PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για Myxazin


Nodas.K
04-07-10, 18:59
Καλησπερα, εχω απορια με την χρήση του myxazin. Το φυαλίδιο που πήρα δεν έιχε οδηγίες χρήσης (χαρτακι). Σε 80L καθαρού όγκου εβαλα 4,01 ml φαρμακο. Αυριο που θα ξαναβάλω, πρεπει να ξανακανω αλλαγη του νερου? Αφαίρεσα τον άνθρακα (FLUVAL) και να τον ξαναβάλω μετά την θεραπεία? Θα κάνω την θεράπεια μέχρι να φύγουν οι λευκές πανάδες που έχει γεμίσει ο Pleco.?! Ποια η γνωμη σας για την όλη διαδικασια και για το myxazin??
Ευχαριστω.

maikl
04-07-10, 19:44
...βαλε μια φωτο με τον πλεκο.Τι σόι παναδες ειναι αυτες που εχει?

Nodas.K
04-07-10, 20:24
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=341&pictureid=2678


Χρησιμοποιώ το Myxazin γιατι προσφάτα εχασα ενα moly απο popeye. Οσο για τον pleco δεν γνωρίζω τι έχει..τις παναδες τισ ειχε απο την αρχη που τον αγορασα, τωρα κατω απο δυνατο φως παρατήρησα ότι είναι μεγαλύτερες και εντονότερες.

maikl
04-07-10, 21:17
[/URL]
τις παναδες τισ ειχε απο την αρχη που τον αγορασα, τωρα κατω απο δυνατο φως παρατήρησα ότι είναι μεγαλύτερες και εντονότερες.

Εδω ειναι το προβλημα....βαλε κανενα φυτο επιφανειας ή πιο πολλες κρυψωνες ωστε να νιωσει καλυτερα-ειναι στρεσαρισμενος ;)
Παρ'ολα αυτα καλα ειναι να δωσεις περισσοτερα στοιχεια για το συστημα σου,δες [URL="http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=139674&postcount=1"]εδω (http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=341&pictureid=2678).

υ.γ ....τα φαρμακ(ι)α καλα ειναι να συμβουλευομαστε πριν τα χρησιμοποιησουμε...;)

Nodas.K
05-07-10, 01:20
Καταρχην ευχαριστω. Οκ για τα φαρμακα συμφωνω...πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι. Ο Pleco έχει πολλα μερη να κρυφτεί, για την ακρίβεια την μερα τισ περισσοτερες ωρες είναι κρυμενοσ και όταν κλεινουν τα φώτα αλλωνίζει όπωσ πιστευω πως ειναι και στην φύση του. Πριν λίγες μερες έχασα ενα Μολυ όπως προείπα και ναι δεν το προλαβα, δεν ειχα κανενα φαρμακο σπιτι και δεν προλαβα λογο εργασιας να παω να παρω, το αποτελεσμα ηταν να χασω το μολυ. Δεδομενου ότι το popeye προκαλειτε απο διαφορα, σκουλίκι, στρεσ, αλλαγή νερου και δεν ξερω και εγω τι αλλο...αποφασισα έστω και αργα να παρω και να χρησιμοποιησω το myxazin σε περιπτωση που η αιτια του popeye είναι μεταδοτική.Λαθος?δεν ξέρω... ο pleco παρουσίασε του λεκεδες σε εντονότερη μορφη μοίάζοντας αρκετα με βακτυριακη μολυνση, κάτι που επίσης βοηθάει το myxazin.Υπάρχει κάποι λαθος στην όλη σκεψη μου?Όσο για τις τιμές μου απλώσ να πώ οτι ειναι ΟΛΕΣ εντοσ φυσιολογικών ορίων.
-------------------------
Καταρχην ευχαριστω. Οκ για τα φαρμακα συμφωνω...πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι. Ο Pleco έχει πολλα μερη να κρυφτεί, για την ακρίβεια την μερα τισ περισσοτερες ωρες είναι κρυμενοσ και όταν κλεινουν τα φώτα αλλωνίζει όπωσ πιστευω πως ειναι και στην φύση του. Πριν λίγες μερες έχασα ενα Μολυ όπως προείπα και ναι δεν το προλαβα, δεν ειχα κανενα φαρμακο σπιτι και δεν προλαβα λογο εργασιας να παω να παρω, το αποτελεσμα ηταν να χασω το μολυ. Δεδομενου ότι το popeye προκαλειτε απο διαφορα, σκουλίκι, στρεσ, αλλαγή νερου και δεν ξερω και εγω τι αλλο...αποφασισα έστω και αργα να παρω και να χρησιμοποιησω το myxazin σε περιπτωση που η αιτια του popeye είναι μεταδοτική.Λαθος?δεν ξέρω... ο pleco παρουσίασε του λεκεδες σε εντονότερη μορφη μοίάζοντας αρκετα με βακτυριακη μολυνση, κάτι που επίσης βοηθάει το myxazin.Υπάρχει κάποι λαθος στην όλη σκεψη μου?Όσο για τις τιμές μου απλώσ να πώ οτι ειναι ΟΛΕΣ εντοσ φυσιολογικών ορίων.

Και το ερωτημα παραμένει ( Σε 80L καθαρού όγκου εβαλα 4,01 ml φαρμακο. Αυριο που θα ξαναβάλω, πρεπει να ξανακανω αλλαγη του νερου? Αφαίρεσα τον άνθρακα (FLUVAL) και να τον ξαναβάλω μετά την θεραπεία?)