PDA

Επιστροφή στο Forum : Υποστρωμα


Noel
08-07-10, 22:16
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας, είμαι νέος στο χώρο και θα ήθελα τα φώτα σας !
Λοιπόν έχω ένα 60λιτρο και έχω σαν υπόστρωμα ένα της JBL χώμα για φυτά και από πάνω χαλίκι θέλω όμως να βάλω άμμο . Έχω φυτά εύκολα όπως echinodorus και θα ήθελα τη γνώμη σας, αν πρέπει να βάλω την άμμο σκέτη με ταμπλέτες κάτω από τις ρίζες η να αφήσω το χώμα της JBL και να βάλω από πάνω την άμμο. Στο μέλλον το ενυδρείο θα φιλοξενεί corydoras γι αυτό έχω προβληματιστεί… ευχαριστώ προκαταβολικά !!!!

tsilojohn
08-07-10, 22:35
Καλως ηρθες.
Αφου θα βαλεις cory πρεπει να μπει λεπτοκοκκοι χαλαζιακη αμμος.
ποσο καιρο το εχεις το υποστρωμα?
Καλυτερα θα ηταν να αφησεις το υποστρωμα και να βαλεις απο πανω την αμμο..

endymion
09-07-10, 00:42
Σκέτο υπόστρωμα χωρίς άμμο θα δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα? Θέλω να βάλω σενα μικρό 20λιτρο ποιο πολύ σαν φυτώριο για μικρά κλαδέματα.

Raven
09-07-10, 01:34
Σκέτο υπόστρωμα χωρίς άμμο θα δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα? Θέλω να βάλω σενα μικρό 20λιτρο ποιο πολύ σαν φυτώριο για μικρά κλαδέματα.Γι αυτο το λενε υπο-στρωμα. Μπαινει παντα κατω απο ενα στρωμα αμμου ή χαλικιου 5-8εκ. :rolleyes:
Αν το θρεπτικο υποστρωμα ερθει σε αμεση επαφη με την στηλη νερου θα απελευθερωσει πολλα οργανικα και ανοργανα στοιχεια, κατι που σιγουρα δεν το θες..;)

Noel
09-07-10, 14:20
Ευχαριστώ καλώς σας βρήκα :)
Έχω πάρει την άμμο είναι λίγο πιο μεγάλη από την πούδρα και δεν είναι ασβεστολιθική απλά δεν μπορώ να αποφασίσω αν θα την βάλω με το υπόστρωμα η θα βάλω ταμπλέτες κάτω από τις ρίζες . Γι αυτό θα ήθελα κάποιος που να έχει cory να μου πει τι είναι καλύτερο γιατί ξέρω ότι τα διαβολάκια σκάβουν σαν τρελά

Dimis
09-07-10, 14:28
Δεν ειναι το μονο σου προβλημα τα κορυντορακια που σκαβουν (δεν σκαβουν,απλα σκαλιζουν),το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι το υποστρωμα ειναι σαφως πιο χοντροκοκο απο την αμμο σαν πουδρα που εχεις και μακροπροθεσμα με τα φυτεματα και τις σκουπες βυθου η αμμος λογο οτι ειναι πιο ψιλη θα φτασει στον πατο και θα ανακατευτει με το υποστρωμα που θα εμφανιστει στα επανω στρωματα του βυθου σου.
Οποτε αν και εφοσον θες κορυς,βαλε αμμο και ταμπλετες στις ριζες των φυτων,απλα με την αμμο προσεχουμε στο φυτεμα να ειναι μεσα οι ριζες μοναχα και οχι μερος του κορμου διοτι θα μας σαπισει.
Αλλη λυση ειναι υποστρωμα κατω και λεπτο στρογγυλεμενο χαλικακι απο πανω οπου ειναι οκ για τα κορυς και ακομα καλυτερο για τα φυτα.

theodor72
09-07-10, 18:01
Καλό είναι να αποφεύγουμε άμμο και υπόστρωμα. Κάποια στιγμή σίγουρα το υπόστρωμα θα έρθει σε επαφή με το νερό και θα αρχίσουν τα προβλήματα.

Η πιο εύκολη λύση είναι αυτή που πρότεινε ο dimis1978 : "Αλλη λυση ειναι υποστρωμα κατω και λεπτο στρογγυλεμενο χαλικακι απο πανω οπου ειναι οκ για τα κορυς και ακομα καλυτερο για τα φυτα."
Αν και για τα συνήθη και όχι ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά και το λεπτό χαλικάκι και η άμμος είναι εξίσου καλά. Για πιο απαιτητικά φυτά δε ξέρω.

Επίσης κάπου είχα διαβάσει, δε θυμάμαι που, πως μπορεί ανάμεσα στο υπόστρωμα και την άμμο να τοποθετηθεί μία λεπτή ανοξείδωτη σχάρα, που θα καλήπτει όλο το βυθό του ενυδρείου και θα κρατάει μονίμως κάτω το υπόστρωμα. Με την σχάρα αυτή δεν έχεις πρόβλημα με το υπόστρωμα ούτε κατά το φύτεμα ξεφύτεμα των φυτών. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω, ας βοηθήσει. Φαντάζομαι θα έχει και υψηλό κόστος.

endymion
09-07-10, 19:01
Καλό είναι να αποφεύγουμε άμμο και υπόστρωμα. Κάποια στιγμή σίγουρα το υπόστρωμα θα έρθει σε επαφή με το νερό και θα αρχίσουν τα προβλήματα.

Η πιο εύκολη λύση είναι αυτή που πρότεινε ο dimis1978 : "Αλλη λυση ειναι υποστρωμα κατω και λεπτο στρογγυλεμενο χαλικακι απο πανω οπου ειναι οκ για τα κορυς και ακομα καλυτερο για τα φυτα."
Αν και για τα συνήθη και όχι ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά και το λεπτό χαλικάκι και η άμμος είναι εξίσου καλά. Για πιο απαιτητικά φυτά δε ξέρω.

Επίσης κάπου είχα διαβάσει, δε θυμάμαι που, πως μπορεί ανάμεσα στο υπόστρωμα και την άμμο να τοποθετηθεί μία λεπτή ανοξείδωτη σχάρα, που θα καλήπτει όλο το βυθό του ενυδρείου και θα κρατάει μονίμως κάτω το υπόστρωμα. Με την σχάρα αυτή δεν έχεις πρόβλημα με το υπόστρωμα ούτε κατά το φύτεμα ξεφύτεμα των φυτών. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω, ας βοηθήσει. Φαντάζομαι θα έχει και υψηλό κόστος.

Εμένα σε κάποια σημεία μου έχει ανακατευτεί η αμμος με το υπόστρωμα. Ποια είναι τα προβλήματα που δημιουργούνται πέρα από το αισθητικό?

theodor72
09-07-10, 19:18
Το πρόβλημα είναι ότι όσο υπόστρωμα έρθει σε επαφή απευθείας με το νερό, θα απελευθερώσει πολύ γρήγορα όλα τα θρεπτικά του συστατικά στο νερό. Όσο είναι κάτω από το βυθό ( άμμο ή χαλικάκι ) το κάνει με πολύ πιο αργούς ρυθμούς. Το αποτέλεσμα θα είναι η έξαρση των άλγεων. Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ υπόστρωμα, δεν γνωρίζω αν θα υπάρξει και απότομη αύξηση της αμμωνίας, δηλαδή κινδυνος και για τα ψάρια...
Φυσικά όλα εξαρτόνται από την ποσότητα του υποστρώματος που θα έρθει σε άμμεση επαφή με το νερό.

Noel
09-07-10, 20:05
Ευχαριστώ παιδιά τελικά το έκανα με σκέτη άμμο και με ταμπλέτες μου βγήκε το λάδι το αποτέλεσμα όμως με δικαίωσε !!! :smt041

theodor72
09-07-10, 21:06
Πολύ καλά έκανες! Και εγώ αυτό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32716)έκανα πριν από ένα χρόνο !