PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαρι χανουμισα....


ραφαηλ10
14-06-10, 13:18
Παιδια καλησπερα σημερα το πρωι πηγα σε ενα πετ σοπ κατι να ρωτησω και ειδα ενα πανεμορφο ψαρι την εκανα ομως την βλακεια μου και δεν ρωτησα τι ηταν ....Μηπως ξερετε εσεις ..???.....Ηταν ολο ηλεκτρικ χρωμα καπος μακρουλο και ειχε μια τεραστια ουρα απο πισω...σαν φορεμα...και μου το που κουνιοτανε πηγενε σαν να χορευε και ετσι το εβγαλα απο μονος μου χανουμισα...:D:D

tsilojohn
14-06-10, 13:28
τι μεγεθος ειχε?
μηπως λες τα guppies?

Maverick
14-06-10, 13:33
http://s3.amazonaws.com/readers/2009/09/06/bettasplendens2_1.jpg
????

[από: http://gomestic.com/pets/betta-fish-beginners-fish/]

bokostas
14-06-10, 13:36
Guppy ή μονομάχος? Εμοιαζε μ' αυτά? http://www.google.gr/images?rlz=1T4PCTA_enGR294GR294&q=betta&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=-BMWTIrgI8qU4gbS8uy9DA&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CCYQsAQwAA#q=betta&um=1&hl=el&rlz=1T4PCTA_enGR294GR294&tbs=isch:1,ic:specific,isc:blue&source=lnt

ραφαηλ10
14-06-10, 13:38
Οχι παιδια δεν ειναι απο αυτα που λετε ηταν αρκετα μεγαλο ψαρι 12 εκ

LeeHook
14-06-10, 13:49
Μήπως αυτό;

in the pond
14-06-10, 13:57
Kάτι σαν αίνιγμα μου φαίνεται.:D:D:D
Φίλε, υπήρχαν μαζί του και άλλα ψάρια? Αν ναι και γνωρίζεις ποια? Αυτό θα μας βοηθήσει.
Όπως και να έχει το πράγμα, δεν υπάρχουν και πολλά πολλά ηλεκτρίκ ψάρια γλυκού νερου...εκτός βέβαια αν ήταν και του θαλασσινου...:confused:
..καμιά βοήθεια?

thanasisg
14-06-10, 14:28
Χα!!! Νομίζω το βρήκα!!!

Μήπως είναι αυτό:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Makropodus_opercularis.htm ??

ραφαηλ10
14-06-10, 16:58
Μπορει να ειναι και αυτο θαναση δεν ξερω να σου πω γιατι δεν ειναι και τοσο καλη η φωτογραφια αυτη...Το ειδα και με αλλα ψαρια αλλα απο αποσταση 10 μετρων και ετσι δεν ξερω ουτε τα αλλα τι ηταν ...παντως ηταν μικρα ψαρακια τα οποια δαγκωναν την ουρα της ''χανουμισας'' και πηγεναν ολα μαζι ....:smt052:smt052Δεν πιστευω να ηταν θαλασσινο...Θα παω αυριο η μεθαυριο για να το διευκρινησω να σας πω και εσας....:grin:
-------------------------
εμοιαζε πολυ με κατι τετοιοhttp://www.aquatek.gr/vb/image.php?u=1832&type=sigpic&dateline=1240028979 αλλα δεν ηταν τοσο στρογγιλο στην ουρα πιο πολυ εμιαζε με αυτο....τωρα οσο αναφορα το θαλασσινο αμα τα περιγραφη που σας δινω σας φερνει στο μυαλο σας θαλασσινο ψαρι βαλτε να το δω μην ταλεπουρουμαστε τζαμπα...:grin:

platy
14-06-10, 17:05
κατι μου λεει οτι ισως ειναι καποιο high fin ειδος (εαν δεν ειναι υβριδιο0

ραφαηλ10
14-06-10, 17:12
δεν ξερω μπορει ολα παιζοντε:rolleyes:

fear81
14-06-10, 20:29
τα πραγματα ειναι απλα πας αυριο και ρωτας στο πετ σοπ και ενημερωσε μας τι ειναι γιατι με την περιγραφη που εδωσες μπορει να μην ειναι χανουμισα αλλα χορευτρια μαμπο!!!!!!!!!!!:grin::grin:

ραφαηλ10
14-06-10, 21:34
Μαλιστα εφεντικο:smt066 μην ανυσιχεις.....

maikl
15-06-10, 06:05
Μαλιστα εφεντικο:smt066 μην ανυσιχεις.....

...βγαλε και καμια φωτο ;)

ραφαηλ10
15-06-10, 14:10
Πηγα!!!! βασικα δεν πηγα αλλα ενας φιλος μου....Ονομαζεται koi ειναι κινεζικο ψαρι ζει σε μεγαλα σχετικα ενυδρεια κανει 40 ευρω στο μεγιστο μεγεθος το οποιο ειναι 17εκ και δεν ειναι μπλε ηλεκτρικ αλλα ασιμενιο εντονο ....Το ξερει κανεις...???

panos1972
15-06-10, 14:12
Πηγα!!!! βασικα δεν πηγα αλλα ενας φιλος μου....Ονομαζεται koi ειναι κινεζικο ψαρι ζει σε μεγαλα σχετικα ενυδρεια κανει 40 ευρω στο μεγιστο μεγεθος το οποιο ειναι 17εκ και δεν ειναι μπλε ηλεκτρικ αλλα ασιμενιο εντονο ....Το ξερει κανεις...???


:smt043:smt043:smt043:smt082:smt082:smt082

Να ’σαι καλα βρε Ραφαήλ!
(χωρίς παρεξήγηση!!!)

ραφαηλ10
15-06-10, 14:14
Γιατι γελας...αυτα που μου ειπε ο φιλος μου σου λεω...Γκαφα εκανα ...:(:(

Dimis
15-06-10, 14:15
H γνωστη σε ολους "Κινεζα χανουμισα των λιμνων" !!!:smt020

exelix
15-06-10, 14:16
Γιατι γελας...αυτα που μου ειπε ο φιλος μου σου λεω...Γκαφα εκανα ...:(:(


Εσύ δε φταις! Αλλά άμα ρίξεις μια ματιά στα thread με τις λίμνες θα δεις τι είναι αυτό το ψάρι και πόσο γίνεται! Άκου για ενυδρείο!

ραφαηλ10
15-06-10, 14:17
Δεν καταλαβαινω :smt120:smt120μπορει να μου εξιγησει καποιος...?
-------------------------
Ποσο γινεται...??

bokostas
15-06-10, 14:20
Οχι φίλε μου δεν έκανες γκάφα, καλά έκανες και ρώτησες, ο Πάνος γελάει γιατί ψάχναμε ψάρια ενυδρείου, τα κόι ζουν μόνο σε λιμνούλες
και μάλιστα μεγάλες, γιατί ξεπερνούν το μισό μέτρο σε μήκος, γι αυτό και δεν κάνουν για ενυδρεία κι αυτός είναι ο λόγος που δεν το σκεφτήκαμε.

Dimis
15-06-10, 14:20
Τοσο ... http://www.fishingfury.com/wp-content/uploads/2007/12/world-record-koi.jpg

Με το συμπαθειο....!

ραφαηλ10
15-06-10, 14:22
:grin::grin::grin::grin::grin:Παναγια μου....!!!!Ναι ομως ρε παιδια αυτο το ψαρι που ανεβασατε δεν μοιαζει καθολου με αυτο που ειδα...

maikl
15-06-10, 14:23
Διαβασε και για τον "δικο μας" εδω (http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=1&artid=27721) π.χ

Tolis
15-06-10, 14:24
http://www.google.com/images?hl=en&num=100&lr=&ft=i&cr=&safe=off&um=1&ie=UTF-8&source=og&q=%22koi%22&sa=N&tab=wi

ραφαηλ10
15-06-10, 14:26
Δεν ειναι αυτο το ψαρι που εβλεπα αποκλειεται αυτο δεν ηταν κοκκινο ουτε ειχε τετοια φατσα και η ουρα του δεν ηταν ετσι...:mad:
-------------------------
Θα παω ο ιδιως αυριο εκει να δω τι θα μου πει μπορει να παω και σημερα και θα σας πω τι θα μου πει....

Dimis
15-06-10, 14:28
"Φοριεται" σε πολλα χρωματα και σε αρκετες μορφες,οπως αυτη που ειδες εσυ,ασημενιο με μεγαλα πτερυγια και πολλες αλλες ποικιλιες!

ραφαηλ10
15-06-10, 14:29
καμια σχεση αυτα τα ψαρια που ανεβασατε με αυτο που ειδα...η ουρα του δεν ηταν καθετη αλλα οριζοντια....τεσπα....

Dimis
15-06-10, 14:33
"Βγαινει" με οτι ουρα θες...
Επιλεκτικες αναπαραγωγες τις ονομαζουν...

in the pond
15-06-10, 14:34
Πηγα!!!! βασικα δεν πηγα αλλα ενας φιλος μου....Ονομαζεται koi ειναι κινεζικο ψαρι ζει σε μεγαλα σχετικα ενυδρεια κανει 40 ευρω στο μεγιστο μεγεθος το οποιο ειναι 17εκ και δεν ειναι μπλε ηλεκτρικ αλλα ασιμενιο εντονο ....Το ξερει κανεις...???

Ναι φίλε Ραφαήλ, καταλαβαίνω για ποιο ψάρι μας μιλάς...:D
Kαι βεβαίως δεν έχω καταλάβει γιατί γελάτε οι υπόλοιποι. Ναι, τουλάχιστον όπως το περίγραψες μπορείς το ασιμένιο αυτό να το χαρακτηρίσεις και μπλε αποχρώσεις στη γλώσσα των φίλων των κοι. Αν τα ήξερε όλα, σίγουρα δεν θα βρισκόταν εδώ μέσα έτσι?

Σίγουρα δεν είναι ψάρι για ενυδρεία όπως τα γνωρίζουμε, αλλά πολύ μεγαλύτερα και μάλλον λίμνες πολλών χιλιάδων κυβικών. Πρόκειται για το butterfly koi (http://twinoakskoi.com/images/koi_7__10_inch_silverblack_butterfly.jpg), μια πoικιλία (http://www.petfishtalk.com/shows_special/champion_koi/images/annes_trippy.jpg)που δημιουργήθηκε στην Αμερική, από τα ήδη γνωστά μας κοι.

Αν και τα Cyprinus Caprio προέρχονται από την Ασία, οι κύριοι υπαίτιοι που έχουμε κοι σήμερα (κοι=κυπρίνος, σωστότερα Nishikigoi) είναι οι Ιάπωνες που τα μετέφεραν στις δικές τους λίμνες καθαρά για την διατροφή τους. Με την πάροδο των χρόνων όμως εμφανίστηκαν και οι πρώτες διαφορετικές αποχρώσεις και σήμερα έχουμε τα πιο πολυποίκιλα σε χρωματισμούς ζώα του κόσμου.

Dimis
15-06-10, 14:38
Bασιλη προς Θεου δεν γελασε καποιος με το παιδι.
Γελασαμε και αστειευτηκαμε με τα παραπανω ποστ που ψαχναμε αναμεσα σε γκαπυ,μονομαχους και παραδεισια...Και μας προεκυψε ΚΟΙ το οποιο οπως ενημερωσε και ο μαγαζατορας ζει σε μεγαλα "σχετικα" ενυδρεια!
Σιγουρα ομως δεν γελασαμε και δεν χλευασαμε τον Ραφαηλ!

ραφαηλ10
15-06-10, 14:41
Αυτο ηταν το ψαρι βασιλη που εβαλες ...Σορι που σας απασχολησα με την βλακεια μου:smt073....Την αλλη φορα θα σκεφτομαι και θα ψαχνω πιο πολυ προτου να ανοιξω ενα θεμα...Σας ευχαριστω πολυ παντως για τις πληροφοριες....

Giorgos
15-06-10, 14:43
Την αλλη φορα θα σκεφτομαι και θα ψαχνω πιο πολυ προτου να ανοιξω ενα θεμα...
Αλλη φορα θα πρεπει, προτου αγορασεις καποιο ψαρι, να φροντισεις να μαθεις πληροφοριες για αυτο και τι αναγκες εχει...

exelix
15-06-10, 14:44
Αυτο ηταν το ψαρι βασιλη που εβαλες ...Σορι που σας απασχολησα με την βλακεια μου:smt073....Την αλλη φορα θα σκεφτομαι και θα ψαχνω πιο πολυ προτου να ανοιξω ενα θεμα...Σας ευχαριστω πολυ παντως για τις πληροφοριες....


Τι λες ρε μεγάλε; Άραξε! Κανείς δε σε "μάλωσε"! Το τι έχει ρωτήσει εδώ μέσα ο καθένας μας δεν το ξέρεις! Άμα κάποιος δεν αντέχει τις ερωτήσεις σου ας μην απαντάει! Δε θα νιώσεις και άσχημα... είπαμε! Στο κάτω κάτω δε ρώτησες και τίποτα κακό!

ραφαηλ10
15-06-10, 14:48
Αλλη φορα θα πρεπει, προτου αγορασεις καποιο ψαρι, να φροντισεις να μαθεις πληροφοριες για αυτο και τι αναγκες εχει...

Δεν το αγορασα το ψαρι για αυτο πηγα και ρωτησα τον μαγαζατορα και εσας...

Giorgos
15-06-10, 14:50
Λαθος καταλαβα. Ε τοτε πολυ σωστα επραξες! ;)

ραφαηλ10
15-06-10, 14:52
Αμα το αγοραζα κιολας τοτε θα ηταν το αποκορυφομα !!!!Ευχαριστω παιδια σε ολους...για τις πληροφοριες...:grin:Δικαιο εχεις exelix!!!

in the pond
15-06-10, 14:57
Αμα το αγοραζα κιολας τοτε θα ηταν το αποκορυφομα !!!!Ευχαριστω παιδια σε ολους...για τις πληροφοριες...:grin:Δικαιο εχεις exelix!!!

Αν το αγόραζες, υπήρχε και ο Yiannis59 με τη λίμνη που κατασκευάζει... που με την ευκαιρία του εύχομαι καλή επιτυχία!;)

Φίλε Ραφαήλ, πρέπει να συνηθίσεις τα "πειράγματα" είναι μέρος της ρουτίνας μας εδώ μέσα, ώστε να γίνονται οι συζητήσεις λίγάκι ανάλαφρες και όχι βαρετές... Δεν είπα ότι σε χλεύασαν τα παιδιά, έτσι?

ραφαηλ10
15-06-10, 14:58
Οκ βασιλη μια χαρα ειμαι...

thanasisg
15-06-10, 15:25
Αυτο ηταν το ψαρι βασιλη που εβαλες ...Σορι που σας απασχολησα με την βλακεια μου:smt073....Την αλλη φορα θα σκεφτομαι και θα ψαχνω πιο πολυ προτου να ανοιξω ενα θεμα...Σας ευχαριστω πολυ παντως για τις πληροφοριες....

Μην ανησυχείς, από ότι προκύπτει από την συμμετοχή στο ποστ σου, μάλλον θέλαμε και εμεις κάτι να ασχοληθούμε, το μεγάλο κακό είναι ότι όλοι μας πήγαμε "κουβά" :grin::grin:

panos1972
15-06-10, 16:05
Αυτο ηταν το ψαρι βασιλη που εβαλες ...Σορι που σας απασχολησα με την βλακεια μου:smt073....Την αλλη φορα θα σκεφτομαι και θα ψαχνω πιο πολυ προτου να ανοιξω ενα θεμα...Σας ευχαριστω πολυ παντως για τις πληροφοριες....


Σου ζητώ συγνώμη εάν λανθασμένα προκάλεσα τον προβληματισμό σου!
Πραγματικά δεν είχα τέτοιο σκοπό!
Αλήθεια γέλασα με τη σπαζοκεφαλιά! Ελεκτρικ μπλου (που παρέπεμπε αλλού! ;) ), χανούμισες, φόρεμα.... ψάρια, λίμνες, νεραίδες:D

Είχε πλάκα το όλο θέμα!
Δεν ήταν βλακεία!

(Κάνε μια αναδρομή στις δικές μου βλακείες που κατα καιρούς δημοσίευσα και εκεί να δεις @@ριές! :D:D:D)

bokostas
15-06-10, 16:16
(Κάνε μια αναδρομή στις δικές μου βλακείες που κατα καιρούς δημοσίευσα και εκεί να δεις @@ριές! :D:D:D)

+1 Μπράβο Πάνο που το παραδέχεσαι.:D:smt044

panos1972
15-06-10, 16:32
+1 Μπράβο Πάνο που το παραδέχεσαι.:D:smt044

Μην ακούσεις για.... αμελέτητα! Πρώτος θα τρέξεις!!!