PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσιαση Κοινωνικου μου! (ολη η ιστορια του)


Giorgos Vrasna
27-07-10, 21:11
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60χ30χ30
Όγκος: 54 λιτρα
Κατηγορία: Φυτεμενο
Φυτά: Ανουμπια ,2χ εχινοδοροι , 2χ κρυπτοκορινες , κερατοφυλλο , 1 αγνωστο .
Ψάρια / Άλλα είδη: 7 γκαπυ , 5 μωρά , 1 Κοριντορας
Διακοσμητικά υλικά: Πετρες , ξυλο.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αφισα με πετρες
Φωτισμός: 15 w λαμπα
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Vita Tech
Θερμοστάτης:Ναι
Λίπανση: Flourish , flourish iron , ταμπλετες Sera
Παροχή CO2: οχι

Παράμετροι:

pH: 7,8
Γενική σκληρότητα (GH): >14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): >50
Αλλαγές νερού: 35 % καθε 7 μερες
Θερμοκρασία:26-28
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
Οι πρωτες φωτο είναι απο τα πρωτα μου βήματα :) , μετα απο πολυ διαβασμα και υπομονη εφτιαξα κάτι που προσεγκίζει αυτό που έχω στο μυαλό μου , δειτε λοιπόν και περιμένω κριτικές καλες και κακές :D

mikeepidio
27-07-10, 21:33
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου:)
-------------------------------------
(Στην θέση σου δεν θα είχα βάλει το μπλέ χαλίκι)

Giorgos Vrasna
27-07-10, 21:38
το χαλίκι ηταν ενα λαθος οντως , αλλα αρχαριος βλεπεις , δεν είχα ανακαλύψει το forum :) αλλα θα αλλάξει σταδιακά..

AQUA PURA
27-07-10, 21:45
Πολύ καλή προσπάθεια …;) έχει πολύ καλές προοπτικές… :p βαλε και κάποια άλλα εύκολα φυτά όπως java fern, anubias, moss κλπ. και μία ένσταση κάνε κάτι με το μπλε χαλικάκι δείχνει άσχημα στο μάτι (δεν ειναι φυσικό)… και το corydoras είναι κρίμα να είναι μόνο του…(είναι κοπαδόψαρο)

Φυτά: Ανουμπια ,2χ εχινοδοροι , 2χ κρυπτοκορινες , κερατοφυλλο , 1 αγνωστο .


Επίσης το άγνωστο φυτό... αν διακρίνω καλά στην τρίτη φωτογραφία, αυτό που είναι στην γωνία πίσω αριστερά πρέπει είναι Hygrophila polysperma...:)

mikeepidio
27-07-10, 22:05
Άμα θέλεις βάλε και Pistia stratiotes..

Πάνος
27-07-10, 23:31
αυτη ειναι εξελιξη :p βλεποντας με το πριν και το μετα..
μολις φυγει και το μπλε θα δειξει αλλιως.
συμφωνω κι εγω να φυγει το κορυντορακι και να το κανεις παραδεισο για ζωοτοκα. ;)

Γιώργος Κ
28-07-10, 01:06
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!! :smt041:smt041

Συμφωνω με τα παιδια παραπανω οσο αφορα τις διορθωτικες κινησεις! :rolleyes:

kostas82
28-07-10, 02:07
βαλε και το θερμομετρο στο πλαΪ να μην ειναι φατσα καρτα και νομιζω πως θες και μια αναβαθμηση στον φωτισμο, χτυπα και ενα φιλτρακι εξ απο καμια αγγελια να αδειασει ο χωρος μεσα και εισαι καλυτερα γιωργο

Giorgos Vrasna
28-07-10, 09:58
Ευχαριστω για τις συμβουλες, οσο για το corydoras το ξερω οτι ειναι κοπαδοψαρο , απλα αντι να το δώσω σκεφτομαι να κάνω ενα κοπαδάκι με 4α ψαράκια , απλα δεν ξέρω αν σηκώνει το ενυδρείο μου να βάλω και αλα ψαράκια μέσα. ( με δεδομένο οτι περιμένω και άλλες γέννες)

Γιαννης Μ5
28-07-10, 10:31
[QUOTE=Giorgos Vrasna;467339]Ευχαριστω για τις συμβουλες, οσο για το corydoras το ξερω οτι ειναι κοπαδοψαρο , απλα αντι να το δώσω σκεφτομαι να κάνω ενα κοπαδάκι με 4α ψαράκια , απλα δεν ξέρω αν σηκώνει το ενυδρείο μου να βάλω και αλα ψαράκια μέσα. ( με δεδομένο οτι περιμένω και άλλες γέννες)[/QUOΤΕ

Φιλε μου 16 ψαρακια(αν βαλεις και αλλα 3 corydoras για να κανεις κοπαδακι + τις γενες)ειναι παρα πολλα για 50 λιτρα.;)

kingrim
28-07-10, 10:40
πολυ μεγαλη αλλαγη αν ακουσεις και τις συμβουλες θα εισαι super

Πάνος
28-07-10, 19:44
μη βαλεις αλλα κορυντορας. δωσε και αυτο. λιγα τα λιτρα και διαφορετικες απαιτησεις.;)

giannisaek
28-07-10, 20:23
Άμα θέλεις βάλε και Pistia stratiotes..

Τα πιστία δεν κάνουν σε τόσο λίγο φωτισμό, θέλουν πολύ.

Giorgos Vrasna
09-08-10, 12:55
Γεια σας και παλι τελικα απο 16 ψαράκια αυτη τι στιγμή εχς καμια 40αρια!!! μετα απο ενα μπαράζ με γέννες :) και το θέμα ειναι οτι περιμένω και άλλες, πως μπορω να εβνουχίσω τον αρσενικό ρε παιδια?? :) (πλακα κανω)