PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση φυτών και άλλα


syphon
14-06-10, 13:05
Θέλω από τους συνχομπίστες την βοήθειά τους για την αναγνώριση των παρακάτω φυτών

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-y327-syphonen-th_photo-0010.jpg (http://s1026.photobucket.com/albums/y327/syphonen/?action=view&current=Photo-0010.jpg)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-y327-syphonen-th_photo-0009.jpg (http://s1026.photobucket.com/albums/y327/syphonen/?action=view&current=Photo-0009.jpg)

Ακόμα εδώ και μία βδομάδα έχω αρχίσει το παρακάτω πρόγραμμα λίπανσης

Κυριακή: Αλλαγή νερού και 10 σταγόνες fleet enema, Μύτη κουταλιού γλυκού KNO3 και ελάχιστα περισσότερο K2SO3
Δευτέρα:Power 4, Seachem Iron 1 ml και Seachem Flourish 1ml
Τρίτη όπως Κυριακή
Τετάρτη : Power 4 και 1 ml iron
Πέμπτη όπως Κυριακή
Παρασκευή όπως Τετάρτη
Σάββατο τίποτα
Καθαρά λίτρα περίπου 80 με 66 Watt φωτισμό με ανακλαστήρες
1)Καλά τα υπολόγισα ;
2)Το java fern μου έχει γεμίσει με νέα φυτά. Πότε μπορώ να τα αφαιρέσω για μεταφύτευση ή χάρισμα?

AQUA PURA
14-06-10, 13:22
Στην πρώτη φώτο απο οτι βλέπω είναι rotala rotundifolia
Στην δευτερη φώτο το φυτό είναι echinodorus tennelus


Θα σε βοηθούσε πολύ στις δοσολογίες να χρησιμοποιούσες αυτά τα κουταλάκια measuring spoons (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38557)για να είσαι σίγουρος …;)


Δεν αναφέρεις αν χρησιμοποιείς Co2
Και πόσο Power 4 ρίχνεις?

syphon
14-06-10, 13:26
Co2 έχω Diy και διάχυση με κυκλοφορητή
Power 4 βάζω ψήγματα
Κουταλάκια είναι στα υπόψιν....
Tenellus το δεύτερο... έτσι εξηγείται γιατί δεν τράβαγε μέχρι να βάλω τις δύο άλλες λάμπες

alex
14-06-10, 13:32
το τενελους θελει φως μην το κρατας σε σκοτεινα σημεια και η ροταλα οσο ψηλωνει και αν εχει πολυ φως κοκκινιζει και γινεται πανεμορφη...

syphon
14-06-10, 13:38
το τενελους θελει φως μην το κρατας σε σκοτεινα σημεια και η ροταλα οσο ψηλωνει και αν εχει πολυ φως κοκκινιζει και γινεται πανεμορφη...

Όταν άρχισα την ΕΙ λίπανση μπήκαν και συν 48 watt λάμπες.
Πολλά φυτά πήραν φουλ τα πάνω τους όπως το stargrass που μου είχες δώσει
Ο tennelus μπερδεμένος πολύ καιρό τώρα για valisneria που δεν πήγαινε καλά έμενε στην σκιά.Την Κυριακή τον μετακόμισα και τον βλέπει το φως.
Απορώ πως δεν έλιωσε τόσο καιρό

Με το κλάδεμα java fern ξέρει κανένας τι παίζει?

alex
14-06-10, 13:41
Όταν άρχισα την ΕΙ λίπανση μπήκαν και συν 48 watt λάμπες.
Πολλά φυτά πήραν φουλ τα πάνω τους όπως το stargrass που μου είχες δώσει
Ο tennelus μπερδεμένος πολύ καιρό τώρα για valisneria που δεν πήγαινε καλά έμενε στην σκιά.Την Κυριακή τον μετακόμισα και τον βλέπει το φως.
Απορώ πως δεν έλιωσε τόσο καιρό

Με το κλάδεμα java fern ξέρει κανένας τι παίζει?
;)μια χαρα, πολυ φως ακουω και μαρεσει...


τι θες να μαθεις για το fern?

syphon
14-06-10, 13:43
Μου έχει γεμίσει μικρά νέα φυτά πάνω στα παλιά.
Απλώς δεν ξέρω πότε να τα αφαιρέσω

AQUA PURA
14-06-10, 13:46
Co2 έχω Diy και διάχυση με κυκλοφορητή



Το diy Co2 το φοβάμαι διότι είναι ασταθές …Η μέθοδος Ε.Ι. χρειάζεται σταθερή υψηλή παροχή CO2 γύρω στα 30ppm. Έχεις μετρήσει το Co2?
Το flourish γιατί το ρίχνεις βλέπεις κάποιες ελλείψεις στα φυτά?

AQUA PURA
14-06-10, 13:48
Μου έχει γεμίσει μικρά νέα φυτά πάνω στα παλιά.
Απλώς δεν ξέρω πότε να τα αφαιρέσω


όταν μεγαλώσουν λίγο για να μπορέσεις να τα δέσεις....;)

syphon
14-06-10, 13:50
Το diy Co2 το φοβάμαι διότι είναι ασταθές …Η μέθοδος Ε.Ι. χρειάζεται σταθερή υψηλή παροχή CO2 γύρω στα 30ppm. Έχεις μετρήσει το Co2?
Το flourish γιατί το ρίχνεις βλέπεις κάποιες ελλείψεις στα φυτά?

Ναι το έχω μετρήσει μέσω του ph και του kh και δεν είναι 30 ppm.Γύρω στα 18 παίζει
Προς το παρών δεν παίζει λόγω οικονομικών για μπουκάλα.
Πάντως έχω πάρα πολύ καλή διάχυση.Τα φυτά γεμίζουν στο τέλος της φωτοπεριόδου από co2 κάτω από τα φύλλα τους
Το flourish το ρίχνω για traces

alex
14-06-10, 14:11
Ναι το έχω μετρήσει μέσω του ph και του kh και δεν είναι 30 ppm.Γύρω στα 18 παίζει
Προς το παρών δεν παίζει λόγω οικονομικών για μπουκάλα.
Πάντως έχω πάρα πολύ καλή διάχυση.Τα φυτά γεμίζουν στο τέλος της φωτοπεριόδου από co2 κάτω από τα φύλλα τους
Το flourish το ρίχνω για traces

αφου ριχνεις power4 ρε συ...

syphon
14-06-10, 15:04
Η ιδέα ήταν να αντικαταστήσει το power 4 το flourish trace και να μην πάει χαμένο το flourish που χρυσοπλήρωσα.
Δηλαδή μπορώ να συνεχίσω με μόνο flourish και αφού τελειώσει να περάσω σε power 4 ?
Είναι ισοδύναμα ή αλληλοσυμπληρώνονται όπως flourish trace κ΄flourish?

AQUA PURA
14-06-10, 15:28
θεωρώ πως το power 4 είναι ανώτερο...οπότε σταμάτα το flourish trace και ρίχνε μόνο power 4 έχει καλύτερα αποτελέσματα....θα δείς πολύ γρήγορα διαφορά ...το fl. trace κράτα το καβάτζα...για μελλοντική χρήση ;)

syphon
20-06-10, 13:08
Η κουβέντα μας έγινε φιλοσοφική πια, γιατί το power 4 διασκορπίστηκε μυστηριωδώς στο πάτωμα... ( μήπως έχω μανταλάκια αντί για χέρια.....)
Οπότε συνεχίζω με flourish μέχρι να πάρω άλλο
Η rotala rotundifolia πέταξε βλαστάρι καινούργιο!

Και μια καινούργια απορία
Η camboba καφετίζει - κοκκινίζει στην κορυφή όταν ψηλώνει πολύ
Καλό είναι αυτό ή κακό?

kotsos83
20-06-10, 16:40
Και μια καινούργια απορία
Η camboba καφετίζει - κοκκινίζει στην κορυφή όταν ψηλώνει πολύ
Καλό είναι αυτό ή κακό?
Ναι φιλος καφετιζει οταν πλησιαζει επιφανεια,φυσιολογικο,γινετε και πιο ομορφη!Επισης πανω στη πρωτη σου φωτο νομιζω πως ειναι καρολιανα ψιλοταλεπωρημενη...:rolleyes: