PDA

Επιστροφή στο Forum : 110 λτ χρυσόψαρα


bouldoza
22-06-10, 19:12
Επιτέλους μετά από αρκετό καιρό, πολλά βάσανα και κόπο καθώς όπως οι περισσότεροι αρχάροια ξεκίνησα λάθος είμαι στην ευχάριστη θέση να σας παρουσιάσω το ενυδρείο μου.

Πληροφορίες

Διαστάσεις:81 x 36 x 45
Όγκος:110 λτ
Κατηγορία: φυτεμένο
Φυτά:1 Aponogeton longiplumulosus, 1 Hygrophila corymbosa, 2 Αnubias barteri var angustifolia, 1 Anubias barteri var nana, 2 Bacopa caroliniana, 1 Echinodorus 'Rubin'
Ψάρια / Άλλα είδη: 3 χρυσόψαρα
Διακοσμητικά υλικά: ψιλόκοκο χαλίκι, 1 ρίζα mopani
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός:2χ18 watt juwel
Διάρκεια φωτισμού:7 ώρες
Φιλτράρισμα:το εσωτερικό που είχε με σφουγκαρι, siporax mini και ενυδρειακο υαλοβαμβακα.
Θερμοστάτης: απενεργοποιημένος
Λίπανση:jbl ferropol κάθε εβδομάδα
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH):7-14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:αλλαγές νερού κάθε 10 μέρες 25-30% με σκούπα βυθού
Θερμοκρασία:25-27 (λόγω καύσωνα)
Άλλες πληροφορίες:Καθημερινό τάισμα με mix τροφών (tetra goldfish flakes, tetra goldfish sticks, tetra pro vegetables (spirulina)), λίπανση κάθε εβδομάδα με jbl ferropol, βιταμίνες σε κάθε αλλαγή νερού
Φωτογραφία:


Τρέχει 1 μήνα.
Σχολιάστε, κάντε παρατηρήσεις και συμβουλέυτε με έτσι ώστε να γίνει καλύτερο στο μέλλον.

SOCRATIS
22-06-10, 19:25
Καλή η προσπάθεια,μπράβο.Αν δε, προσθέσεις έναν μαύρο φόντο και ίσως το ξύλο αν μετακινηθεί προς τι μια ή άλλη άκρη να αναδειχθεί περισσότερο.

bokostas
22-06-10, 19:42
Όμορφο είναι, μπράβο, συμφωνώ κι εγώ για το μαύρο φόντο, ίσως και καναδυό φυτά ακόμη για να πρασινίσει ακόμη περισσότερο.

in the pond
22-06-10, 20:01
Και εμένα μου αρέσει για αρχή. Θα πειραματιστείς βέβαια με το ξύλο και τα φυτά μέχρι να το φτάσεις εκεί που επιθυμείς. Μην υπερβάλεις όμως...;)