PDA

Επιστροφή στο Forum : Pseudocrenilabrus nicholsi


Dimis
09-07-10, 00:14
Eγω παντως θα σου προτεινα κατι διαφορετικο.
Αμμο,ξυλα,πετρες αλλα και ευκολα φυτα οπως ανουμπιες,βαλλισνεριες σπιραλις κανα bolbirtis heudeloti και ενα υπεροχο ζευγαρι κιχλιδες κεντρικης Αφρικης Pseudocrenilabrus nicholsi,μπορεις αν θελεις στα 100 λιτρα να βαλεις και 2 αρσενικα με 3-4 θηλυκα.
Ζουν σε νερο βρυσης μια χαρα,τα αρσενικα εχουν υπεροχα χρωματα και θα δεις και συντομα γεννες.
Τα εχω καιρο τωρα και ειναι μια εξαιρετικη επιλογη οσο και σπανια.

Φωτος by Raven...




http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0076.jpghttp://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0034.jpg

Tolis
09-07-10, 00:49
Ζευγαρι οχι, γιατι ειναι ειδος που θελει χαρεμι.

Dimis
09-07-10, 01:04
Επειδη Τολη τα εχω στην κατοχη μου 2 χρονια το ζευγαρι δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα,γενναει καθε 2 μηνες περιπου και ολα ειναι καλα,αρκει να εχεις κρυψωνες να αποσυρθει οταν θελησει η θηλυκια.
Συνισταται βεβαια το 1 αρσ. 3 θηλυκα αλλα μιλησα απο ιδια πειρα.

Dimis
09-07-10, 13:35
Στα 100 σου λιτρα,μικτα πες με ξυλα πετρες 80-85 ανετα βαζεις εναν αρσενικο και 3 θηλυκα.
Οσο για το bolbitis heudeloti ισως απο τα καλυτερα φυτα ενυδρειου,με λιγες απαιτησεις σε φωτισμο και λιπασματα,μια υπεροχη υδροβια φτερη!Μπορεις να την "πιασεις" σε ξυλα και πετρες και να δημιουργησεις ενα πολυ φυσικο τοπιο.
Τα φυτα που σου προτεινα,τα ψαρια οσο και το στησιμο με ριζες και πετρες (οχι ασβεστολιθικες) παραπεμπουν σε βιοτοπο ποταμου κεντρικης Αφρικης.
Τι περιμενεις λοιπον...

Dimis
11-07-10, 18:20
Οχι ασβεστολιθικες γιατι δεν ειναι σαν τα ψαρακια των Μαλαουι και Τανγκανικα.
Ειναι ποταμοψαρο και αυτο σημαινει οχι πολυ υψηλα ph.
Αν σου αρεσουν και αποφασισεις να τα βαλεις,επικοινωνησε μαζι μου να σε πω που θα τα εβρεις.

lucy
13-07-10, 12:03
Εντάξει λοιπόν καταστάλαξα! Αφού μου λέτε Pseudocrenilabrus nicholsi θα μείνω σ' αυτό! :)

Για να δούμε τι ξέρουμε για το ψαράκι!

Αυτά βρήκα εγώ στο ίντερνετ!
Συμφωνείτε;
Υπάρχουν ανακρίβιες;
Συμπληρώστε παρακαλώ όσα δεν βρήκα! :D

Οικογένεια: Cichlidae
Κοινό όνομα: Nichols' dwarf mouthbrooder
Καταγωγή: Αφρική κυρίως στον ποταμό Κόγκο
Μέγιστο μέγεθος: 8-9 εκ.
Περιβάλλον ενυδρείου: πέτρες, ξύλα, άμμος, φυτά
Ελαχ. λίτρα ενυδρείου: .........
Ζώνη κολύμβησης: βυθός
Ελάχ. αριθμός ατόμων: .......
Συμβατότητα: ειρηνικό αλλά επιθετικό σε μικρότερα
Θερμοκρασία: 23-25
pH: 6-9
σκληρότητα νερού: 8-18
Φωτισμός: ............
Διατροφή: έτοιμες τροφές κιχλίδων αλλά και απλά flakes, bloodworms
- ζωντανές τροφές
Διαχωρισμός φύλλου: Τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα από τα θηλυκά
Ζεύγος-κοπάδι: κοπάδι
Αναπαραγωγή: ωοτόκο, τα νεογνά τρέφονται με αρτέμια
Ηλικία: σε ιδανικές συνθήκες μέχρι 6-7 χρόνια

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ξέρουμε; :)

lucy
15-07-10, 10:07
:?: :)

Dimis
15-07-10, 13:16
Λοιπον...
Σε αυτα τα λιτρα ενα χαρεμι θα ηταν οτι πρεπει (1-3).
Το ιδανικο ειναι να εχουν ph 7-.7.5 και οχι παραπανω και kh ενα 12-15.
Ειναι mouthbrooder.
Θερμοκρασια ιδανικη 24-25.
Ελαχιστα λιτρα για 1 χαρεμι 80 λτ.- ιδανικα 120 λτ.
Μεγαλη προσοχη στις αλλαγες νερου να ειναι στην ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου,ειναι πολυ ευαισθητα στις αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας.

Το ενυδρειο πρεπει να εχει κρυψωνες ωστε να αποσυροντε τα κοριτσακια οταν το θελησουν απο τις "τρελες" ομολογουμενως ορεξεις του αγοριου.
Ιδανικος διακοσμος ξυλα,μη ασβεστολιθικες πετρες,αμμος η ψιλο χαλικι και οσο τον δυνατον πιο πολυ φυτεμενο.
Μην απελπιζεσαι με το φυτεμενο,γεμισε τα ξυλα σου και τις πετρες σου με bolvitis heudeloti οπως επισης και με οποιο ειδος ανουμπιας σου αρεσει.Ουτε υποστρωματα,ουτε λιπασματα,ουτε φωτισμοι...Τιποτα!
Ενα υπεροχο βιοτοπικο ποταμου Zαιρ.
Θα δεις και γεννες!

Μίμης
15-07-10, 13:46
Δημητρη οντως ειναι καταπληκτικα ψαρια...αλλα που θα τα βρουμε? :D
εχουμε και 100 λιτρα αδεια που περιμενουν συγκατοικο :D
σε ενα φουλ φυτεμενο ενυδρειο με δυσκολα φυτα και πολεες πετρες και κρυψωνες δε μπορει να μπει?;)

lucy
15-07-10, 14:07
Δημήτρη ευχαριστώ πάρα πολύ!!!:smt041

Πάω για έρευνα το τι έχει και τι εστί ο ποταμός Ζαΐρ και τα ξαναλέμε! Θέλω ολοκληρωμένη εικόνα! :)

Πήρα το π.μ. θα πάρω τηλέφωνο! ;)

Αλήθεια ... λέμε για ποταμό, μπορώ-πρέπει να έχω μεγάλη ροή στην έξοδο του φίλτρου;

Dimis
15-07-10, 14:18
Η ροη δεν παιζει μεγαλο ρολο σε αυτα τα ψαρια,οποτε προσαρμοσε την ροη στις αναγκες του ενυδρειου σου.

frits
15-07-10, 14:19
Μπορείς να βάλεις την είσοδο του φίλτρου στη μια πλευρά και την έξοδο στην άλλη, για να υπάρχει η αίσθηση ρεύματος ;)

Dimis
15-07-10, 14:19
Δημητρη οντως ειναι καταπληκτικα ψαρια...αλλα που θα τα βρουμε? :D
εχουμε και 100 λιτρα αδεια που περιμενουν συγκατοικο :D
σε ενα φουλ φυτεμενο ενυδρειο με δυσκολα φυτα και πολεες πετρες και κρυψωνες δε μπορει να μπει?;)

Τα 100 λιτρα ειναι αδεια?Συγκατοικοι με τι θα ειναι?
Το φυτεμενο τι αλλα ψαρια εχει?

Μίμης
15-07-10, 14:37
Τα 100 λιτρα ειναι αδεια?Συγκατοικοι με τι θα ειναι?
Το φυτεμενο τι αλλα ψαρια εχει?

τα 100 λιτρα εινα στημενο και στρωμενο ενυδρειο χωρις κανενα αλλο ψαρι..(σκεφτομουν να βαλω neon)...ειναι γεματο φυτα και πετρες.
θα μπορουσε να μπει με νεον?αυτη τη στιγμη παντως δεν εχω κανενα ψαρι;)

Dimis
15-07-10, 14:45
Mε neon οχι δεν μπορει να μπει,εκτος απο τις διαφορετικες συνθηκες νερου που χρειαζοντε ειναι πολυ πιθανο να χτυπηθουν τα νεον.
Οσον αφορα την συμπεριφορα τους στα φυτα,αυτη κρινεται καλη εως πολυ καλη.Συνηθως δεν πειραζουν φυτα και απολαμβανουν τα σκιερα μερη και τις κρυψωνες.

Μίμης
15-07-10, 14:47
ωραια..και που θα μπορεσω να βρω? ειναι παρα πολυ ομορφα ψαρια:p

Dimis
15-07-10, 14:53
www.starfishaquariums.gr (http://www.starfishaquariums.gr) πες του Μανθου απο μενα.

Μίμης
15-07-10, 14:58
τελεια..θα τον παρω αυριο να τον ρωτησω ;)
τι αλλο ψαρι θα μπορουσα να βαλω μαζι? κανενα cpd?

Tolis
15-07-10, 15:15
Για να μεινουμε γεωγραφικα σωστοι...

http://www.aquahobby.com/gallery/e_gardneri.php

http://www.aquahobby.com/gallery/e_congot.php (λιγο μεγαλο ομως για τα λιτρα σου)

http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=%27Barbus%27&species=candens&id=1266

http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=%27Barbus%27&species=fasciolatus&id=131

Μίμης
15-07-10, 15:26
ευχαιστω κ.Τολη..πολυ ωραια ψαρια ειδικα το πρωτο...αλλα αντε να τα βρεις...δε νομιζω να υπαρχουν ελλαδα;)
γι αυτο ρωτησα κανενα αλλο ψαρι που να συμβιωνει μαζι του χωρις προβληματα:rolleyes:

Dimis
15-07-10, 17:39
Τα ψαρακια που σου προτεινε το αφεντικο ειναι υπεροχα αλλα τα μεν 2 ειναι σχετικα απιθανο να τα βρεις στην Ελλαδα και τα δε Κονγκο τετρα ειναι αμαρτια να τα περιορισεις σε 100 λιτρα,τα κιλλι μπορεις να τα βρεις Ελλαδα αλλα πρεπει να κατεβασεις λιγακι την σκληροτητα του νερου.

Μια υπεροχη επιλογη που ειναι πιθανο να βρεις Ελλαδα ειναι αυτα http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=327 γεμιζουν την κατω και μεσαια ζωνη,εχουν υπεροχο μπλε χρωμα και ειναι αυστηρα κοπαδοψαρο.
Μια ακομα επιλογη που ισως βρεις Ελλαδα ειναι αυτα http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Alestopetersius&species=caudalis&id=150
Ιδια συμπεριφορα με τα Κονγκο τετρα αλλα σχεδον το μισο μεγεθος.

Επισης δες και αυτα μπας και τυχει ποτε να ερθουν Ελλαδα και τα βουτηξεις.
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Ladigesia&species=roloffi&id=159 Αν τα βρεις πες μου και μενα που τα ψαχνω 4 χρονια.
http://animal-world.com/encyclo/fresh/Killifish/VariableLampeyeKillifish.php Ενα κιλλι που του αρεσει το σκληρο νερο.

Ολες οι προτασεις και οι δικες μου και του Τολη ειναι για να μην "σπασουν" το βιοτοπικο του πραγματος...Αν και μερικες ξεμακρενουν λιγακι του Ποταμου Ζαιρ.

Μίμης
15-07-10, 23:34
οκ σας ευχαριστω πολυ.θα το ψαξω και αν βρω καποιο και τελικα τα παρω θα σας ενημερωσω;)

halvas69
16-07-10, 20:53
Δημήτρη ζημιές που μας κάνεις, με βλέπω για βιοτοπικό μόνο με Pseudocrenilabrus nicholsi.
Απίστευτο ψάρι, μου θυμίζει κάτι haps πολύ τέρατα όμως, αυτό είναι και βολικό από μέγεθος.

Dimis
16-07-10, 20:58
Στησε ενα ντε να σε βαλω στα βιοτοπικα πρωτη μουρη! :D
Και απο βοηθεια στο στησιμο οση θες!

AQUA PURA
16-07-10, 21:36
Εκπληκτικό ψαράκι …:p τι μου θύμισες Δημήτρη πριν 1+ χρόνο τα είχα βρει στον Μάνθο και όσες φορές πήγαινα δεν έπαιρνα τα μάτια μου από πάνω τους…:smt049 το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να τα αποκτήσω για ένα species tank που είχα σκοπό να φτιάξω …κάποια στιγμή στο μέλλον θα μπει ένα χαρεμάκι αρκεί να βρω άδειο ενυδρείο…:rolleyes:

Dimis
16-07-10, 21:44
Εγω τα ειχα παραγγειλει στον Μανθο και ειχα παρει 8 με το που τα εφερε.
Τα ψαχναμε 5 μηνες μεχρι να καταφερουμε να τα βρουμε διαθεσιμα στις λιστες.

halvas69
16-07-10, 21:59
Μιά ερωτησούλα, τι άλλα φυτά μπορούν να μπουν - εκτός από αυτά που γράφεις παραπάνω και που να έχουν σχέση με τον βιότοπό τους - πχ Crypts ;

Dimis
16-07-10, 22:09
Φυτα αφρικανικων ποταμων.
Vallisneria spiralis
Lilaeopsis mauritania
Aponogeton
crinum calamistratum & natans
nymphea lotus
nesaea sp.
Ceratopteris cornuta
Eleocharis sp
Aυτα ειναι μερικα που θυμαμαι προχειρα.

lucy
17-07-10, 10:49
Κι εγώ ψάχνω μόνη μου να βρω τι φυτά έχει ο ποταμός Κόνγκο! Για δες για δες! Τώρα που τα βρήκα έτοιμα θα διαλέξω!

Vallisneria spiralis Δεν βάζω όλη την ώρα θέλει κλάδεμα!
Lilaeopsis mauritania όμορφη ... είναι γρασιδάκι;
Aponogeton ωχ ωχ ωχ κι έχω μεγάαααααλη αδυναμία στο είδος!
crinum calamistratum & natans αυτό μοιάζει να μην θέλει κλάδεμα τουλάχιστον όχι τρελό και ανθίζει κι όλας!
nymphea lotus άλλος πειρασμός!
nesaea sp. είπα, όχι άλλα κλδέματα!
Ceratopteris cornuta ααχ πτεριδόφυτό!!!!!!!!
Eleocharis sp κι αυτή μου αρέσει, κάνει όμορφο γρασιδάκι!

:smt073Το Ceratopterό μου!!!:smt076 Πάλι στα μποστάνια γυρνάω!
Δεν μπορώ άλλα κλαδέματα και θέλω όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολα τα φυτά του κόσμου να τα έχω η αχόρταγη!!!

Μ' αρέσει που λέω ότι καταστάλαξα! Αφού στην ουσία δεν μπορώ να αποφασίσω! :smt088

Πάνος
17-07-10, 11:19
λουσυ.....εχω μερικα lexotanil αν ενδιαφερεσαι......:D

lucy
17-07-10, 11:53
... τι να μου κάνουν τα lexotanil σου!!! Εδώ το πρόβλημα είναι πολύυυυυ σοβαρό!!! :smt120

Dimis
17-07-10, 12:45
To lilaeopsis mauritania ειναι γρασιδακι ναι.
Μην μπαινεις στον πειρασμο.Θελεις υποστρωματακι και φως.
Αντε...βαλε εναν απονογετονα...και ενα καλαμιστρατουμ...και τερμα!

lucy
17-07-10, 12:56
Δημήτρη είπα ότι θα βάλω άμμο για να σκάβουν τα ψάρια. Μου είπες ότι δεν σκάβουν αυτά. Τώρα τι να κάνω; να βάλω άμμο και να φυτέψω γίνεται; Να μην βάλω άμμο με αυτά τα ψάρια γίνεται;

Κάτι μου λέει ότι θα αλλάξω πάλι γνώμη! έλεγα να έχω το θέαμα των ψαριών που σκάβουν, αλλά με "πλάνεψες" με τα νικολσάκια!
-------------------------
Πάνο τι γίνεται μ΄εκείνα τα ηρεμηστικά;

:D

Dimis
17-07-10, 13:16
Και αμμος μπαινει και χαλικακι μπαινει χωρις να χαλασει το βιοτοπικο.
Απλα ειχα προτεινει αμμο διοτι μου ειχες πει δεν θελεις φυτα.
Απο οτι εμαθα τα ψαρακια τα εκλεισες και θα τα παρεις Οκτωβρη,οποτε εχεις χρονο να κατασταλαξεις τι ακριβως διακοσμο θες.
Οι νικολακηδες τα πανε μια χαρα ειτε εχεις αμμο ειτε χαλικακι,οποτε κανεις οτι θελεις και οτι σου αρεσει,οπως επισης και ο Ποταμος Ζαιρ,αλλου εχει ξανθια αμμο αλλου σκουρα αμμο και αλλου τυρφη-λασπη και αλλου χαλικι και βοτσαλο...

lucy
17-07-10, 13:27
Τα έκλεισα; Πότε το έκανα αυτό; :confused: Αφού μου είπε ότι δεν ξέρει αν θα έχει τον Οκτώβριο! Δεν του είπα κράτα μου ψάρια! :confused:

Επειδή πάλι μπερδεύτηκα και αηδία το καταντησα πια το θέμα ... άσε να ηρεμήσω το Σ/Κ μακριά από το pc και τα ενυδρειακά και βλέπω!

Φιλιά κι ευχαριστώ για την βοήθεια!

Σου είπα ποτέ ότι λατρεύω την υπογραφή σου; :D

Dimis
17-07-10, 13:51
Kαλα ρε Λουση μην τρελενεσαι...
Εχεις χρονο!
Για μενα εφοσον δεν εχεις πολυ χρονο στην διαθεση σου για κλαδεματα και λιπασματα κανε αυτο που ειπαμε στην αρχη και το αποτελεσμα θα δειξει τελειο.
Ξυλα,πετρες,αμμο,bolbitis,anoubias και μπονους ενα καλαμιστρατουμ (απλα μια ταμπλετα στην ριζα) και θα εχεις ενα πανεμορφο,ανεξοδο και ευκολοσυντηρητο ενυδρειο!

υ.γ. : Καζαντζακης ειναι αυτος Λουση μου...

Raven
17-07-10, 15:45
Κι εγω συμφωνω με την ιδεα του Δημητρη. Κανε την ζωη σου ευκολη. Μονο αλλαγες νερου και ταισμα, και ολα τα αλλα στον αυτοματο.
Το calamistratum θα σου κλεψει την καρδια, να μου το θυμασαι..;) και αν ανθισει καποτε, ε...καλα θα κατουρηθεις απο την χαρα σου :D

Giorgos
18-07-10, 19:10
Και με τα συγκεκριμενα φυτα δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα αν χρησιμοποιησεις αμμο για υποστρωμα. ;)

lucy
19-07-10, 08:12
Νά 'στε καλά βρε παιδιά! Ηρεμησα λίγο! θα μου πείτε προς τι τόσο άγχος ... πάντως σίγουρα δεν φταίει η επιλλογή ψαριών και φυτών! Η ζωή γενικά είναι δύσκολη .... κι όποιος αντέξει :D