PDA

Επιστροφή στο Forum : Vivarium Νο2. mosses & woods (εξωτερικού χώρου)


AQUA PURA
18-06-10, 00:31
Εδώ και καιρό περίμενα να βρω χρόνο για να ξεκινήσω ένα vivarium εξωτερικου χώρου…:) σήμερα βρήκα την ευκαιρία και ιδού το αποτέλεσμα…. :p υπόθεση 15 λεπτών…:rolleyes: Το viv. είναι 60 λίτρα, και αποτελείτε από τυρφόχομα, ξεραμένες φλούδες δέντρου και διάφορα είδη βρύων απο την φύση... δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα... αύριο μεθαύριο θα προστεθούν πέτρες, φτέρες, κισσοί… οπότε αναμένετε στις οθόνες σας για την συνέχεια και για καλύτερες photos ...;)


ορίστε κάποιες φωτογραφίες...(δυστυχώς δεν κατάφερα να βγάλω απο την μπροστινή όψη αντανακλούσε ο ήλιος)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-dsc014232.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-dsc01425.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-dsc0142802.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-dsc01429.jpg


Ευχαριστώ Αντώνης

prospathw
18-06-10, 00:42
:smt041:smt041μπράβο Αντώνη πολύ όμορφο!!!

oko
18-06-10, 00:47
:smt023Ωραιο Αντωνη αν και νομιζω απ΄οτι λες οτι δεν εχουμε δει τιποτα ακομη. Ελληνικη φυση αθανατη.

Raven
18-06-10, 00:59
Αντωνη, δεν καταλαβαινω απο τις φωτος πού ειναι το πανω και πού το κατω αλλα...τα στοιχεια που βλεπω ειναι πολυ ωραια :p
Βγαλε και καμια φωτο απο την προσοψη να καταλαβουμε.;)
Εχω και εκεινο το καμματακι τον ποθο που ειναι πολυ μεγαλος για το δικο μου Viv και σου τον χαριζω αν τον θες.

AQUA PURA
18-06-10, 01:00
Να ‘στε καλά παιδιά ευχαριστώ :p:p:p

Είναι πολλά υποσχόμενο αρκεί και η φύση να είναι με το μέρος μου ;) γιατί προβλέπεται δύσκολο καλοκαιράκι…πολλές ζέστες…διάλεξα λάθος εποχή να το στήσω λόγο των βρύων... :rolleyes: αλλά το έχω τοποθετήσει σε καλό σημείο που έχει δροσιά και σκιά…θα βάλω τα δυνατά μου …από υγρασία πάντως 95% σταθερά σε 6 ώρες αυτό λέει πολλά… ;)

AQUA PURA
18-06-10, 01:11
Αντωνη, δεν καταλαβαινω απο τις φωτος πού ειναι το πανω και πού το κατω αλλα...τα στοιχεια που βλεπω ειναι πολυ ωραια :p
Βγαλε και καμια φωτο απο την προσοψη να καταλαβουμε.;)
Εχω και εκεινο το καμματακι τον ποθο που ειναι πολυ μεγαλος για το δικο μου Viv και σου τον χαριζω αν τον θες.


Αλέξ σ'ευχαριστώ πολύ... ξέρεις οτι δεν λέω όχι σε πολύ καλούς μου φίλους :rolleyes::p θα χωρέσει όμως στο viv?
Προσπάθησα να βγάλω φωτος αλλα δεν τα κατάφερα... γι αυτό έβγαλα από πάνω τι να κάνω με την πρόσοψη και τον ήλιο πως να βγάλω για πες καμία ιδέα...:)

Raven
18-06-10, 01:37
Σκουρο υφασμα, γυρω σου και ο ηλιος καθετα πανω απο το vivarium ισως μειωσει τις αντανακλασεις.

frits
18-06-10, 08:43
Ωραίο, αλλά μη ξεχνάς έχεις να ετοιμάσεις και αυτό που θα σου δώσω, σε λίγο ;)

prospathw
18-06-10, 08:48
Αντωνη ξεχασα να σου πω μην βαλεις κισσο γιατι εχει και υγρασια αν βαλεις και κισσο θα βγαζεις ποντικακια απο μεσα;)

lucy
18-06-10, 09:16
ΣΚΑΩ ΚΑΙ ΠΛΑΝΤΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ!!! Τι όμορφες ιδέες είναι αυτές! Τι όμορφες δημιουργίες! Φτιάχνετε εσείς τουλάχιστον να βλέπω, γιατί έτσι όπως πάνε τα πράγματα ... δεν θα έχω χρόνο για τίποτα εκτός από δουλειά! :shock:

.......αν βαλεις και κισσο θα βγαζεις ποντικακια απο μεσα;)
πες τώρα ότι τα ποντίκια αγαπάνε τον κισσό! θα πάω να ξεριζώνω δηλαδή;:confused:

in the pond
18-06-10, 09:35
Ο καταρράκτης που πρόκειται να δημιουργήσω, θα είναι καλυμμένος με διάφορες μος, μικρές φτέρες και άλλα μικρόφυτα που να μην επηρεάζονται από τις καιρικές συνθήκες. Καλή ιδέα η παρουσίαση σου για να "παίρνουμε μάτι";).

prospathw
18-06-10, 10:02
πες τώρα ότι τα ποντίκια αγαπάνε τον κισσό! θα πάω να ξεριζώνω δηλαδή;:confused:
τα ποντικια βρισκουν καταφυγιο στον κισσο;)εμεις ειχαμε αρκετο σε ενα παρτερακι και τον ξυλωσαμε ολο εκτος απο ενα μικρο κομματι

AQUA PURA
18-06-10, 13:01
Σκουρο υφασμα, γυρω σου και ο ηλιος καθετα πανω απο το vivarium ισως μειωσει τις αντανακλασεις.

Οκ Αλεξ, θα το δοκιμάσω ευχαριστώ…

Ωραίο, αλλά μη ξεχνάς έχεις να ετοιμάσεις και αυτό που θα σου δώσω, σε λίγο ;)

Αυτό που έφτιαξα τώρα Γιώργο είναι εξωτερικού χώρου δεν μετράει :rolleyes: ;)….αυτό που θα μου δώσεις θα γίνει αρχοντικό εντός σπιτιού…:p

Αντωνη ξεχασα να σου πω μην βαλεις κισσο γιατι εχει και υγρασια αν βαλεις και κισσο θα βγαζεις ποντικακια απο μεσα;)

Το τελευταίο που θα ήθελα να δώ είναι κανένας ποντίκαρος :p εκει μέσα έχω δει να βγαίνουν τα απίστευτα….:) δεν θα βάλω τρομερή ποσότητα μεσα φίλε μου ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως ;)

ΣΚΑΩ ΚΑΙ ΠΛΑΝΤΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ!!! Τι όμορφες ιδέες είναι αυτές! Τι όμορφες δημιουργίες! Φτιάχνετε εσείς τουλάχιστον να βλέπω, γιατί έτσι όπως πάνε τα πράγματα ... δεν θα έχω χρόνο για τίποτα εκτός από δουλειά! :shock:
πες τώρα ότι τα ποντίκια αγαπάνε τον κισσό! θα πάω να ξεριζώνω δηλαδή;:confused:

Να σαι καλά αγαπητή lucy πάντα υπάρχει χρόνος για ένα viv τέτοιου τύπου….το θέμα είναι να φτιαχτεί… μετά θέλει ελάχιστη συντήρηση όλα γίνονται μόνα τους…:) το μόνο που θα κάνεις είναι να το παρατηρείς…:p

Ο καταρράκτης που πρόκειται να δημιουργήσω, θα είναι καλυμμένος με διάφορες μος, μικρές φτέρες και άλλα μικρόφυτα που να μην επηρεάζονται από τις καιρικές συνθήκες. Καλή ιδέα η παρουσίαση σου για να "παίρνουμε μάτι";).

Βασίλη χαίρομαι που σου άρεσε και που σε εμπνέει…:p αν βάλεις moss στο καταρράκτη βάλε java αντέχει και είναι πανέμορφο ….

Γιώργος Κ
18-06-10, 13:08
Μπραβο βρε Αντωνη!!! :p:p:p

Το ενα πιο ομορφο απο το αλλο!!! :smt041:smt041:smt041:smt041

AQUA PURA
18-06-10, 14:11
Ευχαριστώ Πολύ Γιωργάκη :p;)

prospathw
18-06-10, 16:16
Το τελευταίο που θα ήθελα να δώ είναι κανένας ποντίκαρος :p εκει μέσα έχω δει να βγαίνουν τα απίστευτα….:) δεν θα βάλω τρομερή ποσότητα μεσα φίλε μου ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως ;)

oκ αν δεν βαλεις μεγαλη ποσοτητα δεν υπαρχει προβλημα;)

kingrim
18-06-10, 16:52
πολυ ομορφο αλλα πρεπει να το δουμε και απο μπροστα

AQUA PURA
23-06-10, 22:52
Είναι πολλά υποσχόμενο αρκεί και η φύση να είναι με το μέρος μου ;) γιατί προβλέπεται δύσκολο καλοκαιράκι…πολλές ζέστες…διάλεξα λάθος εποχή να το στήσω λόγο των βρύων... :rolleyes: αλλά το έχω τοποθετήσει σε καλό σημείο που έχει δροσιά και σκιά…θα βάλω τα δυνατά μου …από υγρασία πάντως 95% σταθερά σε 6 ώρες αυτό λέει πολλά… ;)

Τελικά η φύση είναι με το μέρος μου... η τύχη δεν είναι…:) είχα ένα τροχαίο και είναι λίγο δύσκολο να ασχοληθώ...με το viv. Προς στιγμήν πρέπει να δώσω βάση στα ενυδρεία....που κατοικούν ζωντανοί οργανισμοί ;) οπότε πατάμε ένα pause στo viv θα επανέλθω με καινούριες Φώτο (πρόσοψη) και νέα φυτά σε λίγο καιρό….


ευχαριστώ Αντώνης

Μίμης
23-06-10, 23:11
Τελικά η φύση είναι με το μέρος μου... η τύχη δεν είναι…:) είχα ένα τροχαίο και είναι λίγο δύσκολο να ασχοληθώ...με το viv. Προς στιγμήν πρέπει να δώσω βάση στα ενυδρεία....που κατοικούν ζωντανοί οργανισμοί ;) οπότε πατάμε ένα pause στo viv θα επανέλθω με καινούριες Φώτο (πρόσοψη) και νέα φυτά σε λίγο καιρό….


ευχαριστώ Αντώνης


πανω απο ολα η δικια σου υγεια:D ελπιζω αν ειναι ολα περαστικα και να σαι καλα:)
οπως λες καλυτερα με τα ενυδρεια που υπαρχουν ζωντανα μεσα;)
ολα να πανε καλα

exelix
23-06-10, 23:21
Αντώνη ελπίζω να είσαι καλά και εσύ και όσοι άλλοι ήταν στο συμβάν και μακάρι να μην ήταν γενικά κάτι σοβαρό. Τα υπόλοιπα μπορούν να περιμένουν!

lucy
24-06-10, 08:26
Άλλο κακό να μην σε βρει! ...και που ξέρεις ... μπορεί το viv να κάνει κάτι μόνο του και να σου κάνει έκπληξη! Δεν είναι λίγες οι φορές που τα εγκατελειμένα "μεγαλούργησαν"!

Eric
24-06-10, 09:38
Αντωνη περαστικα σου φιλε,ελπιζω να μην ειναι τιποτα σοβαρο...
Η φυση θα φροντισει και για σενα και για το viv ;)

AQUA PURA
24-06-10, 10:05
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό... οι περισσότερες κακώσεις πέρασαν... κάθε μέρα είμαι καλύτερα...έχει μείνει μόνο ο ώμος μου…να ‘στε καλά…;):)

Χριστόφορος Μίχας
24-06-10, 10:24
Φιλε Αντωνη περαστικα.

frits
30-06-10, 17:45
Περαστικά Αντώνη!
Γρήγορα να επιστρέψεις σιδερένιος σε νέες κατασκευές!!! ;)

AQUA PURA
05-07-10, 22:32
Γιώργο, Χριστόφορε σας ευχαριστώ πολύ…ήδη αισθάνομαι καλύτερα :) και σε λίγο καιρό θα εχει καινούριες κατασκευές το μενού ;):p

Χριστόφορος Μίχας
05-07-10, 22:52
Σιδερένιος! Πάνω απ' όλα ξεκουράσου, πήγαινε διακοπές (κοντά στα μπάνια όλο και κάποιο βουνό θα βρείς όπου πάς ;)). Εμείς φεύγουμε σε 15 ημέρες και πάμε Κεφαλονιά. Εχω ακούσει ότι στο βουνό του Αινου έχει απίστευτη χλωρίδα.... Επιστροφή με το καλό και τα λέμε από κοντά. Θα φορτωθώ κοτρόνια κεφαλονίτικα.......μούρλια για το βιβ που λέγαμε;)

AQUA PURA
05-07-10, 23:19
Ευχαριστώ Χριστόφορε :) Με το καλό να πάτε και να είσαι έτοιμος με τα απαραίτητα για την εξόρμηση…;) στην Κεφαλονιά από ότι γνωρίζω υπάρχει στην φύση ένα φυτό γνωστό σε όλους ως “Μη μου άπτου” Mimosa Pudica (http://www.valentine.gr/linkOfTheMonth_gr-february2006.php) για κάνε τα κόλπα σου ….καταπληκτικό φυτό ;)

Χριστόφορος Μίχας
05-07-10, 23:25
Καταπληκτικό. Δεν ξέρω βέβαια άν θα το βρώ. Αλλά και άν το βρώ αφού είναι τόσο ευαίσθητο πώς θα το μεταφέρω τόσες ώρες ταξίδι? Παρεπιπτόντως επειδή η Αλεξάνδρα την ....έχει δεί τελευταία με την κηπουρική, μας βλέπω να παίρνουμε σβάρνα όλα τα φυτώρια του νησιού και τα βουνά......

AQUA PURA
05-07-10, 23:58
Aσε την γυναίκα καλά κάνει :D Δεν θα πάθει τίποτα η mimosa θα σου κάνει το “ψόφιο” αλλά μην ανησυχείς το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να βγάλεις το φυτό με την ρίζα και το χώμα και να το τυλίξεις σε βρεγμένη χαρτοπετσέτα ώστε να διατηρήσεις την υγρασία ή να βάλεις το φυτό απευθείας σε ένα μικρό γλαστράκι με την ρίζα πάλι και το χώμα νωπό …καθώς επίσης να μην ακουμπούν τα φύλλα και τα κλαδιά του πουθενά.;)
όλα αυτά αν το βρεις...:) αλλα σε βρίσκω αποφασισμένο οπότε....;)

AQUA PURA
11-07-10, 09:08
Πιάσαμε τους τραυματισμούς και ξέχασα να πώ αυτό που ηθελα για το viv.:smt120 Παρόλη την λιγοστή ασχολία μου με το καινούριο viv….μπορώ να πω πώς τα πάντα πηγαίνουν ρολόι παρόλο που έχω αρκετές ημέρες να ψεκάσω η υγρασία είναι στο φούλ και οι moss πηγαίνουν τέλεια ….παρόλη την ζέστη…:D επίσης είχα τοποθετήσει μία φτέρη Nephrolepis cordifolia σε γλαστράκι μέσα στο viv. η οποία έχει τρελαθεί να πετάει καινούρια κλαδιά…τελικά η φύση είναι με το μέρος μου ;):p:p

Μίμης
11-07-10, 23:24
ολα μια χαρα ;)
κανονιζε να το παραμελης κιαλες φορες μπας και παρει τα πανω του:D
καλη συνεχεια και οποτε μπορεσεις περιμενουμε αινουριες φωτογραφιες:p