PDA

Επιστροφή στο Forum : απορία για sub???


theodoros
25-06-10, 13:32
Καλησπέρα σε όλους.
Εχω μια απορία για το sub... εχω ενα ενυδρειο 54 λίτρα fish only (60x30x30) και μου περισεύει ενα ακομα 56λιτρα διαστασεων (70x20x40) το οποιο θέλω να το κάνω sub.
Χωρος να το βάλω απο κάτω δεν υπαρχει, και σκέυτηκα να το βάλω απο πίσω απο το ενυδρειο αλλα δεν μπορώ να βρώ κάποιον τρόπο να δουλέψει χωρις να χρειαστεί να κάνω τρύπες...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας...

kostas82
26-06-10, 02:57
καλησπερα μπορεις να βαλεις μια εξωτερικη υπερχειλιση της tunze 1200λ την ωρα και θα δουλεψει...;) (160ε μαζι με τις σωληνες της + την αντλια που θα βαλεις)

theodoros
26-06-10, 14:15
το ειχα σκεφτει και για κατι τετοιο απλα ελεγα σε κατι πιο οικονομικο...
Δηλαδή:
αμα άβαζα μια απλη αντλία στο sub και τραβούσε νερό απο το ενυδρείο δεν υπαρχει καποιος τρόπος να το γύριζα πίσω?
Το sub είναι 10 εκατοστα πιο ψηλό απο το ενυδρείο....
-------------------------
Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα να ρωτήσω εδώ και κάτι ακόμα... (ασχετο εντελώς με το θέμα)
Τα κωπήποδα που υπάρχουν στα ενυδρεία μόνο μέσα απο ζωντανό βράχο μπορούν να ερθουν???

almost
26-06-10, 17:01
το ειχα σκεφτει και για κατι τετοιο απλα ελεγα σε κατι πιο οικονομικο...
Δηλαδή:
αμα άβαζα μια απλη αντλία στο sub και τραβούσε νερό απο το ενυδρείο δεν υπαρχει καποιος τρόπος να το γύριζα πίσω?
Το sub είναι 10 εκατοστα πιο ψηλό απο το ενυδρείο....
-------------------------
Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα να ρωτήσω εδώ και κάτι ακόμα... (ασχετο εντελώς με το θέμα)
Τα κωπήποδα που υπάρχουν στα ενυδρεία μόνο μέσα απο ζωντανό βράχο μπορούν να ερθουν???

Αν το Sub είναι πιο ψηλά, τότε θα τραβάς νερό από το ενυδρείο και με βαρύτητα θα το παίρνεις από το Sub.Έτσι θα λειρουργεί και ως refugium.
Δυστυχώς θέλει ή τρύπα ή εξωτερική υπερχείληση.

theodoros
28-06-10, 07:42
Οπότε πάω σε εξωτερική υπερχείληση...
Η τιμή της είναι στα 160€ ?
Δέν υπάρχει κάτι πιο οικονομικό σε υπερχείληση???

almost
29-06-10, 07:08
Φτιάχνει ο Dream Waters, δεν ξέρω τι λέει ως κατασκευή, αλλά για ρώτα τον.

theodoros
05-07-10, 10:11
και μια ερώτησoύλα ακόμα...
Η αντλία που θα πέρνει νερο απο το ενυδρειο και θα το ρίχνει στο sump υπαρχει πρόβλημα αν βρίσκεται μέσα στο sump και οχι στο ενυδρείο??
θα χάνει καθόλου σε απόδοση?

lion
05-07-10, 10:21
Αφού θα είναι στο ίδιο επίπεδο, αν τα ενώση με ένα σωλήνα ανάποδο U, και βάλει μία αντλία για επιστροφή από το πίσω ενυδρείο στο μπροστά, δεν θα δουλέψει;

almost
05-07-10, 10:35
και μια ερώτησoύλα ακόμα...
Η αντλία που θα πέρνει νερο απο το ενυδρειο και θα το ρίχνει στο sump υπαρχει πρόβλημα αν βρίσκεται μέσα στο sump και οχι στο ενυδρείο??
θα χάνει καθόλου σε απόδοση?

Ελάχιστα, αφού είναι μικρή η απόσταση (και η υψομετρηκή απόσταση).

Κάποιες αντλίες (πχ eheim) μπορούν και λειτουργούν και εκτός νερού.

Αυτό έχει το πλεονέκτημα να μη ψύχεται μέσα στο νερό του ενυδρείου και άρα να μην σου ανεβάζει και άλλο τη θερμοκρασία.
-------------------------
Αφού θα είναι στο ίδιο επίπεδο, αν τα ενώση με ένα σωλήνα ανάποδο U, και βάλει μία αντλία για επιστροφή από το πίσω ενυδρείο στο μπροστά, δεν θα δουλέψει;

Το νερό ακολουθεί την πιο εύκολη διαδρομή.

Δεν μπει μέσα στη σωλήνα, θα ανέβει η στάθμη του νερού στο ενυδρείο και θα πλημυρίσει.

Στο ότι θα ανέβει η στάθμη του νερού, στηρίζονται όλες οι υπερχειλήσεις (είτε είναι ανάποδο U είτε όχι).

lion
05-07-10, 11:00
Θα ενωθούν και θα δουλέυουν σαν συγκοινωνουντα δοχεια, αρκεί βέβαια ο σωλήνας να μπορεί να παρέχει μεγαλύτερη ποσότητα νερού από την αντλια.

Όπως αναφέρθηκε και εδώ:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39987

theodoros
05-07-10, 11:13
το ειχα σκεφτή και αυτό απλά σε μια διακοπή ρεύματος θα αδειασει το νερο του σωλήνα και θα πλημμυρίσει...

kostas82
05-07-10, 13:45
για να εχεις σωστη ροη θα πρεπει (οπως και να το φτιαξεις) ενα απο τα δυο ενυδρεια να βρισκεται τουλαχιστον πανω απο την υψηλοτερη σταθμη του αλλου.. εγω σου προτεινω να βρεις χωρο απο κατω και να τοποθετησεις απο κατω το αλλο , με την αντλια κατω ,εξ.υπερ. πανω και να κανεις την δουλεια σου