PDA

Επιστροφή στο Forum : αγνωστο αλιευμενω ψαρι.


6981giwrgos
18-07-10, 19:56
καλησπερα σημερα πιγα για μπανιο και ειπα να κανω λιγο ψαροντουφεκο και βρηκα αυτο το ψαρι που ειναι στην φοτο η ερωτιση ειναι αν ξερι κανεισ αυτο το ψαρι και αν τρωγεται? ευχαριστω για τον χρονο σας
32846

kingrim
18-07-10, 20:27
Ποια φωτο?

6981giwrgos
18-07-10, 20:32
σορυ τωρα καταφερα να τη ανεβασω

halvas69
18-07-10, 21:49
Apogon imberbis στα Ελληνικά καρδινάλιος.....και στην αργκό μου, Θαλασσινό χρυσόψαρο :)
Τι το βάρεσες το κακόμοιρο μια σταλιά ψάρι είναι, δεν σου προσφέρει τίποτα να το φας.

maikl
18-07-10, 22:00
Ισως ειναι αυτοApogon imberbis (Mediterranean cardinalfish) ?
http://www.aboveandbelow.net/FotoBelow/Giglio%202003/Foto%20Giglio/Apogon4.jpg
-------------------------
[


οπα τωρα το ειδα...:smt020

Alex_Salonica
18-07-10, 22:15
Apogon imberbis στα Ελληνικά καρδινάλιος.....και στην αργκό μου, Θαλασσινό χρυσόψαρο :)
Τι το βάρεσες το κακόμοιρο μια σταλιά ψάρι είναι, δεν σου προσφέρει τίποτα να το φας.

Ότι πρέπει για μεσογειακό ενυδρείο. Πάνο ακούς;;;;; :D

theodor72
18-07-10, 22:41
Apogon imberbis στα Ελληνικά καρδινάλιος.....και στην αργκό μου, Θαλασσινό χρυσόψαρο :)
Τι το βάρεσες το κακόμοιρο μια σταλιά ψάρι είναι, δεν σου προσφέρει τίποτα να το φας.

Ότι βρούμε το ντουφεκάμε ;;;;

Max length : 15.0 cm
πηγή: http://www.fishbase.org/summary/SpeciesSummary.php?id=1693

6981giwrgos
18-07-10, 23:06
δεν το χτηπισα για να το φαω αλλα δεν ηξερα τι ηταν και απο περιεργια του εριξα ηταν 9 με 10 ποντους απλα αφου το χτυπισα ειπα να ρωτησω τι ψαρι ειναι και αν το ξερει κανεις. τα ψαρια που χτιπαω δεν πεφτουν σε μεγεθος κατω απο παλαμη αλλα αυτο μου εκανε εντυπωση.ολα τα βραχια ηταν γεματα απο αυτα και δεν ειχα δει ξανα τοσα πολα μαζεμενα.παντος σε ενυδρειο θα εδειχνε πολυ ωραιο μπορω να πω και ποιο ωραιο και απο μωρα καλογριτσας.

panos1972
18-07-10, 23:06
εεεεεεεεε! ΧΑΣΑΠΗΗΗΗΗΗ!!!!!

Δεν είμαι κατά του ψαρέματος-ψαροτούφεκου-κυνηγιού, αλλά ρε μεγάλε αμαρτία τόσο μικρό ψαράκι....

:(:(:(:(

Για την περιέργεια υπάρχουν και μιας χρήσης φωτογραφικές μηχανές...

theodor72
18-07-10, 23:17
Τι να πω! Ο κάθε κυνηγός πρέπει να σέβεται την ζωή αλλά αυτό που είπες "δεν ηξερα τι ηταν και απο περιεργια του εριξα" είναι δυστυχώς η νοοτροπία αρκετών κυνηγών (είτε στη ξηρά είτε στη θάλασσα). Κρίμα, η ζωή αξίζει καλύτερη αντιμετώπιση :(

6981giwrgos
18-07-10, 23:19
εεεεεεεεε! ΧΑΣΑΠΗΗΗΗΗΗ!!!!!

Δεν είμαι κατά του ψαρέματος-ψαροτούφεκου-κυνηγιού, αλλά ρε μεγάλε αμαρτία τόσο μικρό ψαράκι....

:(:(:(:(

Για την περιέργεια υπάρχουν και μιας χρήσης φωτογραφικές μηχανές...
δεν μου αρεσε που το σκοτωσα αλλα δεν περιμενα το πετυχω κιωλας. απο οταν αρχισα να σχολουμε παθιασμενα με τα ενυδρεια και ψαρεμα που πιγενω τα περισωτερα ψαρια τα ριχνω μεσα γιατι τα λιπαμε κραταω μονω τα πολυ μεγαλα.

panos1972
18-07-10, 23:22
δεν μου αρεσε που το σκοτωσα αλλα δεν περιμενα το πετυχω κιωλας. απο οταν αρχισα να σχολουμε παθιασμενα με τα ενυδρεια και ψαρεμα που πιγενω τα περισωτερα ψαρια τα ριχνω μεσα γιατι τα λιπαμε κραταω μονω τα πολυ μεγαλα.

Χωράν πολλά σχόλια σε αυτά που γράφεις, αλλά ας το πάρουμε σαν μια... μεμονωμένη άτυχη στιγμή.....

ΧρήστοςΠ
19-07-10, 07:29
ή κρεμυδάς λέγεται σε διαφορα σημεια τις Ελλάδας

giannisaek
19-07-10, 11:53
Τι να πω! Ο κάθε κυνηγός πρέπει να σέβεται την ζωή αλλά αυτό που είπες "δεν ηξερα τι ηταν και απο περιεργια του εριξα" είναι δυστυχώς η νοοτροπία αρκετών κυνηγών (είτε στη ξηρά είτε στη θάλασσα). Κρίμα, η ζωή αξίζει καλύτερη αντιμετώπιση :(

Εγώ προσωπικά λυπήθηκα για το ψαράκι και όπως είπες Θόδωρε είναι δυστυχώς η νοοτροπία αρκετών κυνηγών. Το κυνήγι δυστυχώς έπαψε να είναι είδος επιβίωσης εδώ και πολλά χρόνια και είμαι κατά στο να υπάρχει........ Ας καταλάβει ο φίλος ότι το κάθε πλάσμα πάνω στη γη έχει δικαίωμα στη ζωή, και δεν πρέπει να την αφαιρούμε έτσι για πλάκα. «εντελώς φιλικά»

lucy
19-07-10, 13:22
Συμφωνώ κι εγώ αλλά ο φίλος μας άκουσε τι δεν έπρεπε να κάνει και το κατάλαβε! Καλό είναι να μην το συνεχίσουμε θα τον κουράσουμε και θα "χοντρένει" πολύ το θέμα! Ποιό πολυ κι από μένα! :D

fear81
19-07-10, 14:18
Συμφωνώ κι εγώ αλλά ο φίλος μας άκουσε τι δεν έπρεπε να κάνει και το κατάλαβε! Καλό είναι να μην το συνεχίσουμε θα τον κουράσουμε και θα "χοντρένει" πολύ το θέμα! Ποιό πολυ κι από μένα! :D


+ 1000

lucy
20-07-10, 12:14
εεμμμ .... από λεπτότητα θα μπορούσες να αφαιρέσεις την τελευταία μου πρόταση στην παράθεση !

φυσικά αστειεύομαι ... έτσι; :D:D:D

fear81
20-07-10, 14:16
Ναι εχεις δικιο αλλα με καλυψες απολυτα που ουτε την προταση ελεγξα:grin: