PDA

Επιστροφή στο Forum : νεο μεσογειακο


Πάνος
20-06-10, 22:11
Τοσες αγγελιες τελευταια να δινω τα μικρα μου ενυδρεια για να κατασταλαξω σε μερικα που θελουν λιγο περισσοτερο χρονο. Αναμεσα σε αυτά και ένα μεσογειακο 180 λιτρα.

Συλλεχθηκε αμμος από τη θαλασσα και νερο επισης…αλλα κολλησαμε στο βραχο.
Στην περιοχη που καταδυομουν οι βραχοι είναι κατά κυριο λογω μεγαλα κοματια χερσαιων πετρωματων που δεν ηταν και το καλυτερο μου.
Τη λυση εδωσε εν αγνοια του ψαρας της περιοχης που προφανως με τα διχτυα του εβγαλε αρκετες τραγανες και τις πεταξε εξω από τη βαρκα του. Ετσι τσαλαβουτωντας στα ρηχα πλησιασα τη βαρκα και ειδα κομματια βραχων διαφορετικα από αυτά της περιοχης. Γεματα σπογγους σκουληκια και κοραλλια…
Τις μαζεψα ολες και αφηνοντας τες σε λεκανη με νερο ειδα και τουλαχιστον 50 γαριδες μικρες που τη μερα κρυβονται και δε φαινονται στο ενυδρειο.
Αλλοι κατοικοι είναι ερημιτες, ενας καβουρακος (ισως και περισσοτεροι) αν και προσπαθησα να τους απομακρυνω ολους…σαλιγκαρια, μερικες σαλιαρες 5-6 εκατοστων και 2 περκες των 2 εκατοστων.
Υπαρχουν 11 ανεμωνες, σπογγοι και προσθεσα και μερικα ειδη φυκιων περιμενοντας να δω αν και ποια θα πανε καλα.
Μερικες φωτο

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj92-panos-alex-poli-1-3.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj92-panos-alex-poli-2-3.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj92-panos-alex-poli-3-2.jpg

ανεμωνες

http://i270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/4-1.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/6.jpg

Σπογγοι

http://i270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/7.jpg

Cladocora caespitosa

http://i270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/5-1.jpg

σαλιαρα

http://i270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/9.jpg

περκα

http://i270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/8.jpg

Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση είναι πως οι σαλιαρες μολις εμαθαν το χωρο ενιωσαν πολύ ανετες..απο την πρωτη μερα τρωνε φλεικς (κατι που βρηκα συναρπαστικο)
Ενώ και οι περκες από τη 2η μερα αρχισαν να τρωνε φλεικς. Επισης με εντυπωσιασε το γεγονος πως ενώ οι περκες είναι 2 εκατοστων (με το ζορι) είναι εδαφικες και μαλωνουν όταν συναντιουνται.
Ταιζω επισης αρτεμια και γαριδα.
Η Cladocora caespitosa είναι κατι ιδιαιτερο και οι πολυποδες είναι ολοι ζωντανοι με τα πλοκαμακια τους ανοιχτα…αλλα βρεθηκαν μαζι με τις τραγανες πεταμενοι στα ρηχα και δε ξερω πως θα πανε λογω του ότι αγνοω το βαθος που ψαρευτηκαν. Θα χαιρομουν πολύ παντως να ζουν και στα ρηχα με αφθονο φως.

Γιαννης Μ5
20-06-10, 22:16
Μπραβο βρε Πανο.Υπεροχο και τσαμπα...Ευγε:smt041:smt041:smt041.Θα μας κανεις να κολυμπαμε γυρω απο τις ψαροβαρκες:D:D:D

platy
20-06-10, 22:17
πανο αληθεια απο φιλτρανση τι γινεται?? και θερμοκρασια επισης ??

kostas82
20-06-10, 22:26
τουμπανο ειναι και η μεσογειος !!!!!

halvas69
20-06-10, 22:29
To Cladocora caespitosa ζει μιά χαρά στα ρηχά, το έχω συναντήσει πολλές φορές.
Α ρε άτιμο πλάσμα άμα έμενες κοντά κάθε μέρα θα βούταγα να σου φέρω μπιχλιμπίδια της θάλασσας :)
Επίσης έχω δει εδώ κοντά ένα φύκι σε 30cm βάθος, με εκπληκτικό πράσινο χρώμα και μοιάζει πολύ σαν εχινόδωρος μικρός.
Ένας ψαράς μου είπε το λένε μαρούλι στην αργκό τους.

thanasis76
20-06-10, 22:30
πολυ ομορφο φιλε μου... αν μπορεις πιασε και μερικες γαριδουλες να δεις πολυ κινηση εκει μεσα...
παντος μπραβο σου, πολυ καλο....

frits
20-06-10, 22:38
Πολύ όμορφο, βάλε και κανα βιντεάκι να δούμε τις πέρκες ;)

exelix
20-06-10, 22:45
Μεγειά! Άντε βούτα να βρεις και τίποτα σε κοκκινάκι!

Πάνος
20-06-10, 22:46
πανο αληθεια απο φιλτρανση τι γινεται?? και θερμοκρασια επισης ??
ειναι το resun ενυδρειο με φιλτρο στο καπακι...ειχα ετοιμο σιποραξ απο το τροπικο θαλασσινο.
η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι 29 το πολυ ..εχω και αιρ-κοντισιον...οποτε δε νομιζω οτι θα αντιμετωπισω προβλημα..αν χρειαστει ανεμιστηρακια..
οτι εχω παρει απο ανεμωνες και ζωντανα ειναι απο τα ρηχα που ξερουν να μενουν σε υψηλες θερμοκρασιες...
To Cladocora caespitosa ζει μιά χαρά στα ρηχά, το έχω συναντήσει πολλές φορές.
Α ρε άτιμο πλάσμα άμα έμενες κοντά κάθε μέρα θα βούταγα να σου φέρω μπιχλιμπίδια της θάλασσας :).
χαιρομαι για τους πολυποδες..ελπιζω να πανε καλα....μακαρι να ησουν εδω..αλλα και απο εκει βγαλε οτι θες απο σεπτεμβρη και στειλτο με κτελ...:D
πρεπει να επιστρατευσω ψαραδες εδω...;)

πολυ ομορφο φιλε μου... αν μπορεις πιασε και μερικες γαριδουλες να δεις πολυ κινηση εκει μεσα...
παντος μπραβο σου, πολυ καλο....
εχω αμετρητες μικρες που κρυβονται...να δουμε που θα βρω μεγαλες που βγαινουν και τη μερα...:rolleyes:

Πολύ όμορφο, βάλε και κανα βιντεάκι να δούμε τις πέρκες ;)
ειναι λιγο ντροπαλες και τις εχω σε βιντεο ομως οχι σε σκηνη καυγα...εξαλλου κρατα ελαχιστα δευτερολεπτα...η μια αποχωρει γρηγορα σχετικα...καθε μια εχει τη δικια της πλευρα στο ενυδρειο.
οι επιδειξεις απο τις σαλιαρες ειναι επισης θεαματικες...αυτες θα τις ανεβασω καποια στιγμη σε βιντεο ;)

σας ευχαριστω.

thanasis76
20-06-10, 22:49
ειναι το resun ενυδρειο με φιλτρο στο καπακι...ειχα ετοιμο σιποραξ απο το τροπικο θαλασσινο.
η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι 29 το πολυ ..εχω και αιρ-κοντισιον...οποτε δε νομιζω οτι θα αντιμετωπισω προβλημα..αν χρειαστει ανεμιστηρακια..
οτι εχω παρει απο ανεμωνες και ζωντανα ειναι απο τα ρηχα που ξερουν να μενουν σε υψηλες θερμοκρασιες...

χαιρομαι για τους πολυποδες..ελπιζω να πανε καλα....μακαρι να ησουν εδω..αλλα και απο εκει βγαλε οτι θες απο σεπτεμβρη και στειλτο με κτελ...:D
πρεπει να επιστρατευσω ψαραδες εδω...;)


εχω αμετρητες μικρες που κρυβονται...να δουμε που θα βρω μεγαλες που βγαινουν και τη μερα...:rolleyes:


ειναι λιγο ντροπαλες και τις εχω σε βιντεο ομως οχι σε σκηνη καυγα...εξαλλου κρατα ελαχιστα δευτερολεπτα...η μια αποχωρει γρηγορα σχετικα...καθε μια εχει τη δικια της πλευρα στο ενυδρειο.
οι επιδειξεις απο τις σαλιαρες ειναι επισης θεαματικες...αυτες θα τις ανεβασω καποια στιγμη σε βιντεο ;)

σας ευχαριστω.


ελα μια βολτα εδω να σου βρω οτι θελεις... χαχαχαχα:smt041:smt041:smt041

in the pond
20-06-10, 22:54
Μπράβο Πανούλη...όλο εκπλήξεις είσαι...:p
Μόνο μια παρατήρηση... που θυμίζει λιγάκι την περίπτωση του γλυκού Anentome helenae. Το "αθώο" κοχυλάκι στην πρώτη σου φωτογραφία είναι σαρκοφάγο και πρέπει οπωσδήποτε πρέπει να πάρει πόδι από εκεί μέσα.:( Πρόκειται για μεσογειακό είδος της οικογένειας των μουρικιδών (Muricidae ή κοινώς Murex). Είδος: Hexaplex trunculus και θα σου ρυμάξει κάθε ασπόνδυλο εκεί μέσα και όχι μόνο.

Χάρην της ιστορίας, απλά θα ήθελα να προσθέσω ότι το κοχύλι αυτό, συμπεριλαμβάνεται στα είδη που οι Ρωμαίοι έπαιρναν το πορφυρό χρώμα για τους χυτώνες τους.

Πάνος
20-06-10, 23:05
καλα που μου το ειπες...εχω 2 τετοια...τα αλλα ειναι απλα κελυφη που εχουν καταληφθει απο ερημιτες...
εμεις "πορφυρες" (λογω της εξαγωγης του χρωματος) λεμε αυτες..
http://www.greekshells.gr/seashells/54_200.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_6y_e1Lec-xo/SOzCbWX6mgI/AAAAAAAAAXg/3ymhErgkK1A/s400/%CE%91%CE%A3%CE%A0%CE%A1%CE%91+%CE%9A%CE%9F%CE%A7% CE%A5%CE%9B%CE%99%CE%91+%CE%B1%CF%80%CF%8C+%CE%91% CE%B8%CE%B7%CE%BD%CE%AC+%CE%A0%CE%9A.JPG
δεν ειναι ομως...βρηκα και προφυρες αλλα δε τις μαζεψα...
εχω και αυτο Aporrhais Pespelecani
http://www.greekshells.gr/seashells/75_200.jpg

in the pond
20-06-10, 23:15
Χμμμ... έχουμε και λέμε...
Βασικά σχεδόν όλα τα μέλη των μεσογειακών Μουρικιδών βρίσκονταν στη λίστα των Ρωμαίων για την παραγωγή του πορφυρού χρώματος. Το σαλιγγαράκι που κάνεις λινκ είναι το Bolinus Brandaris και δυστυχώς για εσένα, έχει ακριβώς τα ίδια χαρσκτηριστικά με το σαλιγγάρι που περιέγραψα πιο πάνω.

Το δεύτερο σαλιγγαράκι που επισυνάπτεις είναι το γνωστό "πόδι του πελεκάνου (Pelican foot). Ανοίκει στην οικογένεια των απορραϊδών και είναι το είδος Aporrhais pespelecani. Είναι ζωντανό αυτό ή φέρει ερημήτη?

Πάνος
20-06-10, 23:17
πηρα 2 ζωντανα...το ενα το σκοτωσαν και το κατελαβαν ερημιτες...
το αλλο ζωντανο...να παρει ποδι και αυτο???

Δημητρης89
20-06-10, 23:17
Πανο ολο εκπληξεις εισαι.Και βεβαια παντα μας αφηνεις αφωνους....


εγω προσωπικα πρωτη φορα βλεπω μεσογιακο ενυδρειο και δεν εχω λογια:smt020

Πάνος
20-06-10, 23:19
ευχαριστω...ελα να το δεις απο κοντα.κερναω καφε. (εχεις και κατι ξυλα να παρεις ;))

nikosm1
20-06-10, 23:21
Ανοίγεις δρόμους μη συνηθισμένους Πάνο! Ωραία έκπληξη!

in the pond
20-06-10, 23:25
πηρα 2 ζωντανα...το ενα το σκοτωσαν και το κατελαβαν ερημιτες...
το αλλο ζωντανο...να παρει ποδι και αυτο???

Πάνο, μάλλον το murex σου το σκότωσε και απλά το κατέλαβε ένας ερημήτης αργότερα...

Όχι, είναι safe... και πολύ όμορφο.:p

Πού τα βρήκες όμως αυτά? Συνήθως τα βρίσκεις σε πολύ μεγάλα βάθη και αμμώδες/λασπώδες βυθό.

Neoklis
20-06-10, 23:30
Πανο τωρα διαπιστωνω οτι εισαι πιο αρρωστος απο εμας με το αλατι!!!!!:grin::grin::grin:

Πολλα μπράβο!!

fear81
20-06-10, 23:43
παιδια το ειδα απο κοντα σημερα ειναι πολλη ομορφο και πραγματι ειναι κατι ξεχωριστο να εχεις στο σαλονι σου μια μικρογραφια του ελληνικου βυθου:smt041
πανο βουρ για καλογριες!!!!!!!

theodor72
20-06-10, 23:50
Μπράβο σου ! Απλά και όμορφα πράγματα !

Μ' αρέσει που συνέχεια πειραματίζεσαι και δεν μένεις στα ίδια. Χαρά στο κουράγιο σου !

:smt041:smt041:smt041

in the pond
21-06-10, 00:00
Πάνο, να δώσεις έμφαση να βρεις cypraea spurca και cypraea pyrum. Πρόκειται για εξαίσια πλάσματα όταν είναι ζωντανά. Να αποφύγεις την Cypraea lurida γιατί βρίσκεται στη λίστα των απαγορευμένων ειδών.

Πάνος
21-06-10, 00:06
Πάνο, μάλλον το murex σου το σκότωσε και απλά το κατέλαβε ένας ερημήτης αργότερα...
Όχι, είναι safe... και πολύ όμορφο.:p
Πού τα βρήκες όμως αυτά? Συνήθως τα βρίσκεις σε πολύ μεγάλα βάθη και αμμώδες/λασπώδες βυθό.
σε 1 με 1μιση μετρα βαθος....αμμωδες εδαφος. πανεμορφα και αυτα που λες...αλλα αντε να τα βρεις...
Πανο τωρα διαπιστωνω οτι εισαι πιο αρρωστος απο εμας με το αλατι!!!!!:grin::grin::grin:
Πολλα μπράβο!!
τωρα με κανεις κι ανησυχω!!!:smt120

πανο βουρ για καλογριες!!!!!!!
τα ελληνικα damsel....πληρωνω να μου φερει καποιος...:D

Kotsos
21-06-10, 00:39
Πανέμορφο.. και έχεις τα λίτρα που ποτέ δεν είχα στις προσπάθειες μου για μεσογειακό...:smt052

Οι περκες που εχεις είναι είδος χάνου... Απο τα αγαπημένα μου ψάρια..

Πάρε και αυτό..http://users.sch.gr/skoud/bot/bot.htm Εμένα με βοήθησε αρκετά..;)

Raven
21-06-10, 01:11
Α ρε Πανο τι μου θυμισες !! Ενα απο τα πρωτα μου ενυδρεια τελη δεκαετια του '80 ηταν ακριβως ετσι ! Ζωντανη τραγανα βγαλμενη με αστακοδιχτα, 1 Thalassoma pavo, 2 μικρα Diplodus vulgaris και 2 σαλιαρες. Ειχα δοκιμασει και περκα και χανο αλλα ειναι επιθετικα σε λιγα λιτρα και τρωγανε τους συγκατοικους τους (ιδιαιτερα τις γαριδες). Περασαν πολλα ψαρακια απο εκεινο το μεσογειακο και κυριως γονος απο διαφορα ειδη. Μακραν ωραιοτερα ηταν τα μωρα καλογριακια που τυφλα να εχουν τα νεον μπροστα στο ελεκτρικ μπλε τους !
Αλλα εζησαν και αλλα χαθηκαν απο την αγνοια και την ελλειψη καθοδηγησης και ενημερωσης. Πηγαιναμε ολοι τοτε στα τυφλα..
Ειναι ενα απο τα απωθημενα μου , το στησιμο ενος πολυ μεγαλου μεσογειακου.Ισως οταν αποσυρθω στο νησι καποια μερα..:rolleyes:
Καλη επιτυχια λοιπον στο δημιουργημα σου και καλη αντοχη στο χρονο ευχομαι.

Πάνος
21-06-10, 01:58
σε ευχαριστω Αλεξανδρε!! οντως χρειαζομαι ευχες για αντοχη στο χρονο..;)
τα "μπλε" μωρα τα εχω συναντησει στις καταδυσεις μου και ειναι απλα υπεροχα!!! μακαρι να μπορεσω να βρω αλλα και να συντηρησω μια μερα.
ως τωρα τα ειδη που φιλοξενω μπορω να τα τρεφω.
το καλο ειναι πως αν καπου τα βρεις σκουρα...επιστρεφεις τα ζωντανα στη θαλασσα...;)
ευχομαι να στησεις καποια στιγμη το ενυδρειο που ονειρευεσαι...

kotsos...σε ευχαριστω για το λινκ!

skourkou
21-06-10, 09:29
Μπραβο Πανο!!!! Πολυ ενδιαφερον!!!

in the pond
21-06-10, 09:57
σε ευχαριστω Αλεξανδρε!! οντως χρειαζομαι ευχες για αντοχη στο χρονο..;)
τα "μπλε" μωρα τα εχω συναντησει στις καταδυσεις μου και ειναι απλα υπεροχα!!! μακαρι να μπορεσω να βρω αλλα και να συντηρησω μια μερα.
ως τωρα τα ειδη που φιλοξενω μπορω να τα τρεφω.
το καλο ειναι πως αν καπου τα βρεις σκουρα...επιστρεφεις τα ζωντανα στη θαλασσα...;)
ευχομαι να στησεις καποια στιγμη το ενυδρειο που ονειρευεσαι...

kotsos...σε ευχαριστω για το λινκ!

Τα μπλε chromis (καλόγριες) που αναφέρεις Πάνο, συνήθως τα συναντάς κοντά, ανάμεσα σε μεγάλους υφάλους ή βράχους στο νερό και είναι σε μεγάλες ομάδες. Οταν μεγαλώσουν όμως, ο χρωματισμός τους αλλάζει προς το καφέ. Συνήθως σε πλησιάζουν πολύ...

Αλέξης6
21-06-10, 13:16
Μπραβο βρε Πάνο!!!

Μαγεία είναι!!!

wickerman.7
21-06-10, 13:23
συγχαρητήρια και από εμένα. πολύ όμορφο
ως συνήθως μας εκπλησεις ευχάριστα!!

alex
21-06-10, 13:27
να κατι που θελει μεγαλα κακαλα και ξεφευγει απο την πεπατημενη...

harilaos
22-06-10, 03:12
Εύγε Παναγιώτη! Αναμένω την εξέλιξη, θα έχει πολύ ενδιαφέρον!

MINA
22-06-10, 09:50
Αν θέλεις πες μας τι εξοπλισμό έχεις από watt, αν έχεις skimmer, τι αλλαγές κάνεις και πότε διότι εάν από γλυκό πάω σε αλμυρό αυτό θα είναι σίγουρα Μεσογειακό.


Ευχαριστώ,


Παναγιώτης

Πάνος
22-06-10, 11:17
ειναι μια καλη επιλογη με ενα απο τα εμποδια την ελλειπη βιβλιογραφια...
μεσα στα συν (επειδη εστησα και τροπικου υφαλου) ειναι οτι γεμιζεις ενα μεγαλο ενυδρειο με βραχο, αμμο και ζωντανα και δε το πιστευεις πως γινεται να μην εχεις δωσει χιλιαδες ευρω γιαυτο.
αναγκαστικα ομως περπατω πειραματικα. δηλαδη εφοσον εχω εξασφαλισει οτι τα ζωντανα μου τρωνε (ερημιτες ψαρια ανεμωνες) απο εκει και περα το αν θα αναπτυχθουν καποια φυκια...η αν επιβιωσουν καποια σφουγγαρια ειναι κατι που αγνοω. η πορεια θα δειξει.
το καλο ειναι πως εκτος απο 2-3 ειδη που τα βρηκα με τραγανες απο ψαρα (κι ετσι δε ξερω το βαθος που ψαρευτηκαν)...τα υπολοιπα κοραλια και σπογγοι καθως και οι ανεμωνες ειναι απο πολυ ρηχα...ουτε ενα μετρο βαθος..οποτε αυτο ειναι ενα δειγμα οτι μαλλον μπορουν να προσαρμοστουν σε θερμο νερο (χωρις υπερβολες παντα)...ετσι για την ωρα δεν εχω ασχοληθει με τη θερμοκρασια...σε γερους καυσωνες ομως μαλλον θα πρεπει να βαλω ανεμιστηρες.....ευτυχως το σπιτι διαθετει κλιματισμο.
για την ωρα ειμαι χωρις σκιμμερ καθως εχω διαθεσιμο θαλασσινο νερο 200 μετρα αποτο σπιτι κι ετσι μπορω να κανω οσες αλλαγες θελω και οσο μεγαλες επιθυμω. το κοστος του αλατιου δεν υπαρχει.;)
λογω του οτι ο θαλασσινος βραχος δεν ειναι το ιδιο πορωδης με τον τροπικο (εξαιρωντας ομως ισως τις τραγανες που ειναι αρκετα)...στηριζω τη βιολογια μου και σε φιλτρο με σιποραξ (το ειχα ηδη στρωμενο απο το θαλασσινο-καραντινα που ετρεχα). καλη κυκλοφορια....και ενα ευχελαιο που λεει και ο φιλτατος χαλβας...και προχωραμε.
απο βατ καπου 30 οι κυκλοφορητες-φιλτρο και 80 βατ φωτος...με καμια 140 λιτρα καθαρο νερο ειμαι μαλλον καλα απο φωτισμο.....
επισης το χειμωνα δε θα χρειαστει θερμανση...
ειναι μια πολυ οικονομικη επιλογη αλλα χρειαζεται παρατηρηση και υπομονη αν θελει καποιος να κρατησει εκτος απο ψαρια και αλλες μορφες ζωης.
μιας και δεν υπαρχουν πολλοι χομπιστες με μεσογειακο....ενας λογος παραπανω να ενημερωνω εδω τι γινεται με το καθε ζωντανο, σπονδυλωτο και ασπονδυλο.

in the pond
22-06-10, 12:44
ειναι μια καλη επιλογη με ενα απο τα εμποδια την ελλειπη βιβλιογραφια...
μεσα στα συν (επειδη εστησα και τροπικου υφαλου) ειναι οτι γεμιζεις ενα μεγαλο ενυδρειο με βραχο, αμμο και ζωντανα και δε το πιστευεις πως γινεται να μην εχεις δωσει χιλιαδες ευρω γιαυτο.
αναγκαστικα ομως περπατω πειραματικα. δηλαδη εφοσον εχω εξασφαλισει οτι τα ζωντανα μου τρωνε (ερημιτες ψαρια ανεμωνες) απο εκει και περα το αν θα αναπτυχθουν καποια φυκια...η αν επιβιωσουν καποια σφουγγαρια ειναι κατι που αγνοω. η πορεια θα δειξει.
το καλο ειναι πως εκτος απο 2-3 ειδη που τα βρηκα με τραγανες απο ψαρα (κι ετσι δε ξερω το βαθος που ψαρευτηκαν)...τα υπολοιπα κοραλια και σπογγοι καθως και οι ανεμωνες ειναι απο πολυ ρηχα...ουτε ενα μετρο βαθος..οποτε αυτο ειναι ενα δειγμα οτι μαλλον μπορουν να προσαρμοστουν σε θερμο νερο (χωρις υπερβολες παντα)...ετσι για την ωρα δεν εχω ασχοληθει με τη θερμοκρασια...σε γερους καυσωνες ομως μαλλον θα πρεπει να βαλω ανεμιστηρες.....ευτυχως το σπιτι διαθετει κλιματισμο.
για την ωρα ειμαι χωρις σκιμμερ καθως εχω διαθεσιμο θαλασσινο νερο 200 μετρα αποτο σπιτι κι ετσι μπορω να κανω οσες αλλαγες θελω και οσο μεγαλες επιθυμω. το κοστος του αλατιου δεν υπαρχει.;)
λογω του οτι ο θαλασσινος βραχος δεν ειναι το ιδιο πορωδης με τον τροπικο (εξαιρωντας ομως ισως τις τραγανες που ειναι αρκετα)...στηριζω τη βιολογια μου και σε φιλτρο με σιποραξ (το ειχα ηδη στρωμενο απο το θαλασσινο-καραντινα που ετρεχα). καλη κυκλοφορια....και ενα ευχελαιο που λεει και ο φιλτατος χαλβας...και προχωραμε.
απο βατ καπου 30 οι κυκλοφορητες-φιλτρο και 80 βατ φωτος...με καμια 140 λιτρα καθαρο νερο ειμαι μαλλον καλα απο φωτισμο.....
επισης το χειμωνα δε θα χρειαστει θερμανση...
ειναι μια πολυ οικονομικη επιλογη αλλα χρειαζεται παρατηρηση και υπομονη αν θελει καποιος να κρατησει εκτος απο ψαρια και αλλες μορφες ζωης.
μιας και δεν υπαρχουν πολλοι χομπιστες με μεσογειακο....ενας λογος παραπανω να ενημερωνω εδω τι γινεται με το καθε ζωντανο, σπονδυλωτο και ασπονδυλο.

Πάνο να βρεις και χιτώνες (Chitons). Είναι νυκτερινοί καθαριστές και έχουν πολύ ενδιαφέρον. Είναι τα μοναδικά μαλάκια που είναι πολυπλακοφόρα.

Από σπόγγους, θα είναι δύσκολο να σου επιβιώσουν οι μεσογειακοί, εκτός από κάποια μικροσκοπικά δείγματα. Απαιτούν όμως πάρα πολλή κυκλοφορία νερού και σίγουρα αυστηρά όχι υψηλές θερμοκρασίες. Από την στιγμή όμως που διαθέτεις στο δωμάτιο σύστημα κλιματισμού, θα είσαι οκ.;)

Πάνος
22-06-10, 12:59
πολλα θελω να βαλω αλλα που να τα βρω ο ερμος....:D
θα συνεχισω να ψαχνω..ειναι μια απο τις γοητειες του μεσογειακου...πρεπει να καταδυθεις ο ιδιος και να ψαχνεις...(εκτος κι αν εχεις καλους φιλους να το κανουν για σενα :D)
θα αλλαξω παραλια να δω τι θα βρω εκει...εχει κυμα ομως σημερα δυστυχως...
εντω μεταξυ... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=458610#post458610

thanasis76
22-06-10, 13:17
πολλα θελω να βαλω αλλα που να τα βρω ο ερμος....:D
θα συνεχισω να ψαχνω..ειναι μια απο τις γοητειες του μεσογειακου...πρεπει να καταδυθεις ο ιδιος και να ψαχνεις...(εκτος κι αν εχεις καλους φιλους να το κανουν για σενα :D)
θα αλλαξω παραλια να δω τι θα βρω εκει...εχει κυμα ομως σημερα δυστυχως...
εντω μεταξυ... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=458610#post458610

καλους φιλους εχεις, αλλα θα αντεξουν το ταξιδι???

Πάνος
22-06-10, 13:23
:p..ειναι ενα θεμα...αποσεπτεμβρη ομως που θα πεσουν οι θερμοκρασιες...κοιτα να εχεις καλο στοκ :D:D

thanasis76
22-06-10, 13:27
:p..ειναι ενα θεμα...αποσεπτεμβρη ομως που θα πεσουν οι θερμοκρασιες...κοιτα να εχεις καλο στοκ :D:D

το στοκ πραμα, θελει και ενυδρειο βρε...
πες μου τωρα να στεισω και ενα θαλασσινο... χαχαχαχαχ

giannisqq
22-06-10, 15:33
τι εκανες παλι???ειδα ενα λαστιχο περναει τον κεντρικο τον δρομο κ πηγαινει στην θαλασσα κ εσενα να τραβας νερο με το στομα!!!παρε μια αντλια ρε πανο:D:D:D:Dυπεροχο:smt041:smt041

Πάνος
22-06-10, 22:44
αυτες ειναι οι μετρησεις του θαλασσινου νερου στην περιοχη..
κΗ: 11
Mg: 1110
Ca:385
δε μπορω να πω πως δε μου εκανε εντυπωση το χαμηλο μαγνησιο-ασβεστιο σε συνδυασμο με το ψηλο kh ..σε σχεση με τις μετρησεις που επιθυμουμε στα τροπικα reef συστηματα μας.

Πάνος
24-06-10, 13:48
ξεχασα να αναφερω και την αλατοτητα που ειναι το πιο σημαντικο και θα σας εκπληξει....1023. διαβαζοντας πως η μεσογειος εχει αυξημενη αλατοτητα....περιμενα καπου στο 1030....αλλα οπως ειπε κι ενας φιλος μαλλον λογω των εκβολων του ποταμου εβρου η αλατοτητα της περιοχης εχει μειωθει σημαντικα..
------------------------------------------------------------------------
Πολύ όμορφο, βάλε και κανα βιντεάκι να δούμε τις πέρκες ;)

ωρα φαγητου!!! (στο 1ομισο φαινονται οι σαλιαρες και στο 2ο μια απο τις 2 περκουλες)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj92-panos-alex-poli-th_p1010004.jpg (http://s270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/?action=view&current=P1010004.mp4)

fear81
25-06-10, 12:35
ειναι να το χαζευεις με τις ωρες:smt023 παρεπιπτωντος τα cpdακια σου, σου στελνουν χαιρετισματα ;)

Τσιακιτζης Θεοδωρος
25-06-10, 13:28
ειναι ενα ενυδρειο για μεσογειακα ματια και γουστα κατι πολυ φυσικο και ευλειπτο σε ολους, καται οικιο που το βλεπεος αν βυθησεις το κεφαλι σου μεσα σε μια ελληνικη θαλασσα.Μπραβο, πολυ ομορφο.

alex
25-06-10, 14:29
ειναι ενα ενυδρειο για μεσογειακα ματια και γουστα κατι πολυ φυσικο και ευλειπτο σε ολους, καται οικιο που το βλεπεος αν βυθησεις το κεφαλι σου μεσα σε μια ελληνικη θαλασσα.Μπραβο, πολυ ομορφο.


εγω πεος μεσ στο ενυδρειο δεν ειδα...:D:D

Πάνος
25-06-10, 18:34
:D...
σημερα προστεθηκαν και καμια 20αρια γαριδες μεσαιου μεγεθους και 2 ενηλικες εκ των οποιων η μια αυγωμενη.
αν και οι ενηλικες ειναι καπου 5 εκατοστα δεχθηκαν επιθεση απο τις περκες 1,5 εκ...:D
δεν καταφεραν ομως κατι και τωρα κολυμπουν μαζι...φυσικα δε θα ειναι για πολυ μαλλον. θα σκεφτω τι θα κρατησω και τι θα επιστρεψω στη θαλασσα...αναλογα και με τα μελλοντικα σχεδια επεκτασης.
επισης δοκιμασα να βαλω και μικρο σπαρο...αλλα ο μικροτερος που πιασαμε ηταν πολυ μεγαλος για το ενυδρειο κι ετσι γυρισε σπιτι του.
ευχαριστω πολυ τον Τολη και τον Αλεκο (alexx) για τη βοηθεια.

Γιώργος Κ
25-06-10, 18:39
Αντε πρεπει να ερθω παλι να τα πιανω 2 - 2!!! :D:D:D

Πάνος
25-06-10, 21:42
σε περιμενω οποτε εισαι ετοιμος...;)
αλλα οχι με πετονιες κι αγκιστρια....θα παρουμε αποχες...

Πάνος
29-06-10, 13:23
φωτο απο τις γαριδουλες..

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj92-panos-alex-poli-gar.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/garida.jpg


επισης εχουν προστεθει κι αλλες τραγανες...
χθες εβγαλα και εναν σκορπιο...καπου δεκα εκατοστα...αλλα απο το μεγεθος του στοματος υπεθεσα οτι τρωει μικρα ψαρια...κι ετσι τον αφησα ελευθερο μιας και εχω πολυ μικρα ψαρια στο ενυδρειο μου και δε θα θελα να τα χτυπησει. ειναι ομως πανεμορφο ψαρι.

εβαλα μερικες ακομη περκες ωστε να κατανεμεται η επιθετικοτητα και οντως τα πραγματα δειχνουν καλυτερα...
επισης εδω και 2 μερες μας κανει παρεα και ενα γυλος 4 εκ. που ομως ακομη δεν εφαγε φλεικς....τρωει ομως γαριδα σε βαθμο που πρηζεται η κοιλια του...:D οποτε και αυτος παραμενει μιας και εξασφαλιστηκε η διατροφη του.
ενα βιντεο οπου φαινονται τα ψαρακια εδω..
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj92-panos-alex-poli-th_p1010005.jpg (http://s270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/?action=view&current=P1010005.mp4)

Tolis
29-06-10, 13:31
Συγχαρητηρια πολλα!
Πιστευω πως ενα πιο σκουρο φοντο θα εκανε ολα αυτα τα καλουδια να "δειξουν" πολυ παραπανω!

Πάνος
29-06-10, 13:35
να εισαι καλα Τολη αν και η προκληση ειναι η συντηρηση και οχι το στησιμο του μεσογειακου. εχω ομως μερικους ασσους στο μανικι....
1) ζω διπλα στη θαλασσα ετσι παιρνω αμεσα αλλα και απελευθερωνω αμεσα οποιο ζωντανο χρειαστει.
2) η εμπειρια μου στα γλυκα αλλα και στο θαλασσινο τροπικου υφαλου (εστω και πολυ μικρη) βοηθα αρκετα.

δεν ασχολουμαι με ακουασκειπ και με φοντο...γιατι εχω αποφασισει το μεσογειακο να αναβαθμιστει στο μεγαλυτερο ενυδρειο που ειχα ποτε...;)

Tolis
29-06-10, 13:40
Δεν ασχολεισαι με ακουασκεηπ αλλά μια χαρα ωραιο ειναι! Βαλε ενα μαυρο η σκουρο μπλε χαρτονακι καλε, 5 λεπτα υποθεση ειναι, και θα δειξει αλλιως.

in the pond
29-06-10, 13:43
Όσα συγχαρητήρια και να σου πούμε Πάνο είναι λίγα. το βίντεο είναι όλα τα λεφτά.

kalaxan
29-06-10, 18:49
Συγχαρητήρια..
Πολύ όμορφο και πάρα πολύ ενδιαφέρον.

Κάποια στιγμή όταν θα έχω και την κατάλληλη εμπειρία θα το τολμήσω και γω.

japetus
29-06-10, 19:26
Αλήθεια, αστερίας μπορει να μπει σε μεσογειακο, ή θα φάει τα πάντα;

Πάνος
29-06-10, 22:25
αναλογα το ειδος υποθετω...δεν εχω ψαξει ακομη...εχω σκοπο ομως να το κανω...οποτε θα προσπαθησω να βρω ποιοι ειναι συμβατοι...;)

Πάνος
03-07-10, 12:17
ωρα φαγητου!!!! :p

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj92-panos-alex-poli-th_p1010002.jpg (http://s270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/?action=view&current=P1010002.mp4)

Μίμης
03-07-10, 16:43
πανο ενα μεγαλο μπραβο απο μενα..αξιεπαινη προσπαθεια!
ετοιμασου οποτε θες για σακουλες δωρα τωρα που μπορω να σου κανω και ασχολουμαι :D
γονο καλογριας εχω συναντησει πολλες φορες και μπορω να πω πως ειναι απο το ομορφοτερα μικρα ψαρια που εχω δει στη θαλασσα και οπως λες βασιλη δε φοβουνται..πλησιαζεις ευκολα και ειναι σε κοπαδακια.οτι θες ζητα μπας και μπορουμε να βοηθησουμε. :) παντως απο φυτα και πρασιναδες..σαν byxa,pelia πολλα..:rolleyes:

Πάνος
03-07-10, 16:56
να εισαι καλα Μιμη!:p
οι περκες εχουν ηδη διπλασιαστει σε μεγεθος...οποτε θα φανε καθε γονο ψαριου που μπορει να μπει στο ενυδρειο...
επειδη ετοιμαζεται το μεγαλο....αυτο που ζητω σεν οποιον μπορει να βρει ειναι καμια "καλογρια" και κανενα γυλο...μιας και με πετονια δε τσιμπανε..:D

broson
03-07-10, 17:01
αν ανεβω προς τα πανω θα σου φερω και απο τα δυο υπολογιζω τελος του μηνα καλογριες οσες θες ψαρευω γοπες και τυχαινει να πιανω.πολυ ωραιο το βιντεακι

Πάνος
03-07-10, 17:02
θα περιμενω με ανυπομονησια :p

birgin
03-07-10, 17:30
fantastiko!!!!!:smt041:smt041:smt041

Neoklis
03-07-10, 21:22
Θα ρθουμε με καλαμια πανω να ξερεις!!!:D

Thrillos
05-07-10, 19:09
Πάνο καλησπέρα. Ρίξε μια ματιά στην ακόλουθη ιστοσελίδα που βρήκα:
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/marine_tank_greek1.html

Όσο προχωράς τις σελίδες έχει profile των διάφορων ψαριών
π.χ. thalassoma pavo: http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/marine_tank_greek57.html

Πάνος
05-07-10, 23:00
σε ευχαριστω για το λινκ...:p
το εχω συμβουλευτει ηδη...;)

enzo
07-07-10, 14:54
πανο το ενυδρειο ειναι πανεμορφο και μπραβο στην προσπαθεια, απορω που τον βρισκεις τον χρονο να φτιαξεις και να ασχοληθεις και με μεσογειακο..:D:smt120
anyway, περιμενουμε τις παρατηρησεις σου εν καιρω για την πορεια των ζωντανων, και πιστευω οτι θα εισαι μια πολυ σημαντικη πηγη πληροφορησης για οποιον θεληση στο μελλον να φτιαξη κατι αντιστοιχο..

Πάνος
07-07-10, 16:41
μαρινο..η κατασταση μου-μας...ειναι μαλλον ανιατη...:D
ενημερωνω συχνα το ποστ για να υπαρχει πληροφορηση τουλαχιστον οσον αφορα τις δικες μου εμπειριες.
λοιπον οι περκες σε 2 βδομαδες εχουν τριπλασιαστει ηδη σε μεγεθος. δεν εχω ξαναδει μεγαλυτερη αυξηση σωματος σε ψαρι. ειναι γονοι και επειδη βρηκαν απλετο φαγητο του δινουν και καταλαβαινει...:p
θα συνεχισω να ενημερωνω.

Πάνος
15-07-10, 12:13
επανερχομαι για να μοιραστω τις παρατηρησεις μου.
αφορουν τις περκες ( serranus hepatus). οπως εχω αναφερει και πιο πριν ο ρυθμος αναπτυξης ειναι απλα ασσυληπτος. εχουν 5πλασιασει περιπου τον ογκο τους :smt120 μεχρι τωρα.
ειναι ψαρια που εκδηλωνουν το χαρακτηρα τους πολυ νωρις. απο γονοι ειναι ιδιαιτερα περιοχικα...διεκδικουν ενα συγκεκριμενο σημειο στη θαλασσα οπου εχουν μια "φωλια" και αυτο κανουν και στο ενυδρειο.
οταν βρεθουν περισσοτερες σε ενα μικροτερο χωρο -στο ενυδρειο μου δηλαδη- δημιουργουν ιεραρχιες. θυμιζουν πολυ τις κιχλιδες.
βαζοντας σταδιακα περκες στο ενυδρειο αποκαλυφθηκαν τα εξης.
οταν ηταν μονο 2 η μικροτερη δεχονταν τακτικα επιθεσεις απο τη μεγαλυτερη. τωρα που ειναι αρκετες ομως υπαρχουν μικροεντασεις και κυνηγητα που κρατουν ελαχιστα αλλα εδραιωνουν το ποιος ειναι το "αφεντικο". η μικροτερη περκα οσο κραταει την "υποτελεια" παραμενει αθικτη. και γενικοτερα κανενα ψαρι δεν εχει σκισμενα πτερυγια ουτε ειναι στρεσσαρισμενο-κρυμμενο γιατι καθενα ξερει τη θεση του.
η μεγαλυτερη ειναι αυτη που κραταει τα ηνια.
εισαγοντας μια νεα περκα....εστω και αν ειναι μεγαλυτερη δεχεται τα πυρα της πρωτης σε ιεραρχια αμεσως και εντονα. ενω δηλαδη υπαρχουν πολυ μικροτερες περκες...μια νεα ακομη κι αν ειναι μεγαλυτερη αντιμετωπιζεται σαν παρεισακτη. φαινεται ξεκαθαρα πως οι "συγκατοικοι" αναγνωριζονται μεταξυ τους. πολυ γρηγορα ομως εδραιωνει κι αυτη τη δικη της θεση και αποκαθιστανται οι ισορροπιες.
πολυ ενδιαφερον να τα παρατηρεις ολα αυτα ;)
..και ειμαι περιεργος αν και κατα ποσο θα αλλαξει η συμπεριφορα ενηλικιωνοντας και σε περισσοτερα λιτρα που θα μεταφερθουν συντομα.

fear81
15-07-10, 13:22
ωχ καινουργιο ενυδρειο ακουω παλι θα αληθωρισουμε :smt120 πανο αν εχεις σκοπο να παρουσιασεις κανα καινουργιο προτζεκτ κρεμασε το ματοχαντρα και σκορδα.:grin:

enzo
15-07-10, 13:49
πανο στο μεγαλυτερο ενυδρειο εκτος απο τις περκες βαλε και κανα μαγιατικο μεσα..:grin::smt044:smt064
περα απο την πλακα, σε τι θερμοκρασια κρατας το ενυδρειο τωρα με τις ζεστες?

Πάνος
15-07-10, 16:06
εχω γυλους επισης μαζι με τις περκες...που κι αυτοι ειναι περιοχικοι οσο ειναι μικροι (εχουν δικο τους βραχακι-φωλια στη θαλασσα) αλλα δε σκανε και πολυ για την ιεραρχια.....ειναι ελαχιστα τσαμπουκαληδες μεταξυ τους οσο ειναι και μαζι με τις περκες. αυτο το παρατηρω και στα τροπικα μου θαλασσινα ψαρια (επιδειξη μεταξυ ψαριων διαφορετικων ειδων).
θελω να προσθεσω καλογριες αλλα δε ξερω πως θα βρω...(για την ακριβεια βρισκω αλλα δε μπορω να τις πιασω).
ευτυχως το σπιτι μου δεν ειναι πολυ ζεστο...εφτασε μεχρι 29 βαθμους και οσο θυμαμαι με τους καυσωνες περυσι δε ξεπερασε τους 30.
το εγχειρημα μου γινεται εχοντας κατα νου να μη χρησιμοποιησω τσιλερ. συζητωντας με μελος που κρατησε μεσογειακο περι τα 3 χρονια χωρις τσιλερ και με θερμοκρασιες λιγο πανω απο 30 κατα διαστηματα...ειπα να το τολμησω. μεχρι τωρα κανενα προβλημα ουτε σε ψαρια ουτε σε ασπονδυλα (ανεμωνες-φυκη-γαριδες)

Giorgos
29-07-10, 12:57
Πολλα συγχαρητηρια και απο μενα Πανο!
Για κανε μας μια ενημερωση πως πανε τα πραγματα. Απο θερμοκρασιες, τσαμπουκαδες, παρατηρησεις, κλπ.

Πάνος
29-07-10, 14:01
δεν υπηρξε καποια αλλαγη μεχρι τωρα. τα ασπονδυλα πανε μια χαρα και τα ψαρια μεγαλωνουν διαρκως και συντομα δε θα χωρανε. το "θηριο" ομως εχει συναρμολογηθει και περιμενει να γυρισω απο τις διακοπες μου σε μια βδομαδα για να στηθει. :p σε τοσα λιτρα νομιζω πως θα εχω να κανω πολλες παρατηρησεις και φυσικα θα ενημερωσω αναλυτικα.
η θερμοκρασια παντως δε φαινεται να καταπονει καποιον οργανισμο. δεν εχω σημαδια στρεςς ουτε απο ψαρια ουτε απο ασπονδυλα.(29 βαθμοι)
να αναφερω οτι εχουν προστεθει 4 γοβιοι. κυριαρχικοι και αυτοι....εχουν χωρισει τον πυθμενα του ενυδρεια στα 4. το ενδιαφερον ειναι οτι το ειδος αυτο (θα ψαξω για λατινικο ονομα) εχει ανοσια στις ανεμωνες. κατι σαν τους κλοουν του τροπικου υφαλου. και ευτυχως και αυτοι τρωνε τα φλεικς σαν τρελλοι. φυσικα οταν δινω γαριδα περιττο να περιγραψω τι γινεται. φαινεται στα βιντεο παραπανω.

sarpijk
29-07-10, 14:49
Μηπως λες αυτο? Gobius cruentatus http://www.mer-littoral.org/34/photos-600x400/gobius-cruentatus-js38-600x400.jpg
ή αυτό Gobius Bucchini
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/98/Gobius_bucchichi2.jpg/800px-Gobius_bucchichi2.jpg

Thrillos
29-07-10, 15:53
Πάνο για γοβιούς ρίξε μια στην σελίδα: http://www.users.sbg.ac.at/~patzner/Gobiidae/GobiidaeSpecies.htm (http://www.users.sbg.ac.at/%7Epatzner/Gobiidae/GobiidaeSpecies.htm)

Πάνος
29-07-10, 19:40
ή αυτό Gobius Bucchini

γιαυτο προκειται!!:p να εισαι καλα!!
εδω http://www.users.sbg.ac.at/~patzner/Gobiidae/Gob_buc.htm αναφερει και την ανοσια του στις ανεμωνες "Usually together with Anemonia viridis (snackelocks sea-anemone), is protected against stinging"...εκπληκτικο!!
παιδια ευχαριστω πολυ για τα λινκς.;)

Πάνος
09-08-10, 12:46
επανερχομαι με λιγα νεοτερα δεδομενα.
ξεκινω με τη συμπεριφορα των περκων. το κυριαρχο ατομο εχει διαφορετικο χρωματισμο. ενω οι υπολοιπες περκες εχουν ανοιχτο μπεζ χρωμα με καφε ριγες...το "αφεντικο" εχει καφε χρωμα με σκουρες καφε ριγες. στο 120λιτρο υπηρχε ενας "βασιλιας" και υπεθετα πως απλα ο χρωματισμος του ειναι διαφορετικος σαν ατομο. ομως τωρα που το μεσογειακο μετεφερθηκε σε 800 λιτρα (μαζι με σαμπ...το στηνω ακομη ομως) κι εχω ηδη σχηματισει 2 υφαλους....ανεβηκε στην ιεραρχια αλλη μια περκα που σκουρυνε το χρωμα της και διεκδηκησε και καταφερε να "παρει" το δικο της υφαλο.
ετσι πλεον 2 ειναι οι αρχηγοι και αυτο φαινεται οχι μονο απο το χρωμα τους αλλα και απο τη μεταξυ τους συμπεριφορα.
οι υπολοιπες περκες κυκλοφορουν παντου...και οι 2 αρχηγοι τις καταδιωκουν (οχι με διαρκεια...απλα εξασφαλιζουν τη θεση τους). δεν υπαρχει συγκρουση...απλα ο αρχηγος κυνηγα και ο υποδιεστερος απομακρυνεται. με τους αρχηγουςομως δεν ειναι ετσι. οταν συναντιουνται στα ορια των υφαλων τους (ή αν ενας παει στην περιοχη του αλλου εκμετταλευοντας την ευκαιρια οτι ειναι καπου κρυμμενος) υπαρχει συγκρουση. κανεις αρχηγος δεν υποχωρει. ετσι γινεται μια επιδειξη κι επειτα καθενας ξαναγυρνα στον υφαλο του.
δικαιως λοιπον θα μπορουσαν να ονομαστουν οι κιχλιδες της θαλασσας..
στην πρωτη φωτο βλεπετε τις υποδιεστερες περκες με τον χρωματισμο τους ενω στη δευτερη εναν απο τους 2 αρχηγους με το σκουρο χρωμα. συγνωμη για την ποιοτητα των φωτο..αλλα το ενυδρειο ειναι μολις στημενο με λιγο θολο νερο.


http://i270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/perk2.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/perk1.jpg

ειμαι περιεργος τωρα που θα δημιουργησω και 3ο υφαλο αν υπαρξει και 3ος αρχηγος... :rolleyes:
σιγουρα παντως καθως μεγαλωνουν τα ατομα θα πρεπει να απομακρυνθουν αρκετες....

οσον αφορα τους γοβιους...ειναι περισσοτερο κτητικοι αποσο νομιζα. σε 120 λιτρα 4 ηταν μια καταστροφη. μεταφεροντας τους ειδα τσιμπημενα πτερυγια απο τις μαχες...τωρα στα 800 φαινεται να εχουν παρει απο μια περιοχη και να ειναι καλυτερα. εχουν πολυ ενδιαφερον οταν διακδικουν την περιοχη τους. οπως ειναι στην αμμο σηκωνουν το κεφαλι τους προς τα πανω ανοιγοντας διαπλατα το στομα. (σκεφτειτε εναν λυκο που αλυχτα στο σεληνοφως..ετσι ακριβως). αν μπορεσω να τους απαθανατισω σε μια τετοια σκηνη θα βαλω φωτο.

Raven
09-08-10, 13:00
Wow !!! 800 λιτρα μεσογειακο ! Το αγαπω :smt049
Πολυ ενδιαφερουσα η συμπεριφορα των περκων, μηπως ειναι αρσενικα τα κυριαρχα ατομα και τα υπολοιπα μενουν θηλυκα; Αν θυμαμαι καλα οι περκες οπως και τα υπολοιπα της οικογενειας, αλλαζουν φυλο αναλογα την ηλικια ή τις αναγκες του πληθυσμου. Το γαλαζιο συμαδι στην κοιλια που βγαζουν στο ζευγαρωμα δεν το εχει καμια ακομα ε;

Βλεπω και χανους και βλεπω και κατι ανεμωνες..μολις καθαρισει και τελειωσει η διακοσμηση ,βαλε μια πανοραμικη να χαζεψουμε λιγο κι εμεις που εχουμε απωθημενο ενα τετοιο ενυδρειο..

Πάνος
09-08-10, 16:01
για πες κι αλλα αλεξανδρε...για πες κι αλλα για την αλλαγη φυλου και τη μπλε κηλιδα...:p να μαθαινω...
ναι εχω και χανους..αλλοι εδω του λενε γυλους (οχι αυτοι με την πρασινη ριγα)...
μολις σχηματισα και τον 3ο υφαλο και το ενυδρειο απο αποψη διακοσμησης εχει τελειωσει...μαλλον..:D
περιμενω να καθαρισει το νερο...ηδη εχει μεγαλη διαφορα και θα ποσταρω φωτο.
ανεμωνες εχω 15 το συνολο και μετα απο ενα μηνα και κατι διαπιστωνω οτι η θερμοκρασια των 30 βαθμων μαξιμουμ δε τις ενοχλησε καθολου.
το σκεφτομαι για αχινους αλλα διαβασα πως "τρωνε" την κοραλινη και τα βραχια μου θα ασπρισουν..
τα ειδη των ψαριων ειναι 5. οι περκες ή χανοι κατα μερικους ( Serranus hepatus )....οι χανοι ή γυλοι (χειλουδες) κατα μερικους αλλους(Serranus cabrilla) ....:D..οι γοβιοι (Gobius Bucchini)..και 2 ειδη σαλιαρες. ενα ειδος με βλεφαριδες (Parablennius gattorugine ) και ενα χωρις (Parablennius sanguinolentus με πιο πρασινωπο παρα καφετι χρωμα).

Raven
09-08-10, 16:47
Πανο με τις περκες ειναι περιεργα τα πραγματα. Στην ουσια εχουν και τα 2 φυλα ταυτοχρονα και αλλαζουν κατα βουληση.Ειναι δηλαδη συγχρονικα ερμαφροδιτα και φερουν γοναδες και απο τα 2 φυλα. Αυτο σημαινει οτι παραγουν και ωαρια και σπερμα ταυτοχρονα.
Η γαλαζια κηλιδα πιστευω οτι σημαινει σεξουαλικη ωριμοτητα και κυριαρχια και συνηθως την φερουν τα ατομα που αναλαμβανουν τον ρολο του αρσενικου.
Σεξουαλικα ωριμα γινονται στο μεγεθος των 9-10εκ περιπου.
Παντως ειναι μοναχικα ψαρια και δεν πιστευω οτι ειναι καλη ιδεα να τα εχεις σε μεγαλη ομαδα.

Δες κι εδω ενα ΥΠΕΡΟΧΟ μεσογειακο απο την Ιταλια να παρεις ιδεες για κατοικους και διακοσμηση : http://www.acquaportal.it/ARTICOLI/MadeInItaly/AcquariMarino/mediterraneo_pietro/default.asp?Stampa=true

Επισης ψαξε για πληροφοριες και εικονες στα Ιταλικα. Βαλε στο google " vasca mediterraneo" και δες τι θα σου βγαλει.
Αν καταλαβαινεις ελααχιστα ιταλικα και με τις εικονες ισως σου φανει χρησιμο και αυτο: http://www.aiam.info/guide/Guida%20al%20dsb%20mediterraneo.pdf

Σωτος
09-08-10, 17:19
Πανο μπραβο σου πολυ ωραιο!!!
Εχω μια απορια,εαν εκανα ενα τετοιο ενυδρειο και εβαζα σουπιες μεσα θα αντεχαν? Ξερει κανεις καπια πληροφορια?

Πάνος
09-08-10, 17:26
ευχαριστω σωτηρη.
Αλεξανδρε εμεινα με το στομα ανοιχτο με το λινκ σου...δυστυχως απο ιταλικα τιποτα.:(
το ενυδρειο που μου εδειξες συγκρινεται ανετα σε ομορφια με τροπικου υφαλου...αλλα αντε να βρεις τα ζωντανα αυτα...εχω περιοριστει σε βιοτοπικο αλεξανδρουπολης..και μαλιστα συγκεκριμενης παραλιας...:D
οι χανοι-περκες οντως δε σχηματιζουν κοπαδια....αλλα δε ξερω ποσο ανεκτικοι μπορουν να γινουν αν "χρειαστει'' να συγκατοικησουν. ειμαι σε επιφυλακη και εννοειται πως τα περισσοτερα ατομα θα φυγουν καθως μεγαλωνουν.
αν δω οτι υπαρχει προβλημα με τη συγκατοικηση και δεδομενου οτι γινονται ευμεγεθη ψαρια....θα μεινω προφανως με μια περκα (χανος)...μια χειλου...μερικες σαλιαρες..γοβιους..κι ευελπιστω να μπορεσω να αποκτησω καλογριες που ειναι σμηνοψαρα και κανενα γυλο (αυτοι απαντωνται και μοναχικα και σε μικρες ομαδες αποσο βλεπω στην παραλια).
ασε και στη Λημνο που πηγα διακοπες τρiγυριζαν στα ποδια μου 3-4 thalassoma pavo :smt120:smt120:smt120
καρδιναλιους για να βρω νομιζω πως ειναι περα απο καθε φαντασια...

Raven
09-08-10, 18:22
Πανο μην απογοητευεσαι. Εχω στο ιστορικο μου αμετρητες ωρες καταδυσης (ελευθερης) και εχω δει σχεδον ολα τα ζωντανα που εχει ο Ιταλος στο ενυδρειο του.
Υπαρχουν ολα αυτα , ισως οχι στην παραλια που πηγαινεις αλλα ειμαι σιγουρος οτι σε ενα 2ημερο στη Σαμοθρακη και με καλο ψαξιμο θα εφερνες πισω αρκετα "ψωνια" για το μεσογειακο σου.
Συμβουλη: πιασε φιλιες με τους ψαραδες , κυριως διχταδες και αυτοι θα σε προμηθευσουν με κοραλλια, γοργονιες και αλλα καλουδια που βρισκοουν στα διχτυα τους.

Πάνος
01-09-10, 15:40
ενα μικρο update...
εχει μεταφεθρει ηδη το ενυδρειο σε 800 λιτρα και παραθετω μερικες φωτο

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj92-panos-alex-poli-2-4.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj92-panos-alex-poli-3-3.jpg



ομως αποδειχθηκε οχι και τοσο καλη αποφαση μιας και οι ανεμωνες που χρειαζονται ταισμα στο στομα και αλλες παρεμβασεις που πρεπει να γινονται..με κανουν λογω μεγαλου υψους του ενυδρειου να ειμαι σε μια καρεκλα επανω συνεχεια...
σε συνδυασμο με το σκιμερ που δεν καλυπτει τοσο καλα τα λιτρα....λεω να μεταφερω συντομα το μεσογειακο σε 450 λιτρα οπου και η αναλογια του βραχου θα ειναι καλυτερη..και το skimming αποτελεσματικοτερο και ποιο ευκολο στον χειρισμο για μενα.
ετσι συντομα θα ενημερωσω με τα νεα δεδομενα.

fear81
01-09-10, 16:04
ειχα καιρο να παρακολουθησω το θεμα και σημερα που μπηκα κρεμασε το σαγονι μου:smt120 Πανο διαβασα καλα 800 λιτραααα ουαου αυτο σιγουρα πρεπει να το δω απο οτι καταλαβα μπηκε στην θεση που ειχες τα σκαλαρια κριμα να το χαλασεις χαλαρα θα γινοταν τουριστικη ατραξιον για την περιοχη :)

Γιαννης Μ5
01-09-10, 16:16
Μπραβο ρε Πανο.:smt041:smt041:smt041Απιθανο.Και 800 λιτρα....(θα μας στειλεις για βουτιες εσυ...)

Πάνος
01-09-10, 16:45
επισης να προσθεσω οτι μπηκαν και 4 Symphodus roissali http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.revistaapnea.com/datos/img/fotoapneacv09/SR_OR.jpg&imgrefurl=http://www.revistaapnea.com/actualidad.php%3Fid%3D209%26PHPSESSID%3D526c7a086b a16ad1293838a96b462a3a&usg=__txdqrgn0-cm4N4k0tRNwbopSrS8=&h=400&w=600&sz=143&hl=el&start=52&zoom=1&tbnid=wPoY1O7Jl_igHM:&tbnh=128&tbnw=167&prev=/images%3Fq%3DSymphodus%2Broissali%26um%3D1%26hl%3D el%26sa%3DN%26biw%3D1419%26bih%3D715%26tbs%3Disch: 1&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=247&ei=pending&oei=42V-TOCyK8OaOL247IIE&esq=3&page=3&ndsp=28&ved=1t:429,r:8,s:52&tx=125&ty=56 τα οποια ακομη δεν εχουν δεχθει τυποποιημενη τροφη αλλα τρωνε γαριδα σαν τρελλα...ετσι ειναι παντα κι αυτα με γεματα στομαχια.

ναι το 800αρι οντως λογω μεγεθους ειναι θεματικο...αλλα υπαρχουν πρακτικοι λογοι για να παει στα μισα λιτρα. θα μειωθουν απλα λιγο οι κατοικοι...;)

Neoklis
01-09-10, 16:47
Πανο φαινεται χαρμα!!!! :cool:Απο κοντα θα ειναι ακομη καλυτερο!!:p

Στο ριο θα το μεταφέρεις?

harris samos
01-09-10, 18:36
αντι να μιοσεις λιτρα γιατι δε περνεις μια μασκα και μια στολη :grin::grin::grin:

Πάνος
01-09-10, 18:59
ναι νεοκλη στο ριο θα παει.....το σκιμερ ειναι hang on...οποτε δεν εχω θεμα...εχω και εσωτερικο φιλτρο για υποστηριξη της βιολογιας...η αναλογια του βραχου θα ειναι μεγαλυτερη...

χαρη μη κανεις προτασεις γιατι εφοσον το μεσογειακο παει στο ριο400..στα 800 λιτρα ξερεις τι θα μπουνε?? οι δισκοι και τα περουβιανα που εχουν γινει πλεον ταψια και στριμωχνονται στα 450. το τερπνον μετα του ωφελιμου λοιπον.

οσο σκεφτομαι τη διαδικασια φυσικα παθαινω κατιτις...αλλα ολα ειναι μια αποφαση....

imichal
01-09-10, 19:17
Πως μου ειχε διαφυγει αυτο ?? Πάνο φανταστική προσπάθεια !! Μπραβο!
Τωρα για την τραμπα σου ευχομαι.....περαστικα !!:D:D

Neoklis
01-09-10, 19:19
Θελει πολύ κουράγιο αυτή η μεταφορά... Και πολλες δεξαμενενες...:smt120:smt120:smt120

Γιώργος Κ
01-09-10, 19:21
Αντε ντε να ... εχουν χωρο τα παιδακια μου!! :p:D:smt020

Πάνος
01-09-10, 19:31
ευτυχως εχω 2΄αδεια ενυδρεια που θα φιλοξενησουν για λιγες (αρκετες) ωρες τα αμαζονιου...ωστε να αδειασει να καθαριστει και να δεχθει το μεσογειακο....επειτα θα καθαριστει το μεγαλο για να μπουν τα αμαζονιου...:smt120

Πάνος
05-10-10, 12:18
η μεταφορα εχει γινει εδω και ενα μηνα σχεδον....το ευχαριστο ειναι πως πανε καλα οι ανεμωνες και τα σφουγγαρια που δεν κρυβω οτι τα τελευταια τα φοβομουν. ειναι ομως ανοιχτα και φιλτραρουν το νερο συνεχως :p
το προβλημα μεχρις στιγμης ειναι μονο 1...τα ψαρια μεγαλωνουν τρομακτικα.
εχω αυτη τη στιγμη 5 περκες και ολες τις σαλιαρες, τους γοβιους (4) και τα wrasse (4) που ειχα.
τα υπολοιπα απελευθερωθηκαν.
φοβαμαι πως συντομα θα απελευθερωσω ολα τα μεγαλα (περκες και μεγαλες σαλιαρες) καθως και κανα 2 γοβιους....γιατι απλα "δε βγαινω" να τα ταιζω...καταναλωνουν τεραστιες ποσοτητες τροφης....οποτε για να μη γινουν ωραιοτατη κακαβια...συντομα θα επιστρεψουν στη θαλασσα.

neos
05-10-10, 12:41
... και καλή συνέχεια στο πολύ ενδιαφέρον πρότζεκτ σου! Νομίζω ότι πολύς κόσμος παρακολουθεί με ενδιαφέρον και το μεσογειακό ριφ και τα ελληνικά βιοτοπικά εγχειρήματα και περιμένουν τη συνέχεια πριν αποφασίσουν να κάνουν τα πρώτα βήματα... Περιμένουμε φωτογραφικό υλικό και βίντεο για να το απολαύσουμε!

Neoklis
05-10-10, 13:07
φοβαμαι πως συντομα θα απελευθερωσω ολα τα μεγαλα (περκες και μεγαλες σαλιαρες) καθως και κανα 2 γοβιους....γιατι απλα "δε βγαινω" να τα ταιζω...καταναλωνουν τεραστιες ποσοτητες τροφης....οποτε για να μη γινουν ωραιοτατη κακαβια...συντομα θα επιστρεψουν στη θαλασσα.

Αστα μια μερα αταιστα οταν ειναι να έρθουμε και θα δεις πως θα κανει ο βασιλακης οταν θα τα ταιζει και δεν θα το πιστεύεις!!:D:D:D

Πάνος
05-10-10, 13:11
οριστε και ενα βιντεο μικρης διαρκειας..

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj92-panos-alex-poli-th_p1010182.jpg (http://s270.photobucket.com/albums/jj92/panos-alex-poli/?action=view&current=P1010182.mp4)


neos σε ευχαριστω και ειλικρινα πιστευω πως θα επρεπε να το τολμησουν. εφοσον το μεσογειακο περασε τη δυσκολη περιοδο του καλοκαιριου με 30 βαθμους χωρις τσιλερ...και τα ψαρια εχουν τετοια αναπτυξη και οικειοτητα (τρωνε απο το χερι μου) και με μηδενικες απωλειες.....
δε νομιζω πως υπαρχει κατι ανασταλτικο στο να ξεκινησουν. τουλαχιστουν οσον αφορα τα ειδη που ανεφερα.

Αστα μια μερα αταιστα οταν ειναι να έρθουμε και θα δεις πως θα κανει ο βασιλακης οταν θα τα ταιζει και δεν θα το πιστεύεις!!:D:D:D
χα χα...θα τα αφησω...

pani
06-10-10, 10:27
Συγχαρητήρια Πάνο μου πολύ όμορφο σου εύχομαι καλή συνέχεια και πάντα να έχεις επιτυχίες σε ότι κανεις.

Πάνος
06-10-10, 11:07
σε ευχαριστω πολυ Πανιτσα!! χαιρομαι πολυ που τα λεμε και απο εδω...:p

kotsokk
18-12-10, 14:01
Κουκλί,μου αρέσει πάρα πολυ!!!!

κ.ω.σ.τ.α.ς.
13-02-11, 22:59
πως παει το μεσογειακο πανο?καμια νεα φωτο?

Πάνος
14-02-11, 14:18
καλησπερα...λογω αλλαγων και λοιπων αναγκων εχει περιοριστει προσωρινα σε 50 λιτρα....
εχω κρατησει μικροσωμα ψαρια (προχθες απελευθερωσα τον τελευταιο χανο γιατι μεγαλωσε πολυ) και προσθεσα μερικες παπαλινουλες.
και τα ασπονδυλα πανε μια χαρα.:p

in the pond
14-02-11, 15:37
καλησπερα...λογω αλλαγων και λοιπων αναγκων εχει περιοριστει προσωρινα σε 50 λιτρα....
εχω κρατησει μικροσωμα ψαρια (προχθες απελευθερωσα τον τελευταιο χανο γιατι μεγαλωσε πολυ) και προσθεσα μερικες παπαλινουλες.
και τα ασπονδυλα πανε μια χαρα.:p

παπαλινούλες?:confused::confused:

Kotsos
14-02-11, 16:40
παπαλινούλες?:confused::confused:Ουτε το google δεν το ξερει...:D

Πάνος
14-02-11, 18:24
μια χαρα το ξερει το google...Aν γραψεται στα ελληνικα "παπαλινα". ;)
παρομοιο με τη σαρδελα και απανταται πολυ συχνα στο θρακικο πελαγος.
θα σας βαλω επιστημονικο ονομα το βραδυ που θα παω σπιτι....

Kotsos
14-02-11, 18:32
μια χαρα το ξερει το google...Aν γραψεται στα ελληνικα "παπαλινα". ;)
παρομοιο με τη σαρδελα και απανταται πολυ συχνα στο θρακικο πελαγος.
θα σας βαλω επιστημονθικο ονομα το βραδυ που θα παω σπιτι....
παπαλινουλα εγραψα..:D Αυτό είναι?? http://www.google.gr/images?hl=el&q=Sprattus%20sprattus&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1440&bih=707

Πάνος
14-02-11, 21:28
yeap!!! ;)

κ.ω.σ.τ.α.ς.
23-02-11, 02:43
παπαλινα ειναι μικρι σαρδελα,ενδιαφερον,να τη δουμε σε ενυδρειο θα ειθελα μια φωτο παρακαλο!!!Το ποστ με τα διοδια το ειπαι ο Λαζοπουλος στιν εκπομπιτου εγραψες παλι!!!! φυλικα παντα.

Πάνος
23-02-11, 21:26
θα ανεβασω φωτο οταν επιστρεψω γιατι λειπω...ειναι μικρες 2-3 εκ. και εχω καμια δεκαρια. κολυμπουν μονο στην επιφανεια και φυσικα ολες μαζι. κλασικο κολυμπι σαρδελας. απο την αρχη φαγανε φλεικς. φυσικα δε θα μεινουν για πολυ εκτος αν αναβαθμιστω σε λιτρα παλι. ;)

Samian
07-07-11, 22:53
Κανένα update από το μικρό.....Πάνο ?

philorian
08-08-11, 17:21
πολυ ωραιο Πανο.μπορεις να μου πεις τι διαδικασια εκανες με τους βραχους?φαινονται τοσο καθαρα τα βραχια οσο και το νερο σου.εβγαλα απο τα μερη σου (Μακρη) πολυ ωραια κομματια που ειχαν μεσα και κατι σαν γαριδο-αστακους να τα πω, αλλα βαζοντας τα στο ενυδρειο εγινε θολο και αρχισε να βρωμαει.ολα ψοφησαν.εχεις καμμια ιδεα τι εγινε και πως μπορουν να καθαριστουν χωρις να μυριζουν???ευχαριστω.

Πάνος
07-09-11, 10:08
γεια και παλι.
το μικρο αυτη τη στιγμη λογω λιγων λιτρων και συχνων αλλαγων τρεχει χωρις σκιμερ ανθρακα αντιφωσφορο...και αυτη τη στιγμη φιλοξενει μονο γαριδες...ερημιτες...ενα μικρο σπαρο (που τρωει τα παντα) κι ενα μπαρμπουνακι...(τρωει κατεψυγμενη). περισσοτερο το χρησιμοποιω σαν πειραματικο πεδιο για να δω ποια ψαρια μπορουν να φανε και τι στην αιχμαλωσια.
επισης περασε αλλο ενα καλοκαιρι χωρις ψυξη...

philorian...οσο για τους βραχους καμια απολυτως επεξεργασια....δε χρειαζεται καθαρισμα..ισα ισα απομακρυνεις ζωη με αυτο. απλα συλλογη απο καθαρα σημεια και αμεση και γρηγορη μεταφορα στο ενυδρειο. αν τους εξεθεσες σε υψηλες θερμοκρασιες η σε ελλειψη οξυγονου μεχρι να τους μεταφερεις...ειχες απωλειες με τις συνεπειες που περιγραφεις.

in the pond
07-09-11, 12:27
επισης περασε αλλο ενα καλοκαιρι χωρις ψυξη...
PΠάνο, όταν λες χωρίς ψύξη, για ποιες θερμοκρασίες μιλάμε?

michael151
07-09-11, 13:07
γεια και παλι.
το μικρο αυτη τη στιγμη λογω λιγων λιτρων και συχνων αλλαγων τρεχει χωρις σκιμερ ανθρακα αντιφωσφορο...και αυτη τη στιγμη φιλοξενει μονο γαριδες...ερημιτες...ενα μικρο σπαρο (που τρωει τα παντα) κι ενα μπαρμπουνακι...(τρωει κατεψυγμενη). περισσοτερο το χρησιμοποιω σαν πειραματικο πεδιο για να δω ποια ψαρια μπορουν να φανε και τι στην αιχμαλωσια.
επισης περασε αλλο ενα καλοκαιρι χωρις ψυξη..."Τελικα αν το εχεις σε δροσερο δωματιο με air condition μονο, τα πανε μια χαρα με τη θερμοκρασια! Παρατηρω πως στους 26-27 βαθμους (αρκετα μεγαλη θερμοκρασια για μεσογειο) ειναι οκ τελικα!"

philorian...οσο για τους βραχους καμια απολυτως επεξεργασια....δε χρειαζεται καθαρισμα..ισα ισα απομακρυνεις ζωη με αυτο. απλα συλλογη απο καθαρα σημεια και αμεση και γρηγορη μεταφορα στο ενυδρειο. αν τους εξεθεσες σε υψηλες θερμοκρασιες η σε ελλειψη οξυγονου μεχρι να τους μεταφερεις...ειχες απωλειες με τις συνεπειες που περιγραφεις."Παιδια αντιμετωπισα τι ιδιο προβλημα,χωρις να εκθεσω τις τραγανες σε κινδυνο! Με καλη κυκλοφορια επανηλθαν, αν και στη περιπτωση μου εφταιγε μια ψοφια ανεμωνη! Επισης το skimmer με βοηθησε πολυ στη θολουρα και ποιοτητα νερου!"

Πάνος
07-09-11, 15:25
Βασιλη μιλαμε για θερμοκρασια 30 βαθμων. και περυσι και φετος για παρατεταμενα διαστηματα. αποδειχτηκαν σκληροτραχηλοι οργανισμοι. ειναι βεβαια ειδη που συλλεγονται απο μερικους ποντους νερο..οποτε γνωριζουν (ως ενα βαθμο) απο υψηλες θερμοκρασιες..

in the pond
07-09-11, 15:40
Βασιλη μιλαμε για θερμοκρασια 30 βαθμων. και περυσι και φετος για παρατεταμενα διαστηματα. αποδειχτηκαν σκληροτραχηλοι οργανισμοι. ειναι βεβαια ειδη που συλλεγονται απο μερικους ποντους νερο..οποτε γνωριζουν (ως ενα βαθμο) απο υψηλες θερμοκρασιες..

Αυτό μου πέρασε από το μυαλό, Ειδικά στις περιπτώσεις όπου το κύμα σκάει στην ακτή, συνήθως το νερό το καλοκαίρι είναι σκέτη σούπα κι όμως βλέπεις ψάρια. Το ίδιο συμβαίνει και με κάποια θαλάσσια πετρόψαρα που εγκλοβίζονται σε μικρές λιμνούλες στα βράχια. Ευχαριστώ!