PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλτρο βυθου σε γαριδαδικο


tsilojohn
10-07-10, 14:34
Ειχε πει σε ενα ποστ ο Raven οτι στο εξωτερικο στα γαριδαδικα χρησιμοποιούν φιλτρο βυθου.
Ποια ειναι τα πλεονεκτηματα του και πως δουλευει γιατι δεν εχω δει ποτε απο κοντα.Και γενικα οτι πληροφοριες ξερει ο καθενας ας τις γραψει.
Απ'οσο ξερω τα χρησιμοποιει και ο[/URL] Alex Salonica οποτε καθε γνωση-εμπειρια δεκτη.

[URL="http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=4468"] (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=4468)

Raven
10-07-10, 15:20
To φιλτρο βυθου ειναι στην ουσια μια πλαστικη σχαρα, πανω στην οποια απλωνουμε τον βυθο (χαλικι) του ενυδρειου. Ενας σωληνας ειναι προσαρμοσμενος σε μια τρυπα και φτανει μεχρι την επιφανεια.Ενας κυκλοφορητης ή μια αεραντλια, τραβαει νερο κατω απο την σχαρα και το απελευθερωνει ξανα στην στηλη νερου. Στην ουσια το νερο κυκλοφορει μεσα απο το χαλικι, επιτρεποντας να δημιουργηθουν σε αυτο αποικιες ωφελιμων βακτηριων που επιτελουν την διασπαση της αμμωνιας και λειτουργουν σαν βιολογικο φιλτρο.
Αν και εχουν πολλα μειονεκτηματα γιατι ευκολα βουλωνουν, συσσωρευουν με τα χρονια μουργα που δεν ειναι ευκολο να καθαριστει, σε περιπτωση φυτων μπλεκονται οι ριζες τους με την σχαρα κλπ.. ειχαν περασει στιγμες δοξας πριν μερικες δεκαετιες οταν μαζι με το νεο ενυδρειο που αγοραζες σου εδιναν και ενα φιλτρο βυθου με μια αεραντλια.

Το πλεονεκτημα σε σχεση με αναπαραγωγη και διατηρηση ευαισθητων γαριδων, εχει λιγο σχεση με αυτο που λεμε "καλα στρωμενος βυθος" για τις γαριδες.
Η ιδεα ξεκινησε απο τους γιαπωνεζους breeders των περιφημων japan red bee που θεωρουνται απο τις πλεον δυσκολες και ευαισθητες γαριδες λογω των κλειστων αναπαραγωγων.
Παρατηρησαν λοιπον, οτι τα νεογεννητα το πρωτο διαστημα ειναι αρκετα "τοπικα" και μενουν συχνα γυρω απο ενα σημειο στο οποιο γεννηθηκαν για το πρωτο διαστημα της ζωης τους. Αν σε αυτο το σημειο εχει συσσωρευτει μουργα και ακαθαρσιες ή η κυκλοφορια ειναι ελλειπης ειναι πολυ πιθανον να μην τα καταφερουν.
Το φιλτρο βυθου σε συνδυασμο με συχνο σκουπισμα του βυθου, ελαχιστοποιει αυτο το ενδεχομενο.
Λεγεται οτι τα φιλτρα βυθου,ομως, εχουν μια μεγαλη αδυναμια. Σε περιπτωση διακοπης ρευματος ή μηχανικης βλαβης της αεραντλιας ή του κυκλοφορητη, τα βακτηρια πεθαινουν γρηγορα με αποτελεσμα να σηκωνεται αμμωνια. Δεν μου ειχε τυχει οταν τα χρησιμοποιουσα αλλα απλως το αναφερω.
Και να κανουμε και μια διευκρινιση... Οι Ιαπωνες και οι Κινεζοι τα χρησιμοποιουν σε συνδυασμο ή τους δινουν κινηση με εξωτερικα φιλτρα ;)

syphon
10-07-10, 16:49
Μερικές ερωτήσεις και από μένα
Που τα βρίσκουμε, γιατί δεν τα έχω πετύχει πουθενά
Μπορούμε να κάνουμε, αντί για αντλία, να ρουφάει το νερό ένα εξωτερικό φίλτρο?
Βγαίνουν σε costum διαστάσεις ή προσαρμόζονται ?

Raven
11-07-10, 03:40
Μερικές ερωτήσεις και από μένα
Που τα βρίσκουμε, γιατί δεν τα έχω πετύχει πουθενά
Μπορούμε να κάνουμε, αντί για αντλία, να ρουφάει το νερό ένα εξωτερικό φίλτρο?
Βγαίνουν σε costum διαστάσεις ή προσαρμόζονται ?
-Τα βρισκουμε στα πετ σοπ αλλα σπανιζουν πια μιας και δεν εχουν ζητηση.
-Το λεω παραπανω Και να κανουμε και μια διευκρινιση... Οι Ιαπωνες και οι Κινεζοι τα χρησιμοποιουν σε συνδυασμο ή τους δινουν κινηση με εξωτερικα φιλτρα
-Βγαινουν και σε διαφορετικες διαστασεις αλλα ευκολα κοβονται/κολλουνται/ προσαμοζονται αν θελουμε.

Alex_Salonica
11-07-10, 18:23
Καταρχάς θα ήθελα να διευκρινίσω ότι η εμπειρία που έχω είναι στην ουσία θεωρητική αφού τα φίλτρα βυθού τα έχω εγκαταστήσει πριν μερικούς μήνες και είναι πολύ νωρίς ακόμα για να εκφέρω συμπεράσματα.

Στο θέμα μας....

όλα τα φίλτρα έχουν υπέρ και κατά. Το θέμα είναι τα υπέρ ανάλογα με τις απαιτήσεις μας να είναι περισσότερα από τα κατά.

Κατά τη γνώμη μου τα ΦΒ είναι τα ιδανικά φίλτρα για ασπόνδυλα.

Για να μην γράφω αναλυτικά μιας και θέλει πολύ ανάλυση(ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να γίνει) σε πρώτη φάση θα αναφέρω απλά τα βασικά σημεία.

Υπέρ:-Με τα ΦΒ έχουμε μηχανικό, βιολογικό και χημικό φιλτράρισμα.
-Έχουμε πολύ καλή και ομοιόμορφη κυκλοφορία του νερού
-Μεγάλος όγκος επιφάνειας για βιολογία(ουσιαστικά όλος ο πυθμένας)
-Εύκολη συντήρησή με μια σκούπα βυθού
-Δεν υπάρχει ο φόβος αναρρόφησης των γόνων
-Μικρό κόστος κτίσης και συντήρησής

Κατά:-Δεν πρέπει να τα έχουμε με ψάρια που έχουν την τάση να σκάβουν τον πυθμένα.
-Δεν είναι ιδανικά για μεγάλη ιχθυοφόρτιση λόγω προβλήματος οξυγόνωσης
-Δεν είναι ιδανικά για φυτεμένα ενυδρεία

Γιώργος Κ
11-07-10, 18:27
Ειχα παρα μα παρα πολλα "πλακακια"!!! Νομιζω τα εχω πεταξει :smt087:rolleyes:

Αν τα βρω πουθενα καταχωνιασμενα ... θα σας τα δωκω!! :p