβω.

Ένα eazypod δεν θα σε καλύψει με κανένα τρόπο. Η λίμνη των 18,000 τόσων λίτρων με κοι, φυτά, χώμα, ηλιακή ακτινοβολία είναι πέραν από τις δυνατότητες του συγκεκριμένου φίλτρου και στην περίπτωση που δεν θα χρησιμοποιηθεί με την μέθοδο της βαρύτητας. Ούτε ακόμα ένα δεν θα σε βολέψει, γιατί η οργανική ύλη που θα παράγει η λίμνη σου θα είναι και πάλι υπερβολική.

Κάνοντας μια λίμνη τόσο μεγάλη, (είχα στην σκέψη μου κάτι ανάλογο στο παρελθόν) πρέπει να σκέφτεσαι επίσης μεγάλα πράγματα για την μηχανική της υποστήριξη.

Η λίμνη σου απαιτεί (έστω και τώρα) εξωτερικό bottom drain, επαρκή κάλυψη οξυγόνου, αλλά και ένα τέρας UV. Από αντλία είσαι εντάξει και δεν χρειάζεσαι 30,000 κυκλοφορία. Η κυκλοφορία πρέπει να είναι ανάλογη των λίτρων σου και ανάλογη του φίλτρου που χρησιμοποιείς....
και τα λίτρα σε μεταφέρουν αυτομάτως στο φίλτρο Nexus 310, αλλά και πάλι λόγο της μεγάλης οργανικής ύλης θα χρειαστείς και προφίλτρανση cetus sieve.

Γιώργο, όλα τα πιο πάνω έχουν αναφερθεί, απλά γιατί με έχεις ρωτήσει στο τηλέφωνο. Μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι το αποτέλεσμα που ζητάς θα έρθει μόνο με την τεχνολογία και όχι από τα φυτά, λόγω του μεγέθους της λίμνης σου και της θέσης που είναι φτιαγμένη.

Έχεις λοιπόν δύο επιλογές:
1. Ακούς τους πιο πάνω φίλους και πας σε μια λίμνη φυσική με φυτά χωρίς να ενοχλεί η ύπαρξη άλγης και σκόνης στο νερό, με πολύ λίγα λεφτά ή
2. Επενδύεις αρκετά, ώστε να έχεις νερό κρύσταλλο.

Για εμένα, λίμνη των 12,500 λίτρων έχω ήδη τοποθετήσει 2 easypods και ένα diy moving bed, με μόνο 10-12 ψάρια και χωρίς την άμεση επιβάρυνση των φυτών, παρά μόνο σε πλαϊνή άλλη λίμνη 2000 λίτρων με υπερχύλιση στην μεγάλη. Ο χώρος μου εννοείται ότι είναι σκιερός.

Όπως και να το κάνουμε, τα nishikigoi παράγουν πολλούς ρύπους στο περιβάλλον τους και μεγαλώνοντας θα αυξάνονται συνεχώς.

Σου ξαναλέω ότι τα υλικά που έχεις παραγγείλει δεν θα σε καλύψουν, στο άμεσο μέλλον θα το δεις και θα αναγκαστείς να προσθέσεις κι άλλα!!!

Αναφέρω τα πιο πάνω, γιατί έχω μιλήσει με τον ίδιο και μου έχει εξηγήσει τι θέλει από τη λίμνη του.
Εύχομαι να μην δεχτώ και πάλι κατεγισμό διασταυρωμένων πυρών και πάλι. Ότι είπα εδώ είναι προσωπική γνώμη.

Πόσα έχεις αγοράσει τη σκούπα βυθού Γιώργο?

Βασίλη δεν διαφωνούμε σε πολλά τελικά. Η γνώμη του όποιου δήποτε πάντοτε είναι σεβαστή και συζητήσιμη. Αν πρόσεξες ποιο πάνω είπα ότι προς το παρόν με τα ψάρια που έχει τώρα θα είναι οκ. Έχω αναφέρει ότι θα χρειαστεί περισσότερο εξοπλισμό όταν τα ψάρια του μεγαλώσουν η προσθέσει περισσότερα. Η οξυγόνωση του νερού επιτυγχάνετε από τον καταρράκτη του που είναι ψιλός και έχει αρκετά σκαλοπάτια.
Το bottom drain κάνει ακριβός την ίδια δουλειά με μια αντλία του τραβάει νερό από τον πάτο της λίμνης η από έναν σωλήνα που είναι συνδεδεμένος με μια αντλία.
Θεωρώ ότι ο συνδυασμός άντλησης νερού προς τα φίλτρα από πάνω και από κάτω είναι η καλύτερη λύση.

Αυτό που πρέπει να έχει πάντα στον νου του ο χομπήστας είναι ότι ξεκινώντας μια λίμνη χρειάζεται χρόνος για να ισορροπήσει το όλο σύστημα …… χρειάζεται υπομονή.
Το σύστημα πρέπει να δουλέψει με την (ησυχία του) για αρκετό καιρό, χωρίς να επεμβαίνουμε καθόλου. Το μόνο που χρειάζεται είναι ο καθαρισμός του φίλτρου.
Εσωτερικά δεν κάνουμε τίποτα.

MIXALIS CYPRUS
04-09-10, 18:04
[QUOTE=yiannossavva;476935]Βασίλη δεν διαφωνούμε σε πολλά τελικά.QUOTE]


:smt107

themosb
05-09-10, 12:42
Γιώργο αυτό το λουλούδι που βλέπω είναι κάνα, αν δεν με γελούν τα ματάκια μου.
Μέχρι σήμερα δεν είδα να υπάρχει στο νερό. Αγαπάει το υγρό έδαφος. Δεν παίρνω κι όρκο αλλά νομίζω σε μια γλάστρα που θα ακουμπάει μόνο ο πάτος της στο νερό θα πάει μια χαρά. Για βύθισμα ... δεν νομίζω!


εχω κανα στη λιμνη που βρηκα στις οχθες ρυακιου και παει μια χαρα βυθισμενη το νερο σκεπαζει την επιφανεια 2-3 εκατοστα
στην αρχη βεβαια νιμιζα οτι θα σαπισει αλλα σιγα σιγα προσαρμοστηκε

φωτο εδω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=477155#post477155

giorgos344
17-09-10, 19:34
για σας
σήμερα πήρα τα πράγματα για την λίμνη μου σκούπα, αέρας, easy pond.
πως τα συνδέω βάζο φωτό αν μπορεί κάπης ας μου υπόδειξη.
1 εισαγωγή
2 εξαγωγή
3 αποστράγγιση καθαρισμός
4 αέρας

giorgos344
28-09-10, 19:36
ΓΙΑ ΣΑΣ εάν ξέρει κάποιος αυτά τα φυτά αν μπαίνουν σε λίμνη να μου το pi να τα βάλω.
και 2 koi από κάποιο φίλο μου.

in the pond
28-09-10, 20:04
Γιώργο, στις πρώτες φώτο είναι canna. Υπάρχουν είδη που τοποθετούνται στο νερό, υπάρχουν άλλα που υπολογίζονται στα φυτά όχθης. Όλα όμως τα φυτά αυτά αγαπούν ιδιαίτερα την υγρασία. Θα σου πρώτεινα να τα κρατησεις γύρω από τη λίμνη και μόνο κάποια εκατοστά να βρίσκονται οι ρίζες στο νερό.

Στην επόμενη φωτογραφία, το φυτό είναι μια λαττάνα, δεν είναι του νερού.

Τί έχεις κάνει με τα φίλτρα σου?

giorgos344
28-09-10, 20:25
βασίλη για σου έβαλα το eazy pond και το άλλο που είχα με τα σφουγγάρια και το άλλο που είχα φτιάξει μονος και τα γέμισα με k1 100 λίτρα πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής έχει "καθαρησι" είναι "καθρεφτις" το νερό και μια ακόμα λάμπα 70 wat

giorgos344
03-10-10, 20:38
σημερα εβγαλα αυτεσ τις φωτο

MIXALIS CYPRUS
03-10-10, 23:02
Κρυσταλλο η λιμνη επιτελους .Οι νεες προσθηκες εκαναν τη δουλεια τους μαλλον

in the pond
04-10-10, 08:36
Κρυσταλλο η λιμνη επιτελους .Οι νεες προσθηκες εκαναν τη δουλεια τους μαλλον

O λόγος της μη εξάπλωσης της αιωρούμενης άλγης απ' εδώ και μπρος, βρίσκεται στο ότι έχει δροσίσει λιγάκι ο καιρός με αποτέλεσμα να υπάρξει και αισθητή μείωση της θερμοκρασίας του νερού. Αυτό βοηθάει ώστε η άλγη να μην εξαπλώνεται τόσο ραγδαία. Το αποτέλεσμα θα δείξει σε λίγους μήνες, όταν πια οριμάσει εντελώς η λίμνη και η θερμοκρασία ανέβει ξανά, οπότε θα αναμένουμε και η έναρξη του κύκλου της άλγης, αν βέβαια υπάρξει...

Γιώργο, η 70άρα UV πιστεύω ότι είναι λίγη για τη συγκεκριμένη λίμνη που δέχεται για αρκετές ώρες την άμεση ηλιακή ηλιοφάνεια και σε συνδυασμό με την ανάπτυξη και πολλαπλασιασμό των ψαριών που θα υπάρξει.;)

giorgos344
06-10-10, 11:03
σημερα εβγαλα φωτο.

giorgos344
07-10-10, 22:13
για σας σήμερα βρήκα δυο koi μισοφαγωμένα από τα γατόψαρα που έβαλα μέσα δεν μπόρεσα τόσες μέρες να τα πιάσω γιατί είχα πέτρες μέσα και φωλιές για τα koi φτιαγμένες στο 1,60 βάθος.
και αναγκαστικά και έβγαλα όλο το νερό πάλι και έβγαλα και τις πέτρες και τις φωλιές και την καθάρισα για ακόμη μια φορα και την γέμισα πάλι, τα γατόψαρα θα τα ρίξω σε μια λίμνη ποτάμι που έχει εδώ κοντά τι λέτε θα δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα στο οικοσύστημα?

Πάνος
07-10-10, 23:36
, τα γατόψαρα θα τα ρίξω σε μια λίμνη ποτάμι που έχει εδώ κοντά τι λέτε θα δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα στο οικοσύστημα?ΜΗΝ το κανεις!!! :o:o
δεν ειναι ρισκα αυτα που πρεπει να παιρνουμε...
πηγαινε τα σε ενα πετσοπ αν δε βρεις συγχομπιστα να τα δωσεις...

in the pond
08-10-10, 06:22
Γιώργο, όπως έφαγαν τα Nishikigoi σου, εύκολα μπορούν να το πράξουν και σε άλλα ψάρια και όχι μόνο. Τα γατόψαρα γενικότερα δεν έχουν καμία θέση σε τέτοιου είδους τεχνητά συστήματα.

giorgos344
08-10-10, 18:27
ok τα εδωσα σε pet σημερα.

kouman
20-05-11, 19:09
Γιωργο τουμπανο η λιμνη! μια μερα θα ερθω να την χαζεψουμε παρεα με καφεδακι απο κει! σε περιμενω και απο δω οποια μερα θες για τα φυτα που ειπαμε! και φυσικα καφεδακι!

lans
23-05-11, 08:37
Παρα...μα παρα πολυ καλη δουλεια...


ΥΓ. Ειστε πολυ τυχερή οσοι εχετε κήπο. :(:(:(