PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΡΧΑΡΙΟΥΜ!!!


VAGUARIUM
19-07-10, 14:58
Καλησπερίζω τους φίλους στο GAB. Ποτέ δεν περίμενα ότι μετά τα hi-fi το επόμενό μου forum θα ήταν για ενυδρείο (όταν έχεις μικρά παιδιά αυτά συμβαίνουν). Έχω λοιπόν εδώ και τρία χρόνια 3 χρυσόψαρα (κομήτες, αν τα λέω σωστά) σε ένα ενυδριάκι παιδικό. Η πολλή φροντίδα έκανε τα ψαράκια μου...γόπες και είμαι για μεγαλύτερο ενυδρείο. Λόγω χώρου είμαι για 60άρι και έχω "τσεκάρει" ένα Juwel Koral 60 κι ένα HAILEA 65άρι. Το πρώτο είναι πιο συμμαζεμένο το δεύτερο πιο στενό και υψηλό, μου το πρότεινε ο πετ-σοπάς (καλό παιδί, πήρα από αυτόν τα ψαράκια μου), λόγω λαμπτήρων, απουσίας θερμαντήρα και κτηνώδους φίλτρου. Βοηθήστε με αν γνωρίζετε κάτι που να στοιχειοθετεί μια καλή αγορά. Εννοείται ότι οποιαδήποτε άλλη πρόταση (σ.σ. δεν είμαι φανατικός χομπίστας) θα ήταν ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γιώργος Κ
19-07-10, 15:02
Καλως ηρθες!! :p

Αφου πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο υπολογισε 50-60 λιτρα το καθενα (τα χρειαζονται πραγματικα!) με ενα 180αρι πιστευω θα ησουν καλα!! ;) (τα καθαρα λιτρα ειναι παντα λιγοτερα απο τα ονομαστικα που δινει ο κατασκευαστης!!)

VAGUARIUM
19-07-10, 15:47
Δυστυχώς τα 160 λίτρα είναι πάρα πολλά (έχω βέβαια δει κάποια ωραία σύνολα που είναι αριστούργημα). Η απορία μου είναι κατ' αρχάς αν η Juwel έχει αξιοπιστία (κάτι έχω διαβάσει εδώ στο forum) και βάβαια αν το κινέζικο είναι άξιο λόγου (πέραν όσων ανέφερα για το HAILEA έχει και μονοκόματο εμπρός και πλαινά κρύσταλλα).

kostas82
19-07-10, 15:53
Καλως ηρθες!!!

panos1972
19-07-10, 15:56
Καλωσόρισες!

Για τα χρυσόψαρά σου ΟΧΙ κάτω από 120 λίτρα.
Η άλλη σου επιλογή είναι να δώσεις το ένα ψαράκι και να πας για 80άρι!

Υπάρχει ένα μίνιμουμ λίτρων (και άλλων παραγόντων) για τη βασική ποιότητα ζωής του κάθε ψαριού!

Γιώργος Κ
19-07-10, 15:57
Δυστυχώς τα 160 λίτρα είναι πάρα πολλά (έχω βέβαια δει κάποια ωραία σύνολα που είναι αριστούργημα). Η απορία μου είναι κατ' αρχάς αν η Juwel έχει αξιοπιστία (κάτι έχω διαβάσει εδώ στο forum) και βάβαια αν το κινέζικο είναι άξιο λόγου (πέραν όσων ανέφερα για το HAILEA έχει και μονοκόματο εμπρός και πλαινά κρύσταλλα).
Βασικα αυτα ειναι τα ελαχιστα λιτρα που χρειαζονται τα χρυσοψαρα σου ... θα δεις και στο μελλον οτι θα αναγκαστεις να τα μετακομισεις παλι!
Ο κοπος θα ειναι διπλος καθως και τα εξοδα!! Τσεκαρε τις αγγελιες -υπαρχουν παρα πολυ καλες ευκαιριες ... με ασυναγωνιστες τιμες!
Τα Juwel μια χαρα ενυδρεια ειναι (εχω 3 τετοια) απλα σε εμενα ο εξοπλισμος που ερχοταν μαζι με τα ενυδρεια τα ... εφτυσε! :D

VAGUARIUM
19-07-10, 16:17
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Καταλαβαίνω ότι χρειάζονται ζωτικό χώρο (και πιο ζωντανό πλάσμα δε χρειάζεται!?), αλλά δυστυχώς δεν δύναμαι να έχω τόσα λίτρα ανά χρυσόψαρο (και να φανταστεί κανείς ότι το ένα από τα τρία το υιοθέτησα!). Είμαι δε και ολίγον δεμένος με τα κακόμοιρα αφού τα έχω πάρει εγώ επ' ώμου και δεν θέλω ούτε να τα δώσω ούτε να τα ξαμολήσω σε καμιά Καισαριανή. Οπότε διερωτώμαι αν π.χ. ένα μεγάλο φίλτρο κάνει δουλειά ως προς την ποιότητα του νερού (κάτι είναι κι αυτό).

Γιώργος Κ
19-07-10, 16:20
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Καταλαβαίνω ότι χρειάζονται ζωτικό χώρο (και πιο ζωντανό πλάσμα δε χρειάζεται!?), αλλά δυστυχώς δεν δύναμαι να έχω τόσα λίτρα ανά χρυσόψαρο (και να φανταστεί κανείς ότι το ένα από τα τρία το υιοθέτησα!). Είμαι δε και ολίγον δεμένος με τα κακόμοιρα αφού τα έχω πάρει εγώ επ' ώμου και δεν θέλω ούτε να τα δώσω ούτε να τα ξαμολήσω σε καμιά Καισαριανή. Οπότε διερωτώμαι αν π.χ. ένα μεγάλο φίλτρο κάνει δουλειά ως προς την ποιότητα του νερού (κάτι είναι κι αυτό).
Το φιλτρο βοηθαει καθως και οι συχνες αλλαγες νερου - εχεις κανει μετρησεις να δεις που βρισκεται η ποιοτητα του νερου? ... αν και δε μπορω να καταλαβω αν ειναι θεμα χρηματων η χωρου!! :rolleyes: Με τα χρηματα για το μεγαλυτερο φιλτρο μπορεις να καλυψεις παντως το εξοδο αποκτησης μεγαλυτερου ενυδρειου! ;)

VAGUARIUM
19-07-10, 16:38
Είναι πρωτίστως θέμα χώρου (να φανταστείς μιλάμε για πάγκο κουζίνας που δεν δρέπει δάφνες ευρυχωρίας). Από την άλλη και τα χρήματα δεν περισσεύουν αλλά πρώτα είναι θέμα χώρου. Όσο για τις μετρήσεις, ντρέπομαι που το λέω, αλλά σκέψουν ένα ενυδριάκι των 20 λίτρων Μπομπ Σφουγγαράκης από καρφούρ, επιλεγμένο από την κόρη μου και το μόνο που κάνω είναι όταν το χρώμα του νερού γίνει πορτοκαλί, αγχώνομαι, κάνω γενική φασίνα (βγάλε ψάρια, πλύνε πλαστική γυάλα, ξέπλυνε χαλίκι) και ξανά μέσα για άλλες 15 μέρες, οπότε τι να πω για pH, για σκληρότητα νερού ή για φίλτρα. Άσε που τον τελευταίο καιρό έχουν γίνει λίγο εξώφθαλμα και ανησυχώ.
-------------------------
Και -Θεέ μου τι αγένεια!- δε σας ευχαρίστησα όλους για το καλωσόρισμα!!;)

Γιώργος Κ
19-07-10, 16:49
Ολοι πανω-κατω εχουμε τα ιδια προβληματα φιλε μου!
Η ανησυχια ολων ειναι οτι τα χρυσοψαρα λερωνουν πολυ το νερο ... με την αμμωνια που δημιουργειται και τα ΝΟ2 (αν δεν επαρκει το φιλτρο σου) αλλα και με τα ΝΟ3 που συσσωρευονται (ακομα και αν επαρκει το φιλτρο σου και δε συγκρατουνται σε χαμηλα επιπεδα με τις αλλαγες νερου) ... τα ψαρια υποφερουν και δυστηχως ειναι δυσκολο να αναγνωρισουμε την αρχη του προβληματος (παρα μονο με μετρησεις -και για αυτο ρωτησα) ... Η αμμωνια τους καιει τα βρανχια και τα οργανα τους οδηγωντας τα σε αρρωστιες σε προωρο θανατο!
Τα ΝΟ2 αντικαθιστουν το οξυγονο στο αιμα των ψαριων σου και με αυτο το τροπο παθαινουν ασφυξια ... και μπορεις να χασεις καποιο ψαρι απο τη μια μερα στην αλλη χωρις εμφανη σημεια ωστε να επεμβεις! ;)
Γνωμη μου να δωσεις 1 η 2 απο τα χρυσοψαρα σου (το ξερω πως ειναι δυσκολο αλλα θα πρεπει να το κανεις αλλιως θα σε αποχαιρετησουν μονα τους! :() και να προσπαθησεις να παρεις ενα οσο γινεται μεγαλυτερο ενυδρειο!
Ευχομαι να σκεφτεις σοβαρα τα παραπανω ... διαβασε τα υπομνηματα και θα καταλαβαινεις ολο και πιο πολλα! :rolleyes: Οτι θες ρωτας ... φυσικα!!

Παντως ειναι λαθος σου να πλενεις το χαλικι ... και γενικα το ενυδρειο ... το φιλτρο μη το αγγιζεις καθολου ... ειναι λαθος να το πλενουμε ... το μονο που χρειαζεται ειναι να κανουμε αλλαγες νερου με αντιχλωριο ... και στα λιτρα σου με τα ψαρια σου θα πρεπει να ειναι πολυ συχνες (καθε 1-2 ημερες) οι μετρησεις του νερου που εχεις σου "λενε" καθε ποτε!

VAGUARIUM
19-07-10, 16:59
georgarask, σε ευχαριστώ για τις τεκμηριωμένες απαντήσεις σου (και να φανταστείς ότι ήλπιζα πως δε θα χρειαστεί να ασχοληθώ με τη Χημεία ποτέ ξανά μετά τα σχολικά μου χρόνια!). Διαβάζω εντατικά τον τελευταίο καιρό στο forum για τα ενυδρεία και διαπιστώνω ότι το hobby δεν είναι καθόλου εύκολο!

Γιώργος Κ
19-07-10, 17:06
Αν ακολουθεις καποιες ρουτινες που μπορεις να τις βρεις αναλογα με τα λιτρα-ψαρια-φιλτρανση κτλ κτλ ... ολα ειναι πανευκολα και εισαι ηρεμος οτι τα ψαρακια σου θα ειναι το ιδιο ευτηχισμενα με εσενα καθε φορα που τα βλεπεις!! ;)

Ολοι εδω ειναι προθυμοι να σε βοηθησουν απλα πρεπει να κανεις λιγο υπομονη (εννοω οτι μερικα πραγματα ισως σου φανουν υπερβολικα και ισως δε θα μπορεις να τα δεχτεις) και με αρκετο διαβασμα θα βρεις την ισορροπια που θα εχει το καλυτερο αποτελεσμα! :p

panos1972
19-07-10, 17:26
georgarask, σε ευχαριστώ για τις τεκμηριωμένες απαντήσεις σου (και να φανταστείς ότι ήλπιζα πως δε θα χρειαστεί να ασχοληθώ με τη Χημεία ποτέ ξανά μετά τα σχολικά μου χρόνια!). Διαβάζω εντατικά τον τελευταίο καιρό στο forum για τα ενυδρεία και διαπιστώνω ότι το hobby δεν είναι καθόλου εύκολο!

Εύκολο είναι! Παιχνίδι! Παίζουμε ευχάριστα με τις αλλαγές νερού!:smt069
Με ένα λάστιχο βγάζεις νεράκι (το 50% στη δική σου περίπτωση) σε ένα κουβά και πετάς το βρώμικο. Εκεί κάποιες φορές θα ξεπλύνεις τα υλικά του φίλτρου. Βάζεις νεράκι στον κουβά, μερικές σταγόνες από ένα μπουκαλάκι να εξουδετερώσεις τα χημικά του νερού και το ρίχνεις απαλά μέσα, για να μην ανακατέψεις για πολλούς λόγους το χαλίκι!
End of story!

Χώρο δίνουμε για να μην έχουμε νανισμό, δηλαδή για να μη μείνει μικρό το σώμα και συνεχίσουν να μεγαλώνουν τα εσωτερικά όργανα τους.:smt051
Χώρο δίνουμε για να υπάρχουν πιο σταθερή ποιότητα νερού. Το ίδιο είναι μερικά ψαροκουραδουμπάκια σε 20και το ίδιο είναι σε 120λίτρα;
Άμα καπνίζουν 3 σε ένα κουπέ τρένου με κλειστή την πόρτα, τι γίνεται;:smt033
Χώρο δίνουμε για να αισθάνεται καλά και το ζωντανό. Βλέπεις τι γίνεται στις φυλακές με πολλά άτομα σε λίγο χώρο! Και από ασθένειες και από συμπεριφορές μεταξυ των τροφίμων....

Με τη χημεία ασχολείσαι λίγο στην αρχή μέχρι να πάρεις το "κολλάι" και μετά πάει σχεδόν μόνο του...

Από άποψη κόστους ένα 120άρι στα Carefoure έχει €115 και τα 90άει ατα είχε 80νομίζω; Με τη βάση του και όλο τον εξοπλισμό.
Ναι τα Juwel είναι κλάσεις ανώτερα αλλά και αυτά μια χαρά την κάνουν τη δουλειά τους! (Έχω και από τα δύο!)

Το χόμπυ είναι τόσο εύκολο όσο εμείς τηρούμε κάποιους βασικούς κανόνες και όσο μπαίνουμε σε δυσκολότερα επίπεδα με πιο απαιτητικά ψάρια και φυτά!

Βοήθεια θα βρείς πάντως σε οτιδήποτε (λογικό) θελήσεις!
(- Όχι δεν μπορούμε να σου πούμε πως τα ψάρια σου θα μάθουν να σου φέρνουν το μπαλάκι πίσω !!! :D:D:D)

VAGUARIUM
19-07-10, 17:35
Panos σε ευχαριστώ για την ανταπόκρισή και το.... "κατεβατό" με επιχειρηματολογία περί χώρου, που ειλικρινά με καθιστά ανίκανο να αντικρούσω! (ειδικά εκείνο με τους καπνιστές είναι άπαιχτο!). Έχεις απόλυτο δίκιο και δεν είναι λίγες οι φορές που τριγυρνάω στο σπίτι με μια μεζούρα μπας και ξεκλέψω καμιά γωνιά για να χωρέσει κάτι μεγαλύτερο. Αλλά... Οπότε επανέρχομαι στα... "κυβικά" μου καταλαβαίνοντας ότι επί της αρχής δεν μπορώ να δημιουργήσω ένα ενυδρείο με... χμμ... "ανθρώπινες" συνθήκες διαβίωσης. Προς τα που να κοιτάξω για πακέτο ενυδρείου????

Γιώργος Κ
19-07-10, 17:40
Κοιτα αυτο: http://www.juwel-aquarium.de/en/lido437.htm το ειχα και εγω ... (αν δεις τον χωρο εδω θα φριξεις :D:D) ειναι 120 λιτρα και εχει πιο πολυ υψος ... ωστε να κερδιζει σε λιτρα και απο μηκος ειναι 61 cm!! Με 2 χρυσοψαρα και καλη οξυγονωση (εχει μικρη επιφανεια για σωστη ανταλλαγη αεριων ... μεταξυ νερου και αερα) νομιζω οτι θα εισαι καλα ... ;)
Δεν είναι ανάγκη να μάθεις χημεία: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909

panos1972
19-07-10, 17:45
Panos σε ευχαριστώ για την ανταπόκρισή και το.... "κατεβατό" με επιχειρηματολογία περί χώρου, που ειλικρινά με καθιστά ανίκανο να αντικρούσω! (ειδικά εκείνο με τους καπνιστές είναι άπαιχτο!). Έχεις απόλυτο δίκιο και δεν είναι λίγες οι φορές που τριγυρνάω στο σπίτι με μια μεζούρα μπας και ξεκλέψω καμιά γωνιά για να χωρέσει κάτι μεγαλύτερο. Αλλά... Οπότε επανέρχομαι στα... "κυβικά" μου καταλαβαίνοντας ότι επί της αρχής δεν μπορώ να δημιουργήσω ένα ενυδρείο με... χμμ... "ανθρώπινες" συνθήκες διαβίωσης. Προς τα που να κοιτάξω για πακέτο ενυδρείου????

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17172
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4963

Ξεκίνα το ψάξιμο από δώ και "ρωτώντας θα φτάσεις στην Πόλη"! ;)
Μην αγνοείς τις αγγελίες αφού τις φιλτράρεις καλά!
-------------------------
Κοιτα αυτο: http://www.juwel-aquarium.de/en/lido437.htm το ειχα και εγω ... (αν δεις τον χωρο εδω θα φριξεις :D:D) ειναι 120 λιτρα και εχει πιο πολυ υψος ... ωστε να κερδιζει σε λιτρα και απο μηκος ειναι 61 cm!! Με 2 χρυσοψαρα και καλη οξυγονωση (εχει μικρη επιφανεια για σωστη ανταλλαγη αεριων ... μεταξυ νερου και αερα) νομιζω οτι θα εισαι καλα ... ;)
Δεν είναι ανάγκη να μάθεις χημεία: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909


:smt023

VAGUARIUM
19-07-10, 17:52
Μπράβο στην υπομονή σας να "ξεστραβώσετε" κι εμάς τους αδαείς. Φοβερό το link για το χημικό "γίγνεσθαι". Το δε Lido είναι δυστυχώς πανύψηλο. Κι εδώ... τίθω (όπως θα έλεγε κι ο Big Mac), την ερώτηση: ένα ενυδρείο πρέπει να είναι μακρόστενο ή τετραγωνισμένης διατομής με μικρό μήκος αλλά και υψηλό (σε ένα από τα πρώτα μου ποστ αναφέρω σχετικά) για δύο υποψήφια ενυδρεία.

panos1972
19-07-10, 17:57
Μπράβο στην υπομονή σας να "ξεστραβώσετε" κι εμάς τους αδαείς. Φοβερό το link για το χημικό "γίγνεσθαι". Το δε Lido είναι δυστυχώς πανύψηλο. Κι εδώ... τίθω (όπως θα έλεγε κι ο Big Mac), την ερώτηση: ένα ενυδρείο πρέπει να είναι μακρόστενο ή τετραγωνισμένης διατομής με μικρό μήκος αλλά και υψηλό (σε ένα από τα πρώτα μου ποστ αναφέρω σχετικά) για δύο υποψήφια ενυδρεία.

Κάποια ψάρια θέλουν μεγαλύτερο ύψος γιατί είναι η ανατομία τους τέτοια και κάποια άλλοα θέλουν μήκος γιατί είναι πιο.... κολυμβητικά π.χ. ή θέλουν απόσταση το ένα από το άλλο.

http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24

Τα χρυσόψαρα δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά! Από κει και πέρα εξαρτάται από το χώρο που θα τοποθετήσεις το ενυδρείο....

georgios3772
19-07-10, 18:55
Άμα καπνίζουν 3 σε ένα κουπέ τρένου με κλειστή την πόρτα, τι γίνεται;

σκεψου αυτοι οι τρεις να κανουν ...πριτς:grin:

panos1972
19-07-10, 22:15
Άμα καπνίζουν 3 σε ένα κουπέ τρένου με κλειστή την πόρτα, τι γίνεται;

σκεψου αυτοι οι τρεις να κανουν ...πριτς:grin:


Λοιπόν 3 εστίες φωτιάς, κλειστός χώρος, αθρώα διαρροή μεθανίου......

χμμμμμ.... μούμπλε....μούμπλε :smt017

ΜΠΟΥΥΥΥΥΥΜ!!!!
:smt073

Πάνος
19-07-10, 23:21
καλως ηρθες φιλε μου.
δυστυχως θα σου πω πως οσο δε γνωριζες υπηρχε δικαιολογια. τωρα ομως που διαβασες και διαβαζεις και μαθαινεις τι απαιτουν τα ψαρια απο εμας.....θα πρεπει να αποφασισεις αν θα τους δωσεις αυτο που χρειαζονται ή αν θα τα αποχωριστεις οσο (αν) ειναι νωρις.
μπορει να εχεις καθε δικιο για ελλειψη χωρου και χρηματων...αλλα τοτε καταφευγεις σε πιο μικροσωμα ειδη. δυστυχως δεν γινεται σκοντο οσον αφορα ζωες..και ειναι εγωιστικο να βασανιζουμε ψαρακια επειδη εχουμε δεθει μαζι τους. αν οντως τα "ποναμε" τοτε φροντιζουμε να πανε καπου καλυτερα.
η μπορεις λοιπον να τα κρατησεις αξιοπρεπως...ή τα αποχαιρετας εσυ πριν σε αποχαιρετησουν αυτα.:(
εφοσον διαβασες...εχει πλεον εμπλακει. ;)
με πολυ φιλικο τονο και παλι καθως ηρθες.