PDA

Επιστροφή στο Forum : tropheus


ραφαηλ10
17-06-10, 22:54
Παιδια ξερετε τα tropheus με τι ψαρια μπορουν να συγκατικισουν....???:smt052

in the pond
17-06-10, 22:59
Παιδια ξερετε τα tropheus με τι ψαρια μπορουν να συγκατικισουν....???:smt052

Φίλε Ραφαήλ, πάντως καταφέρνεις πολύ καλά και εντοπίζεις τα ψάρια που απαιτούν πολλά λίτρα. Το ιδανικό για την περίπτωση αυτή, είναι τροφαίοι με τροφαίους...;) Δεν πρόκειται για ένα συγκεκριμένο είδος, αλλά πολλά, όπως συμβαίνει και στην γειτονική λίμνη Μαλαουι με τα mbuna. Ξαναλέω, πολλά λίτρα και μεγάλη ομάδα συγκεκριμένου είδους.

ραφαηλ10
17-06-10, 23:03
Α δεν μπορω δηλαδη να βαλω tropheus δαφορετικα ας πουμε 6 απο το ενα ειδος και 6 απο το αλλο...?Ποσα λιτρα θελουν παντως λιγοτερα απο τα frontosa αυτο ειναι σιγουρο

Πάνος
17-06-10, 23:39
για 2 ειδη...καλυτερα να ξεπερασεις τα 400 λιτρα...
και ειναι θεμιτο να μην υβριδιζουν μεταξυ τους...

ραφαηλ10
18-06-10, 08:36
Α οκ σας ευχαριστω για την πληροφορια .....:)Σε ενα ενυδρειο 650 λιτρα εσεις τι θα βαζατε μεσα...Εμενα παντως θα μου αρεζε να ειχα πανω απο τεσερα διαφορετικα ψαρακια(ειδος ψαριων)...Δεν γιεται...?

in the pond
18-06-10, 09:39
Α οκ σας ευχαριστω για την πληροφορια .....:)Σε ενα ενυδρειο 650 λιτρα εσεις τι θα βαζατε μεσα...Εμενα παντως θα μου αρεζε να ειχα πανω απο τεσερα διαφορετικα ψαρακια(ειδος ψαριων)...Δεν γιεται...?

Ακόμα και δύο είδη σε αυτά τα λίτρα, πολλές φορές υπάρχουν προβλήματα. Ούτε να το σκέφτεσαι για 4 διαφορετικά είδη τροφέους σε ένα μονάχα ενυδρείο. Προσωπικά αυτό πιστεύω. Περίμενε αν θέλεις για μια άλλη γνώμη.

ραφαηλ10
18-06-10, 09:52
Εσυ τι θα εβαζες μεσα σε τοσα λιτρα(εκτος απο Tropheus)??ποια ψαρια θα μπορουσα να βαλω αλλα να εχω πικοιλια μεσα στο ενυδρειο...

in the pond
18-06-10, 11:29
Εσυ τι θα εβαζες μεσα σε τοσα λιτρα(εκτος απο Tropheus)??ποια ψαρια θα μπορουσα να βαλω αλλα να εχω πικοιλια μεσα στο ενυδρειο...

Αφού θέλεις ποικιλία (4 είδη και όχι περισσότερα) θα το έβλεπα καθαρά mbuna. Υπάρχουν και μπλέ και κίτρινα και κόκκινα και λευκά. Θες να το σκεφτείς λιγάκι πρώτα? Υπάρχουν και άλλοι αξιόλογοι βιότοποι που μπορείς να μετατρέψεις ένα ενυδρείο 650 λίτρων, που μεταξύ μας, το ζηλεύω (σκόρδα). Είναι ότι πρέπει!;)

Για ότι θέλεις, εδώ γύρω είμαστε...

ραφαηλ10
18-06-10, 11:49
:grin:Οτι θα το σκεφτω θα το σκεφτω και πολυ μαλιστα γιατι θελω να βαλω ψαρια μια φορα μονο...δεν μου αρεσει να βγαζω και να βαζω συνεχεια...Οπως τι?(βιοτοποι)για πες...?

kokbeast
20-06-10, 17:24
Μάλλον ο φίλος in the pond αναφέρεται σε κάποιο Αμερικάνικο βιότοπο, κατά πάσα πιθανότητα Ν. Αμερικής (βυθισμένες ρίζες, σκοτεινό περιβάλλον-φυτά επιφανείας, χαμηλό pH, kH, GH, ίσως γεοφάγους, ίσως σκαλαρια, ίσως δίσκους....), ή κεντρικής Αμερικής με ουδέτερο νερό σε οξύτητα και σκληρότητα και ωραίες μεγάλες κιχλίδες όπως H. nicaraguensis, C. salvini, A. rivulatus κτλ. Όταν έχεις τοοοοσα λίτρα μπορείς να κάνεις παπάδες, αλλά πάντα με σχέδιο και προσοχή!!

larrys
23-07-10, 15:12
:grin:Οτι θα το σκεφτω θα το σκεφτω και πολυ μαλιστα γιατι θελω να βαλω ψαρια μια φορα μονο...δεν μου αρεσει να βγαζω και να βαζω συνεχεια...Οπως τι?(βιοτοποι)για πες...?

Προσωπική μου εμπειρία φιλε μου στα 600λτ έχω 20 kasanga red rainbow 6 blonde όλα άγρια 9 λεπτοσομα μπουλουνγκου και 3resha.ta έχω 1.5 xrono και όλα πανε μια χαρά με γεννες κτλ. Αλλά όπως είπαν πάνω τα παιδιά πρόσεχε τους υβρυδισμους.ένα είδος 20-30 ψαράκια είναι ότι καλυτερο

Πάνος
23-07-10, 17:45
στα 600λτ έχω 20 kasanga red rainbow 6 blonde όλα άγρια 9 λεπτοσομα μπουλουνγκου και 3resha.ta έχω 1.5 xrono και όλα πανε μια χαρά με γεννες κτλ.
πως εξασφαλιζεις σωστη διατροφη με φυτοφαγα και σαρκοφαγα ειδη μαζι?

larrys
23-07-10, 17:59
πως εξασφαλιζεις σωστη διατροφη με φυτοφαγα και σαρκοφαγα ειδη μαζι?

Ως επί το πλείστον σπιρουλινα και φλαικς,κατεψυγμενη τροφή μια φορά την εβδομάδα,σκορδακη και βιταμηνες.δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη διατροφή τους