PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιθεσεις corydoras σε καρδιναλιους


John-g
14-07-10, 16:28
Καλησπέρα σε όλους,

θέλω επείγων τα φώτα σας :confused::confused::confused::confused:.
Πήρα εχθές 10 Cardinal tetra και τα έβαλα μαζί με τα 6 corydoras julii.
Από εχθές που τα έβαλα τα corydoras πάνε και τα κυνηγάνε και 1 συγκεκριμένα δεν τα έχει αφήσει σε ησυχία, πάει ανάμεσα στο κοπαδάκι και τα διασπάει και τα κυνηγάει με αποτέλεσμα σήμερα να βρω ένα cardinal μακαρίτη.
Πρέπει να μας άφησε χρόνους μάλλον από το στρεσάρισμα γιατί από μετρήσεις είμαι σχετικά καλά, pH 7, αμμωνία 0.
Κανονικά τα Corydoras δεν είναι ήσυχα ψάρια του πυθμένα, εμένα γιατί συμπεριφέροντε εντελώς διαφορετικά??
Τι μπορεί να φταίει?????
-------------------------
Και επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα Corydoras έχουν μια απόχρωση κόκκινη τώρα τελευταία


Υποσημειωση mod:
Η δημοσιευση αποσπαστηκε και δημιουργηθηκε νεο, ξεχωριστο θεμα .

John-g
16-07-10, 12:29
Εχθές έχασα άλλους 2 καρδινάλιους (σύνολο 3) και έχω ξενερώσει άσχημα.
Όπως θα δείτε στο κάτω ψάρι στην φωτογραφεία η ουρά του είναι η μισή μάλλον από τσιμπήματα.


http://img204.imageshack.us/img204/2014/img0078hd.jpg

kingrim
16-07-10, 14:14
στα ποσα λιτρα ενυδρειο

No2
No3
ξερεις
ποσο καιρο εχεις το ενυδρειο?

Giorgos
16-07-10, 14:41
Εμενα παντως τα πτερυγια τους πιο πολυ μου μοιαζουν να ειναι κολλημενα παρα φαγωμενα. Το ειχες παρατηρησει αυτο οσο ζουσαν;

harris samos
16-07-10, 18:42
και ο ενωχος ειναι το κορυ ????? χλωμο εντελως ομως

theodor72
16-07-10, 19:14
Και εγώ πιστεύω πως κάτι άλλο φταίει...

bokostas
16-07-10, 22:39
Αποκλείεται να φταίνε τα κόρυς, ειδικά με τους καρδινάλιους δεν έχουν κανένα πρόβλημα, ψάξε αλλού την αιτία, μήπως τα πήρες άρρωστα?

Giorgos
16-07-10, 23:28
Γι' αυτο ρωταω για τα κολλημενα πτερυγια. Ειναι σχεδον απιθανο τα κορυντορας να εχουν κανει τετοια ζημια. Μου φαινεται οτι κατι δεν παει καλα με τους καρδιναλιους στην φωτογραφια.

imichal
17-07-10, 18:57
Μαλλον τα αγορασες αρρωστα... Δεν υπαρχει περιπτωση τα κορυ να εχουν σχεση με αυτο....

John-g
19-07-10, 20:30
Είχα μεγάλο πρόβλημα με ένα από τα corydoras μου, το οποίο και τελικά το πήγα πίσω.
Ξανά έκανα τους Cardinal tetra 9 και από την παρασκευή είναι όλα φυσιολογικά, με τα υπόλοιπα corydoras να βρίσκονται εκεί ακριβός που είναι η θέση τους, να ασχολούνται με τον πυθμένα και με πολύ μικρά ξεσπάσματα (όλα φυσιολογικά) & οι Cardinal tetra να είναι όλα μαζί κοπαδάκι λίγο πάνω από τον πυθμένα.
Τώρα αυτό που λέτε για άρρωστα μάλλον ισχύει γιατί όταν πήγα να πάρω τα Cardinal για να συμπληρώσω τις απώλειες μου, είχε αρκετά μέσα στον χώρο που τα είχε ψόφια και δεν μου έδωσε από εκεί αλλά πήρα από άλλη γυάλα και σε μεγαλύτερο μέγεθος.
Αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι τα στρέσαρε αρκετά και το corydoras που επέστρεψα.

giannisaek
20-07-10, 00:17
Τα κόρυ να ξέρεις κάπου κάπου ανεβαίνουν με μεγάλη ταχύτητα μέχρι την επιφάνεια του νερού και με την ίδια ταχύτητα κατεβαίνουν.
Μήπως αυτό που έδωσες πίσω έκανε τέτοια κίνηση και νόμιζες ότι κυνηγάει τους καρδινάλιους;

John-g
20-07-10, 14:57
Όντος κάποιες στιγμές όλα τα corydoras κάνανε αυτήν την κίνηση, το συγκεκριμένο όμως έμπαινε συνέχεια μέσα στο κοπάδι των Cardinal και τα κυνηγούσε με αποτέλεσμα να διασπώνται.
Το ευτύχημα είναι ότι το επέστρεψα και όλα κυλάνε ομαλά μέσα στο ενυδρείο μου τώρα :smt041:smt041