PDA

Επιστροφή στο Forum : συλληψη ψαριων


enzo
15-07-10, 23:06
θελω να προσθεσω καλογριες αλλα δε ξερω πως θα βρω...(για την ακριβεια βρισκω αλλα δε μπορω να τις πιασω).

ετσι οπως το σκεφτομαι ο μονος τροπος ειναι νυχτερινη βουτια με καλο φακο και αποχη..
δεν ειναι ευκολο αλλα πιστευω αξιζει τον κοπο, παρολο που οι ενηλικες καλογριες δεν εχουν χρωμα, η υπαρξη κοπαδιου στον μεσογειακο σου υφαλο θα δωση αλλη διασταση.:rolleyes:

Πάνος
15-07-10, 23:33
νυχτερινα μπανια κανω...αλλα αν αρχισω και τις νυχτερινες καταδυσεις ...:smt120..μπρρρ....αγριευομαι μονος..πρεπει να βρω και καποιον τρελλο για παρεα....πολυ τρελλο!!! :D

prospathw
16-07-10, 09:12
νυχτερινα μπανια κανω...αλλα αν αρχισω και τις νυχτερινες καταδυσεις ...:smt120..μπρρρ....αγριευομαι μονος..πρεπει να βρω και καποιον τρελλο για παρεα....πολυ τρελλο!!! :D
και γιατι δεν μου εστειλες πμ?:confused::D

harris samos
16-07-10, 09:41
πανο αν δεν εχετε φωκες προχωρα
ειδα εγω ενα μουστακαλι ενα βραδυ και περπατησα σα το χρηστο στην επιφανια :grin::grin::grin:

οι καρχαριες δε βγενουν στα πολυ ρηχα ιδικα αμα ειναι αμουδερα http://www.greekdiscus.com/test2000/images/smilies/fish12.gif

halvas69
16-07-10, 20:44
Τι δουλειά είχες το βράδυ στην θάλασσα Χαρούλη....εεεεεεεεε ;

Samian
16-07-10, 21:34
Χαρούλη για νυχτερινό μπάνιο είχες πάει, ή είπες να βουτήξεις και να δροσιστείς να σου φύγει η "κάψα".
Ατιμούλικο, ατιμούλικο.........:D:D:D:D

kostas82
16-07-10, 21:40
κοιτα πανο τι κανεις με ενα πακετο κρακερ και λιγο χαβαλε( χθες το απογευμα που περιμεναμε το καραβι στη σκιαθο):D:D
με ψιλο ψιλο αγκιστρακι και ακροβατη (λιγο δολωμα στο αγκιστρι )και λιγη υπομονη τις τσιμπισες κατσε στην ακρη στο μολο να τις βλεπεις και βαλτους το δολωμα μεσα στη μουρη:D

Πάνος
16-07-10, 21:42
με κοκκινο σκουληκι δε τσιμπανε οι ατιμες..σημασια δε δινουν.......την αλλη φορα θα βαλω κρακερ...:D:D

υ.γ. βασικα μου δωσατε ιδεα για νεο θεμα "συλληψη ψαριων" ( ή αλλιως "ψαρεμα με στοχο διαφορετικο απο το φαγητο")
--------------------------------------------------------------------------
ας ξεκινησει λοιπον εδω ενα νεο θεμα...με σκοπο πρακτικες συμβουλες και κολπακια για τη συλληψη ψαριων στη θαλασσα για μεσογειακο ενυδρειο...χωρις να κανουμε ζημια στο ψαρι.
ας αναφερω οτι οι περκες και οι μικροι γυλοι που σαν γονοι μενουν στα αβαθη..πιανονται ευκολα με 2 αποχες μολις εντοπισεις το βραχακι τους οδηγωντας το ψαρι με τη μια αποχη μεσα στην αλλη. το ιδιο συμβαινει και με τις σαλιαρες οπως και με το Tripterygion delaisi

kostas82
16-07-10, 21:59
εχω πιασει μερικες με γαριδουλα , νομιζω και με σκουλικι αλλα τους το εβαζα στην μουρη οντως ειναι ψιλομυτες και δεν πολυ τσιμπανε
-------------------------
λοιπον μεγα μαγκια ,ταψι για παστιτσιο ή μουσακα αν προτιμας:) τουλι το σκεπαζεις και το πιανεις με λαστιχακι γυρω γυρω τρυπουλα ισα να μπορουν να μπουν μεσα και ψωμοτυρι για δολωμα εχει δουλεψει με επιτηχια μπαινουν μεσα και δεν βγαινουν γιατι δεν κολυμπανε προς τα πανω, δουλευει σε παραλια

Πάνος
16-07-10, 22:06
εχω παει με κουβαδες και αποχες στην παραλια..αν βαλεις μασκες και πεδιλα...ειμαι ενα πανυγηρι ζωντανο. αν σκασω μυτη και με ταψι....:smt120...:D:D

harris samos
16-07-10, 23:28
αυτο που λεει ο κωστας το ξερω κι εγω και αλευρι μεσα στο ταψι


σαμιαν και χαλβα
τη να κανα ρε παιδια ζεστη ζεστη :smt002:smt002:smt019:smt019

Raven
17-07-10, 02:58
Ειχα οταν ημουν μικρος ενα καταπληκτικο συστημα για να πιανω ο,τι ψαρι ηθελα στα ρηχα.
Μου το ειχε φτιαξει ενας ψαρας και ηταν παρα πολυ απλη κατασκευη και πολυ πρακτικη.
Αποτελειται απο 2 χοντρες βεργες , λυγισμενες σε 2 ημικυκλια, κατι σαν δοκανο, αλλα χωρις τον μηχανισμο. Απλα οι 2 βεργες, ενωνωνταν στις ακρες λυγισμενες σε εναν χαλαρο συνδεσμο. Ολο αυτο ηταν ντυμενο με ψιλο διχτυ που δημιουργουσε μια χαλαρη σακκουλα απο κατω.
Οι βεργες στην κορυφη τους ηταν δεμενες με χοντρο σπαγγο ή πετονια σε σχημα αναποδου Υ.
Εδενα λοιπον λιγο δολωμα μεσα στο διχτυ και οταν αφηνα τον μηχανισμο να πατωσει, αυτος ανοιγε διαπλατα επιτρεποντας στα ψαρια να μαζευτουν για φαγητο.
Τραβωντας αποτομα το σχοινι, εκλεινε το δοκανο, παγιδευοντας μεσα στο διχτυ ολα τα ψαρια.
Με αυτον τον τροπο επιανα σχεδον τα παντα , ακομα και μεγαλους κεφαλους και σαλπες !

panoscorfu
17-07-10, 17:37
εγώ πάλι πέρυσι στους αντιπαξους κερκυρα έκοψα τον λεμο απο ενα μπουκάλι πλαστικό νερου εμφιαλωμένου το τοποθέτησα ανάποδα μεσα στον κορμο του καθως ειχα πλατύνει και το στόμιο εβαλα μεσα σπασμενο αχινό και το πάρτι ξεκίνησε επιασα τα πανεμορφα μεσογειακά γρασακια ακομη και ενα μικρο ροφελι μπηκε στο μπουκάλι

Thrillos
17-07-10, 21:14
Πάνο δες το βιντεάκι με την τεχνική που λέει ο Panoscorfu : http://www.youtube.com/watch?v=KKtvPMcpc_g

Πάνος
17-07-10, 22:36
εγώ πάλι πέρυσι στους αντιπαξους κερκυρα έκοψα τον λεμο απο ενα μπουκάλι πλαστικό νερου εμφιαλωμένου το τοποθέτησα ανάποδα μεσα στον κορμο του καθως ειχα πλατύνει και το στόμιο εβαλα μεσα σπασμενο αχινό και το πάρτι ξεκίνησε επιασα τα πανεμορφα μεσογειακά γρασακια ακομη και ενα μικρο ροφελι μπηκε στο μπουκάλι

αυτο το σκεφτηκα απο τις παγιδες που χρησιμοποιουμε στα ενυδρειο μας....εχω και ενα δεκαλιτρο μεγαλο "μπουκαλι" για να το χρησιμοποιησω...λεω να το δοκιμασω.;)
και αν δε βαρεθω να βγω στην αναζητηση διχτυου..ισως και το κολπο του Αλεξανδρου...

alexx
18-07-10, 12:17
Εγω το ειχα κανει και ειχε πετυχει.

michael151
12-08-11, 19:22
http://www.youtube.com/watch?v=DG_Ze_DeP0Q
εγω παιδες μετα απο αυτο το βιντεακι, ουτε ημερισιο μπανιο δε θα ρισκαρα!! μπρρρ!!:D

mikrosaquaristas
12-08-11, 20:20
κιούρτος ....
ξέρετε τι είναι?
πιάνει τα πάντα όλα χωρίς να τα πληγώσει καθόλου και χρησιμοποιείται κατα κόρον χιλιετίες ολάκερες. είναι ένα συρμάτινο κλουβί που η είσοδός του είναι έτσι φτιαγμένη που τα ψάρια μόνο να μπούν μπορούν

νυχτερινή κατάδυση πάντως είναι ότι πρέπει
πραγματικά μοναδικό θέαμα και έχεις όλον τον χρόνο να θαυμάσεις και σχεδόν και να αγγίξεις τα ψάρια
πολλά είδη δε που είναι νυχτόβια πραγματικά τα φχαριστιέσαι την νύχτα
όπως τα χταπόδια ας πούμε που χορεύουν στο φώς του φακού
τα μουγκριά που μπορεί και να σε τρακάρουν όπως κολυμπάς
οι φώκιες είναι ότι καλύτερο μπορεί να συναντήσεις,απίστευτα γλυκά ζώα

οι κίνδυνοι που υποψιάζεσται υπάρχουν και την μέρα

stratigos24
12-08-11, 20:32
Πιο πολυ πρεπει να φοβαστε κανα λιμενικο με φακο το βραδυ στη θαλασσα παρα τις φωκες....:D
-------------------------

ειδα εγω ενα μουστακαλι ενα βραδυ και περπατησα σα το χρηστο στην επιφανια :grin::grin::grin:

χα0χ0αχ.

mikrosaquaristas
12-08-11, 20:42
ναι καλά
σιγά μην έρθει λιμενικός.........
εγώ αμάν κάνω να έρθει ένας
27 χρόνια βουτάω
τα πρώτα 10 έκανα τακτικά νυχτερινό ψαροντούφεκο
τα υπόλοιπα 12 βούταγα συχνά νύχτα χωρίς ντουφέκι
και τα τελευταία 5 που έχω μπλέξει με την δουλειά βουτάω που και που απο πολυσύχναστες παραλίες που έχουμε πάει απλά για μπανάκι μόλις πάει να σουρουπώσει (και πάλι χωρίς όπλο)
αλλά κάποιος δεν έχει βρεθεί να με καρφώσει????

θέλω να στήσω έναν καβγαδάκο που με διακόπτουν ενώ δεν ψαρεύω :D
γιατί αυτό που απαγορεύεται είναι το ψάρεμα
όχι η βόλτα

michael151
12-08-11, 20:44
http://www.youtube.com/watch?v=XoZrMxy40no&feature=grec_index
κι εγω επιμενω πως..οι πιθανοτητες ενας ανθρωπος να του κανει κακο του καρχαρια ειναι περισσοτερες αλλα.. για φαντασου να των δεις Live!!! ω ρε φιλε σοκ!!! σιγουρα ειναι μαγικα μεσα στη θαλασσα αλλα..μπρρρ!!!:rolleyes:

mikrosaquaristas
12-08-11, 20:48
δεν έχω δεί ποτέ μου
και όσοι ξέρω που είδαν ήταν μεσοπέλαγα με αυτόνομη κατάδυση και ο καρχαρίας απλά πέρασε απο πέρα μακριά
γενικά δεν έρχονται ρηχά
και αν είσαι κοντά στην ακτή οι πιθανότητες να τον συναντήσεις είναι πολύ μικρές

michael151
12-08-11, 20:53
δεν έχω δεί ποτέ μου
και όσοι ξέρω που είδαν ήταν μεσοπέλαγα με αυτόνομη κατάδυση και ο καρχαρίας απλά πέρασε απο πέρα μακριά
γενικά δεν έρχονται ρηχά
και αν είσαι κοντά στην ακτή οι πιθανότητες να τον συναντήσεις είναι πολύ μικρές
Δηλαδη κολυμπουσες και τον ειδες απο μακρια??!!:smt108 μεγαλε θα ετρεχα πολλα χιλιομετρα!! το ξερω οτι αυτη η φοβια μου με κρτατει μακρια απο πολλες ομορφιες, αλλα γι'αυτο υπαρχουν τα ενυδρεια! απολαμβανεις εκ του ασφαλους!!:rolleyes:

stratigos24
12-08-11, 20:54
θέλω να στήσω έναν καβγαδάκο που με διακόπτουν ενώ δεν ψαρεύω :D
γιατί αυτό που απαγορεύεται είναι το ψάρεμα
όχι η βόλτα


:D. Απλα στο εξοχικο μου πχ, που ειναι λιγο εξω απο το Λαυριο (κεραταια πιανεται) κανουν μερικοι νυχτερινο ψαροτουφεκι (εχω δει δηλαδη 3-4 φορες) και εχει ερθει το λιμενικο, που κανει που και που βολτες το βραδακι και τους εχει βγαλει εξω. Τωρα τι εγινε μετα δεν ξερω.

tsoui
13-08-11, 00:54
Και καλα τους εκανε ψαροντουφεκο και φακος το βραδυ ειναι απλα δολοφονια φωτογραφιες με τα ψαρια την επομενη μερα χαιλικη στην παρεα για αβυσαλεα βαθη και αλλα λογια να αγαπιομαστε αν παιζουν και μπουκαλες μεγαλα πανηγυρια

Παντως οντως ο κιουρτος κανει καλη δουλιτσα και ξεκουραστα χωρις να τραυματισεις τα ψαρια

freediver
13-08-11, 04:41
+1000000000000000000000000