PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα ευρεσης λιτρων και συγκατοικων


alex
17-06-10, 12:27
καπου υπηρχε ενα πολυ καλο site με μεγαλη database,
εβαζες διαστασεις λιτρων και τα φιλτρα σου και σου ελεγε αν πρεπει η αν δεν πρεπει να βαλεις το ψαρι που επελεξες και γιατι...

την εχω χασει ομως τη σελιδα...:(

Γιώργος Κ
17-06-10, 12:35
καπου υπηρχε ενα πολυ καλο site με μεγαλη database,
εβαζες διαστασεις λιτρων και τα φιλτρα σου και σου ελεγε αν πρεπει η αν δεν πρεπει να βαλεις το ψαρι που επελεξες και γιατι...

την εχω χασει ομως τη σελιδα...:(
Δεν λενε και πολλα αυτοι οι on line υπολογιστες λιτρων και αλλων!! Συνηθως στηριζονται στα cm του ψαριου (μπορει και σε τελικο μεγεθος) και κανουν πολλαπλασιασμο με 1-2-3 λιτρα τα cm που εχουν στο αρχειο τους!! Βγαινουν λαθος συμπερασματα και δεν λαμβανονται υποψη πολλα οπως π.χ. αν ειναι κοπαδοψαρα κ.λ.π. κ.λ.π. ... Σαν προγραμμα οποιος γνωριζει θα ειχε αμετρητα nested if που πρακτικα ειναι αδυνατο να δημιουργηθει ενα τετοιο προγραμμα!! ;) Μονο που το σκεφτομαι ... :shock:-+10-+10-+10-+10 χρειαζονται χρονια να γινει κατι τετοιο σωστα! Γιατι εκτος των λιτρων ειναι και οι διαστασεις του ενυδρειου και αλλα πολλααααα!

alex
17-06-10, 12:39
Δεν λενε και πολλα αυτοι οι on line υπολογιστες!! Συνηθως στηριζονται στα cm του ψαριου (μπορει και σε τελικο μεγεθος) και κανουν πολλαπλασιασμο με 1- λιτρα τα cm που εχουν στο αρχειο τους!! Βγαινουν λαθος συμπερασματα και δεν λαμβανονται υποψη πολλα οπως π.χ. αν ειναι κοπαδοψαρα κ.λ.π. κ.λ.π. ... Σαν προγραμμα οποιος γνωριζει θα ειχε αμετρητα nested if που πρακτικα ειναι αδυνατο να δημιουργηθει ενα τετοιο προγραμμα!! ;)


κι ομως υπηρχε φιλε...
σου ελεγε σε τι ph kai gh ζει το καθε ψαρι και συγκρινε τις επιλογες σου λεγοντας πως δεν ταιριαζουν για ολους τους λογους που αναφερουμε εμεις
ακομα και τις αναλογιες αρσενικων θηλυκων ελεγε η απαγορευε συνδυασμους λογω επιθετικοτητας...

εχω ξενερωσει παρα πολυ που δεν το βρισκω...:(

Γιώργος Κ
17-06-10, 12:42
κι ομως υπηρχε φιλε...
σου ελεγε σε τι ph kai gh ζει το καθε ψαρι και συγκρινε τις επιλογες σου λεγοντας πως δεν ταιριαζουν για ολους τους λογους που αναφερουμε εμεις
ακομα και τις αναλογιες αρσενικων θηλυκων ελεγε η απαγορευε συνδυασμους λογω επιθετικοτητας...

εχω ξενερωσει παρα πολυ που δεν το βρισκω...:(
Δοκιμασε το αν το βρεις ... με ενα παγκασιους και θα δεις οτι πρακτικα ειναι λαθος ο προγραμματισμος του! ;) Τα λιτρα που θα βγαλει με οποιο συνδιασμο διαστασεων και να θεωρησεις οτι θα εχει το ενυδρειο απλα δε θα το χωραει -το ιδιο το ψαρι!! (μπορει να χωραει το κεφαλι του η διαγωνια!) :grin:
Και ζευγαρι δισκων μονο του να εχεις μπορει να σκοτωσει το ταιρι του! ... Πως να το περασεις σε προγραμμα αυτο?? Εμφανιζοντας alert?? :grin:

alex
17-06-10, 12:56
Δοκιμασε το αν το βρεις ... με ενα παγκασιους και θα δεις οτι πρακτικα ειναι λαθος ο προγραμματισμος του! ;) Τα λιτρα που θα βγαλει με οποιο συνδιασμο διαστασεων και να θεωρησεις οτι θα εχει το ενυδρειο απλα δε θα το χωραει -το ιδιο το ψαρι!! (μπορει να χωραει το κεφαλι του η διαγωνια!) :grin:
Και ζευγαρι δισκων μονο του να εχεις μπορει να σκοτωσει το ταιρι του! ... Πως να το περασεις σε προγραμμα αυτο?? Εμφανιζοντας alert?? :grin:

ρε τζωρτζ μην εισαι τοσο ισχυρογνωμων..
το αν θα σκοτωσει ο αρσενικος τη θυληκια κατα την αναπαραγωγη η ετσι επειδη του ηρθε δεν το ξερεις ουτε εσυ ο ιδιος...ειναι επιχειρημα αυτο για να διαγραψεις μια δουλεια καποιων ανθρωπων για πολλα χρονια?

εδω μιλαμε για μια πολυ καλα δουλεμενη database με τα βασικα χαρακτηριστικα εκατονταδων τροπικων ψαριων δηλαδη ph-gh-kh-θερμοκρασια-φιλτρανση-κοπαδι η μοναχικοτητα-αναλογια αρσενικων-θυληκων-επιθετικοτητα και οτι αλλο μπορει να ξεχναω...

επειδη εχει πει ο Κ. Τολης δεν ειναι καλες αυτες οι λιστες ΝΑΑΑΑΑΑΑ ενα Χ στις λιστες κατευθειαν χωρις να ξερεις για τι πραγμα μιλαω...

ε οχι δεν παει ετσι...

να γιατι καποτε μιλαγα για δογματισμο...

alex
17-06-10, 13:26
Μωρε μαχαιρια πιστολια μπαζουκας οτι να ναι δε πειραζει!!! Ειναι σαν να γραψουμε ενα αρθρο οτι δε πρεπει να καπνιζουμε ... Ειναι λογικο καποιοι καπνιστες να αντιδρασουν και να πουν οτι ο παππους τους ηταν φουγαρο και πεθανε στα 105 ... αλλοι θα το αποδεχτουν ... οι εμποροι τσιγαρων θα διαμαρτυρηθουν μη τους κοπουν οι πωλησεις ... οι μη καπνιζοντες θα λενε τα δικα τους και θα γινει ενας αχταρμας!
Προσωπικα δε με ενδιαφερει τιποτα αλλο απο την αληθεια και θα πρεπει να την ξερουμε ολοι ωστε να αποφασισει ο καθενας τι θελει να κανει και να τα βαλει στη δικη του "ζυγαρια" ....
Α ... ξεχασα οτι αν εξαντληθουν τα επιχειρηματα μιας πλευρας ... τοτε "χτυπαμε" (σαν γνησιοι Ελληνες) την αξιοπιστια των προσωπων της αλλης πλευρας και εκει ξεφευγει ... το ολο πραγμα!
Και ομως εμενα με εχει συμβουλεψει γιατρος που ο ιδιος καπνιζει να το κοψω ... η ευκολη λυση ειναι να του πω οτι επειδη καπνιζεις ο ιδιος δεν εχει καθολου βαρος η γνωμη σου περι σωστου η λαθους! Η δυσκολη ειναι να κατσεις να ακουσεις ... να ψαξεις ... να ενημερωθεις! Αν εισαι κολλημενος σε αποψεις χωρις να ακους τους αλλους τοτε κακο κανεις στον εαυτο σου και σε οτι επηρεαζεις ο ιδιος ... στη περιπτωση μας στα ψαρια που εχουμε!

Ποτε δε μιλαω με δεκανικι τις αποψεις αλλων!! Τα εχω δοκιμασει ο ιδιος και τα εχω δει στη πραξη ... οπως σχεδον παντα πρακτικα τα βλεπω ολα οι θεωριες δε μου αρεσουν!! Επειδη εχω γνωση προγραμματισμου ... ειναι πρακτικα αδυνατο ενα τετοιο προγραμμα! Παντα θα εχει σφαλματα ... και αυτο το εχω δει πρακτικα δε μιλαω με θεωριες!!

κι εγω εχω γνωσεις προγραμματισμου και το δοκιμασα το συγκεκριμενο προγραμμα και ητανε πολυ πιο κατατοπιστικο απο τις αποψεις των περισσοτερων. και safe start δοκιμασα και ειχε γ@μω τα αποτελεσματα...δεχομαι τις εμπειριες σου, αλλα δεξου κι εσυ των αλλων..

Γιώργος Κ
17-06-10, 13:33
κι εγω εχω γνωσεις προγραμματισμου και το δοκιμασα το συγκεκριμενο προγραμμα και ητανε πολυ πιο κατατοπιστικο απο τις αποψεις των περισσοτερων. και safe start δοκιμασα και ειχε γ@μω τα αποτελεσματα...δεχομαι τις εμπειριες σου, αλλα δεξου κι εσυ των αλλων..

επειδη εχει πει ο Κ. Τολης δεν ειναι καλες αυτες οι λιστες ΝΑΑΑΑΑΑΑ ενα Χ στις λιστες κατευθειαν χωρις να ξερεις για τι πραγμα μιλαω...Ποτε δε μιλαω με δεκανικι τις αποψεις αλλων!! Τα εχω δοκιμασει ο ιδιος και τα εχω δει στη πραξη ... οπως σχεδον παντα πρακτικα τα βλεπω ολα οι θεωριες δε μου αρεσουν!! Επειδη εχω γνωση προγραμματισμου ... ειναι πρακτικα αδυνατο ενα τετοιο προγραμμα! Παντα θα εχει σφαλματα ... και αυτο το εχω δει πρακτικα δε μιλαω με θεωριες!!
Οπως σου ειπα παραπανω ... δε στηριζομαι σε εμπειριες - αποψεις αλλων ακομα και αυτες ειναι δικες σου η του Τολη η του Παπα ...
Οταν το δοκιμασω θα σου πω ... απλα σαν πρακτικος ανθρωπος .. θα πρεπει να το δοκιμασω για να σου πω .. δε μπορω να σου πω αν μου αρεσει η παπια Πεκινου γιατι δεν εχω φαει ποτε αλλα μπορω να σου πω οτι η παπια στο φουρνο ... δε μου αρεσει γιατι εχω φαει ;)
Αντε βρες το ... οσα εχω δει εγω ειναι για τα μπαζα παντως ... πρακτικα:smt020

Οτι λεω ... συμβουλευω ... προτεινω ... προερχονται απο προσωπικη εμπειρια ...
Ακουω .. σκεφτομαι .. δοκιμαζω οτι θεωρω πιο σωστο .. και βλεπω τα αποτελεσματα .. και μονο τοτε μιλαω .. αλλιως δεν απαντω ...
Βιβλια, θεωριες, αξιωματα, κατευθυνσεις σε μενα δε πιανουν .. η επιστημη στηριζεται στο πειραμα! Αλλα ακομα και εκει τιποτα δεν ειναι απολυτο! Αν για μενα κατι δε λειτουργει σωστα ... απλα το αλλαζω και βρισκω αυτο που λειτουργει πιο καλα για μενα! Και επειδη ειμαι τελειομανης παντα θελω το καλυτερο αποτελεσμα ..

alex
17-06-10, 14:09
τελοσπαντων...
-------------------------
ρε φιλε σορυ κιολας αλλα εγω βλεπω αλλο πραγμα...

ξεκιναει η συζητηση με το να φτιαξουμε μια λιστα
λες οτι ειναι καλη ιδεα και ξεκινας εσυ για δισκους(ισως καποιος αλλος να ξεκινουσε για ζωοτοκα και παει λεγοντας) αναφερω πως μια πολυ καλη δουλεια που δεν την βρισκω τωρα εχει ηδη γινει με ολες τις απαραιτητες παραμετρους, αυτοακυρωνεσαι και βγαζεις και εμενα ασχετο με το να λες πως τετοια λιστα ειναι αδυνατο να φτιαχτει αλλα πριν λιγο θα την ξεκιναγαμε να την φτιαχναμε και μετα λες πως οτι εχεις δει μεχρι τωρα δεν σε καλυψε με τελευταιο ποστ μια ανευ λογου υπερασπιση του προφιλ σου...

με τρελανες πραγματικα σημερα ρεη...:D

Γιώργος Κ
17-06-10, 14:14
τελοσπαντων...
-------------------------
ρε φιλε σορυ κιολας αλλα εγω βλεπω αλλο πραγμα...

ξεκιναει η συζητηση με το να φτιαξουμε μια λιστα
λες οτι ειναι καλη ιδεα και ξεκινας εσυ για δισκους(ισως καποιος αλλος να ξεκινουσε για ζωοτοκα και παει λεγοντας) αναφερω πως μια πολυ καλη δουλεια που δεν την βρισκω τωρα εχει ηδη γινει με ολες τις απαραιτητες παραμετρους, αυτοακυρωνεσαι και βγαζεις και εμενα ασχετο με το να λες πως τετοια λιστα ειναι αδυνατο να φτιαχτει αλλα πριν λιγο θα την ξεκιναγαμε να την φτιαχναμε και μετα λες πως οτι εχεις δει μεχρι τωρα δεν σε καλυψε με τελευταιο ποστ μια ανευ λογου υπερασπιση του προφιλ σου...

με τρελανες πραγματικα σημερα ρεη...:D
Νομιζω οτι ημουν σαφης ... προγραμμα που να βγαζει αποτελεσματα σωστα ειναι παρα πολυ δυσκολο εως ακατορθοτο ... να υπαρξει!! Αλλο ειναι σε μορφη αρθρου που μπορεις να προσθεσεις ολες τις παραμετρους ... ;) Απλα ... δεν υπαρχει ακυρωση πουθενα!! :rolleyes:

Δεν υπερασπιζομαι το προφιλ μου απλα απαντω σε αυτο:
επειδη εχει πει ο Κ. Τολης δεν ειναι καλες αυτες οι λιστες ΝΑΑΑΑΑΑΑ ενα Χ στις λιστες κατευθειαν χωρις να ξερεις για τι πραγμα μιλαω...

ε οχι δεν παει ετσι...

να γιατι καποτε μιλαγα για δογματισμο... Μαλλον εχεις παρεξηγησει τον τροπο που λειτουργω και απλα το διευκρινιζω! Δε παιρνω κατευθυνσεις απο κανενα και λεω τις εμπειριες μου ...

alex
17-06-10, 14:26
Νομιζω οτι ημουν σαφης ... προγραμμα που να βγαζει αποτελεσματα σωστα ειναι παρα πολυ δυσκολο εως ακατορθοτο ... να υπαρξει!! Αλλο ειναι σε μορφη αρθρου που μπορεις να προσθεσεις ολες τις παραμετρους ... ;) Απλα ... δεν υπαρχει ακυρωση πουθενα!! :rolleyes:

Δεν υπερασπιζομαι το προφιλ μου απλα απαντω σε αυτο:

Μαλλον εχεις παρεξηγησει τον τροπο που λειτουργω και απλα το διευκρινιζω!


φυσικα και σαρεσει να λες την τελευταια κουβεντα κι εμενα το ιδιο..
αν ο προγραμματισμος γινει σωστα και εχει μεγαλο φασμα παραμετρων (μια βαση ειναι αυτα που ηδη εχω αναφερει), τοτε το προγραμμα θα μπορουσε να εχει τα ιδια ακριβως αποτελεσματα...δεν ειναι και τοσο δυσκολο πια ενα προγραμμα με καμια δεκαρια φιλτρα..περισσοτερο η ερευνα με το στατους του καθε ψαριου ειναι η δυσκολια...μπορει να μην ειναι 100% σωστο οπως επισης και το αρθρο δεν θα ειναι 100% σωστο (αντε ξανα μια απτα ιδια) γιατι ο καθενας εχει τις εμπειριες του και τις διαφωνιες του, τουλαχιστον μεχρι να αποκτησουν φωνη τα ψαρια και να μας πει το καθε ψαρι ποσα λιτρα θελει...

ναι, η αληθεια ειναι πως μερικα γραφομενα τα βρισκω παρεξηγησιμα για να μην πω προσβλητικα...

Γιώργος Κ
17-06-10, 14:56
φυσικα και σαρεσει να λες την τελευταια κουβεντα κι εμενα το ιδιο..
αν ο προγραμματισμος γινει σωστα και εχει μεγαλο φασμα παραμετρων (μια βαση ειναι αυτα που ηδη εχω αναφερει), τοτε το προγραμμα θα μπορουσε να εχει τα ιδια ακριβως αποτελεσματα...δεν ειναι και τοσο δυσκολο πια ενα προγραμμα με καμια δεκαρια φιλτρα..περισσοτερο η ερευνα με το στατους του καθε ψαριου ειναι η δυσκολια...μπορει να μην ειναι 100% σωστο οπως επισης και το αρθρο δεν θα ειναι 100% σωστο (αντε ξανα μια απτα ιδια) γιατι ο καθενας εχει τις εμπειριες του και τις διαφωνιες του, τουλαχιστον μεχρι να αποκτησουν φωνη τα ψαρια και να μας πει το καθε ψαρι ποσα λιτρα θελει...

ναι, η αληθεια ειναι πως μερικα γραφομενα τα βρισκω παρεξηγησιμα για να μην πω προσβλητικα...
πφφφ και για αυτο απαντω ωστε να μην υπαρχουν εμβολιμα σημεια και ξαναγινουν τα ιδια!! ;)
Ωστοσο ξερω με ποιον μιλαω και δεν εχω αμφιβολιες για τις προθεσεις σου απλα τα γερακια θα κανουν την εμφανιση τους πιανοντας καθε θολο σημειο για σαματα ... κατι που δε θα το επιτρεψω!! ;)

Γιώργος Κ
17-06-10, 15:05
Μετεφερα ολα τα ποστ σε νεα συζητηση .... γραψτε ολοι ελευθερα ... προσβλητικα σχολια και επιθεσεις προς οποιοδηποτε προειδοποιω θα σβηστουν ... με π.μ. ας τα βρει ο καθενας ξεχωριστα!!!!! :p:p:p:p

alex
17-06-10, 15:07
Μετεφερα ολα τα ποστ σε νεα συζητηση .... γραψτε ολοι ελευθερα ... προσβλητικα σχολια και επιθεσεις προς οποιοδηποτε προειδοποιω θα σβηστουν ... με π.μ. ας τα βρει ο καθενας ξεχωριστα!!!!! :p:p:p:p


τι επιθεσεις προς οποιονδηποτε ρε, μονο οι δυο μας πλακωνομαστε μονοι μας...:D

Γιώργος Κ
17-06-10, 15:10
τι επιθεσεις προς οποιονδηποτε ρε, μονο οι δυο μας πλακωνομαστε μονοι μας...:D
Περιμενε .... λιγακι μην εισαι ανυπομονος!!!

δε πλακωνομαστε ωρε!!! Αστα αυτα και βρες το προγραμμα μην ερθω και σου κλεισω το CO2 και γινει βιοτοπικο δισκων το φυτεμενο!! :D:D

alex
17-06-10, 15:12
Περιμενε .... λιγακι μην εισαι ανυπομονος!!!

δε πλακωνομαστε ωρε!!! Αστα αυτα και βρες το προγραμμα μην ερθω και σου κλεισω το CO2 και γινει βιοτοπικο δισκων το φυτεμενο!! :D:D


ασε με μου την εχει δωσει απτο πρωι το ψαχνω...

Blokatos
17-06-10, 15:31
Πρέπει να παίζει ρόλο και η επιφάνεια του νερού, σωστά;

exelix
17-06-10, 15:32
Αν λες αυτό:http://www.aqadvisor.com/ έχει πολλές ελλείψεις, αλλά το παλεύει. Αν λες κάποιο άλλο περιμένουμε να το βρεις!

Γιώργος Κ
17-06-10, 15:35
Πρέπει να παίζει ρόλο και η επιφάνεια του νερού, σωστά;
Η επιφανεια παντα παιζει πολυ σημαντικο ρολο στη καλυτερη ανταλλαγη αεριων νερου και αερα!!

alex
18-06-10, 09:49
Αν λες αυτό:http://www.aqadvisor.com/ έχει πολλές ελλείψεις, αλλά το παλεύει. Αν λες κάποιο άλλο περιμένουμε να το βρεις!


:D:D

αυτο λεω...
σαφως και εχει ελλειψεις αλλα βλεπω κανουνε συνεχεια updates, συμφωνοι πως μπορει να μην ειναι το τελειο προγραμμα, παρολαυτα πιστευω οτι κανει πολυ καλη δουλεια και δινει αρκετα κατατοπιστικες συμβουλες..

exelix
18-06-10, 10:18
Δεν αντιλέγω στο ότι είναι μια αξιόλογη προσπάθεια και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις οι συναγερμοί που πετάει είναι πολύ σωστοί. Απλά, με τα λίγα που ξέρω έβαλα λάθος συνδυασμούς να δω τι θα γίνει. Ε, το να θεωρεί π.χ. μια χαρά τα guppy με neon δε θέλει πολλές εκδόσεις για να διορθωθεί! Απλά νομίζω ότι άμα οι απαιτήσεις στη χημεία του νερού συναληθεύουν κάπου αυτόματα το βγάζει σωστό. Και κάποιος που έχει γνώσεις και όρεξη μπορεί να το ξετινάξει με τέτοιους συνδυασμούς! Στην επόμενη ανανέωση πάντως τα ξαναλέμε!

alex
18-06-10, 11:14
Δεν αντιλέγω στο ότι είναι μια αξιόλογη προσπάθεια και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις οι συναγερμοί που πετάει είναι πολύ σωστοί. Απλά, με τα λίγα που ξέρω έβαλα λάθος συνδυασμούς να δω τι θα γίνει. Ε, το να θεωρεί π.χ. μια χαρά τα guppy με neon δε θέλει πολλές εκδόσεις για να διορθωθεί! Απλά νομίζω ότι άμα οι απαιτήσεις στη χημεία του νερού συναληθεύουν κάπου αυτόματα το βγάζει σωστό. Και κάποιος που έχει γνώσεις και όρεξη μπορεί να το ξετινάξει με τέτοιους συνδυασμούς! Στην επόμενη ανανέωση πάντως τα ξαναλέμε!


γκαπυ με νεον προσωπικα το θεωρω σωστο συνδυασμο και εχω σκοπο να το δοκιμασω συντομα...

Απο Τσαμη

Νεον
Φτάνουν σε μήκος τα 4 cm. Το pΗ πρέπει να είναι σε ουδέτερο επίπεδο, 6 - 7,2 και η σκληρότητα του νερού μέχρι 15 odGH

Γκαπυ
ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH

θερμοκρασια οπως 24-25 και για τα δυο ειναι μια χαρα...

θες να μου εξηγησεις γιατι δεν πανε αυτα τα ψαρια μαζι?
σε αλλα sites του εξωτερικου το θεωρουνε ιδανικο συνδυασμο και μαλιστα πολυ διαδεδομενο, μονο στο gab θεωρειται απαγορευμενο οπως και ενα σωρο αλλοι συνδυασμοι που καποιος ειπε οχι και το καναμε ευαγγελιο...και απορω γιατι?

gta__156
18-06-10, 11:25
σε αλλα sites του εξωτερικου το θεωρουνε ιδανικο συνδυασμο και μαλιστα πολυ διαδεδομενο, μονο στο gab θεωρειται απαγορευμενο οπως και ενα σωρο αλλοι συνδυασμοι που καποιος ειπε οχι και το καναμε ευαγγελιο...και απορω γιατι?



Ξυνεσαι και εσυ ρε θηριο στη γκλιτσα του τσοπανι ...... :p:p:p
-------------------------
παντως βαζοντας τα δικα μου στοιχεια προτεινει ενα κοπαδακι απο 30 corydoras + τους δισκους :) με αλλαγη 25% τη βδομαδα .
Μεσα ειμαστε :D:D

Πάνος
18-06-10, 11:26
γκαπυ με νεον προσωπικα το θεωρω σωστο συνδυασμο και εχω σκοπο να το δοκιμασω συντομα...

Απο Τσαμη

Νεον
Φτάνουν σε μήκος τα 4 cm. Το pΗ πρέπει να είναι σε ουδέτερο επίπεδο, 6 - 7,2 και η σκληρότητα του νερού μέχρι 15 odGH

Γκαπυ
ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH

θερμοκρασια οπως 24-25 και για τα δυο ειναι μια χαρα...

θες να μου εξηγησεις γιατι δεν πανε αυτα τα ψαρια μαζι?
σε αλλα sites του εξωτερικου το θεωρουνε ιδανικο συνδυασμο και μαλιστα πολυ διαδεδομενο, μονο στο gab θεωρειται απαγορευμενο οπως και ενα σωρο αλλοι συνδυασμοι που καποιος ειπε οχι και το καναμε ευαγγελιο...και απορω γιατι?


1000γραμμενα ειναι....
τα νεον προερχονται απο ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ μαλακά και οξινα νερα.
τα γκαπυ απο ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ σκληρα νερα και αλκαλικα...εκει περνανε καλα.. αν θελεις εσυ να τα φερεις στα ακρα τους για να τα εχεις μαζι...τοτε παμε πασο...προσπαθουμε να κατησουμε τα ειδη στις παραμετρους του νεορυ που εχει ο βιοτοπος τους...αυτο φυσικα δε το εφαρμοζουν ολοι.
επιλογη σου ειναι.
Ξυνεσαι και εσυ ρε θηριο στη γκλιτσα του τσοπανι ...... :p:p:p

απαντησα σαν γκλιτσα του τσοπανη...

exelix
18-06-10, 11:33
Και εγώ από το GAB έμαθα και σε αυτό το θέμα το θεωρώ πολύ πιο λογικό στις απόψεις του από ξένα, που τα έχουν ισοπεδώσει όλα και απλά θα σου πουν όχι αφρικανές με δίσκους.

Η απάντηση που θες για μένα είναι πολύ απλή, αλλά δεν την έχω λόγω πείρας. Για αρχή μιλάμε για ψάρια από διαφορετικούς κόσμους, αλλά και πάλι αν οι συνθήκες που απαιτούνται μαζί με επιθετικότητες κλπ ταίριαζαν ίσως να ήταν όλα καλά. Όμως δε θα πρέπει να συγχέουμε την ανεκτικότητα και ανθεκτικότητα των ψαριών με τις ιδανικές συνθήκες στις οποίες θα πρέπει να ζουν. Δηλαδή δεν παίζεις στα όρια για να ταιριάξεις τα είδη που θέλεις. Μπορεί να είναι μια χαρά μπορεί και όχι, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ εγώ να σε βοηθήσω σε αυτό! Ξαναρώτα με σε κάποια χρόνια! Προς το παρόν μαθαίνω τους κανόνες, τις εξαιρέσεις αργότερα!

gta__156
18-06-10, 11:35
@panos-alex/polis
Η απαντηση μου ηταν προς τον Αλεξ , τωρα απο εκει και περα δεν εχω να σου πω κατι , απλα απολαμβανω το ολο θεμα ;)

alex
18-06-10, 11:38
1000γραμμενα ειναι....
τα νεον προερχονται απο ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ μαλακά και οξινα νερα.
τα γκαπυ απο ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ σκληρα νερα και αλκαλικα...εκει περνανε καλα.. αν θελεις εσυ να τα φερεις στα ακρα τους για να τα εχεις μαζι...τοτε παμε πασο...προσπαθουμε να κατησουμε τα ειδη στις παραμετρους του νεορυ που εχει ο βιοτοπος τους...αυτο φυσικα δε το εφαρμοζουν ολοι.
επιλογη σου ειναι.


απαντησα σαν γκλιτσα του τσοπανη...

Απο Τσαμη

Νεον
Φτάνουν σε μήκος τα 4 cm. Το pΗ πρέπει να είναι σε ουδέτερο επίπεδο, 6 - 7,2 και η σκληρότητα του νερού μέχρι 15 odGH

Γκαπυ
ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH


(παρεπιπτοντως τα γκαπακια τα εχω με gh γυρω στο 8 και εχω σοβαρο προβλημα, καθε μηνα οι θυληκες που κοντευουν να φτασουν τους ξιφοφορους σε μεγεθος γεννανε 30αρες...) και ξαναεπισυναπτω ph και gh των ψαριων... και απορω ακομα γιατι εχετε φαει τετοιο κολλημα οταν βλεπουμε πως υπαρχει φασμα ιδανικο και για τα δυο ψααααααααααααααααρια...

Πάνος
18-06-10, 11:38
το εχω γραψει και εδω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318 αλλα μαλλον δεν ειναι κατανοητο...

παιδια αν το γκαμπ θεωρειται λιγοστο ή λανθασμενο απο καποιους υπενθυμιζω οτι μπορειτε να αναζητεισετε πληροφοριες και σε αλλους διαδικτυακους τοπους.
το ξερετε οτι οι περιοχες που ζουν τα ζωτοκα εχουν το ιδιο και πολλες φορες πιο σκληρο νερο απο τις μεγαλες αφρικανικες λιμνες?? αν οχι τοτε αναζητηστε να το διαβασετε.....
πως να βαλεις τα ζωοτοκα λοιπον με τα νεον που ερχονται απο εναν ποταμο με μαλακο και οξινο νερο??????

Πάνος
18-06-10, 11:41
Απο Τσαμη

Νεον
Φτάνουν σε μήκος τα 4 cm. Το pΗ πρέπει να είναι σε ουδέτερο επίπεδο, 6 - 7,2 και η σκληρότητα του νερού μέχρι 15 odGH

Γκαπυ
ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH


(παρεπιπτοντως τα γκαπακια τα εχω με gh γυρω στο 8 και εχω σοβαρο προβλημα, καθε μηνα οι θυληκες που κοντευουν να φτασουν τους ξιφοφορους σε μεγεθος γεννανε 30αρες...) και ξαναεπισυναπτω ph και gh των ψαριων... και απορω ακομα γιατι εχετε φαει τετοιο κολλημα οταν βλεπουμε πως υπαρχει φασμα ιδανικο και για τα δυο ψααααααααααααααααρια...

η σελιδα του κου τσαμη εχει ευρη τιμων σε καποια ειδη που προσωπικα δε με εκφραζουν.....προτιμω να μου εβαζες λινκς με τους βιοτοπους των ψαριων. αυτους συμβουλευομαι οταν θελω να κρατησω καποιο ψαρι...εσυ επιλεγεις αυτο τον τροπο..αλλα μη μας ρωτας γιατι εχουμε φαει κολλημα...δεν υπαρχει φασμα ιδανικο. φασμα οριακης συμβιωσης ναι..αλλα μη μου το ονομαζεις ιδανικο... διαβαζουν και πρωταρηδες...
γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτα τα εχω γραψει απειρες φορες????

Πάνος
18-06-10, 11:43
@panos-alex/polis
Η απαντηση μου ηταν προς τον Αλεξ , τωρα απο εκει και περα δεν εχω να σου πω κατι , απλα απολαμβανω το ολο θεμα ;)
ασχολιαστο.....καποιες συμπεριφορες ειναι προβλεψιμες...

alex
18-06-10, 11:54
Και εγώ από το GAB έμαθα και σε αυτό το θέμα το θεωρώ πολύ πιο λογικό στις απόψεις του από ξένα, που τα έχουν ισοπεδώσει όλα και απλά θα σου πουν όχι αφρικανές με δίσκους.

Η απάντηση που θες για μένα είναι πολύ απλή, αλλά δεν την έχω λόγω πείρας. Για αρχή μιλάμε για ψάρια από διαφορετικούς κόσμους, αλλά και πάλι αν οι συνθήκες που απαιτούνται μαζί με επιθετικότητες κλπ ταίριαζαν ίσως να ήταν όλα καλά. Όμως δε θα πρέπει να συγχέουμε την ανεκτικότητα και ανθεκτικότητα των ψαριών με τις ιδανικές συνθήκες στις οποίες θα πρέπει να ζουν. Δηλαδή δεν παίζεις στα όρια για να ταιριάξεις τα είδη που θέλεις. Μπορεί να είναι μια χαρά μπορεί και όχι, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ εγώ να σε βοηθήσω σε αυτό! Ξαναρώτα με σε κάποια χρόνια! Προς το παρόν μαθαίνω τους κανόνες, τις εξαιρέσεις αργότερα!

οι επιθετικοτητες ειναι ασχετες μην δικαιολογεισαι, και σε μια ομαδα δισκων σε 600 λιτρα μπορει να εχεις φοβερες επιθετικοτητες δεν μιλησε κανεις για επιθετικοτητες γιατι αλλαζεις το θεμα?το οτι ειναι διαφορετικοι οι κοσμοι τι σημαινει? θες να μου το αναλυσεις? στεναχωριουνται ισως? στρεσσαρονται επειδη δεν ειναι ολα ιδια? πως το φανταζεσαι??

γκαπακια
Guppies are native to Antigua and Barbuda (http://en.wikipedia.org/wiki/Antigua_and_Barbuda), Barbados (http://en.wikipedia.org/wiki/Barbados), Brazil (http://en.wikipedia.org/wiki/Brazil), East Timor (http://en.wikipedia.org/wiki/East_Timor), Guyana (http://en.wikipedia.org/wiki/Guyana), Mayotte (http://en.wikipedia.org/wiki/Mayotte), Netherlands Antilles (http://en.wikipedia.org/wiki/Netherlands_Antilles), Trinidad and Tobago (http://en.wikipedia.org/wiki/Trinidad_and_Tobago), the U.S. Virgin Islands (http://en.wikipedia.org/wiki/U.S._Virgin_Islands), Venezuela (http://en.wikipedia.org/wiki/Venezuela), and Vietnam (http://en.wikipedia.org/wiki/Vietnam).

νεον τετρα
Colombia (http://en.wikipedia.org/wiki/Colombia), eastern Peru (http://en.wikipedia.org/wiki/Peru), and western Brazil (http://en.wikipedia.org/wiki/Brazil), including the tributaries of the Solimões (http://en.wikipedia.org/wiki/Solim%C3%B5es)

ξιφοφοροι
The various Xiphophorus species are native to areas of Belize (http://en.wikipedia.org/wiki/Belize), Guatemala (http://en.wikipedia.org/wiki/Guatemala), Honduras (http://en.wikipedia.org/wiki/Honduras), and especially Mexico (http://en.wikipedia.org/wiki/Mexico).

παρεπιπτοντως αποτι καταλαβα απαυτα που λες, κατα ενα περιεργο λογο οι ξιφοφοροι απο τη γουατεμαλα και το μεξικο ειναι απο τον ιδιο κοσμο με τα γκαπακια που ζουνε στο βιετναμ και στη τρινιδαδ...

τεσπα επειδη δεν περιμενω να παραδεχτει οποιοςδηποτε οτι εχει λαθος σταματαω την κουβεντα γιατι ειναι τραγικη περα για περα...

εχουμε και σημαντικοτερα πραγματα να κανουμε απτο να επισημαινουμε τα αυτονοητα...

Πάνος
18-06-10, 11:59
και τα κουνουποψαρα ειναι ελληνικα....οκ..οντως ειναι τραγικη η κουβεντα...

alex
18-06-10, 12:01
η σελιδα του κου τσαμη εχει ευρη τιμων σε καποια ειδη που προσωπικα δε με εκφραζουν.....προτιμω να μου εβαζες λινκς με τους βιοτοπους των ψαριων. αυτους συμβουλευομαι οταν θελω να κρατησω καποιο ψαρι...εσυ επιλεγεις αυτο τον τροπο..αλλα μη μας ρωτας γιατι εχουμε φαει κολλημα...δεν υπαρχει φασμα ιδανικο. φασμα οριακης συμβιωσης ναι..αλλα μη μου το ονομαζεις ιδανικο... διαβαζουν και πρωταρηδες...
γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτα τα εχω γραψει απειρες φορες????


μεχρι τωρα οποιος νεος μπει και γραψει καλησπερα του λεμε καλησπερα μεσα απο λινκς του Τσαμη και τωρα δεν μας κανει ο Τσαμης εε??
μα οπου και να συμβουλευτω τα ιδια γραφουν και αποδειξη απο εκει που ξεκινησε η κουβεντα απο το ακουαντβαησορ...
φασμα οριακης συμβιωσης δεν το ονομαζω εξακολουθω να το ονομαζω ιδανικο οταν μια τιμη ειναι αναμεσα στο 5 και στο 15 ναι ειναι ιδανικο οταν κινειται στην ακρη η και εξω τοτε ειναι οριακο..αυτο με τους πρωταρηδες θα επρεπε να το σκεφτουμε ολοι...

Πάνος
18-06-10, 12:05
μεχρι τωρα οποιος νεος μπει και γραψει καλησπερα του λεμε καλησπερα μεσα απο λινκς του Τσαμη και τωρα δεν μας κανει ο Τσαμης εε?...
εισαι εντελως φαουλ απο αυτο που θελω να πω....αν δεν εγινα σαφης λοιπον λεω (και ειναι προσωπικη θεση):
ο τσαμης ειναι το αλφαβηταρι του χομπιστα για μενα..απο εκει εμαθα ολες τις εννοιες..οσμωση..σκληροτητες κ.τ.λ.
αλλα στα ευρη τιμων σε καποια ειδη δε με εκφραζει.....τι προσπαθεις να πεις?? οτι τον καθαιρω?? καθε αλλο....δε με νοιαζει αν μια κιχλιδα μπορει να προσαρμοστει σε διαφορετικο νερο...δε θελω να την πιεσω..θελω να προσεγγισω το νερο του βιοτοπου της...αυτη ειναι η προσωπικη μου επιλογη....και εφοσον δε τη λεω ιδανικη...μη λες ουτε εσυ τη δικη σου επιλογη ιδανικη

υ.γ. τα δικα σου γκαπυ ειναι απο βραζιλια ή απο βιετναμ??:D

alex
18-06-10, 12:16
εισαι εντελως φαουλ απο αυτο που θελω να πω....αν δεν εγινα σαφης λοιπον λεω (και ειναι προσωπικη θεση):
ο τσαμης ειναι το αλφαβηταρι του χομπιστα για μενα..απο εκει εμαθα ολες τις εννοιες..οσμωση..σκληροτητες κ.τ.λ.
αλλα στα ευρη τιμων σε καποια ειδη δε με εκφραζει.....τι προσπαθεις να πεις?? οτι τον καθαιρω?? καθε αλλο....δε με νοιαζει αν μια κιχλιδα μπορει να προσαρμοστει σε διαφορετικο νερο...δε θελω να την πιεσω..θελω να προσεγγισω το νερο του βιοτοπου της...αυτη ειναι η προσωπικη μου επιλογη....και εφοσον δε τη λεω ιδανικη...μη λες ουτε εσυ τη δικη σου επιλογη ιδανικη

υ.γ. τα δικα σου γκαπυ ειναι απο βραζιλια ή απο βιετναμ??:D

ωραια τοτε αυτο που θελω να πω ειναι οτι εχουμε διαφορετικη αντιμετωπιση, δεν ειναι κακο, ουτε το ενα ουτε το αλλο, κι εγω μεγαλωνω ψαρια και εσυ...το δεν εκφραζομαι απο αυτη την αποψη του Τσαμη η του καθε Τσαμη γιατι μεγαλωνω τα ψαρια μου με αλλον τροπο μπορω να το δεχτω, το οτι ειναι λαθος ο συνδυασμος του ακουαντβαισορ η του Τσαμη ή εκατονταδων χομπιστων ανα τον κοσμο επειδη ετσι γουσταρω και επειδη ετσι εχω ακουσει να λεγεται εδω οχι δεν το δεχομαι... και επιχειρηματολογω πανω σαυτο και βγαζω ακυρα οποια επιχειρηματα δεν ευσταθουν πιστευω...

τα δικα μου γκαπυ οποτε τους βαζω σαμπα χορευουν οποτε μαλλον απο βραζιλια ειναι..:D

Πάνος
18-06-10, 12:19
, το οτι ειναι λαθος ο συνδυασμος του ακουαντβαισορ η του Τσαμη ή εκατονταδων χομπιστων ανα τον κοσμο επειδη ετσι γουσταρω και επειδη ετσι εχω ακουσει να λεγεται εδω οχι δεν το δεχομαι...
δεν ισχυει αυτο που εχω υπογραμμισει....και με προσβαλει...αλλα δεν εχω σκοπο να συνεχισω την κουβεντα...εχω πει οτι ηταν να πω...

alex
18-06-10, 12:30
δεν ισχυει αυτο που εχω υπογραμμισει....και με προσβαλει...αλλα δεν εχω σκοπο να συνεχισω την κουβεντα...εχω πει οτι ηταν να πω...

δεν ειναι προσωπικο, ειναι το πως εγω αντιλαμβανομαι την αποψη των περισσοτερων που νομιζουν οτι ξερουν απο ψαρια επειδη κανανε δυο αναπαραγωγες..

Γιώργος Κ
18-06-10, 12:32
παντως βαζοντας τα δικα μου στοιχεια προτεινει ενα κοπαδακι απο 30 corydoras + τους δισκους :) με αλλαγη 25% τη βδομαδα .
Μεσα ειμαστε :D:D
Οπως λες παρε και παραπανω .... με τις απωλειες που θα εχεις ... μεσα θα εισαι!!! http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=455497&postcount=44
Τραγικο ... οπως λεει η Τζουλια!!! :rolleyes:

Γιωργο εχουνε ψυχουλες τα καημενα ... αν δε μπορεις να τα διατηρησεις .. μη τα παιρνεις!! Ελπιζω να μην απολαμβανεις και τους θανατους ... και να μεινεις μονο στη κουβεντα!!

exelix
18-06-10, 12:35
οι επιθετικοτητες ειναι ασχετες μην δικαιολογεισαι, και σε μια ομαδα δισκων σε 600 λιτρα μπορει να εχεις φοβερες επιθετικοτητες δεν μιλησε κανεις για επιθετικοτητες γιατι αλλαζεις το θεμα?

Μάλλον όταν εσύ έχεις διαφορετική άποψη δεν έχεις τη διάθεση να ακούσεις τι σου λένε. Πρώτον δεν έγραψα μόνο αυτά τα οποία σχολιάζεις, απλά αποφάσισες να πιαστείς από αυτά και να είσαι εριστικός. Δεύτερον σου ξαναλέω ότι δεν έχω την πείρα να σου απαντήσω με περισσότερες λεπτομέρειες γιατί αυτά γνωρίζω. Ζήτησες την άποψή μου και στην έδωσα. Πήρες πιο έμπειρες γνώμες από τον Πάνο και δεν τις συζητάς καν. Τι άλλο να σου πω; Κάνε ό,τι καταλαβαίνεις, αλλά μέχρι να μπορώ να κρίνω τα πράγματα διαφορετικά, αν αλλάξει ποτέ αυτό, αυτά θα πιστεύω. Δε σου επέβαλα κάτι.

Γιώργος Κ
18-06-10, 12:42
δεν ειναι προσωπικο, ειναι το πως εγω αντιλαμβανομαι την αποψη των περισσοτερων που νομιζουν οτι ξερουν απο ψαρια επειδη κανανε δυο αναπαραγωγες..
Χθες ελεγες οτι αναμασανε αυτο που ειπε καποιος ... καποτε!!! Καθε μερα ειναι διαφορετικη η προσεγγιση η σε επεισα οτι δεν ισχυει το πρωτο??

Νεον θελουν μαλακο νερο ... γκαπυ κλπ σκληρο ... απλα!! Μπορεις να τα βαλεις αλλα τα νεον θα ζοριστουν ... εδω μεσα ψαχνουμε το καλυτερο που υπαρχει ... αν θες ακολουθα το αλλιως κανε οτι θες ... :rolleyes: Ποιο απλο δεν ειναι το ολο θεμα!
Το προγραμμα αυτο ομως επειδη προτεινει τετοιους συνδιασμους για μενα (και για αλλους) απλα ειναι λανθασμενο!

alex
18-06-10, 12:43
καλα κουκουρουκου...

οτι γραφω συνδεεται με επιχειρηματα, το οτι δεν μπορεις να κανεις διαλογο προφανως γιατι δεν εχεις κατι να πεις με κανει να φαινομαι στα ματια σου εριστικος, σορυ δεν φταιω εγω γιαυτο, ουτε ειναι σωστο να ξεκινας μια συζητηση και υστερα να βαζεις "νομιμο εκπροσωπο" τον Πανο, σωστα?

alex
18-06-10, 12:50
Χθες ελεγες οτι αναμασανε αυτο που ειπε καποιος ... καποτε!!! Καθε μερα ειναι διαφορετικη η προσεγγιση η σε επεισα οτι δεν ισχυει το πρωτο??

Νεον θελουν μαλακο νερο ... γκαπυ κλπ σκληρο ... απλα!! Μπορεις να τα βαλεις αλλα τα νεον θα ζοριστουν ... εδω μεσα ψαχνουμε το καλυτερο που υπαρχει ... αν θες ακολουθα το αλλιως κανε οτι θες ... :rolleyes: Ποιο απλο δεν ειναι το ολο θεμα!
Το προγραμμα αυτο ομως επειδη προτεινει τετοιους συνδιασμους για μενα (και για αλλους) απλα ειναι λανθασμενο!

δεν εχει σημασια τι πιστευω...
βαρεθηκα, παω να ταισω τις αλγες μου και κατι σαλιγγαρια..

Γιώργος Κ
18-06-10, 12:56
δεν εχει σημασια τι πιστευω...
βαρεθηκα, παω να ταισω τις αλγες μου και κατι σαλιγγαρια..
Σημασια εχει αυτο που ο καθενας δινει αξια ... και για μενα αξιζει η αποψη σου!! ;)

Παω να ταισω και εγω τα μικρουλια μου ... :p:p:p

Δωσε κατι παραπανω στα δισκακια ... :smt020

alex
18-06-10, 13:07
Σημασια εχει αυτο που ο καθενας δινει αξια ... και για μενα αξιζει η αποψη σου!! ;)

Παω να ταισω και εγω τα μικρουλια μου ... :p:p:p

Δωσε κατι παραπανω στα δισκακια ... :smt020
πιστευω πως αν δεν ησουν εσυ δεν θα ειχα φτασει στο σημειο και στο επιπεδο να μπορω να αμφισβητω οποια αποψη θεωρω υπερβολικη (υστερα απο ερευνα)και αυτο θα ηθελα να κανουν ολοι, ετσι υπαρχει εξελιξη...

κακα τα ψεματα δεν θεωρω ακραια την συγκατοικηση μεταξυ γκαπυ και νεον που να χτυπιεστε...:D


Υ.Γ. τα δισκακια θα τα τηγανισω, μαθανε στην καρδια και τους κακοφαινονται τα bits που τους αγορασα με 10ευρω το κουτι... απο χθες τους την εκοψα να στρωσουν χαρακτηρα...

Πάνος
18-06-10, 13:13
κακα τα ψεματα δεν θεωρω ακραια την συγκατοικηση μεταξυ γκαπυ και νεον που να χτυπιεστε...:D...
να μπορω να αμφισβητω οποια αποψη θεωρω υπερβολικη (υστερα απο ερευνα)και αυτο θα ηθελα να κανουν ολοι, ετσι υπαρχει εξελιξη.....
οταν το κανεις και μας πεις σε τι νερο θα τα βαλεις το ξανασυζηταμε...ειναι ενας συνδυασμος που εκανα για χρονια οταν δεν ηξερα την τυφλα μου...
καθε λιγους μηνες θα σου πεθαινει και ενα νεον που θα αντικαθιστας....
μονο τωρα σε πεχα κατω του 6.5 εχω κρατησει νεον για χρονια και ειναι πιο μεγαλα απο οτι θα μπορουσα να φανταστω...
βλεπεις alex απο εμπειρια μιλαμε κι εμεις..ουτε μας το ειπαν..ουτε το αναμασησαμε..ουτε σκετη ερευνα ειναι....
τοσα χρονια με τα ενυδρεια...κανοντας και τα σωστα και τα λαθη..ειδαμε τι γινεται σε καθε περιπτωση...
σε προκαλω λοιπον οταν κανεις το ενυδρειο με τη συγκατοικηση που λες...με ειλικρινεια να μας ενημερωνεις ανα μερικους μηνες την πορεια των νεον σου..το μεγεθος...το χρωμα..τις ασθενειες...τη συμπεριφορα....την αναπαραγωγη

Γιώργος Κ
18-06-10, 13:22
Παλια ειχα γκαπακια και νεον ... ;) Δε λεω οτι δε γινεται ... λεω οτι αν εφτιαχνα νεο ενυδρειο δε θα εκανα αυτο τον συνδιασμο!!

Στα δισκια ... οταν ανοιξουν τα φωτα και ειναι πεινασμενα .. ριχνε φυλλαρακια .. μπορει να τα σνομπαρουν αλλα θα τα φανε :smt036 μετα παλι φυλλαρακια και προς το τελος κατεψυγμενη!!

Βαλε και καμια φωτο ...
:smt054

Εξελιξη! Πολυ σημαντικο για ολους! Δε πιστευω οτι υπαρχουν παντογνωστες και αυθεντιες ... παντα πρεπει να ψαχνουμε αλλιως θα ειμασταν στη λιθινη εποχη ...
Ολα εξελισσονται η επιστημη πολλες φορες εχει καταριψει θεωριες που υποστηριζονταν με σθενος ... με θλιβερο αποκορυφωμα την ιερα εξεταση!

Εχω δει πολλα ειδη ψαριων να επιβιωνουν σε λαθος λιτρα και λαθος παραμετρους με λαθος συντηρηση απο εμενα λαθος τροφες λαθος ολα! Πια δε μου λεει κατι ... θελω να ειναι ανετα οπως εγω που κολλαω τη μυτη μου στο τζαμι και ερχονται και την δαγκωνουν τα σκασμενα! :p

alex
18-06-10, 13:32
οταν το κανεις και μας πεις σε τι νερο θα τα βαλεις το ξανασυζηταμε...ειναι ενας συνδυασμος που εκανα για χρονια οταν δεν ηξερα την τυφλα μου...
καθε λιγους μηνες θα σου πεθαινει και ενα νεον που θα αντικαθιστας....
μονο τωρα σε πεχα κατω του 6.5 εχω κρατησει νεον για χρονια και ειναι πιο μεγαλα απο οτι θα μπορουσα να φανταστω...
βλεπεις alex απο εμπειρια μιλαμε κι εμεις..ουτε μας το ειπαν..ουτε το αναμασησαμε..ουτε σκετη ερευνα ειναι....
τοσα χρονια με τα ενυδρεια...κανοντας και τα σωστα και τα λαθη..ειδαμε τι γινεται σε καθε περιπτωση...
σε προκαλω λοιπον οταν κανεις το ενυδρειο με τη συγκατοικηση που λες...με ειλικρινεια να μας ενημερωνεις ανα μερικους μηνες την πορεια των νεον σου..το μεγεθος...το χρωμα..τις ασθενειες...τη συμπεριφορα....

αν δεν ξερεις την τυφλα σου οπως λες, λογικο ειναι να σου πεθαινουν τα ψαρια...

ολοι εχουμε μια αλφα εμπειρια αλλα επισης εχουμε και διαφορετικες αποψεις αυτο τι σημαινει? οτι υπερισχυει ο αρχαιοτερος στο gab? η ο πιο δημοφιλης?
η μηπως να δεχτουμε ολες τις αποψεις ως πιθανα ενδεχομενα?

μεχρι να επιχειρησω κι εγω το συνδυασμο, βασιζομαι σε αποψεις φιλων απο ξενα φορουμς που το κανουν χρονια τωρα χωρις προβλημα...

ελα να το ληξουμε ομως ετσι??:grin:
αρκετα για σημερα...
-------------------------
Παλια ειχα γκαπακια και νεον ... ;) Δε λεω οτι δε γινεται ... λεω οτι αν εφτιαχνα νεο ενυδρειο δε θα εκανα αυτο τον συνδιασμο!!

Στα δισκια ... οταν ανοιξουν τα φωτα και ειναι πεινασμενα .. ριχνε φυλλαρακια .. μπορει να τα σνομπαρουν αλλα θα τα φανε :smt036 μετα παλι φυλλαρακια και προς το τελος κατεψυγμενη!!

Βαλε και καμια φωτο ...
:smt054



τελος η καρδια για καμια βδομαδα...τιμωρια να ξαναρχισουν να τρωνε bits γιατι ερχονται και διακοπες σε λιγο και πρεπει ναδουλεψουμε αυτοματη...

φωτο συντομα... το ενα θα βγει μεγαλο αστερι φαινεται...

σορυ για το οφτοπικ..

Πάνος
18-06-10, 13:38
αν δεν ξερεις την τυφλα σου οπως λες, λογικο ειναι να σου πεθαινουν τα ψαρια...
δεν ηξερα την τυφλα μου απο συνδυασμους και παραμετρους νερου...μια χαρα ηξερα και απο διατροφη και απο αλλαγες....και ..και....τα ψαρια δεν πηγαιναν καλα γιατι δεν ειχαν το νερο που ηθελαν...και αποδειχτηκε αυτο με την τωρινη πορεια τους...
τελος παντων...οπως λες...εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε...

exelix
18-06-10, 15:49
Μπορεί να μιλάς με επιχειρήματα, αλλά όταν τα εμπλουτίζεις με ειρωνικά σχόλια και ερωτήσεις ναι γίνεσαι εριστικός. Εγώ δεν έχω κάτι να χωρίσω μαζί σου και θα συνεχίσω να μιλάω ήρεμα.

Την κουβέντα δεν την κάνουμε οι δυο μας, μιλάνε και άλλοι. Ο Πάνος δε μίλησε για να υπερασπιστεί εμένα αλλά αυτά που πιστεύει και εγώ σχολίασα το πώς το δέχεσαι. Για κάποιο λόγο νομίζεις ότι ο κόσμος σου επιτίθεται, ενώ απλά κουβεντιάζουμε. Άμα το πάμε με τη λογική σου κι εσύ είσαι υπερασπιστής του aqadvisor. Δε νομίζω να σε νοιάζει το πρόγραμμα όμως και δε σε κατηγορώ που συμφωνείς μαζί του. Καλά κάνεις, δικαίωμά σου είναι! Εσύ γιατί μου την μπαίνεις που σε αυτό συμφωνώ με άλλους; Και μάλιστα από τη στιγμή που δεν έχω μέχρι στιγμής τη δυνατότητα να αποκτήσω καθαρά δική μου άποψη, όπως λέει και στο προφίλ μου είμαι "Αρχάριος" και δεν το έχω γράψει για πλάκα. Εκτός εάν έχεις μαζεμένα για το GAB και άμα βλέπεις άνθρωπο με όχι λίγα posts τον θεωρείς αυτόματα εκπρόσωπο του και πρέπει να τα πεις σε εκείνον.

Το βασικό μου επιχείρημα είναι ένα: Να έχεις τα ψάρια σου όσο πιο κοντά γίνεται στις ιδανικές συνθήκες για τις οποίες είναι φτιαγμένα γιατί και περνάνε καλύτερα και υπάρχουν λιγότεροι κίνδυνοι. Δηλαδή, σου αρέσει και μπορείς να έχεις species tank με "ακριβώς" τις συνθήκες που χρειάζονται... κάν' το γιατί πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο. Αν θες να το κάνεις κοινωνικό βάζεις τα είδη που συνυπάρχουν στην κανονική τους ζωή και ζητούν τις ίδιες συνθήκες και μπορούν να συνυπάρξουν με την έννοια ότι το ένα δεν είναι θηρευτής του άλλου για παράδειγμα. Μπορεί να σου φαίνεται εσένα άσχετη η αναφορά στις επιθετικότητες, αλλά το αναφέρω για να δώσω μια σφαιρικότητα στην άποψή μου.

Τα παραπάνω δε νομίζω ότι μπορούν να αμφισβητηθούν, γιατί μιλάω για προσπάθεια επίτευξης μίας εικόνας της φύσης. Αν πιστεύεις ότι και αυτά είναι λανθασμένα περιμένω την άποψή σου.

Τώρα εσύ λες ότι εφόσον επικαλύπτονται οι τιμές των απαιτήσεων των διαφόρων ειδών μπορείς να τα φυλάς όλα στο κοινό κομμάτι. Και σου απαντώ ότι καλό είναι να μην παίζεις στα άκρα των απαιτήσεων για να πετύχεις αυτό που θες γιατί άλλο τα όρια ανθεκτικότητας και άλλο το ιδανικό. Όμως εγώ δεν έχω την απαιτούμενη πείρα για να σου πω ποια ακριβώς είναι τα όρια, αλλά και να το δοκιμάσω και να πετύχει δε σημαίνει ότι πρέπει να είναι ο κανόνας. Αλλά και από τη στιγμή που διαβάζω από διάφορους ότι μια στο τόσο κάτι συμβαίνει ή και κάποια στιγμή καταρρέουν όλα γιατί να το πιστεύω και να θέλω να το δοκιμάσω;

Εσύ κάνε ό,τι καταλαβαίνεις και μακάρι να σου πάνε όλα καλά και να παρουσιάσεις την επιτυχία σου. Όμως εγώ, προσωπικά, δε θα έκανα ένα πείραμα με "λανθασμένες" (δηλαδή όχι ιδανικές) παραμέτρους γιατί και να πετύχαινα το πολύ να αποδείκνυα κάτι στον εαυτό μου. Αν ήθελα να κάνω ένα πείραμα θα ήταν να προσπαθήσω να φιλοξενήσω για παράδειγμα ένα είδος, το οποίο παρόλο που το κρατάς στις ιδανικές συνθήκες δύσκολα επιβιώνει σε ενυδρείο, άρα μάλλον υπάρχει λανθασμένη άποψη για τις ιδανικές συνθήκες ή κανείς δεν ασχολήθηκε σοβαρά ή οτιδήποτε άλλο. Δεν ξέρω κάποιο τέτοιο έιδος γιατί δεν με αφορά αυτή τη στιγμή, απλά σου δίνω ένα παράδειγμα.

Και για να κλείσω, εκεί που βλέπω να κάνεις το μεγάλο λάθος δεν είναι στο τι θέλεις να δοκιμάσεις, καμία σχέση, εξάλλου το λες και μόνος σου, ότι εάν δε δοκιμάσεις το διαφορετικό δε θα υπάρξει εξέλιξη. Σε αυτό απλά να σου πω ότι πολλά από τα λάθη έχουν ήδη γίνει από άλλους και ίσως να μη χρειάζεται να μάθουμε από αυτά μόνο όταν τα κάνουμε εμείς. Αυτό που μου κακοφαίνεται είναι να τα βάζεις με μια ενυδρειακή κοινότητα, της οποίας είμαστε μέλη, για το γεγονός ότι η κυρίαρχη άποψη είναι να διατηρείς τα διάφορα είδη όπως ζουν στη φύση και με τα δικά μου κριτήρια το κάνεις κάπως άκομψα.

Εδώ είμαι για να ακούσω τα λάθη μου και τις διαφωνίες σου στα παραπάνω, απλά το ξαναλέω ότι εγώ δεν έχω κάτι να χωρίσω με εσένα και απλά εκθέτω τις απόψεις μου, οι οποίες και δεν αποτελούν επίθεση σε καμία από τις γραμμές που διάβασες.

alex
18-06-10, 15:56
πεντε παρα και σεντονι? δεν παιζει...
απο Δευτερα...

thomazos1
19-06-10, 02:48
Θα ήθελα παιδιά χωρίς να θέλω να σας πείσω για τις απόψεις μου να σας αναφέρω τα παρακάτω απο προσωπικές μου εμπειρίες.
Στην Βουλγαρία όπου είμουν φοιτητής ανάμεσα στα υπόλοιπα ενυδρεία μου είχα και ένα 180 λίτρων το οποίο είχα μετατρέψει σε "κοινωνικό ενυδρείο".
Πήρα πολλές συμβουλές απο τους μαγαζάτορες εκεί και δοκίμασα άπειρους συνδιασμούς μιάς που τα ψαράκια εκεί κόστιζαν ...."τίποτα". Με τα χρήματα που θα αγόραζα έναν δίσκο εδώ εκεί θα έπαιρνα καμιά 10ριά.
Μετα απο πολλές χαζομάρες (παρόλες τις συμβουλές των ειδικών) έφτασα στα εξείς συμπεράσματα τα οποία όταν τα λάβαινα σοβαρά υπόψην οι απώλειες εκμηδενίζονταν ως δια μαγείας.
1). Σεβόμαστε τις ζώνες που επιζητοιύν να έχουν κυριαρχία τα διάφορα είδη
πάνω ζώνη , μεσαία ζώνη και βυθός. Όποτε έβαλα δύο διαφορετικά σμήνη απο ψαράκια σε μία ζώνη είχα πρόβλημα μόνο εάν ήταν απαιτητικά ως προς την κυριαρχία της περιοχής
2). Εκανα παραγγελίες απο Ρωσία και Γαλλία γιατι κάποια είδη δέν τα είχαν και είδα οτι παρόλο που η καταγωγές του διέφεραν πολύ με τον ίδιο τύπου νερού τα πήγαιναν θαυμάσια. Αυτο συνέβαινε γιατι πλέον τα ψαράκια που αγόραζα ήταν γεννημένα σε συνθήκες αιχμαλωσίας και συνηθισμένα να ζούν πλέον σε απλό νερό της βρύσης αρκεί να έπαιρνα τα μέτρα μου για το χλώριο και τα βαραία μέταλλα.
3). Κάποια απο τα ψαράκια ήταν πολύ επιθετικά σε άλλα που είχαν μακριές ουρές ή ήταν πολύχρωμα (π.χ. γκαπυ) Τα μπάρμπους ειδικά το είδος τετραζόνας δέν ανεχόταν "μύγα στο σπαθί τους" σε θέματρα κυριαρχίας η σε ψαράκια με πλουμιστά πτερύγια.
4). Γκάπυ και νέον τα πάντρεψα μέσα στο κοινωνικό ενυδρείο απλά όμως τα πρώτα δέν έλεγαν να ξεκολήσουν έυκολα απο την πάνω ζώνη γιατι τα νέον (ολόκληρη 12άδα) ήθελαν την μεσαία ζώνη περισσότερο , υπερτερούσαν σε ταχύτητα και τα άγχωναν πολύ. Επι δύο χρόνια όμως καμία απώλεια.
Στα ψαράκια του βυθού τα προβλήματα ήταν ελάχιστα αρκεί να ηπήρχαν πολλά φυτα και κρυψώνες για να έχουν φωλιές η μέρη να κρυφτούν σε καποιες περιπτώσεις. Τα κορυντόρας δέν πρέπει βασικά να λείπου απο κανενός είδους ενυδρείο. Τα πλακώστωμα πολλές φορές ενοχλούσαν τα άλλα ψάρια γλύφοντας το σώμα τους κι έτσι τα έβγαλα.

Τέλος έβγαλα το συμπέρασμα οτι βασικό λόγο στην συμβίωση παίζει το διαφορετικό μέγεθος των ψαριων , φυσικά η ταχύτητα κολύμβησης στο κάθε είδος , ο χαρακτήρας (ήρεμα , επιθετικά , αδιάφορα) και η περίοδος (εάν είναι σε περίοδο αναπαραγωγής η όχι).

Για να λύσω κάποια πιθανή απορία σχετικά με τον τύπο του νερού που είχα στην βρύση ήταν ελαφρός μαλακό και δεν έβαζα τίποτε άλλο εκτός απο βελτιωτικό νερού για ενυδρεία (αντιχλώριο με βιταμίνες και πολύτιμες ουσίες για τα ψάρια σε κάθε αλαγή του ενός τρίτου 1/3 του νερού κάθε 10 μέρες.
Το κοινωνικό μου ενυδρείο των 180 λίτρων φιλοξενούσε περίπου τα 60 ψάρια (coliza kai trihogaster δηλαδή Λαβυρινθόψαρα , Gupy , neon , danio , corydoras)

Αυτά είναι πρoσωπικές εμπειρίες και τίποτε άλλο

White Diamond
19-06-10, 09:53
2). Εκανα παραγγελίες απο Ρωσία και Γαλλία γιατι κάποια είδη δέν τα είχαν και είδα οτι παρόλο που η καταγωγές του διέφεραν πολύ με τον ίδιο τύπου νερού τα πήγαιναν θαυμάσια. Αυτο συνέβαινε γιατι πλέον τα ψαράκια που αγόραζα ήταν γεννημένα σε συνθήκες αιχμαλωσίας και συνηθισμένα να ζούν πλέον σε απλό νερό της βρύσης αρκεί να έπαιρνα τα μέτρα μου για το χλώριο και τα βαραία μέταλλα.

Εμενα θα μου επιτρεψεις να σταθω σε αυτο και να διαφωνησω λεγοντας
οτι αλλο επιβιωνω και αλλο ζω ευχαριστα.
Μην γελιομαστε, το οτι καποια ειδη τα εχουν προσαρμοσει σε αυτες τις
συνθηκες, αναμεσα τους και οι δισκοι, δεν σημαινει οτι εχουν αλλαξει
οι συνηθειες-αναγκες τους. Στην ουσια το DNA δεν αλλαζει. Αλλο τι
κανουν οι εκτροφεις για οικονομικους περισσοτερο λογους και αλλο τι
πρεπει να κανει ενας χομπιστας. ;)

Πάνος
19-06-10, 10:30
1). Σεβόμαστε τις ζώνες που επιζητοιύν να έχουν κυριαρχία τα διάφορα είδη πάνω ζώνη , μεσαία ζώνη και βυθός. Όποτε έβαλα δύο διαφορετικά σμήνη απο ψαράκια σε μία ζώνη είχα πρόβλημα μόνο εάν ήταν απαιτητικά ως προς την κυριαρχία της περιοχήςτο οτι καποια σμηνη η μεμονωμενα ψαρια κολυμπουν σε μια συγκεκριμενη περιοχη δε σημαινει οτι τιθεται θεμα επικρατειας...αν βαλεις 2 σμηνη που κολυμπουν στην πανω ζωνη για παραδειγμα...τοτε απλα θα κολυμπουν στην πανω ζωνη και τα 2 σμηνη χωρις επιπτωσεις.
2). Εκανα παραγγελίες απο Ρωσία και Γαλλία γιατι κάποια είδη δέν τα είχαν και είδα οτι παρόλο που η καταγωγές του διέφεραν πολύ με τον ίδιο τύπου νερού τα πήγαιναν θαυμάσια. Αυτο συνέβαινε γιατι πλέον τα ψαράκια που αγόραζα ήταν γεννημένα σε συνθήκες αιχμαλωσίας και συνηθισμένα να ζούν πλέον σε απλό νερό της βρύσης αρκεί να έπαιρνα τα μέτρα μου για το χλώριο και τα βαραία μέταλλα.τα ψαρια αν δεν ηταν στο νερο του βιοτοπου τους....δεν ενιωθαν και πολυ καλα ασχετως αν προσαρμοστηκαν-αντεξαν-ανεχθηκαν το νερο της βρυσης.
3). Κάποια απο τα ψαράκια ήταν πολύ επιθετικά σε άλλα που είχαν μακριές ουρές ή ήταν πολύχρωμα (π.χ. γκαπυ) Τα μπάρμπους ειδικά το είδος τετραζόνας δέν ανεχόταν "μύγα στο σπαθί τους" σε θέματρα κυριαρχίας η σε ψαράκια με πλουμιστά πτερύγια.κι ομως ειναι η περιεργη φυση των βαρβων αυτων που τα κανει να τσιμπανε τα αλλα ζωντανα και οχι θεμα επιθετικοτητας η επικρατειας. δε τσιμπανε για να διωξουν το αλλο ψαρι...ειναι ετσι η υπερδραστηρια φυση τους
4). Γκάπυ και νέον τα πάντρεψα μέσα στο κοινωνικό ενυδρείο απλά όμως τα πρώτα δέν έλεγαν να ξεκολήσουν έυκολα απο την πάνω ζώνη γιατι τα νέον (ολόκληρη 12άδα) ήθελαν την μεσαία ζώνη περισσότερο , υπερτερούσαν σε ταχύτητα και τα άγχωναν πολύ. Επι δύο χρόνια όμως καμία απώλεια. δεν τιθεται θεμα ζωνων με αυτα τα ειδη...κανενα δεν ενοχλει το αλλο. τα γκαπυ εχουν μια "ταση" για την επανω ζωνη....δεν ειναι ψαρια καθαρα της επανω ζωνης...απλα το συνηθιζουν και το δηλωνει και το σχημα και η θεση του στοματος τους.
Στα ψαράκια του βυθού τα προβλήματα ήταν ελάχιστα αρκεί να ηπήρχαν πολλά φυτα και κρυψώνες για να έχουν φωλιές η μέρη να κρυφτούν σε καποιες περιπτώσεις. Τα κορυντόρας δέν πρέπει βασικά να λείπου απο κανενός είδους ενυδρείο.το υπογραμμισμενο ειναι εντελως λαθος και μπορει να οδηγησει σε τραγικες απωλειες... αν θελεις κοιτα εδω τα εχω γραψει πιο αναλυτικα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647Τα πλακώστωμα πολλές φορές ενοχλούσαν τα άλλα ψάρια γλύφοντας το σώμα τους κι έτσι τα έβγαλα. αναλογα το ειδος και τη διαθεσιμη τροφη και τα λιτρα και πολλα ακομη...
Τέλος έβγαλα το συμπέρασμα οτι βασικό λόγο στην συμβίωση παίζει το διαφορετικό μέγεθος των ψαριων , φυσικά η ταχύτητα κολύμβησης στο κάθε είδος , ο χαρακτήρας (ήρεμα , επιθετικά , αδιάφορα) και η περίοδος (εάν είναι σε περίοδο αναπαραγωγής η όχι).

Για να λύσω κάποια πιθανή απορία σχετικά με τον τύπο του νερού που είχα στην βρύση ήταν ελαφρός μαλακό και δεν έβαζα τίποτε άλλο εκτός απο βελτιωτικό νερού για ενυδρεία (αντιχλώριο με βιταμίνες και πολύτιμες ουσίες για τα ψάρια σε κάθε αλαγή του ενός τρίτου 1/3 του νερού κάθε 10 μέρες.
Το κοινωνικό μου ενυδρείο των 180 λίτρων φιλοξενούσε περίπου τα 60 ψάρια (coliza kai trihogaster δηλαδή Λαβυρινθόψαρα , Gupy , neon , danio , corydoras)

Αυτά είναι πρoσωπικές εμπειρίες και τίποτε άλλο
οτι γραφω κι εγω παραπανω δε το κανω σαν παρατηρηση...απλα σαν διευκρινηση σε καποια σημεια που βρισκω λιγο "θολα". σε γενικες γραμμες ειχες οπως λες σχετικα μαλακο νερο και ησουν τακτικος στις αλλαγες πραγμα που βοηθησε αρκετα.
δυστυχως στην ελλαδα εχουμε αρκετα εως πολυ σκληρο νερο στις περισσοτερες περιοχες. ετσι τα ειδη μαλακου νερου δεινοπαθουν ακομη περισσοτερο.

Tolis
19-06-10, 12:06
Μην συμβουλευεστε την wikipedia για τοσο ειδικα θεματα. Το "brasil" ειναι πολυ γενικο, το "vietnam" ειναι ασχετο. Τα γνωστα μας ζωοτοκα ζουν στην βορεια πλευρα της νοτιας αμερικης, και στην κεντρικη αμερικη - γενικο κι αυτο, αλλά ειδικο οσον αφορα τις σκληροτητες νερου και την θερμοκρασια. Το ευρος που αναφερεται σε πολλα sites ειναι πολυ μεγαλο. Ενα απο τα εγκυροτερα sites για την ευρεση των σωστων παραμετρων καταγωγης κλπ ειναι το fishbase http://www.webcityof.com/miffidx01.htm (το ιντεξ αυτο ειναι το πιο ευκολο). Στεκομαι σε αυτο το θεμα γιατι πραγματικα (ισως λογω της διενεξης, ισως γενικοτερα δεν ξερω), δεν πρεπει να φτανουμε σε υπερβολες τυπου νεον με γκαπυ.

Οσο για αυτα τα προγραμματα, να πω κι εγω (ξανα) την γνωμη μου. Και γενικα και ειδικα. Γενικα, το εχω ξαναπει, μιλαμε για ζωντανα οντα. Που για να τα κρατησουμε πρεπει να ξερουμε οσο πιο πολλα γινεται για τον τροπο ζωης τους. Θα εμπιστευοταν κανεις ενα προγραμμα υπολογιστη για να μαθει και να μεγαλωσει ενα βρεφος (ανθρωπινο), η εστω ενα κουταβι? Ζει και σε αερα με λιγοτερο οξυγονο αλλά μπορει και να μην τα παει και πολυ καλα?
Δεν ξερω που θα μπορουσε να απευθυνεται ενα τετοιο προγραμμα - σε ποιο κοινο. Στους "ασχετους - αρχαριους", που δεν τους ενδιαφερει και πολυ, αντε να βαλουμε ωραια χρωματιστα ψαρακια στο ενυδρειο, ας δουμε κι ενα προγραμμα να μην κανουμε καμμια χοντρη πατατα. Μεχρι εκει το βλεπω εγω, παρακατω δεν το βλεπω, παρακατω θα ενδιαφερθεις, θα μαθεις που και πως ζουνε, μεσα απο βιβλια, ιστοσελιδες, φορουμ, συζητησεις με αλλους χομπιστες. Θα ηθελα πολυ να ακουσω αλεξ, σε τι κοινο θα ηταν χρησιμο ενα τετοιο προγραμμα και γιατι.

thomazos1
19-06-10, 13:05
Πραγματικά...κάποια είδη αναδεικνύουν καλύτερα τα χρώματά τους και είναι πιό φυσιολογική η συμπεριφορά τους όταν βρίσκονται στον τύπο νερού της καταγωγής τους. Όπως επίσης και κατα την διάρκεια της αναπαραγωγής είναι άκρως αναγκαίο η ποιότητα και ο τύπος του νερού να πλησιάζει σε αυτόν της καταγωγής τους.
Απλά ήθελα να πώ οτι υπάρχουν πλέον συνδιασμοί ψαριών σε κοινωνικά ενυδρεία όπου παλαιότερα ούτε να το σκεφτούμε δεν θα τολμούσαμε.
Είμαι όμως υπέρ του ειδικού ενυδρείου , με ένα είδος ψαριών , χωρίς να αποκλείω όμως τα απαραίτητα υπόλοιπα ψαρακια (καθαριστές βυθού και λεκάνης) τα οποία συμπληρώνουν ευχάριστα και επικοδομητικά μία ολοκληρωμένη κοινωνία μέσα στο ενυδρείο μας.

Όσο για τα corydoras φίλε Αλέξη , χωρίς να αντικρούω τις απόψεις σου σχετικά με το συγκεκριμένο ψαράκι , σίγουρα δέν τρωει τις ακαθαρσίες των υπόλοιπων ψαριών...απλά όμως ανακατεύει τον βυθό , τρώει τα περισσεύματα (ειδικά όταν το παρακάνουμε στο τάισμα) και σηκώνει τα υπολλείματα έτσι ώστε να τα ρουφήξει το φίλτρο μας πιό εύκολα και πιό γρήγορα. Με την χρήση ενός άριστα κατασκευασμένου βιολογικού φίλτρου αποφεύγουμε πολλές άσχημες καταστάσεις σχετικά με τα νιτρικά.
Πραγματικά ,επίσης, το νερό ήταν αρκετά καλό και ευνοούσε τα ψάρια να ζήσουν σε ένα κοινωνικό ενυδρείο. Δέν είπα οτι ζούσαν μία υπέροχη ζωή μέσα εκεί τόσα πολλά ψαράκια διαφορετικών ειδών. Ας μην ξεχνάμε όμως οτι τα κοινωνικά ενυδρεία είναι σάν ένας όμορφος ζωγραφικός πίνακας με πολλά χρώματα και είναι μόνο για τα μάτια του κατόχου του....δυστυχώς...και οι προτιμήσεις των ψαριών μας μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα. Γι αυτό τον λόγο και όποιος προσπαθεί να φτιάξει ένα κοινωνικό ενυδρείο πρέπει να έχει πολλές γνώσεις και να προσπαθεί να βρίσκει τις "χρυσές τομές" όσο αυτό μπορεί να είναι εφικτό.

Στην Ελλάδα πάντως Αλέξη, έχεις απόλυτο δίκιο για το νερό. Το πιό συνηθισμένο είναι το σκληρό νερό και η ταλαιπωρία για να παρασκευάσεις το κατάληλο υγρό περιβάλον για τους μικρούς μας φίλους είναι αρκετά μεγάλη.
Με σεβασμό στις απόψεις σας ο φίλος Δημήτρης.

Χαραμάδας
20-06-10, 23:45
Διάβασα όλα τα παραπάνω post και έχω να πώ ότι....στο δικό μου ενυδρείο,σε 6,2 ph,4-5 gh kai 30c...ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΝ οι δίσκοι μου(πάνω από 20) μαζί με 10 cardinal,25 ροδόστομοι,2 angistrus,1 clown....KAI KAMIA 50-60 GAMBY,τα οποία αναπαράγωνται σαν κουνέλια,έχουν φανταστικά χρώματα και κυκλοφοράνε ανάμεσα στους δίσκους Α Ν Ε Τ Α. Δέν προέρχονται από καμία άκρη του κόσμου αλλά έχουν γεννηθεί,όλα σε ενυδρεία.Το ίδιο και οι δίσκοι που όλοι έχουμε,δεν έχουν καμία σχέση με τους άγριους και έχουν όλλοι γεννηθεί σε ενυδρεία.
Αγαπητοί φίλοι αυτές οι θεωρίες είναι όλες καλές(αν και λίγο κουραστικές) αλλά για μένα μετράει μόνον η πράξη και αυτό που βλέπω στο ενυδρείο μου.
Και όποιος θέλει ευχαρίστως να έρει να δει από κοντά τους δίσκους με τα γκαμπάκια και τα μωρά τους.;).

Πάνος
21-06-10, 00:15
Αγαπητοί φίλοι αυτές οι θεωρίες είναι όλες καλές(αν και λίγο κουραστικές) αλλά για μένα μετράει μόνον η πράξη και αυτό που βλέπω στο ενυδρείο μου.

φιλε χρηστο ενα ψαρι οσο και να προκοβει σε διαφορετικες παραμετρους...παντα θα ειναι πιο ευχαριστημενο αν του δωσεις το νερο του τοπου καταγωγης του.
δεν αμφισβητω οτι μπορει να πανε καλα και σε αλλο νερο...αλλα δε νομιζω πως χωραει αμφισβητηση οτι σε αλλο ενυδρειο με σκληρο νερο θα ειναι ακομη καλυτερα.
οπως κουραστικο φιλε χρηστο ειναι και να ξαναλεμε..."αν θελει καποιος ας το κανει !!!"... αλλα να μην επιμενει οτι ειναι και πιο σωστο απο αυτο που προτεινεται (να προσομοιαζουμε το νερο απο οπου προερχονται)

Χαραμάδας
21-06-10, 08:27
[/QUOTE]οπως κουραστικο φιλε χρηστο ειναι και να ξαναλεμε..."αν θελει καποιος ας το κανει !!!"... αλλα να μην επιμενει οτι ειναι και πιο σωστο απο αυτο που προτεινεται (να προσομοιαζουμε το νερο απο οπου προερχονται)[/QUOTE]

Σωστό αυτό.Εγώ όμως δεν επιμένω ότι η σύνθεση του ενυδρείου(δίσκοι με γκάμπυ) μου είναι η σωστή και θα πρέπει να την εφαρμόσουν όλοι.Απλά επιμένω ότι διατηρώ δύο διαφορετικά σε παραμέτρους νερου(στην φύση πάντα) είδη σε άψογη κατάσταση.Και φυσικά αυτό στο οποίο επιμένω πιο πολύ είναι ότι όλα τα ψάρια τού ενυδρείου μου αλλά και χιλιάδων άλλων φίλων είναι ενυδρειόψαρα και δεν έχουν καμία σχέση με την άγρια φύση.;).

alex
21-06-10, 09:15
Οσο για αυτα τα προγραμματα, να πω κι εγω (ξανα) την γνωμη μου. Και γενικα και ειδικα. Γενικα, το εχω ξαναπει, μιλαμε για ζωντανα οντα. Που για να τα κρατησουμε πρεπει να ξερουμε οσο πιο πολλα γινεται για τον τροπο ζωης τους. Θα εμπιστευοταν κανεις ενα προγραμμα υπολογιστη για να μαθει και να μεγαλωσει ενα βρεφος (ανθρωπινο), η εστω ενα κουταβι? Ζει και σε αερα με λιγοτερο οξυγονο αλλά μπορει και να μην τα παει και πολυ καλα?
Δεν ξερω που θα μπορουσε να απευθυνεται ενα τετοιο προγραμμα - σε ποιο κοινο. Στους "ασχετους - αρχαριους", που δεν τους ενδιαφερει και πολυ, αντε να βαλουμε ωραια χρωματιστα ψαρακια στο ενυδρειο, ας δουμε κι ενα προγραμμα να μην κανουμε καμμια χοντρη πατατα. Μεχρι εκει το βλεπω εγω, παρακατω δεν το βλεπω, παρακατω θα ενδιαφερθεις, θα μαθεις που και πως ζουνε, μεσα απο βιβλια, ιστοσελιδες, φορουμ, συζητησεις με αλλους χομπιστες. Θα ηθελα πολυ να ακουσω αλεξ, σε τι κοινο θα ηταν χρησιμο ενα τετοιο προγραμμα και γιατι.


δεν καταλαβαινω γιατι το αν θα χρησιμοποιησω μια τετοια λιστα ως αφετηρια θα με κανει να μην ψαξω παραλληλα και σε βιβλια, ιστοσελιδες, φορουμ, συζητησεις με αλλους χομπιστες?
και δεν καταλαβαινω γιατι μια τετοια λιστα να μην ειναι αποσταγμα πληροφοριων απο βιβλια, ιστοσελιδες, φορουμ, και συζητησεις?
μια τετοια λιστα δεν ξερω ποιο κοινο εξυπηρετει, ισως εμενα και μονο, που οταν θα στησω κατι νεο, κανω πιθανους συνδυασμους με τα λιτρα τα φιλτρα και την ιχθυοφορτιση και ιχθυοσυνθεση και απο κει κι επειτα το ψαχνω με περισσοτερη ενδελεχεια για το πως μπορω να το κανω πιο επιτυχημενα..