PDA

Επιστροφή στο Forum : Botia kubotai


giagligian
28-06-10, 19:45
Καλησπέρα παιδιά, έχω εδώ και αρκετό καιρό 2 τέτοια ψαράκια (πάνω από χρόνο) και έχω παρατηρήσει κατά διαστήματα ότι επιδίδονται σε έναν χωρό που περιστρέφονται το ένα γύρω απ'το άλλο για αρκετή ώρα! Επίσης έχω παρατηρήσει ότι αυτό γίνεται πολύ περισσότερο όταν έχω αλλάξει νερό, καθώς και ότι το ένα είναι εμφανώς πιο σκούρο απ΄το άλλο!

Έκανα μια αναζήτηση στο ίντερνετ για αναπαραγωγή του είδους και προς λύπην μου διάβασα ότι ποτέ δεν έχει γίνει αναπαραγωγή σε ενυδρεία :( (πραγματικά εύχομαι να έχω διαβάσει λάθος). Γνωρίζει κανείς τι γίνεται επί του είδους? Ή πρόκειται απλώς για τσακωμούς?? Επίσης σκέφτομαι να προσθέσω ακόμα 1-2 για να γίνουν κοπαδάκι.

http://www.loaches.com/species-index/photos/b/botia_kubotai_07.jpg/image_medium

Κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να τραβήξω βίντεο αν δω ότι κάνουν πάλι αυτό το χορευτικό για να καταλάβετε τι εννοώ..

Giorgos
28-06-10, 22:32
Αυτο ειναι πολυ συνηθισμενο σε ολα τα ειδη Botia και πιστευετε οτι εχει να κανει με την ιεραρχεια του ενυδρειου (για να διευθετηθει ποιος ειναι το κυριαρχο Botia). Ουσιαστικα, δεν εχει εξηγηθει για ποιο λογο το κανουν.

Οταν ειχα B. lohachata το παρατηρουσα συχνα. Μαλιστα, οταν μεγαλωσα το κοπαδι, το φαινομενο αυτο γινοταν ολο και πιο συχνα.