PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση φυτού


giannisaek
11-06-10, 16:41
Ξέρει κάποιος το παρακάτω φυτό ποιο είναι;
Είναι δωρεά του φίλου μου bokosta, και παρέλειψα να τον ρωτήσω ποιο είναι.

http://i964.photobucket.com/albums/ae125/giannis_b2/DSC_4071.jpg

http://i964.photobucket.com/albums/ae125/giannis_b2/DSC_4074.jpg

Επίσης Κώστα μου έδωσες ακόμη ένα κόκκινο που μοιάζει περίπου με το Hygrophila polysperma, και που δεν ξέρω ποιο είναι. Αν κατάλαβες ποιο λέω θα ήθελα το όνομά του. Ευχαριστώ.

nikosm1
11-06-10, 16:44
ludwigia repens

giannisaek
11-06-10, 18:00
ludwigia repens

Ευχαριστώ Νίκο.

bokostas
11-06-10, 18:13
Ευχαριστώ κι εγώ Νίκο, δεν το ήξερα, Γιάννη ούτε το άλλο το ξέρω, με τα ονόματα δεν...

giannisaek
11-06-10, 18:39
Ευχαριστώ κι εγώ Νίκο, δεν το ήξερα, Γιάννη ούτε το άλλο το ξέρω, με τα ονόματα δεν...

Είναι κλαδάκι μικρό και δεν μπορώ να το βγάλω φωτογραφία γιατί είναι κριμένο στα φυτά, όταν μεγαλώσει θα το κάνω παρουσίαση να γνωρίσουμε το όνομά του.

endymion
12-06-10, 01:17
Για να μην ανοίγω άλλο thread μπορείτε να με βοηθήσετε κι εμένα? Πως λέγεται αυτό? Νόμιζα πως είναι η "ντοματιά".

http://www.aquatek.gr/board/picture.php?albumid=347&pictureid=2610

AQUA PURA
12-06-10, 01:41
Για να μην ανοίγω άλλο thread μπορείτε να με βοηθήσετε κι εμένα? Πως λέγεται αυτό? Νόμιζα πως είναι η "ντοματιά".



Rotala rotundifolia ;)

endymion
12-06-10, 01:47
Σε ευχαριστώ πολύ! Διάβασα και το άρθρο σου για τις emersed καλλιέργειες και ήταν ότι έπρεπε για κάτι που σκεφτόμουν! Μπράβο πολύ καλή δουλειά! Τώρα μενει να βρω μόνο λίγη cuba να καλλιεργήσω...

AQUA PURA
12-06-10, 02:03
Να σαι καλά φίλε endymion…ελπίζω να σου φανεί χρήσιμο το άρθρο.. κατά καιρούς βγάζω αγγελίες για cuba έχε το νου σου…;)

endymion
16-06-10, 18:15
Μια ακόμα βοήθεια με αυτό?

http://www.aquatek.gr/board/picture.php?albumid=347&pictureid=2615

tsilojohn
16-06-10, 18:52
αυτο ειναι Stargrass, (Heteranthera zosterifolia)

endymion
16-06-10, 19:43
Δηλαδή απότι είδα στην tropica είναι background φυτό. Νομίζω ότι είχα διαβάσει κάπου ότι με κλάδεμα μπαίνει και μπροστά μπορεί να κάνω και λάθος. Σε ευχαριστώ πολύ!
-------------------------
Μπορεί να γίνει emmersed? Δεν είναι στη λίστα με τα φυτά στο άρθρο του Aqua Pura.

AQUA PURA
16-06-10, 21:25
Δηλαδή απότι είδα στην tropica είναι background φυτό. Νομίζω ότι είχα διαβάσει κάπου ότι με κλάδεμα μπαίνει και μπροστά μπορεί να κάνω και λάθος. Σε ευχαριστώ πολύ!
-------------------------
Μπορεί να γίνει emmersed? Δεν είναι στη λίστα με τα φυτά στο άρθρο του Aqua Pura.

Πανέμορφο φυτό, αλλά από ότι γνωρίζω δεν αναπτύσσετε emersed με τον τρόπο που γράφω στο άρθρο ;) δλδ σε χερσαίο έδαφος. Το συγκεκριμένο φυτό όπως και πολλά άλλα …αναπτύσσονται μόνο οι κορυφές (+φύλλα) τους emersed δλδ βγαίνουν εκτός νερού διατηρούνται και ανθίζουν…:p το υπόλοιπο μέρος του φυτού πρέπει να είναι εντός νερού…

endymion
16-06-10, 21:27
Ευτυχώς που δεν το πέταξα! ήταν 2, 3 μικρά ριζάκια,μου τα είχε δώσει ο Alex και τα έβαλα πρόχειρα στο μπροστινό μέρος και ξεπεταχτήκανε!

Είναι καλύτερο πίσω ή στη μεση να φυτεύεται?

AQUA PURA
16-06-10, 21:30
Ευτυχώς που δεν το πέταξα! ήταν 2, 3 μικρά ριζάκια,μου τα είχε δώσει ο Alex και τα έβαλα πρόχειρα στο μπροστινό μέρος και ξεπεταχτήκανε!

Είναι καλύτερο πίσω ή στη μεση να φυτεύεται?


πίσω ;)

endymion
16-06-10, 21:34
Ωραία! Τελικά έχω περισσότερα φυτά απότι περίμενα!!! Θα το αφήσω να φουντώσει λίγο και όταν θα κλαδέψω την πολύσπερμα και την rotundifolia θα το μεταφυτεύσω. Το μόνο που μένει κατα τη γνώμη μου είναι ένα για μπροστα. Τι μου προτείνετε? cuba ή echinodorus tenellus?

tsilojohn
16-06-10, 21:36
τι φωτισμο εχεις?σε ποσα λιτρα και τι υποστρωμα?co2?

endymion
16-06-10, 21:51
τι φωτισμο εχεις?σε ποσα λιτρα και τι υποστρωμα?co2?

192 λίτρα, 2 σακούλες υπόστρωμα της JBL(δεν θυμάμαι ποιο), DIY μπουκάλα CO2 και 2 λάμπες 25 W η μια του ενυδρείου. Να αλλάξω λάμπες? γιατί για να τροποποιήσω το φωτιστικό λίγο δύσκολο. Να βάλω και ανακλαστήρες? Κάτι οικονομικό υπόψιν?

tsilojohn
16-06-10, 22:08
Οι ανακλαστηρες απο ηλεκτρομαγαζο κανουν 3-4 ευρω ο ενας(αν θυμαμαι καλα) οποτε καλο ειναι να βαλεις.Ο φωτισμος σου ειναι πολυ λιγος και για τα 2 φυτα που θες, ειδικα για cuba ,τωρα μερικοι λενε οτι το τενελους κρατιεται και σε χαμηλο φωτισμο αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια.Θα σου προτεινα να δοκιμασεις τενελους αν σου αρεσει.
Οι λαμπες σου τι ειναι ?

endymion
16-06-10, 22:34
Πάνω γράφουν anubias όπως είναι και το ενυδρείο. Να πάρω άλλες? τι μάρκα και πόσα watt προτείνεις?

AQUA PURA
16-06-10, 22:36
Όπως σου είπε και ο Αντρέας δοκίμασε καλύτερα tenellus (την Cuba την ξεχνάμε :rolleyes:) πιστεύω πως θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα μην περιμένεις όμως φοβερά πράγματα.. αφού έχεις χαμηλό φωτισμό και diy Co2 ;). Εφόσον αναπτυχτεί θα είναι αραιό... αυτή είναι η μια του δυσκολία... στο να κάνεις εναν πυκνό τάπητα. Γενικά πάντως θεωρείτε απο τα πιο εύκολα φυτά τύπου "γρασίδια" ..



...πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση το tennelus έχει ξεμείνει και στα 2 μου ενυδρεία κάτω από moss και δεν έχει καταλάβει τίποτα πολύ ανθεκτικό φυτό…:D

tsilojohn
16-06-10, 22:53
Πάνω γράφουν anubias όπως είναι και το ενυδρείο. Να πάρω άλλες? τι μάρκα και πόσα watt προτείνεις?
Δεν τις γνωριζω αυτες τις λαμπες,Παντως αν θες να τις αλλαξεις θα σου προτεινα sylvania grolux (καλες και οικονομικες) και αν βαλεις και τριτη μια sylvania daylight.

Πάνος
17-06-10, 00:10
συμφωνω οτι το τενελους κερδιζει σε αγωνες αντοχης...απλα δε θα αναπτυσσεται γρηγορα...το εχω κρατησει επιτυχως σε πολυ χαμηλό φωτισμο ;)

endymion
17-06-10, 07:59
συμφωνω οτι το τενελους κερδιζει σε αγωνες αντοχης...απλα δε θα αναπτυσσεται γρηγορα...το εχω κρατησει επιτυχως σε πολυ χαμηλό φωτισμο ;)

Δεν θα αναπτύσσεται γρήγορα λόγω φωτισμού ή είναι αργής ανάπτυξης σε σύγκριση με την cuba?

tsilojohn
17-06-10, 10:20
Λογω φωτισμου η αναπτυξη του θα ειναι πολυ αργη.

ΜΙΜΗΣ
17-06-10, 12:05
ludwigia repens
επιδη και εμενα ο bokostas μου εδωσε αυτο το φυτο αλλα ειναι καταπρασινο
σιγουρα ειναι ludwigia repens γιατι φαινετε αρκετα κοκκινο φυτο.?

tsilojohn
17-06-10, 14:45
Θελει αρκετο φως για να κοκκινησει.Οσο ψηλωνει και φτανει προς την επιφανεια αρα και τις λαμπες θα δεις οτι θα γινεται και πιο κοκκινο.