PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτη προσπάθεια "Αφρικής"


nxris
23-06-10, 01:05
Ύστερα από αρκετό διάβασμα και με πολύ λίγη εμπειρία στο χόμπι έκανα και εγώ την πρώτη μου απόπειρα για ενυδρείο μαλάουι.
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100x30x45
Όγκος: 130 Λίτρα
Κατηγορία: Malawi Mbuna με μια μικρή εξαίρεση!!!
Φυτά: Ανούμπιες, Βαλισνέριες και Κρυπτοκορίνα
Ψάρια / Άλλα είδη: Labidochromis sp. "yellow" 1M 2F(το ένα μπουκωμένο) και άλλα 2 τα οποία δεν ξέρω ακόμα το φύλο τους (τα υπόλοιπα αρσενικά θα απομακρυνθούν), 1M Melanochromis cyaneorhabdos "maingano", 4 πιτσιρίκια 2-3cm Iodotropheus sprengerae, η μικρή εξαίρεση από Τανγκανικα 1Μ 1F Julidochromis regani "Kipilli" και 3 zebra snail
Διακοσμητικά υλικά: Λευκή άμμος, φεγγαρόπετρες
Φόντο: Μπλέ σκούρο χαρτόνι
Φωτισμός: 1x30w Arcadia
Διάρκεια φωτισμού: 7μιση ώρες την ημέρα
Φιλτράρισμα: Εξωτερικό φίλτρο sacem 1000L/H
Θερμοστάτης: 150w
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH: 8,2
Γενική σκληρότητα (GH): 15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού: 25% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία: 27 βαθμούς
Άλλες πληροφορίες: Το ενυδρείο στήθηκε με πρότυπο το "Με άρωμα Μαλάουι" του Κλεόβουλου το οποίο το είδα και από κοντά και τρελάθηκα και τον ευχαριστώ για τις συμβουλές του. Λάθοι υπάρχουν στην ιχθυοφόρτωση άλλα θα διορθωθούν σε λίγο καιρό όπου όλοι οι κάτοικοι του ενυδρείου θα μεταφερθούν στο νέο τους 400λιτρο σπίτι που θα στήσω.

Φωτογραφία:

apolonistis
23-06-10, 01:07
Καταπληκτικο φιλε....πολυ ωραια ψαρια...!μπραβο σου...

bokostas
23-06-10, 01:44
Τώρα εγώ γιατί ζήλεψα που δεν έχω Μαλάουι? Α ρε Κλεόβουλε τι μας κάνεις, μας ξεσηκώνεις.
Φανταστικό ενυδρείο φίλε μου και τα ψάρια σου απλά καταπληκτικά, να τα χαίρεσαι.:smt041

in the pond
23-06-10, 06:28
Kαλημέρα φίλε. Όμορφη όντως η προσπάθεια σου. :p To στήσιμο σου πολύ καλό και μου αρέσει...

Θα ήθελα και εγώ να πω λίγα πράγματα. Τα 130 λίτρα για Μαλάουι είναι λίγα, ακόμα και για μια μικρή ομαδούλα ενός ειρηνικού είδους π.χ. Labidochromis. Έχεις τοποθετήσει 4 διαφορετικα είδη που μελοντικά κάποια από αυτά δημιουργήσουν πρόβλημα. Σου προτείνω να κρατήσεις την ομάδα των λαμπίτος ή την ομάδα των sprengerae.

Κλεόβουλος
23-06-10, 07:53
:smt041Μπράβο Νίκο (αν και έχεις κακά πρότυπα :D)έγινε πολύ όμορφο!!
Με το καλό το 400άρι....(εκεί θα έχεις χώρο και για τα 3 είδη mbuna κι αυτό το κάνεις καθαρόαιμο Τανγκανίκα ;))

Λιβέρης Σταύρος
23-06-10, 08:20
Είναι πανέμορφο και τα φυτά με τις πέτρες δένουν πολύ ωραία, μπράβο!

nxris
23-06-10, 10:38
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Κλεόβουλε μόνο πρόσεχε γιατί έτσι όπως μας ξεσικώνεις με το νταμάρι σου σε λίγο θα άρχίσουν να σε κηνυγαν οι γυναίκες μας -+9 :smt040

Kαλημέρα φίλε. Όμορφη όντως η προσπάθεια σου. :p To στήσιμο σου πολύ καλό και μου αρέσει...

Θα ήθελα και εγώ να πω λίγα πράγματα. Τα 130 λίτρα για Μαλάουι είναι λίγα, ακόμα και για μια μικρή ομαδούλα ενός ειρηνικού είδους π.χ. Labidochromis. Έχεις τοποθετήσει 4 διαφορετικα είδη που μελοντικά κάποια από αυτά δημιουργήσουν πρόβλημα. Σου προτείνω να κρατήσεις την ομάδα των λαμπίτος ή την ομάδα των sprengerae.

Το 400άρι είναι είδη στο υπόγειο και περιμένω να μετακομίσω πρώτα και μετά να το στήσω, που θα γίνει σε 4 μήνες περίπου. Οπότε θα μπούν τα 3 είδη mbuna εκει και αυτό γίνει πιθανον τανγκανίκα όπως είπε και ο Κλεόβουλος!!!

in the pond
23-06-10, 11:13
Το 400άρι είναι είδη στο υπόγειο και περιμένω να μετακομίσω πρώτα και μετά να το στήσω, που θα γίνει σε 4 μήνες περίπου. Οπότε θα μπούν τα 3 είδη mbuna εκει και αυτό γίνει πιθανον τανγκανίκα όπως είπε και ο Κλεόβουλος!!!

Tέλεια....:p

lingistis
23-06-10, 11:56
:smt041:smt041:smt041

theodor72
23-06-10, 14:32
Πολύ όμορφο ενυδρείο! Ζωντανό και χρωματιστό! Θα είναι απόλαυση να κάθεσε από κοντά και να το χαζεύεις!

Α βρε Κλεόβουλε! Νομίζω πως έχεις ξεκινήσει μια νέα σχολή - κατηγορία ενυδρείων! Ενυδρεία με άρωμα...

Γιαννης Μ5
23-06-10, 15:49
Πολυ ομορφο ενυδρειο :smt041:smt041