PDA

Επιστροφή στο Forum : συμβατοτητα ψαριων


jiraiya
17-07-10, 20:07
μπορουν να μπουν στο ιδιο ενυδρειο ροδοστομοι ή νεον με γκαπυ και ξιφοφορους?
το ph ειναι 6,5-7 περιπου,φυτεμενο και αρκετο χωρο για να κολυμπανε
θα εχω θεματα με τα νεον οσο αναφορα τις γαριδες?
(εχω δει καποια thread σχεδον με τις ιδιες ερωτησεις αλλα συνθηκες τους εντελος διαφορετικες γι΄αυτο και ρωταω)
ευχαριστω εκ των προτερων!!!

syphon
17-07-10, 20:24
Προσωπική άποψη και μόνο, να μην τα μπλέξεις
Και όχι λόγω του νερού που χρειάζεται το ένα ή το άλλο είδος
Αλλά γιατί σε ένα ενυδρείο με ξιφοφόρους και γκάπυ γίνεται πανικός
Φοβάμαι ότι τα ήρεμα τέτρα θα στρεσσαρίζονται από το χάος των γκάπυ

Γιώργος Κ
17-07-10, 20:26
Καποιοι θα σου πουν ναι ... αλλα συμφωνα με την γνωμη μου εκτος των αλλων ειναι πιο "ορθο" να διαλεγουμε ψαρια απο την ιδια γεωγραφικη περιοχη ... για παρα πολλους λογους και πιο σημαντικο οι κοινες συνθηκες που "απαιτουν"! ;)

Ποσο gh-kh εχεις?? :confused:

jiraiya
17-07-10, 20:42
ειχα κανει καποιες μετρησεις την μερα που ειχα κανει παρουσιαση το 60λιτρο μου και ηταν gh15 kai kh10 αλλα μαλλον κατι εκανα εγω λαθος απο οτι ειχα συζητησει και με αλλους αλλα τωρα στο 120αρι μου βλεπω gh:10περιπου
kh 7-8 τωρα δεν ξερω ακριβως!!

τα γκαπυ ειχα σκοπο καποια στιγμη να τα βγαλω και το κανω species με ξιφοφορους.και παλι οι ροδοστομοι δεν ταιριαζουν?
δεν προκειται να βαλω ροδοστομους για να τους τρελανω εαν δεν κανουν εγκαταλειπω την σκεψη κατευθειαν!!!!αλλα εαν μπορουν να μπουν θα μου αρεσε (εαν αρεσε και στο κοπαδι βεβαια)

Γιώργος Κ
17-07-10, 20:50
Oι ροδοστομοι σε 60 λιτρα δυσκολα και σε 120 θα το σκεφτομουν αναλογα με το μηκος του αλλα και αν μπορουσα να μαλακωσω και αλλο το νερο μου! Αν και μικρα τους αρεσει να ειναι μεγαλο κοπαδι και να εχουν μεγαλο μηκος ωστε να κολυμπουν "ανετα" ... ειναι και πιο "ευαισθητοι" σε θεμα παραμετρων!! :rolleyes:

Παρολα αυτα εχω δει οτι ειναι το πιο "σφιχτο" κοπαδι απο ολα τα αλλα κοπαδοψαρα ... και χωρια οτι ειναι και πανεμορφα τα ατιμα!! :p

jiraiya
17-07-10, 20:54
οντως ειναι πανεμορφα,(δεν ενοουσα να τα βαλω στο 60αρι)απλα ανεφερα το λαθος με τις μετρησεις)το 120αρι εχει μηκος 100,νομιζω οτι ειναι καλο μηκος!εαν μαλακωσω κιαλλο το νερο θα ειχαν καποιο θεμα οι ξιφοφοροι?και πως το μαλακωνω το νερο?(αναγκαστηκα α/ο?)

Γιώργος Κ
17-07-10, 21:23
οντως ειναι πανεμορφα,(δεν ενοουσα να τα βαλω στο 60αρι)απλα ανεφερα το λαθος με τις μετρησεις)το 120αρι εχει μηκος 100,νομιζω οτι ειναι καλο μηκος!εαν μαλακωσω κιαλλο το νερο θα ειχαν καποιο θεμα οι ξιφοφοροι?και πως το μαλακωνω το νερο?(αναγκαστηκα α/ο?)
Α/Ο η τυρφη ... μακροπροθεσμα συμφερει πιο πολυ η οσμωση! ;)

Αν βαλεις ξιφοφορους και ροδοστομους προσωπικα θα με ξενισει! Μπορει να επιζησουν αλλα δεν θα ειναι ομορφο θεαμα! ... στη θεση σου θα εκανα ενα μεγαλο κοπαδι ροδοστομακια ... δε νομιζω να το μετανιωσεις! Αν και λιγα λιτρα ... με συχνες αλλαγες πιστευω θα τα καταφερεις! Η κρατας μονο τους ξιφοφορους και στο μελλον οταν πας σε περισσοτερα λιτρα προχωρας με ροδοστομους (πιο σωστη προσεγγιση)....

Κοιτα τα:
gWj71L7khPE
Δωστους οτι χρειαζονται και θα σε ανταμειψουν με τις καλυτερες συμπεριφορες :p
(βεβαια απο το παραπανω αφαιρεσε τα σκαλαρια :D)

jiraiya
17-07-10, 21:32
nice nice:smt041:smt041:smt041 με χαζεψε το video.πως πανε τα λιτρα και τα κοπαδια?
ποσοι ροδοστομοι ειναι ενα κοπαδι και ποσα λιτρα θελει ενα κοπαδι?

Γιώργος Κ
17-07-10, 21:41
nice nice:smt041:smt041:smt041 με χαζεψε το video.πως πανε τα λιτρα και τα κοπαδια?
ποσοι ροδοστομοι ειναι ενα κοπαδι και ποσα λιτρα θελει ενα κοπαδι?
Απο οτι βλεπεις οσο πιο πολλα τοσο πιο καλά!!! :D

Ειλικρινα!! ;)

jiraiya
18-07-10, 11:28
φαινεται στο video αλλα επειδη δεν προκειται να παω συντομα σε μεγαλυτερο ποσοι ροδοστομοι λετε να χωρανε!!!
-------------------------
και επισης μια βοηθεια σε α/ο ποσα gpd?αυτο που βλεπω εχει απο 50 εως 150 και τα μανομετρα και το flush kit τι ακριβος ειναι γιατι βλεπω τα πουλανε ξεχωριστα?

Γιώργος Κ
18-07-10, 11:42
φαινεται στο video αλλα επειδη δεν προκειται να παω συντομα σε μεγαλυτερο ποσοι ροδοστομοι λετε να χωρανε!!!
Εξαρταται ποσα και ποια αλλα ψαρια θα εχεις!! ;) Απλα το βιντεο το εβαλα να δεις ποσο χωρο "χρειαζονται" απλα να κολυμπουν που και ακομα μεσα σε αυτο το θηριο ... μερικες φορες μοιαζουν περιορισμενα! :rolleyes:
και επισης μια βοηθεια σε α/ο ποσα gpd?αυτο που βλεπω εχει απο 50 εως 150 και τα μανομετρα και το flush kit τι ακριβος ειναι γιατι βλεπω τα πουλανε ξεχωριστα?
Οσα πιο πολλα gbd (gallons per day) τοσο πιο γρηγορα μας βγαζει το "καθαρο"-μαλακό νερο ... ;)
Το flush kit ειναι μια "ευκολια" να καθαριζεις την μεμβρανη ... μπορεις να το κανεις και χωρις αυτο αλλα καθε φορα θα πρεπει να βγαζεις τον flow restrictor.
Για να λειτουργησουν σωστα οι Α.Ο. θα πρεπει η πιεση του νερου απο τη βρυση να ειναι ικανοποιητικη (ο καθε κατασκευαστης οριζει την ελαχιστη πιεση) ... Τα μανομετρα μας δειχνουν ποσο ειναι αυτη η πιεση και αν δεν επαρκει για την οσμωση που εχουμε θα πρεπει να παρουμε μια booster pump!
Πιο πολλες πληροφοριες εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633

jiraiya
18-07-10, 12:53
πολυ καλο το υπομνημα το εχω διαβασει παλαιοτερα!!!!λοιπον δες πως σκεφτομαι <<να παιξω μπαλα>> 1 ή 2 γατοψαρα(εαν ταιριαζουν με ροδοστομους),ροδοστομοι οσους μπορω για να εχω και να εχουν ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα και μετα applesnail και γαριδες!!!! να φανταστω οτι οι ποιο πολλοι το περνουν κομπλε το συστημα της α/ο!θα κοιταξω να βρω καμια α/ο απο τις αγγελιες,περιπου πως πανε οι τιμες για μια α/ο που προοριζεται για ενυδρειο 120 λιτρων?

geo38
18-07-10, 13:14
το ενυδρειο που ειναι στο βιντεο ειναι δικο σου φιλε μου

Γιώργος Κ
18-07-10, 13:19
το ενυδρειο που ειναι στο βιντεο ειναι δικο σου φιλε μου
Οχι ... μακαρι να ηταν ... :D

jiraiya μαλλον εννοεις τα κορυ ... και αυτα χρειαζονται να ειναι κοπαδακι -τουλαχιστον 6-7 ... ;) Τοτε πας για βυθο με χαλαζιακη αμμο!!

jiraiya
18-07-10, 13:33
χαλαζιακη αμμος εχω μαυρη στο χρωμα!!!εψαχνα ενα λινκ που ελεγε ακριβως ποια ψαρια ταιριαζουν με ποια,εβαζες το ειδος που ηθελες και σου ελεγε ποια αλλα ειδη ταιριαζουν,μηπως το εχει καποιος στα υποψιν του,το ειχα δει καπου σε καποιο thread αλλα δεν το βρισκω τωρα!!!δεν νομιζω παντος να ειναι τα cory αυτα που ενοω δεν ειμαι σιγουρος!!!!

Πάνος
18-07-10, 15:54
μαλλον ψαχνεις αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41328
αναλυονται διεξοδικα και αποψεις περι ζωοτοκων με τετρα (νεον -γκαπυ)...διαβαζεις και βγαζεις τα συμπερασματα σου...;)

jiraiya
18-07-10, 17:30
το λινκ που εδωσες οταν βαζω ροδοστομους παταω μετα να μου βγαλει ποια ειναι συμβατα και μου βγαζει και guppy και swordtail και αλλα διαφορα κατι δεν κανω εγω καλα?επισης υπαρχει ενα ακομα λινκ που παιζει στο gab αλλα παλι δεν μπορω να το βρω!!!!:mad:
ουσιαστηκα εγω θελω να δω τι ταιριαζει με ροδοστομους (εαν μπορουν να μπουν γαριδες?εαν μπορω να κρατησω τα applesnail?και εαν μπορω να βαλω κατι σε στυλ sae ή κατι αλλα γατοψαρα που ειναι χρυσα με μαυρη ριγα και ειναι μικροσωμα)δεν ξερω εαν με πιανεται!!!!!!:D:D:D
[/URL]
-------------------------
αυτο μαλλον εψαχνα πιστευω οτι τα δειχνει ποιο καλα
[URL]http://www.tropicalfishandaquariums.com/Compatibility/NameResults.php (http://www.tropicalfishandaquariums.com/Compatibility/NameResults.php)