PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξαιρετικο Υλικο Φιλτρανσης!


kwstas_original
13-06-10, 00:12
Προκειται για ενα υλικο που ανα τον κοσμο χρησιμοποιειται απο πολλους σαν υλικο φιλτρανσης (οχι κυριο)
Η επιφανεια αποικησης βακτηριδιων επανω του, δεν ειναι απογοητευτικη παρολαυτα χρειαζεται αρκετα μεγαλη ποσοτητα για να κρατησεις και βιολογια με αυτο το υλικο.Δεν προκειται δηλαδη για μηχανικο φιλτραρισμα μονο.Αλλα για να δουλεψει σωστα δεν θα το εβαζα σε ενα μικρο εξωτερικο φιλτρο.
Κατα κυριο λογο χρησιμοποιηται σε:
Μεγαλα εξωτερικα φιλτρα
Sump
Λιμνες
Ο λογος φυσικα, για τα pot scrubbies...
http://www.wernersponds.com/scrubbies.jpg

Ειναι ακριβως ιδια με τα συρματινα σφουγγαρακια που εχουμε εδω για να καθαριζουμε τις κατσαρολες μας στην κουζινα, μονο που αυτα ειναι πλαστικα-ναυλον!:grin:
http://wernersponds.com/Scrubbers%20Stainless.jpg

Αυτα τα φοβερα σφουγγαρακια εχουν αρκετα μεγαλες τρυπες για να επιτρεπουν στο νερο να περναει με ικανοποιητικη ροη απο μεσα τους ακριβως με τον ιδιο τροπο οπως στα ''ενυδρειακα (πανακριβα) σφουγγαρια'' που αν καποιος τα χρειαζεται σε ποσοτητα την εβαψε....:rolleyes:

Αφου τα εψαχνα για πολυ καιρο με σκοπο να πειραματιστω και να εχω αποψη για τα τοσο καλα λογια που διαβαζω για αυτο το υλικο, και δεν καταφερα να τα βρω, καταφερα να τα παραγγελω απο Αμερικη και εδω και λιγο καιρο τα εχω τοποθετησει σε φιλτρο λιμνης.
Ειμαι τρομερα ικονοποιημενος και για αυτο το λογο ανοιγω και αυτο το θεμα..
Οποιος ψαχτει και τα δοκιμασει, του εγκυομαι πως δεν θα χασει!

Υπαρχουν παντα εναλλακτικες λυσεις, ακομα και στη φιλτρανση!:D

panos1972
13-06-10, 08:24
Θεωρητικά το ίδιο μπορείς να κάνεις με άδεια σακιά από πατάτες και κρεμμύδια...

halvas69
13-06-10, 08:55
Αφού φάει τις πατάτες ο Πάνος και κάνει τα κρεμμυδάκια, onion rings !!!

Neoklis
13-06-10, 09:16
Αφου τα εψαχνα για πολυ καιρο με σκοπο να πειραματιστω και να εχω αποψη για τα τοσο καλα λογια που διαβαζω για αυτο το υλικο, και δεν καταφερα να τα βρω, καταφερα να τα παραγγελω απο Αμερικη και εδω και λιγο καιρο τα εχω τοποθετησει σε φιλτρο λιμνης.

Υπάρχουν κι εδω... ειναι κατι σφουγγάρια για το μπάνιο!!:p
http://www.takataka.gr/Product.php?PageId=46&ProductId=2007&Language=el

in the pond
13-06-10, 09:23
Άσε. Στις λίμνες γίνεται "πόλεμος" με τα DIY υλικά. Άλλα δουλεύουν, άλλα αποδεικνείονται ακατάληλα και άλλα επικίνδυνα. Προσωπικά δεν ρισκάρω να αντικαταστήσω το βιολογικό μου υλικό με κάτι που έχει φτιαχτεί για κάποιο άλλο σκοπό. Από την στιγμή όμως που το συγκεκριμένο σφουγγαράκι είναι καμωμένο από πλαστικό, δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο χρήσης του.

Κώστα, υπάρχουν πολλά υλικά εκεί έξω που μπορούν να αντικαταστήσουν τα γνωστά μας βιολογικά υλικά. Το ενυδρειακό βαμβάκι από μόνο του, ίσως να έχει τη μεγαλύτερη επιφάνεια από όλα τα υλικά που γνωρίζουμε. Υπάρχει ένα ανάλογο υλικό, όπως αυτό που χρησιμοποίησε ο Γιάννος στην αναπαραγωγή των κοι του, το οποίο μπορεί να αντέξει για πάρα πολλά χρόνια γιατί είναι λιγάκι πιο στιβαρό και ανθεκτικό από το συνηθισμένο ενυδρειακό βαμβάκι (υαλοβάμβακα).

Αν έχουμε σημαντικό λόγο να αντικαταστήσουμε το βιολογικό μας υλικό, πρέπει να έχουμε υπόψην μας και την τιμή. Γιατί να το αντικαταστήσουμε από την στιγμή που το νέο μας υλικό θα κοστίσει και αυτό ανάλογα λεφτά? Πόσα στοιχίζει το κάθε ένα σιρμάτινο (πλαστικό) σφουγγαράκι?

yiannossavva
13-06-10, 09:55
Έχω ακούσει φιλτράρισμα από πλαστικές σκούπες. Τις μοιράζουνε στην μέση και τις ρίχνουν στο φίλτρο τους. Ένας φίλος που το έχει μιλάει για εξαιρετικά αποτελέσματα.

Ότι δίποτε έχει επιφάνια και δεν διασπάτε (και σίγουρα να μην είναι τοξικό) μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε. Απλά ψάχνουμε πολλή επιφάνεια υλικού σε λίγο χώρο.

kwstas_original
13-06-10, 13:58
Άσε. Στις λίμνες γίνεται "πόλεμος" με τα DIY υλικά. Άλλα δουλεύουν, άλλα αποδεικνείονται ακατάληλα και άλλα επικίνδυνα. Προσωπικά δεν ρισκάρω να αντικαταστήσω το βιολογικό μου υλικό με κάτι που έχει φτιαχτεί για κάποιο άλλο σκοπό. Από την στιγμή όμως που το συγκεκριμένο σφουγγαράκι είναι καμωμένο από πλαστικό, δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο χρήσης του.

Κώστα, υπάρχουν πολλά υλικά εκεί έξω που μπορούν να αντικαταστήσουν τα γνωστά μας βιολογικά υλικά. Το ενυδρειακό βαμβάκι από μόνο του, ίσως να έχει τη μεγαλύτερη επιφάνεια από όλα τα υλικά που γνωρίζουμε. Υπάρχει ένα ανάλογο υλικό, όπως αυτό που χρησιμοποίησε ο Γιάννος στην αναπαραγωγή των κοι του, το οποίο μπορεί να αντέξει για πάρα πολλά χρόνια γιατί είναι λιγάκι πιο στιβαρό και ανθεκτικό από το συνηθισμένο ενυδρειακό βαμβάκι (υαλοβάμβακα).

Αν έχουμε σημαντικό λόγο να αντικαταστήσουμε το βιολογικό μας υλικό, πρέπει να έχουμε υπόψην μας και την τιμή. Γιατί να το αντικαταστήσουμε από την στιγμή που το νέο μας υλικό θα κοστίσει και αυτό ανάλογα λεφτά? Πόσα στοιχίζει το κάθε ένα σιρμάτινο (πλαστικό) σφουγγαράκι?
Ο Γιαννος χρησιμοποιησε πλαστικο νημα.Και αυτο εξαιρετικο υλικο αλλα σαν πρωφιλτρανση.
Εγω Βασιλη τα πηρα σε συσκευασιες των 20.Τα 20 κοστιζουν 6 δολλαρια.Εφερα 250 κομματια με σκοπο να τα δοκιμασω.

Υπάρχουν κι εδω... ειναι κατι σφουγγάρια για το μπάνιο!!:p
http://www.takataka.gr/Product.php?PageId=46&ProductId=2007&Language=el
Παρομοιο,και αυτο το υλικο το εχω δει να το χρησιμοποιουν πολλοι παρολαυτα τα pot scrubbies εχουνε τη διπλασια επιφανεια αποικισης!;)
Έχω ακούσει φιλτράρισμα από πλαστικές σκούπες. Τις μοιράζουνε στην μέση και τις ρίχνουν στο φίλτρο τους. Ένας φίλος που το έχει μιλάει για εξαιρετικά αποτελέσματα.

Ότι δίποτε έχει επιφάνια και δεν διασπάτε (και σίγουρα να μην είναι τοξικό) μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε. Απλά ψάχνουμε πολλή επιφάνεια υλικού σε λίγο χώρο.
Αυτο που λες για τις πλαστικες σκουπες στο επισυναπτω παρακατω σε μια φωτο.Μοιαζει πιο πολυ με ξε-αραχνιαστρα για τις γωνιες του σπιτιου!:grin:

Στις λιμνες υπαρχει πολυς χωρος για να ανησυχουμε για μεγαλη επιφανεια υλικου οποτε μας επιτρεπει να πειραματιζομαστε και πολλες φορες με αναπαντεχα αποτελεσματα!