PDA

Επιστροφή στο Forum : νεο ενυδρειο


litsa
11-06-10, 10:58
Διαστάσεις:
Όγκος: 102L νερό
Κατηγορία: γλυκού νερού
Φυτά:
Ψάρια / Άλλα είδη: 5 γκαπυ και 1 μονομαχο
Διακοσμητικά υλικά: μαυρο χαλικι
Φόντο:προς το παρον τιποτα αλλα θα βαλω μαυρο χαρτονι
Φωτισμός: 2 λάμπες
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα:1 εσωτερικό φίλτρο 500 λιτρα ανα ωρα
Θερμοστάτης: 110 βατ

alex
11-06-10, 11:12
καλη η προσπαθεια σου Λιτσα αν και η γνωμη μου ειναι πως θα εδειχνε καλυτερα και θα ενοιωθαν και τα ψαρακια σου πιο ομορφα αν προσπαθουσες να αναπαραστησεις ενα πιο φυσικο τοπιο...:)

Liz@
11-06-10, 12:15
γεια σου Λιτσα,

καταρχην θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι εφοσον εχεις βαλει γκαπυ στο ενυδρειο πρεπει να βγαλεις τον μονομαχο ή το αντιθετο,
διαβασε αν θες για τον μονομαχο εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618

με τα αρσενικα γκαπυ "δεν κανει" γιατι τα περναει για μονομαχους οποτε κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις απωλειες..

επισης ο μονομαχος χρειαζεται μαλακο νερο ενω τα γκαπυ σκληρο..

Αν αποφασισεις να κρατησεις λοιπον τα γκαπυ καλο ειναι να παρεις και θυληκα..συνηθως η αναλογια ειναι 1 αρσενικο 3 θυληκα, θα εχεις πολλες γεννες γιαυτο θα ελεγα να μη βαλεις πανω απο 2 χαρεμακια..

επισης θα ελεγα να παρεις για να εμπλουτισεις το ενυδρειο καποιο ευκολο φυτο οπως ειναι οι ανουμπιες, αρκετο κερατοφυλλο (για να εχουν τα μωρα γκαπυ κρυψωνες) καποιο ξυλο επισης...

αληθεια μετρησεις εχεις κανει? ειναι στρωμενο το ενυδρειο?

litsa
11-06-10, 18:54
μετρησεις εχω κανει και το ενυδρειο εχει στρωσει......παιδια για τον μονομαχο δεν ηξερα και τον ειδα στο πετ σοπ μαζι με τα γκαπυ και ρωτησα και μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο και οτι και στο φυσικο περιβαλλον ετσι ζουν....μαλλον θα αλλαξω μαγαζι γιατι και πολυ ακριβο ειναι και γνωσεις δεν εχουν και αυτο το καταλαβα απο το οτι αν και ειμαι αρχαριος δεν δεχτηκα την επιλογη τους να βαλω κιχλιδες μαζι με τα γκαπυ!!! Οι ανθρωποι θελουν να πουλησουν , το λαθος ειναι δικο μου , ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ θα βγει (θα τον γυρισω στο πετ σοπ)

kotsos83
11-06-10, 19:14
Μια και αρχιζεις τις επιστροφες δε πας μαζι και τα καραβοκαστρακια να τα ανταλαξεις με 3-4 πανεμορφα φυτακια?

giannisaek
11-06-10, 22:38
Για Λίτσα και από μένα, τα λίτρα σου είναι 120 ή 102 όπως και έγραψες;
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το ενυδρείο σου για να δείξει ποιο φυσικό θα πρέπει να έχει κάποια όμορφη πέτρα σε συνδυασμό με όμορφα ξύλα,
Τον μονομάχο να τον επιστρέψεις. Τα γκάπυ σου είναι πανέμορφα και μπορείς αν θέλεις να έχεις μόνο αρσενικά για να μην έχεις απανωτές γέννες και δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις, αυτά ξέρεις γεννάνε σαν τα κουνέλια γι' αυτό τα λένε και εκατομμυριόψαρα.