PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για holiday food


aNe
07-07-10, 19:02
Γεια σας παιδια.Εφυγα για 5 μερες και πεταξα μια ταμπλετα holiday food στο ενυδρειο.Αυτη η ταμπλετα οταν επεστρεψα ηταν σχεδον ολοκληρη....Ερωτηση:Οταν θα φυγω για 2 βδομαδες αν πεταξω μια τετια θα ειναι ενταξει αντι να βαλω αυτοματη ταιστρα(δεν μπορω να βαλω ειναι περιεργo το καπακι του ενυδρειου μου)Απαντηστε μου συντομα παρακαλω.:):)Τα ψαρια ειναι γκαπακια***

bokostas
08-07-10, 00:10
Υπάρχουν ταμπλέτες Σαββατοκύριακου (μικρές) και 2 εβδομάδων (μεγαλύτερες), καθώς και για ενδιάμεσα διαστήματα.
Γράφει πάνω στη συσκευασία για πόσες μέρες είναι κι από ότι γράφει, υπολόγιζε 1-2 μέρες παραπάνω.

AQUA PURA
08-07-10, 01:32
Καλό είναι να μην χρησιμοποιούνται καθόλου τέτοιου είδους τροφές επιβαρύνουν αρκετά το νερό …ιδίως όταν μένουν αρκετές μέρες...

bokostas
08-07-10, 06:34
Καλό είναι να μην χρησιμοποιούνται καθόλου τέτοιου είδους τροφές επιβαρύνουν αρκετά το νερό …ιδίως όταν μένουν αρκετές μέρες...

Πιθανό, όταν όμως δεν υπάρχει άλλη λύση (αυτόματη ταΐστρα ή κάποιος να τα ταΐζει), είναι προτιμότερες αυτές από το να μείνουν 2 εβδομάδες νηστικά.

AQUA PURA
08-07-10, 10:36
δεν είναι απλά πιθανόν φίλε Κώστα :) τα συγκεκριμένα σκευάσματα αφήνουν πολλά… ούτος η άλλος τις περισσότερες φορές δεν διαλύεται καν μέσα στο νερό (όπως έγινε στον φίλο μας ήδη μία φορά) η μουχλιάζουν ή την τρώνε τα σαλιγκάρια. Η καλύτερη λύση είναι να προλαμβάνεις το πρόβλημα πριν δημιουργηθεί… τα πάντα πατεντάρονται με λίγο ψάξιμο οπότε καλό θα ήταν να είχε γίνει πιο πριν μια κίνηση για να μπει στο καπάκι η ταΐστρα…;)

bokostas
08-07-10, 14:52
Δεν θέλω να διαφωνήσω, αλλά επειδή έχω χρησιμοποιήσει δεκάδες φορές τροφές διαρκείας χωρίς ποτέ να δημιουργηθεί πρόβλημα κι επειδή δεν είναι
όλες ίδιες (της Sera και της Vitacraft τις εμπιστεύομαι περισσότερο), νομίζω ότι είναι μια κάπως αυθαίρετη γενίκευση να τις αφορίσουμε όλες.

Giorgos
09-07-10, 20:29
Εφοσον μιλαμε για ενηλικα ψαρια, δεν θα παθουν τιποτα αν μεινουν νηστικα για 15 ημερες. Αυτο που χρειαζεται να κανεις ειναι να τα ταΐζεις λιγο παραπανω 3-4 μερες προτου φυγεις (να εχουν φουσκωμενες κοιλιες) και μια καλη αλλαγη νερου πριν φυγεις.

halvas69
09-07-10, 21:56
Μιά από τα ίδια με τον συνονόματο, 15ήμερα διακοπές φεύγω κάθε χρόνο και δεν έχω απώλειες.
Καλό θα ήταν να υπήρχε μία ταιστρα, αλλά στην ανάγκη τα αφήνεις έτσι, αφού κάνεις μία καλή αλλαγή νερού.

AQUA PURA
09-07-10, 23:56
Δεν θέλω να διαφωνήσω, αλλά επειδή έχω χρησιμοποιήσει δεκάδες φορές τροφές διαρκείας χωρίς ποτέ να δημιουργηθεί πρόβλημα κι επειδή δεν είναι
όλες ίδιες (της Sera και της Vitacraft τις εμπιστεύομαι περισσότερο), νομίζω ότι είναι μια κάπως αυθαίρετη γενίκευση να τις αφορίσουμε όλες.

Όλες την ίδια δουλειά κάνουν φίλε μου…;) απλά η εταιρία αλλάζει… το γεγονός ότι δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα σε σένα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να δημιουργηθεί σε άλλους….:) οπότε καλό ειναι να το αποτρέψουμε...Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες Γιώργηδες αφού δεν υπάρχει άλλη λύση...

bokostas
10-07-10, 07:27
ΟΚ με πείσατε, δεν τα βγάζω πέρα με 3 mods.:)
Φέτος δεν θα βάλω τροφή διαρκείας (εκτός κι αν βρω κανέναν να χαρίζει :D).
Αν όμως χάσω ψάρια από ασιτία, ε τότε θα σας στείλω το λογαριασμό.:cool:

£ℓɛƒȶɦɛʀɨα
28-07-10, 13:24
εγω παντως οταν εφυγα διακοπες για μια εβδομαδα ειπα στη θεια μου να πηγαινει να τα'ι'ζει τα γκαπακια μου :grin: ειναι κι αυτο μια λυση!!!

Giorgos
28-07-10, 21:49
ΟΚ με πείσατε, δεν τα βγάζω πέρα με 3 mods.:)
Φέτος δεν θα βάλω τροφή διαρκείας (εκτός κι αν βρω κανέναν να χαρίζει :D).
Αν όμως χάσω ψάρια από ασιτία, ε τότε θα σας στείλω το λογαριασμό.:cool:
Αν ομως δεν χασεις ψαρια; Θα μας κανεις καταθεση (δια του 3) το κοστος των "holiday food" για ολα σου τα ενυδρεια;;; :D

tzimakos
01-08-10, 19:45
Το ότι το holiday food μαμάει την ποιότητα του νερού είναι πέρα από κάθε αμφιβολία και δεν χωράει συζήτηση. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ( εκτός από το αγγάρεμα φίλου/συγγενούς) είναι να πάρεις μια αυτόματη ταϊστρα. Μια εντελώς απλή την πήρα 16 € από νέο κατάστημα στη Λ.Αμφιθέας πριν από 15 ημέρες. Κινέζικη μεν , αλλά σε αυτή την τιμή 2 σεζόν να σου βγάλει είσαι μια χαρά (την παλιά μου την είχα 4 χρόνια και την άλλαξα μόνο και μόνο για το φόβο, μην τυχόν και κολλήσει....).
Και στο κάτω-κάτω τι έιναι 16 ευρά μπροστά στα τόσα που χαλάμε κάθε χρόνο για το χόμπυ???

mak
02-08-10, 01:59
εγω θα προτεινα να βαλεις μεσα σε αλουμινοχαρτο την ποσοτητα που θα θελεις να δινεις στα ψαρακια σου και καλυτερα να δινεις λιγοτερη τροφη απο αυτη που βαζεις καθημερινα γιατι αφου θα λειπεις 2 βδομαδες απο το σπιτι και εφοσον το ατομο αυτο που θα σου ταιζει τα ψαρακια δεν μπορει να κανει αλλαγες νερου τοτε θα ανεβει αμμωνια...αλλα αν αυτο το ατομο μπορει να σου κανει αλλαγες τοτε δινε κανονικες ποσοτητες...και θα εχεις ετοιμη την τροφη μεσα στο αλουμινοχαρτο και το μονο που θα κανει αυτος που θα ταιζει τα ψαρια θα ειναι να ριχνει την τροφη...ουτε αυτοματες ταιστρες ουτε τιποτα...εγω τουλαχιστον αυτο το βρισκω πιο ασφαλες γιατι αν βαλεις αυτοματη ταιστρα μπορει να κολλησει και να ριξει ολο το φαγητο στο νερο και μετα θα τρεχεις..

gaia
03-08-10, 17:46
αν βαλεις αυτοματη ταιστρα μπορει να κολλησει και να ριξει ολο το φαγητο στο νερο και μετα θα τρεχεις..

Αν κολλήσει απλά δεν θα ταίζει , δεν νομίζω ότι μπορεί να ρίξει παραπάνω από την μερίδα που της έχουμε ορίσει , τουλάχιστον σε όσες ταίστρες έχω δει . Εκτός αν υπάρχει πιθανότητα να μην σταματά να γυρίζει . Έχει συμβεί σε κάποιον να του ρίξει από κακή λειτουργία όλη την τροφή στο νερό ;