PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι φταίει ;


kostas82
17-07-10, 23:35
καλημερα εχω ενα rabitface lo στο θαλασσινο και σημερα ειδα παρα πολλες εκδορες σε ολο του το σωμα , τελευταια εξαφανιστηκε και ενα νταμσελ το οποιο ηταν υγειες , ξερω οτι ζουν τουλαχιστον 2 καβουρες μεσα , υπαρχει περιπτωση να ευθυνονται αυτοι και αν ναι πως τους πιανουμε ( το rabitface δεν εχει καβγαδες με κανεναν στο ενυδρειο οπως και τα υπολοιπα ψαρια και να σημειωσω οτι κατα καιρους εχω χασει αλλα 3 νταμσελ εχουν εξαφανιστει κυριολεκτικα ) ,υποθετω οτι την ωρα που κοιμαται χωμενο στα βραχια δεχτηκε επιθεση απο καποιο καβουρι γιατι ειναι σαν χαρακιες αυτα που εχει στο σωμα του

Πάνος
17-07-10, 23:45
οι καβουρες κανουν ζημια οταν μεγαλωσουν γιαυτο και προσπαθω να αφαιρω ολα τα καβουρια που εχω.
μονο στο μεσογειακο μου εχιε μεινει ενα που ειναι ακομη μικρο.
οταν ταιζεις ειναι πιο πιθανο να τα δεις και πρεπει να εχεις ενα εργαλειο (εγω χρησιμοποιω τις λαπαροσκοπικες τσιμπιδες) για να τον πιασεις.
ισως κανοντας μια παγιδα απο πλαστικο να εχει αποτελεσμα.
αν δε δεις προκοπη μου συνεστησαν και αυτο που δε χρειαστηκε ομως ακομη να επιχειρησω:
το βραδυ που ολα κοιμουνται και οι καβουρες αλωνιζουν..παιρνεις οτιδηποτε που βγαζει κοκκινο φως.. ειτε βαζεις ενα κοκκινο φιλτρο μπροστα απο εναν κοινο φακο. αποτι λενε δε βλεπουν το κοκκινο φως. οποτε συ μπορεις να τον βλεπεις χωρις αυτος να σε αντιλαμβανεται. και οπως τον παρακολουθεις με μια τσιμπιδα τον γραπωνεις.

kostas82
17-07-10, 23:55
εν το μεταξυ τον εναν τον βρηκα χωμενο σε εναν κουβα με ζ.αραγωνιτη που ειχα καβατζα και οταν αποφασισα να βαλω τον αραγωνιτη στο μαλαουι τον βρηκα εκει και τον λυπηθηκα και του εδωσα μια και μπλουμ στο θαλασσινο :D ηταν και θρεμενος ,επρεπε να τον κανω σουπα ...:D παιζει να ευθηνονται τα καβουρια για τις χαρακιες ;;

Πάνος
18-07-10, 05:47
ναι....παιζει.

kostas82
18-07-10, 17:25
αα τα ατιμα...στην κατσαρολαα με αλατι ..και ουζο :D ...θα ενημερωσω πως τα εβγαλα αν τα καταφερω