PDA

Επιστροφή στο Forum : helppppppppppp


steliosr
11-07-10, 10:33
kalimera sas kai kalos sas vrika mias kai molis ekana tin eggrafi mou! tha ithela na sas kanw mia erwtish...
exw edo kai 1 mina ena enydreio 58 litron markas juwel sto opoio exo afisei mesa to diko tou filtro eswteriko aplo me to mple sfougari...
den exo valei fyta alithina kai apo psaria 5 xrysopsara oranda kai 2 kavourakia... olla mia xara apo oti fainete alla to nero kitrinizei paaaaaaara poli
ti kanw??????? den exo valei glifth mesa vioti tha megalosei kai den tha ksero ti na ton kanw meta!
sas eyxaristw ek ton proteron!

Χριστόφορος Μίχας
11-07-10, 10:38
Αγαπητέ φίλε, βγάλε τα καβουράκια και τα 4 χρυσόψαρα!! Δώστα πίσω αύριο εκεί που τα αγόρασες. Σε 58 λίτρα θα επιζησει μόνο ένα χρυσόψαρο. Διαφορετικά, θα κλαίς και τα λεφτά σου και τα ζωάκια.... σε λίγο. Εγγύηση...σου δίνω.!!!!

steliosr
11-07-10, 10:41
Αγαπητέ φίλε, βγάλε τα καβουράκια και τα 4 χρυσόψαρα!! Δώστα πίσω αύριο εκεί που τα αγόρασες. Σε 58 λίτρα θα επιζησει μόνο ένα χρυσόψαρο. Διαφορετικά, θα κλαίς και τα λεφτά σου και τα ζωάκια.... σε λίγο. Εγγύηση...σου δίνω.!!!!
kai me to filtro??? afinw to odio?

Χριστόφορος Μίχας
11-07-10, 10:45
Ναί, το ίδιο. Ειναι μια χαρά για ένα ψαράκι.

Γιαννης Μ5
11-07-10, 10:56
Συμφωνω με τον πιο πανω φιλο.4 χρυσοψαρα ειναι παρα πολλα για τα λιτρα σου.Και γραφε ελληνικα.Ειναι στους κανονες του φορουμ.Καλως ορισες :smt039

giannisaek
11-07-10, 11:18
Καλώς ορισες και από μένα φίλε. Όπως σου είπε και ο Γιαννης Μ5 να γράφεις Ελληνικά γιατί είναι στους κανόνες του φορουμ.

steliosr
11-07-10, 11:26
Καλώς ορισες και από μένα φίλε. Όπως σου είπε και ο Γιαννης Μ5 να γράφεις Ελληνικά γιατί είναι στους κανόνες του φορουμ.
Αυτό δεν είναι πρόβλημα, το πρόβλημα είναι ότι τα ψάρια μου είναι τελικά πολλά και ότι έχω ένα ελαφρός κίτρινο νερό!!!
Ερώτηση: …… υπάρχει κάποιο ψάρι που να μπορεί να συμβιώνει με τα χρυσόψαρα? Διότι πραγματικά από pet shop σε pet shop ακούω διάφορα!

halvas69
11-07-10, 11:31
Αλλαγή νερού έχεις κάνει, κάθε πότε και πόσο νερό αλλάζεις ;
Μήπως έχεις κάποιο ξύλο μέσα ;
Για άλλο ψάρι δεν το βλέπω είναι μικρό το ενυδρείο.

kingrim
11-07-10, 11:32
εχεις μεσα στο νερο κανενα ξυλο ριζα?

τι χαλικι εχεις και το εχεις καθαρισει πριν το βαλεις?

steliosr
11-07-10, 11:39
Αλλαγή νερού έχεις κάνει, κάθε πότε και πόσο νερό αλλάζεις ;
Μήπως έχεις κάποιο ξύλο μέσα ;
Για άλλο ψάρι δεν το βλέπω είναι μικρό το ενυδρείο.
Όπως μου είπαν από το shop 3 δάχτυλα ανανέωση 1 φορά τον μήνα. Το μόνο που έχω μέσα είναι 2 φυτά πλαστικά, χαλίκι και πλάκες.
-------------------------
εχεις μεσα στο νερο κανενα ξυλο ριζα?

τι χαλικι εχεις και το εχεις καθαρισει πριν το βαλεις?


Χαλίκι λευκό τρελά καθαρισμένο πριν μπει μέσα και τις πλάκες πλάκες. Η κιτρινίλα έχει φανεί εδω και 3 μέρες ενώ έχει κλείσει μήνα το ενυδρείο εγώ πίστευα ότι θέλει πιο δυνατό φίλτρο αλλά δεν ξέρω… σημειώστε ότι έχω καθαρίσει με τους μαγνήτες και τα τζάμια από μέσα.

Γιαννης Μ5
11-07-10, 11:57
Τα 3 δαχτυλα ειναι λιγο(μου θυμιζει το ανεκδοτο με το ουισκυ και την ξανθια):D.Αλλαζε τουλαχιστον 30-40% καθε εβδομαδα(μην σου πω 50-60% με την ιχθυοφορτιση που εχεις).Το φιλτρο σου ειναι στρωμενο και αν ναι πως;Η κιτρινιλα μπορει να ειναι απο τα πλαστικα φυτα(εφοσον δεν εχεις μεσα ξυλο ή καμια τυρφη και δεν το ξερεις)αλλιως ισως να ειναι απο τις αραιες και μικρες αλλαγες που κανεις.

steliosr
11-07-10, 12:05
Τα 3 δαχτυλα ειναι λιγο(μου θυμιζει το ανεκδοτο με το ουισκυ και την ξανθια):D.Αλλαζε τουλαχιστον 30-40% καθε εβδομαδα(μην σου πω 50-60% με την ιχθυοφορτιση που εχεις).Το φιλτρο σου ειναι στρωμενο και αν ναι πως;Η κιτρινιλα μπορει να ειναι απο τα πλαστικα φυτα(εφοσον δεν εχεις μεσα ξυλο ή καμια τυρφη και δεν το ξερεις)αλλιως ισως να ειναι απο τις αραιες και μικρες αλλαγες που κανεις.
Όταν πήρα το ενυδρείο του έβαλα τα βακτήρια και ένα μπλε υγρό που μου έδωσαν από το shop και το άφησα χωρίς ψάρια για 1 εβδομάδα… τώρα τι να σας πω αυτά μου είπαν αυτά έκανα…

Γιαννης Μ5
11-07-10, 12:13
Μαλλον το φιλτρο σου ειναι αστρωτο,αλλα μονο με μερησεις θα ειμαστε σιγουροι.Αν δεν εχεις τεστ προμηθευσου για να δουμε τις μετρησεις σου.

steliosr
11-07-10, 12:18
Μαλλον το φιλτρο σου ειναι αστρωτο,αλλα μονο με μερησεις θα ειμαστε σιγουροι.Αν δεν εχεις τεστ προμηθευσου για να δουμε τις μετρησεις σου.
OK φίλε μου να σε καλά και σας ευχαριστώ όλους. κάνω τις μετρήσεις και τα ξαναλέμε

Τηλέμαχος
11-07-10, 14:16
Υγρα τεστ εταιριας ΑΡΙ.
Τα τεστ πρεπει να ειναι:
ΝΗ3/ΝΗ4
ΝΟ2
ΝΟ3

και αν θες
GH/KH
PH

harris samos
11-07-10, 19:01
ενα μηνα με 5 ψαρια σε 58 λιτρα
γιατι να ειναι αστρωτο το φιλτρο και ιδικα με την αλλαγη που κανει ????

βγαλε ολα τα χρυσοψαρα και ασχολισου με μικροτερα ειδοι αυτη ειναι η γνωμη μου

και μια που εισαι εκει τωρα κανε μια αλλαγη νερου 50 %
και θα λυθει το προβλημα της κιτρινιλας αμεσως

maikl
11-07-10, 19:09
...και μηπως "παιζει" να πλενεις και τα σφουγγαρια του φιλτρου σου με νερο βρυσης?

Υ.γ...Χαρη, να ενας λογος που θα μπορουσε να ειναι αστρωτο το φιλτρο μετα απο ενα μηνα λειτουργιας ενος ενυδρειου...;)

harris samos
11-07-10, 19:23
+ 1000 δε το σκεφτηκα
αλλα νομιζω οτι δε το εκανε :rolleyes:
ενα μηνα το εχει δεν εκανε αλλαγη ακομα

steliosr
11-07-10, 22:42
[QUOTE=harris samos;463889]+ 1000 δε το σκεφτηκα
αλλα νομιζω οτι δε το εκανε :rolleyes:
ενα μηνα το εχει δεν εκανε αλλαγη ακομα[/QUOT

το ενυδρειο ειναι 1 μηνα και 1ο μερες οποτε στον μηνα εκανα αλλαγη νερου... εβγαλα 30% και το συμπληρωσα και το σφουγγαρακι το καθαρισα με οδηγιες απο αυτο το foroum μην και κανω καμια πατατα και ολλα καλα..
anyway σημερα εβγαλα το 50% του νερου και η κιτρινιλα δεν υπαρχει πια.. αυριο με το καλο θα κανς και τισ ρυθμησεις και θα σας πω τα νεα :)

ειστε Θεοι!

harris samos
11-07-10, 23:55
ΔΩΣΕ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΒΟΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΥΡΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΑΜΑ ΒΡΟΥΝ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΕ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΤΟ ΦΑΝΕ