PDA

Επιστροφή στο Forum : Dario dario -ομορφο και μικροσωμο


Raven
27-07-10, 13:21
Πηρα χτες 4 , μιας και τα βρηκα και τα εψαχνα απο καιρο. Ειναι μικρα σχεδον οσο τα CPD μην πω και μικροτερα.
Εχω διαβασει οτι προτεινονται για γαριδοενυδρεια λογω μικρου μεγεθους κι ετσι τα εβαλα μεσα στο 200αρι με τις γαριδες.
Μεγα λαθος !! πραγματι αγνοουν τις μεγαλουτσικες γαριδες αλλα τα μωρα τα τσακιζουν !! Καθε 10 λεπτα βλεπω κι ενα να κατασπαραζει ενα γαριδακι.
Αντε τωρα να τα βγαλω μεσα απο την ζουγκλα, ειναι και πανεξυπνα και δυσκολα πιανονται.

Περα απο αυτα ομως ειναι οντως πανεμορφα και με πολυ ενδιαφερουσα συμπεριφορα. Απλως οποιος θελει να τα παρει, να τα βαλει σε ενυδρειο χωρις γαριδες που αναπαραγονται και οχι μαζι με μεγαλα ψαρια γιατι θα γινουν μεζες.


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dario38756.jpg

Γιαννης Μ5
27-07-10, 13:25
Πολυ ομορφο ψαρακι :)

Alex_Salonica
27-07-10, 13:30
Πανέμορφα είναι Αλέξανδρε! τα σκεφτόμουν κι εγώ αλλά επειδή μοιάζουν με κιχλίδες(παλιά νόμιζαν ότι είναι κιχλίδα) ήμουν λίγο διστακτικός.

Να σου ζήσουν! είναι πανέμορφα τα άτιμα και ότι πρέπει για κάποιον που θέλει να βάλει σε μικρό ενυδρείο ψαράκια με συμπεριφορά και εμφάνιση κιχλίδας

dinos99
27-07-10, 13:34
Αλεξανδρε πες μερικα πραγματακια για τα ψαρακια.συμπεριφορα,απαιτησεις....
το γεγονος οτι μιαζουν οντως με νανοκιχλιδες(αδυναμιες ειναι αυτες:smt052) με κανει να τα σκευτομαι ενστονα
φαινονται παρα μα παρα πολυ ενδιαφεροντα.....:cool::cool:

Raven
27-07-10, 13:44
Αλεξανδρε πες μερικα πραγματακια για τα ψαρακια.συμπεριφορα,απαιτησεις....
το γεγονος οτι μιαζουν οντως με νανοκιχλιδες(αδυναμιες ειναι αυτες:smt052) με κανει να τα σκευτομαι ενστονα
φαινονται παρα μα παρα πολυ ενδιαφεροντα.....:cool::cool:Ντινο τα συστηνω ανεπιφυλακτα σε σενα. Οντως εξωτερικα μοιζουν με κιχλιδουλες , αλλα η συμπεριφορα τους εμενα μου θυμιζει λιγο μονομαχο. Σταματανε αποτομα, καρφωνουν τα ματια τους σε κατι που εντοπισαν και εξερευνουν με περιεργεια τα παντα. Τρομεροι μικροσκοπικοι φονιαδες, αρπαζουν τα γαριδακια εν ριπη οφθαλμου ! Ειναι αφοβα και ημερα. Τρωνε μονο ζωντανες τροφες και δυσκολα θα δεχτουν κατι αλλο.
Η αναπαραγωγη τους ειναι σχετικα ευκολη , και ο αρσενικος αναλαμβανει την φυλαξη των μικρων. Δεν τρωνε τον γονο τους αλλα τον μεγαλωνουν οπως οι νανοκιχλιδες.Τους αρεσουν τα πολλα φυτα και κυριως τα επιπλεοντα. Κανουν ανετα σε νερο δικτυου αλλα θελουν καθαρο νερο και συχνες αλλαγες. Ειναι ιδανικα για μικρα ενυδρεια 25-50 λιτρα.
Τα υπολοιπα θα τα δω στην πορεια γιατι κι εγω τωρα τα παρατηρω.

theodor72
27-07-10, 14:16
Πολύ όμορφα ψαράκια! Να τα χαίρεσαι!

Πολύ παλιότερα είχα στην κατοχή μου τα badis badis (http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Badis&species=badis&id=39#1). Εξίσου όμορφα ψαράκια.

Τελικά αποδεικνύεται και στην πράξη ότι τα μόνα ψάρια που είναι ακίνδυνα για το γόνο της γαρίδας είναι τα otocinclus...

Alex_Salonica
27-07-10, 14:19
Τελικά αποδεικνύεται και στην πράξη ότι τα μόνα ψάρια που είναι ακίνδυνα για το γόνο της γαρίδας είναι τα otocinclus...

Ε μην είσαι τόσο απόλυτος. π.χ. και τα iriatherina werneri δεν πειράζουν γόνο γαρίδας

Raven
27-07-10, 15:41
Τα Tateurndina, αν και ειναι πολυ πιο μεγαλοσωμα δεν πειραζουν επισης τις γαριδουλες. Τα CPD αρπαζουν κανενα μικρο που και που αλλα γενικα ειναι οκ και δεν κανουν ζημια. Τα μικρα ειδη pleco ειναι επισης ασφαλη για τον γονο. Ψαρακια μικρα που κινουνται στα μεσαια και ανω στρωματα θα αρπαξουν μονο κανενα νεογεννητο που ειναι απροσεκτο.
Γενικα υπαρχουν πολλα ψαρακια που δεν κανουν αισθητη ζημια σε γαριδο-αποικιες με αρκετα λιτρα.
Τα Dario ομως μονο αν το δειτε απο κοντα θα καταλαβετε τι εννοω.. Πριν λιγο τα φωτογραφιζα και ενα αρσενικο σκοτωσε 3 γαριδες μεσα σε 10 λεπτα εκ των οποιων δεν εφαγε καμια γιατι προφανως εχει χορτασει. Φονιας σκετος ο σπορος !!

dinos99
27-07-10, 15:59
Γαμωτο γουσταρα τρελα να βαλω ενα ζευγαρακι μαζι με το ζευγαρι μου απο τα ραμς στο νεο 180αρι αλλα εδω
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Badis&species=badis&id=39#1
λεει ''Certainly do not combine it with similar-looking, territorial bottom dwellers such as dwarf cichlids unless the tank is very large''

syphon
27-07-10, 16:41
Τα μικρά γκαπάκια κινδυνεύουν από τέτοιου είδους ψάρια ? Ακόμα και από cpd ή erythromicron που από όσα διάβαζα είναι μικροθηρευτές?

Raven
27-07-10, 16:52
Τα μικρά γκαπάκια κινδυνεύουν από τέτοιου είδους ψάρια ? Ακόμα και από cpd ή erythromicron που από όσα διάβαζα είναι μικροθηρευτές? Οχι, σιγουρα δεν τα πειραζουν και το λεω με σχετικη σιγουρια, γιατι αυτη τη στιγμη κολυμπουν μαζι τους 2-3 νεογεννητα cpd. Τα φερμαραν λιγο στην αρχη αλλα σημερα δεν τους δινουν καθολου σημασια.
Για τα erythromicron δεν παιρνω ορκο, αλλα για τα cpd ξερω σιγουρα απο πειρας οτι δεν πειραζουν γονο, ουτε δικο τους ουτε απο αλλα ειδη.

Γαμωτο γουσταρα τρελα να βαλω ενα ζευγαρακι μαζι με το ζευγαρι μου απο τα ραμς στο νεο 180αρι αλλα εδω
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Badis&species=badis&id=39#1
λεει ''Certainly do not combine it with similar-looking, territorial bottom dwellers such as dwarf cichlids unless the tank is very large'' Και που κολλας; στησε ενα μικρο μονο γι αυτα :D Σοβαρα τωρα.. ενα ενυδρειακι 40-60 λιτρων δεν κοστιζει πολυ και στριμωχνετε σε καποια γωνιτσα..
Και για να σε ψησω κι αλλο, κοιτα...κοιτα...ειναι κουκλια :smt055

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-hsaif9.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-ide56i.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-fghrdu6.jpg

dinos99
27-07-10, 17:02
εισαι παλιανθρωπαςzwzw:D:D:D.

Dimis
27-07-10, 17:04
Εχω και εγω μια πενταδα.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι μαλλον ολα τα ψαρια του WI ειναι αρσενικα.Αν ξερεις Αλεξ τοποθετησου επι του θεματος.

Raven
27-07-10, 17:14
Ναι ηθελα να το αναφερω κι εγω. Ολα ειναι αρσενικα. Συνηθες φαινομενο, γιατι τα θηλυκα ειναι αχρωμα και κανεις δεν τα αγοραζει.
Εις αναμονη λοιπον για θηλυκιες..

Dimis
27-07-10, 17:18
Η αναμονη προβλεπεται απο μακρα...εως εαεναη! :(

AQUA PURA
27-07-10, 19:37
Είναι πανέμορφα Αλεξ να τα χαίρεσαι :p….ανάβεις φωτιές όμως με αυτές τις photo..τώρα βρήκες και εσύ…. που είμαι στο πρόγραμμα να μειώσω τα ενυδρεία....:rolleyes:

kotsos83
27-07-10, 20:11
Αλεξανδρε αν γνωριζεις πες λιγα πραγματα για την αναπαραγωγη τους,πως γινετε,που αφηνουν τα αυγα?εχουν συμπεριφορα νανοκιχλιδας γινονται επιθετικα?τελος πως τα ζηταμε,απο που προερχονται,ειναι κοπαδοψαρα???sorry αλλα μου αρεσαν πολυ,δωσε πληροφοριες....

theodor72
27-07-10, 20:30
Ναι ηθελα να το αναφερω κι εγω. Ολα ειναι αρσενικα. Συνηθες φαινομενο, γιατι τα θηλυκα ειναι αχρωμα και κανεις δεν τα αγοραζει.
Εις αναμονη λοιπον για θηλυκιες..

Παντως, εδώ στη Θεσσαλονίκη στο Azores, πριν από δύο μηνες, μπορούσε κανείς να παραγγείλει αρσενικά προς 4,00 ευρώ το ένα και θηλυκά προς 4,70 ευρώ το ένα.

Επίσης υπήρχε και ένα είδος ( ; ) με την ονομασία Dario Jaintia Hill που είναι ( ; ) συγγενικό είδος.

Αλέξανδρε τα φώτα σου :D

Raven
27-07-10, 21:42
Αλεξανδρε αν γνωριζεις πες λιγα πραγματα για την αναπαραγωγη τους,πως γινετε,που αφηνουν τα αυγα?εχουν συμπεριφορα νανοκιχλιδας γινονται επιθετικα?τελος πως τα ζηταμε,απο που προερχονται,ειναι κοπαδοψαρα???sorry αλλα μου αρεσαν πολυ,δωσε πληροφοριες.... OK, απο αυτα που θυμαμαι αυτη τη στιγμη..
- ειναι τοσο μικρα που οταν τα δεις απο κοντα πραγματικα εκπλησσεσαι. Φαντασου οτι ειναι στο ιδιο μεγεθος περιπου με τις ενηλικες red cherry ή λιγο μεγαλυτερα.
-Μοιαζουν εξωτερικα με νανοκιχλιδες αλλα στην πραγματικοτητα ειναι κατι σαν συνδετικος κρικος αναμεσα στα danio και τα λαβυριθοψαρα, ιδιαιτερα θυμιζουν αρκετα τα Parosphromenus και τα Nandus και στην οψη και στην συμπεριφορα.Εχουν και λιγο συμπεριφορα μονομαχου.
-Ειναι μοναχικα αλλα τα πανε καλα και σε ομαδες, σε μεγαλυτερο ενυδρειο τα αρσενικα κρατανε ενα σημειο κυριαρχιας το καθενα και καυγαδακια υπαρχουν μονο οταν παραβιαζονται αυτα τα σημεια. Τα πανε πολυ καλα με συγκατοικους rasboras, Boraras, μικρα Barbus και γενικα με μικροσωμα κοπαδοψαρα.
-Προερχονται απο την Ινδια κυριως και την περιοχη της Βεγγαλης. Θελουν πυκνοφυτεμενα ενυδρεια με πολλες κρυψωνες και σπηλιες και τους αρεσουν πολυ τα φυτα επιφανειας οπου και συχνα προτιμουν να αφηνουν τα αυγα τους.Το φως καλο ειναι να μην ειναι πολυ δυνατο. Η θερμοκρασια απο 15-25 (εχει εποχιακες διακυμανσεις στο βιοτοπο τους) και το νερο με ΡΗ απο 6,5-7,5 ( καλυτερα ειναι ελαφρως αλκαλικο). Αντεχουν καλα οριακες διακυμανσεις σε παραμετρους για συντομο ομως διαστημα. Δεν αντεχουν ομως κακης ποιοτητας νερο γι αυτο θελει καλη φιλτρανση και συχνες αλλαγες νερου.
-Η αναπαραγωγη γινεται οταν ενα θηλυκο μπει στην περιοχη του αρσενικου και τον επιλεξει. Επειτα απο μια τελετουργια επιδειξης εκπληκτικων χρωματων και τεντωματος πτερυγιων του αρσενικου, διαλεγεται το σημειο και γινεται ο εναγκαλισμος παρομοια με τους μονομαχους.
- Ο αρσενικος υπερασπιζεται τη φωλια και αναλαμβανει την φροντιδα των μικρων οταν τα αυγα εκκολαφθουν (2-3 μερες).
- Υβριδιζει με τα υπολοιπα ειδη Dario και καλο ειναι να μην συγκατοικει μαζι τους.

Παντως, εδώ στη Θεσσαλονίκη στο Azores, πριν από δύο μηνες, μπορούσε κανείς να παραγγείλει αρσενικά προς 4,00 ευρώ το ένα και θηλυκά προς 4,70 ευρώ το ένα.

Επίσης υπήρχε και ένα είδος ( ; ) με την ονομασία Dario Jaintia Hill που είναι ( ; ) συγγενικό είδος.

Αλέξανδρε τα φώτα σου :D Υπαρχουν αρκετα ειδη και μορφες με εξαπλωση σε μεγαλη περιοχη της ΝΑ Ασιας, δεν το εχω ξανακουσει αλλα η ονομασια "Jaintia hill" οριζει μαλλον την τοποθεσια που βρεθηκε και περιγραφηκε το ειδος/μορφη. Οποτε πιθανον να ειναι νεο και αταξινομητο ακομα.;)
------------------------------
Ελα θοδωρη το βρηκα, ειναι οντως νεο ειδος.. http://werth.smugmug.com/Fishes/Freshwater-Fishes/Other/3653158_brptw/1/563693798_U6UcP#563693798_U6UcP

kotsos83
28-07-10, 10:34
OK, απο αυτα που θυμαμαι αυτη τη στιγμη..
- ειναι τοσο μικρα που οταν τα δεις απο κοντα πραγματικα εκπλησσεσαι. Φαντασου οτι ειναι στο ιδιο μεγεθος περιπου με τις ενηλικες red cherry ή λιγο μεγαλυτερα.
-Μοιαζουν εξωτερικα με νανοκιχλιδες αλλα στην πραγματικοτητα ειναι κατι σαν συνδετικος κρικος αναμεσα στα danio και τα λαβυριθοψαρα, ιδιαιτερα θυμιζουν αρκετα τα Parosphromenus και τα Nandus και στην οψη και στην συμπεριφορα.Εχουν και λιγο συμπεριφορα μονομαχου.
-Ειναι μοναχικα αλλα τα πανε καλα και σε ομαδες, σε μεγαλυτερο ενυδρειο τα αρσενικα κρατανε ενα σημειο κυριαρχιας το καθενα και καυγαδακια υπαρχουν μονο οταν παραβιαζονται αυτα τα σημεια. Τα πανε πολυ καλα με συγκατοικους rasboras, Boraras, μικρα Barbus και γενικα με μικροσωμα κοπαδοψαρα.
-Προερχονται απο την Ινδια κυριως και την περιοχη της Βεγγαλης. Θελουν πυκνοφυτεμενα ενυδρεια με πολλες κρυψωνες και σπηλιες και τους αρεσουν πολυ τα φυτα επιφανειας οπου και συχνα προτιμουν να αφηνουν τα αυγα τους.Το φως καλο ειναι να μην ειναι πολυ δυνατο. Η θερμοκρασια απο 15-25 (εχει εποχιακες διακυμανσεις στο βιοτοπο τους) και το νερο με ΡΗ απο 6,5-7,5 ( καλυτερα ειναι ελαφρως αλκαλικο). Αντεχουν καλα οριακες διακυμανσεις σε παραμετρους για συντομο ομως διαστημα. Δεν αντεχουν ομως κακης ποιοτητας νερο γι αυτο θελει καλη φιλτρανση και συχνες αλλαγες νερου.
-Η αναπαραγωγη γινεται οταν ενα θηλυκο μπει στην περιοχη του αρσενικου και τον επιλεξει. Επειτα απο μια τελετουργια επιδειξης εκπληκτικων χρωματων και τεντωματος πτερυγιων του αρσενικου, διαλεγεται το σημειο και γινεται ο εναγκαλισμος παρομοια με τους μονομαχους.
- Ο αρσενικος υπερασπιζεται τη φωλια και αναλαμβανει την φροντιδα των μικρων οταν τα αυγα εκκολαφθουν (2-3 μερες).
- Υβριδιζει με τα υπολοιπα ειδη Dario και καλο ειναι να μην συγκατοικει μαζι τους.


ευχαριστω πολυ αλεξ

Γιώργος Κ
28-07-10, 15:20
Πολυ ομορφα Αλεξ!!!! :p:smt041:smt041

Που θα τα βαλεις τωρα που ειδες οτι πειραζουν τα γαριδακια? :smt120

Raven
28-07-10, 15:35
Hδη επιασα τα 3 και τα εριξα στο 300αρι. Μενει αλλο ενα που ελπιζω να το πιασω κι αυτο συντομα.
Γιωργο , στο θρονο, δεν με πειραζει να ελεγχουν τον αριθμο των γαριδων. Εξαλλου το γρασιδι ειναι τοσο πυκνο που αδυνατον να τα βρουν και να τα φανε ολα...θα γλιτωνουν αρκετα.

mikeepidio
28-07-10, 15:43
Πολύ όμορφα τα ψαράκια σου!!!!!!!

Γιώργος Κ
28-07-10, 16:08
Οντως εχουν πολλες κρυψωνες στο θρονο ... :p

Μια χαρα τοτε δε νομιζω να πιανουν κανενα μικρουλι ... θα κρυβονται κατευθειαν!!! :smt020:smt020

Tolis
28-07-10, 22:02
Αλλά πρεπει να βρουμε θηλυκα τωρα...

Dimis
28-07-10, 22:04
Μονο με ειδικη παραγγελεια...Ειναι "αντιεμπορικα" βλεπεις!

Tolis
28-07-10, 22:05
Το ξερω... δεν ειναι τα πρωτα... και colisa lalia, και πολλα killies...

j.p.
28-07-10, 22:22
πολύ όμορφα ψαράκια, αυτό που είναι αποτρέπτικό στην απόκτηση τους εκτός από εκτός από την δυσκολία στην ευρεση θηλυκών είναι και η ιδιοτροπία τους στη διατροφή.είναι πράγματι τόσο δύσκολα στη διατροφή τους?

Dimis
28-07-10, 22:43
Ειναι λιγο εκλεκτικα ναι...
Τα δικα μου τρωνε μονο κατεψυγμενη αρτεμια και τεμαχισμενο bloodworm.

Raven
29-07-10, 00:43
Τα δικα μου δεν εχουν κανενα προβλημα στην διατροφη. Τουμπανιασαν με τις γαριδουλες που καταβροχθισαν :D Επισης τα ειδα να τρωνε grindal οχι ομως οταν ταιζα, αλλλα αργοτερα, αυτα που εμεναν πανω στα φυτα ή πανω στο χαλικι.

Αν βρεθουν θηλυκα, θα γινουν αναπαραγωγες και θα διαδοθουν οπως και τα cpd αναμεσα στους χομπιστες. Ειναι ενα μικροσωμο ειδος , ευκολο , κανει και σε νερο βρυσης και απο τα λιγα που ειναι καταλληλα για μικρα ενυδρεια αλλα και σε κοινωνικα με μικρα κοπαδοψαρα. Εχετε το νου σας λοιπον αν δειτε πουθενα θηλυκιες.

Τσιόνογλου Σταύρος
29-07-10, 21:33
Eπίσης τρώνε και κατεψυγμένη αρτέμια και δάφνια και αγνοούν παντελώς τα φυλλαράκια μπιλάκια κλπ.

theodor72
30-07-10, 16:47
Με τι συγκατοίκους τα έχεις; Είναι αλήθεια, πως γενικά κατά την αναζήτηση τροφής είναι σχετικά "αργά" ψάρια; Δλδ θα έχει πρόβλημα στη διατροφή του αν συνδιαστεί με γρήγορα κινούμενα ψάρια;

Εγώ θυμάμαι με τα badis badis είχα σοβαρό πρόλημαστο να προλάβουν να φάνε

Τσιόνογλου Σταύρος
30-07-10, 20:51
Δεν τα έχω εγω τα έχει ενας φίλος εδω και κάνα μηνα με Rasbora.

Raven
02-08-10, 02:07
Τα διαολακια μου χαρισαν αλλη μια POTW στο Aquatic Photography Forum (http://www.aquatic-photography.com/forum/showthread.php?t=17063) :smt041

Tolis
02-08-10, 10:46
Συγχαρητηρια!
Αντε αντε να βρεθουν θηλυκα!

tsilojohn
02-08-10, 11:47
Μπραβο Αλεξανδρε,ολο εκπληξεις εισαι.
Στο WI ειχε ενα Dario αχρωμο , υπαρχει περιπτωση να ηταν θυληκο ?

Raven
02-08-10, 14:17
Ευχαριστω. Και με τα Tateurndina και με τα Iriatherina ειχα βγαλει POTW , καθως και πολλες φωτογραφιες του ΖΧ εχουν διακριθει σε αυτο το εξειδικευμενο φορουμ. Οποτε η ελληνικη παρουσια ειναι εντονη και εκει ;)

Αντρεα, ειχε ενα αχρωμο, ναι.. ηταν ομως αρσενικο γιατι ειχε γαλαζιο στα πτερυγια και επιπλεον δεν ηταν και σε καλη κατασταση αν θυμαμαι καλα. Γενικα ειχε αρκετα παραμορφωμενα και με μαζεμενες κοιλιες και διαλεξα τα πιο υγιη.

Dimis
02-08-10, 14:24
Εχω παρει 2 εντελως αχρωμα...
Το ενα εδω και 2-3 μερες εχει αρχισει να ιριδιζει στα πτερυγια οποτε δεν...
Το αλλο ενω εχει παρει βαρος και εχει ερθει στα καλα του παραμενει παντελως αχρωμο και μικροτερο...Θα δειξει οταν γυρισω απο τις διακοπες αν παραμεινει ετσι (θηλυκο)...

Raven
02-08-10, 14:29
Δημητρη, ειχες παει απο τους πρωτους και ειχες διαλεξει, αν υπηρχε καποιο θηλυκο με το εμπειρο ματι σου, μονο εσυ θα μπορουσες να το επισημανεις. Ελπιζω το 2ο αχρωμο να σου βγει θηλυκο. Επειτα αν κανεις μια αναπαραγωγη θα σωθουμε και οι υπολοιποι..:p

Dimis
02-08-10, 14:37
Ημουν ο πρωτος που πηγε και πηρε,πανω απο τα μισα ψαρια ηταν σε πολυ κακη κατασταση,αυτο φανηκε οτι στις επομενες 2-3 μερες εχασαν το 30% των ψαριων,οπως συνεχιζουν να εχουν απωλειες ακομα και σημερα που πηγα...
Διαλεξα 6 ψαρια εκ των οποιων τα 3 ηταν τα πιο αχρωμα και μικρα σε μεγεθος,το ενα αχρωμο το εχασα κατα την μεταφορα και τα αλλα 2 υπαρχουν αλλα μαλλον μονο ενα εχει πιθανοτητες να ειναι θηλυκο...Ιδωμεν!
Περιμενα παντως να ειχαν γινει αναρπαστα τα συγκεκριμενα ψαρια τα οποια ειναι πανεμορφα και τα πηγαινουν εξαιρετικα σε νανο ενυδρεια αλλα ολοι προτιμουν να βαλουν στο 30αρι τους νεον και γκαπυ παρα αυτα τα κουκλακια.
Βεβαια αν δεν βρουμε θηλυκα δεν θα δουμε ποτε τον πραγματικο χαρακτηρα τους και τις συμπεριφορες τους.

Raven
02-08-10, 14:46
Αυτο που λες ισως οφειλεται στο οτι οι περισσοτεροι δεν τα γνωριζουν. Ειναι σχετικα αγνωστο ειδος στην χωρα μας και οι περισσοτεροι που ειδαν τον καταλογο του καταστηματος ή τα ειδαν απο κοντα δεν υποψιαστηκαν οτι προκειται για μικρα διαμαντια που ακομα και σε ενα 25λιτρο με νερο δικτυου τα πανε μια χαρα.
Πανω στο ζευγαρωμα εχω διαβασει οτι βγαζουν εκπληκτικη συμπεριφορα και χρωματα ! θα ηθελα πολυ να το ζησω και να το φωτογραφισω απο κοντα μια μερα.

Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι θελουν ζωντανες ή κατεψυγμενες τροφες, και αυτο ειναι λιγο αποτρεπτικο για αρκετους.:rolleyes:

Dimis
02-08-10, 14:50
Το κορυφαιο στην διαδικασια ζευγαρωματος ειναι το χρωμα που περνει ο αρσενικος αλλα και οι "ακινδυνοι" συνεχεις καυγαδες των αρσενικων για να εντυπωσιασουν το κοριτσι...
2 εκατοστων μαγκιτες!!!

Dukas karolos
02-08-10, 15:22
Πανέμορφα όντως...να σου ζήσουν:smt041:smt041

Raven
02-08-10, 15:24
Ευχαριστω Καρολε ! τα δικα σου πως τα πανε; εχεις κι εσυ μονο αρσενικα ε;

Dukas karolos
02-08-10, 15:42
Δυστυχώς ναί.. Άν και δέν γνωρίζω αρκετά ώς αρχάριος ακόμη στο χόμπυ,μπορώ να κρίνω απο τα προαναφερθέντα πως ναί και τα 8 dario που έχω αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο μου είναι αρσενικά...Όχι πως θα είχα βλέψεις για κάποια αναπαράγωγη βεβαιά αλλά λέμε τωρα...:rolleyes:

tsilojohn
28-01-11, 20:10
Σημερα διαπιστωσα πως τα Dario τρωνε και τον γονο.
Τα εχω μαζι με cpd και ειδα το ενα να τρωει ενα cpd-μωρο,κριμααααααααα:D:D