PDA

Επιστροφή στο Forum : caridina dennerli (cardinal)


nikdag
25-07-10, 11:54
της εχω μια βδομαδα παρηγγηλα 5 μου ηρθαν 2 ειχα απωλειες στη μεταφορα ειναι σε nano cube 30l μονες.μετρηση ph θα κανω αυριο με ηλεκτρονικο.αμμο και λιγο χαλικη σκουρο και ασβεστολιθηκες πετρες.2 φιλτρα ενα με σφουγγαρια και ενα με βιολογικο υλικο.της επομενες μερες καλητερες φωτο αυτες ειναι με το κιν.

syphon
25-07-10, 12:03
πανέμορφη!
Μακάρι να σου πάνε καλά

Γιαννης Μ5
25-07-10, 12:59
Πολυ ωραια φαινεται.Βαλε και μια κοντινη φωτο να την δουμε καλυτερα.

nikdag
25-07-10, 13:16
Πολυ ωραια φαινεται.Βαλε και μια κοντινη φωτο να την δουμε καλυτερα.
σε λιγες μερες θα βγαλω με καλη φωτογραφικη

bokostas
25-07-10, 13:25
Άπαιχτη η γαρίδα, κρίμα να φτάσουν μόνο 2. Δύσκολη η μεταφορά τους με τόση ζέστη. Αν θέλεις πες μας από πού τις πήρες και πόσο κόστισαν.

nikdag
25-07-10, 13:42
Άπαιχτη η γαρίδα, κρίμα να φτάσουν μόνο 2. Δύσκολη η μεταφορά τους με τόση ζέστη. Αν θέλεις πες μας από πού τις πήρες και πόσο κόστισαν.
απο θεσσαλονικη στην αρχη η τιμη ηταν 11ευρω η μια αλλα ηταν οι τελευταιες και μου εκανε καλητερη θα φερει παλη τον σεπτεμβρη.αλλα βλεπω πως ειναι καλητερα να της παρεις μονος σου απο εξω.

Raven
26-07-10, 00:50
Ω μα ειναι πανεμορφες οι cardinal! να σου ζησουν ευχομαι απο καρδιας.
Το κακο ομως Νικο και η ατυχια σου ταυτοχρονα, ηταν που τις βρηκες λαθος εποχη. Απο τελη σεπτεμβριου θα ειναι καλυτερα οποτε σκεψου να φερεις μερικες ακομα μπας και αρχισουν τις γεννες.
Και τωρα πεσε στο διαβασμα γιατι ξεκινησες με ενα δυσκολο ειδος που θελει ειδικο ενυδρειο στημενο πανω στις απαιτησεις τους.
Ο,τι χρειαστεις και μπορω να βοηθησω, εδω θα ειμαι.;)

Alex_Salonica
26-07-10, 12:16
Νίκο πανέμορφες οι cardinal!

Αλλά... πρόσεχε με την τροφή, όχι πολύ! όσο λιγότερη τόσο το καλύτερο, προσοχή στις παραμέτρους, χρειάζονται σταθερότητα και αμμωνία πάντα στο 0, προσοχή στις αλλαγές νερού με παραμέτρους και θερμοκρασία όσο το δυνατόν πιο κοντά στις υπάρχουσες.

Να σου ζήσουν και καλούς απογόνους από βάθος καρδιάς

nikdag
26-07-10, 15:51
Νίκο πανέμορφες οι cardinal!

Αλλά... πρόσεχε με την τροφή, όχι πολύ! όσο λιγότερη τόσο το καλύτερο, προσοχή στις παραμέτρους, χρειάζονται σταθερότητα και αμμωνία πάντα στο 0, προσοχή στις αλλαγές νερού με παραμέτρους και θερμοκρασία όσο το δυνατόν πιο κοντά στις υπάρχουσες.

Να σου ζήσουν και καλούς απογόνους από βάθος καρδιάς
ευχαρηστω αλεξ και αλεξ θα χρειαστω τη βοηθεια σας

Raven
26-07-10, 16:13
Θα ηθελα , για να μαθαινουμε, να αναφερω και την επισημη επιστημονικη ονομασια του ειδους που ειναι πλεον Caridina dennerli.
Και μια χρησιμη πρηροφορια: Σε αυτο το ειδος ειδικα ,καλυτερα να παραγγελνουμε οταν γινεται αποστολη απο αλλες χωρες,και αν υπαρχει η δυνατοτητα, μικρες ανηλικες γαριδουλες. Τα μικρα προσαρμοζονται πιο ευκολα στις παραμετρους του ενυδρειου μας και αντεχουν πολυ περισσοτερο το ταξιδι της αποστολης.Χωρια που ζουν και περισσοτερο. Αναφερεται οτι το ποσοστο επιβιωσης κατα την αποστολη των μικρων , ακομα και υπερατλαντικα, φτανει σχεδον στο 100% αν ολα γινουν σωστα.

nikdag
26-07-10, 16:24
οπως παντα σωστη ενημερωση απο τον δασκαλο

Raven
26-07-10, 17:08
Δασκαλος με τιποτα !! καλος μαθητης ...ισως. :rolleyes:
Εγω μιλαω χωρις να εχω πειρα πανω σε αυτο το ειδος. Διαβαζω πολυ.Ε και; Αυτο μπορεις να το κανεις κι εσυ και οποιοσδηποτε.., και κατεχοντας τες και παρατηρωντας τες θα μαθεις πολυ περισσοτερα απο μενα κι ετσι εσεις που τις εχετε θα μπορειτε να βοηθησετε με τις παρατηρησεις σας τους επομενους που θα τις αποκτησουν και θα χρειαστουν την βοηθεια και τις γνωσεις σας.;)

Lucas123
04-08-10, 10:26
Θα ηταν πολυ χρησιμο αν μπορεις να μας πειςλιγα λογια για τις συνθηκες διαβιωσης (Ph - Gh - Contuctivity - Θερμοκρασια ...).
Ευχαριστω.

Raven
04-08-10, 14:50
Οι μετρησεις απο τον βιοτοπο τους (λιμνη Matano) ειναι αυτες:

θερμοκρασια: 29,5° C
pΗ: 8,6
Γενικη σκληροτητα: 7° dGh
Ανθρακικη σκληροτητα: 5° dGh
αγωγιμοτητα: 227
Αμμωνιο (NH3): 0
Aμμωνια (NH4): 0
Nιτρωδη (NO2): 0
Nιτρικα αλατα(NO3): 0
Φωσφορικα αλατα (PO4): 1,0
Σιδηρος (Fe): 0
Χαλκος(Cu): 0

Lucas123
05-08-10, 07:40
Αλεξανδρε ξερω τις μετρησεις του βιοτοπου τους σε καθε λιμνη και εκβολη ξεχωριστα.Συνηθως ομως οι γαριδες ειναι αναπαραγωγης και οι συνθηκες ειναι πολυ διαφορετικες.Το καταστημα της Θεσσαλονικης εφερε αναπαραγωγης και θα ηθελα να ξερω πως διαβιωνουν τωρα.

Raven
05-08-10, 11:04
Το πιο σωστο για γαριδες εκτροφης ,ειναι να κρατηθουν στις μετρησεις οπου γεννηθηκαν.
Απο το καταστμηα κανεις μπορει να μαθει τον εκτροφεα και να του στειλει ενα email ρωτωντας τις παραμετρους που τις κραταει.

Lucas123
05-08-10, 11:25
Ναι, αλλα εγω θελω να ξερω τις παραμετρους του nikdag.